Sandër Lleshaj: Duhet të armatosemi dhe ne, Serbia po përgatit diçka

1 Tetor 2023, 09:44Politika TEMA

Sandër Lleshaj: Duhet të armatosemi dhe ne, Serbia po përgatit

Ish-ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj tha se Kosova duhet të vijojë rrugëtimin e vet si shtet i pavarur i njohur nga mbi 100 shtete, pa u shqetësuar për njohjen nga Serbia.

Kjo, sipas tij duhet të bëhet përmes kontrollit të plotë të territorit dhe vendosjes së një statusi qartë, të njohur botërisht për pakicat serbe.

Lleshaj u shpreh në emisionin Review në Euronews Albania se Kosova duhet të krijojë kapacitetet e saj për mbrojtjen e kufijve, ashtu siç duhet të bëjë edhe Shqipëria, që siç tha duhet të jetë gjithmonë e përgatitur për një opsion tjetër përveç paqes në Ballkan.

“Kosova duhet të krijojë kapacitetet e saj për ruajtjen e territorit të vet. Ashtu sikundër Shqipëria duhet të jetë gjithmonë e përgatitur për një opsion tjetër përveç paqes në Ballkan.

Erërat nuk janë domosdoshmërish të paqes ato që fryjnë. Armatimi serioz dhe i vazhdueshëm i Serbisë është sinjal i qartë se Serbia ka një plan të caktuar për ta zgjidhur me armët që ka grumbulluar. Çdo përshkallëzim i situatës në Kosovë do ta përfshijë Shqipërinë qoftë si NATO apo qoftë edhe vetëm si Shqipëri”, tha Lleshaj.

17 Komente

 1. L
  Lymi Tutit

  Cdo "marredhenie" e vendit tone me luften,"fillon the mbaron" me NATO'n ! Besoj kjo kuptohet ! Te tjerat jane "llafollogji" intervistash apo "cfaqje" ,si interpretues te mencur te situatave.Lymi Tutit

  1. B
   Bureto

   Ja i iku mendja Vuçiçit (Serbisë), dhe bën ndonjë marrëzi, por a nuk e di ajo se me kë do ndeshet? 1999-ta, është e freskët!

   1. F
    Franci

    Nuk i ka ikur mendja dhe marezi nuk ben , por pret ……cfare pret ??? Pret te zgjidhet Trumpi president …..atehere do te shikoni open Ballkanin e serbeve …serbet jane komb i pabese nuk e kane kaperdire qe Kosova u iku nga duart , e thone boterisht : sic e humbem , edhe mund ta fitojme ……

    1. F
     Franci

     Nuk i ka ikur mendja dhe marezi nuk ben , por pret ……cfare pret ??? Pret te zgjidhet Trumpi president …..atehere do te shikoni open Ballkanin e serbeve …serbet jane komb i pabese nuk e kane kaperdire qe Kosova u iku nga duart , e thone boterisht : sic e humbem , edhe mund ta fitojme ……

   2. l
    loni

    tani u kujtuat ju plerat,pyet saliun per armatosjen se ai me mire di te bej punen e carmatosjes,shavet enverin 30 vjet qe krijoj nje ushtri te disiplinuar dhe te armatosur deri ne dhemb per lufte,tani po mendoni te beni te njejten gje edhe ju,tani eshte voni zoti plere,rrini dhe hapni kembet si kurva se nuk mund te bene vezen e enverit qe siguroj kufinjt tane per 45 vjet te paprekshem,tani coni grat e juaja gocat tuaja qe te luftojne me pidhin e tyre mbeturina,qe deri dje thoshit armiku imagjinar,kurse tani po flisni per armikun real,nuk keni turp qe shkaterruat cdo gje qe ishte per mbrojten e atdheut,shikoni grekun me gjith veshteresit ekonomike ushtria eshte prijoriteti i tyre i pare,kurse ju e kishit mendjen ti benit skrap te gjith djersen e popullit shqiptar,un personalisht nuk kam se cfar te humb tek ai vend po te pushtohet,jam 30 vjet rrugve te europes me keq se cifutet ne 1940,ju si do tja beni ne ndonje sulm nga armiqt tuaj imagjinar qe do humni pasurite tuaja qetesine tuaj qe keni 30 vjet qe jetoni mbi shpatullat e ketij populli te vuajtur,ne pith te satame vafshit te gjith ju moter qirat qe ne vend qe te ndertonit dicka shkaterruat edhe ato qe ishin ndertuar me gjithe ate sakrifice dhe djersen e popullit,saliu eshte me fitim se eshte dhe dhender ne serbi,nje pushtim i tille nga serbet maloku si zakonisht fiton perseri nga skllavet te behet i pushtetshem,nuk eshte rastesi te gjithe maloket te jen perfituesit e skllaveve,esat pasha,ahmet zogu sali qeni etj,ropt ju qifsha ju tradhetaret e shqiperise,armatosu me fjale tani se aviacionin enverist kurre nuk do ta ndertoni edhe per 5000 vjet legen.

    1. B
     Bureto

     Loniiiii, thirri mendjes! Enveri 'strategjinë e mbrojtjes', e kishte në funksion të pushtetit. Jemi të rrethuar nga armiq dhe koalicion armiqsh dhe po ua mbajti, ne do t'i mundim! Me parrullën, "Shqipëria shkëmb graniti buzë Adriatikut" etj si këto slogane, trembte popullin dhe forconte diktaturën, që ishte thembra e Akilit e pushtetit të tij. Ajo ushtri, ay armatim, i pazakontë për një vend të vogël, ishte arsyeja numër një që ekonomia e ashtuwuajtur socialiste, siç thotë populli, 'shkoj për lesh'. Ishte ajo ekonomi, dhe asnjë armik i brendshëm apo i jashtëm, që e rrënoi atë dhe e zuri sistemin brenda. Loniiii, ku ishe në vitet 1989-1991, ku i kishe gavot, apo si kapter në ndonjë repart ushtrak, po stërviteshe për t'u ndeshur me armikun, që për 45 vjet, nuk u duk gjëkundi. Loni ajo çka u duhej armiqve nga Shqipëria, ata ua morën në Konferencën e Ambasadorëve të 6 fuqive të mëdha europiane, në Londër prill 1913. Sot ata duan vetëm të ruajnë gjënë e grabitur, dhuruar prej tyre fqinjve tanë dhe nuk kanë hallin e Shqipërisë 'londineze'. Në gjithë çfarë ka ndodhur, vetëm ShBA, janë duar jashtë, ndaj dhe ishte ajo që, në udhëheqje të NATO-s në vitin 1999, u ktheu gjënë e vjedhur shqiptarëve, krijoi shtetin e dytë të pavarur shqiptar në Ballkan, Kosovën. Cili patriot shqiptar e kishte ëndërruar ndonjëherë këtë?! Ndaj sot problemi shtrohet se si nga ne shqiptarët, këndej e andej kufirit, kjo arritje fantastike të ecë përpara dhe shqiptarët në Ballkan të prosperojnë edhe më ekonomikisht, sepse sot për ta armiku kryesor është varfëria. Një shprehje e kudo pranuar thotë: "Atje ku jam mirë është Atdheu!".

    2. s
     spata

     Nuk ka zgjidhje ndryshe me fqinjin nese Aleatet tane nuk blindojne Kosoven .Deklaratat per prezence te KFORit ose marrja nen kontroll te teritorit ne veri eshte shume i domozdoshem. Nuk behet fjale se do te nderhyje ushtria serbe ne Kosove .Ta harroje Vucici dhe Rusija .Nje pershkallzimi i tille dote kete pasoja katastrofike per Serbine .Serbija dhe Rusija keshtu duan ta shtyjne situaten me provokime qe te justifikojne qenjen ne pushtet . Kosova, zoti Lleshi ,eshte e sigurte dhe i menexhon kufijte e saj .S'ka nevoje per ndihmen e Shqiperise mbasi eshte shtet i pavarur .Vet Shqiperija s'ka perse te shqetsohet per rezikun serb ne Kosove . Serbija e di shume mire se ce pret nese kalon nje meter teritor te kufirit brenda Kosoves .Serbet duan, qe minoriteti serb ,brenda Kosoves ,te jete mete drejta te pa kufizuara . Kjo ska per te ndodhur kurr edhe nese duan vete kosovaret .Eshte ne kundershtim me Kushtetuten e nje shteti te pavarur . Sa per armatimet ,qe duhen shtuar, keto ceshtje i zgjidhin Aleatet tane .Une mendoje se ne i kemi kapacitetet e duhura te bejme ate qe ka rendesi . Nuk jemi pa sisteme moderrne te teknologjise se larte dhe s'jemi inferior ne to.Ne duhet te bejme funksjonale gjithe sistemin e fortifikuar qe i kemi lene ne meshire te fatit .Vendstrehimet per popullaten qe te garantojne jeten normale ne kushtet e nje konflikti Rajonal . Te mendojene si Mazhoranca dhe Opozita se jeta e shqiptarit eshte paresore nga polkitkat qe ndjekin .Te mos mbushin vetem xhepat e tyre, por te shtojne rezervat shteterore, ne raste te emergjencave civile .

     1. L
      Lufta në prag

      Është naivitet, mendjelehtësi e pakufishme nëse në këtë kohë lufte Shqipëria nuk armatoset më shumë! Serbia është armatosur deri në dhëmbë dhe pret momentin e saj, Piktori vizaton flutura në muret e kryeministrisë!

      1. B
       Bejkush

       Çfarë do t'i Sandri!? Të armatosemi edhe ne????? Hahahahaaaa Me çfarë parash do i paguash armët,kush do t'i përdorë mo çun!? Sandri ,ka rënë komunizmi ka mbi 30 vjet...zgjohu nga gjumi!

       1. V
        Vlora.Vlora

        Cudi e madhe ,ne te armatosemi ? Jo ore pse ti nuk ishe para ca kohesh qe thoje ;;jemi ne Nato ?Si s kam degjuar njehere nga ndonje gjeneral kolonel ,apo dhe nga ky presidenti pacexhiu qe shqiperia duhet te armatoset ,ne fakt ju jap dhe ndonjehere te drejte,se bushtrat e rilindjes me ne krye ramutin s lene koker leku,as per pensione dhe as per ushtrine

        1. J
         Jimi

         I nderuar minister ! Ja u armatosem, por kush do te jene ata qe do ti perdorin keto arme ? Ti ende mendon se ky brez te rinjsh eshte i edukuar per tu stervitur e per te luftuar per vatan ? Se pari ky vend nuk ka ushtare dhe se dyti, ata dy treqind ushtare jane thjeshte rrogetar, te cilet nuk e dine se c'eshte arma ! Ne shqiptaret vertet jemi patrote, por vetem ne stadiune e ne ahengje, Ne jemi vetem kampion te patriotizmit folklorik. Ti ende mendon se sot ky milet mund te edukohet e te ushtrohet ne perdorimin e armes? A ka vertet motive ekonomike, patriotike ky brez sot, qe te sakrifikoje jeten per atdhe ? Mbi te gjitha sot ne Shqiperi nuk ke te rinje, pasi pjesa me e madhe e tyre ka emigruar dhe jane rradhitur ne ushtrite e vendeve ne te cilat jane ngulur dhe tanime ata nuk do te luftojne per te mbrojtur vendin ame, por per ironi, do te luftojne per ta pushtuar ate per interes te atij vendi ku ata jane ngulur. Le ta anatemojne ate sistem, qe lam pas, por ne fushen e mbrojtjes ai kishte formen me te larte te organizimit. Jo vetem burrat, por edhe grate, pavaresisht brishtesise se tyre, por edhe ato, se paku e njihnin armen dhe rolin e saj ne lufte. Vetem nje organizim i tille mund ti bej balle nje agresioni te mundshem. Me keto qe po komentoj, nuk dua te te jap mende ty i nderuar profesor i kesaj fushe, por thjesht dua te rikujtoj !

         1. a
          agushkari

          O sander, ne te armstosur jemi, na tha agush spiuni metaj kemi cfurqe litare,kazma lopata. dhe cajme perpara

          1. S
           Salkari

           Tani u kujtuat o Sandriiiiii , tani eshte von , tani thuaj Sali Berishes te dergoje bythqirin e tij ne front ….Zen qelbesiren , duhej te pakten ketu e 20 vjet mbrapa te armatoseshim , tani ri e kullot syte , spret koha tani ….tu lepish bolet NATOs te pakten te tregoje dhembet se ben vaki te thote qe ju byth palar shqipo nuk futeni te neni 5 ???????????????????????????? sepse ne nuk rezikojme NATOn per ju o dogjem si Jonuz purizua 31sh , sapse eshte mese e sigurt qe mbas Serbise qendron Rusia , perndryshe serbet sdo nxirnin ze as nuk do ndiheshin , vec presin me padurim zgjedhjen e Trumpit , nese ne Shtetet e Bashkuara kemi president Trumpin i thoni atij ballukepordhes qe nduk gjuhen te iki qe tani kaq larg sa te duket sikur ka vdekur ….nga syte kembet …….qe po shperdoron ndihmen gjigante te USA dhe BE ……e provoj njehere Albin idjoti kercenimin e Trumpit , kur i tha nepermjet bythqirit Grenell : nese nuk bie dakort me bisedimet tona dhe me serbet , terheqim forcat tona …..forcat amerikane nuk ja vlejne te rezikojne jeten per nje president si ty ….fjal per fjal …dhe Albin kufoma beri zgjedhje te parakoheshme ……prandaj kerkohet shume kujdes dhe shume zgjuarsi , jo gomarllek , por zgjuarsi ….dhe ate Gerdallen sa me larg aq me mire ….ajo eshte jashte klimes ne pergjithesi ……ajo ofendon kedo piken e llogjikes ……

           1. s
            saimir

            Kur flet e jep mend ky plehra lleshj a lleshaj ne fakt e ka lleshi, kurre mirditasit nuk kane thirr lleshaj por lleshi or ti llesh kokrra e legenit. Jo vetem pis burre po dhe shume i poshter. Ik o lesh lleshi se s'je per analiza ti o skuth ushtrie.

            1. S
             Sander mafishja

             O trap mos perhap panik ku e ke atmosferen e luftes ti?Ketu tek ne nuk pjerdh kush se cbehet ne veri te Kosoves vetem ata koqet analiste qe te cajne trapin kaq.Shqipetareve nuk ju rruhet fare po fare per ata qe vriten andej keshtu mos ha dhe ti shume mut.

             1. U
              Ukraina Tajvani Kosova...

              Ku e ke atmosferën e luftës ti? Ha, ha, gjithë bota e ka atmosferën e luftës tash gati 2 vjet! Je i izoluar në Big Brother?

              1. N
               Na mbyten bolet

               Ore koqe kujt i plasi dhe njehere shef ndonje frike?Jeta vazhdon asnje ndryshim ne qoftese ty te duket atmosfere lufte debatet e aleisteve atehere qenke tamam koqe.Nuk e di sa vjec je por nje gje e di me siguri kur lufta eshte ne prag nuk pipetin miza.Prandaj mos shif endrra me lufte por me seks.

             Lini një Përgjigje