Basha sulmon Ramën për Kosovën: Gabim trashanik, kërkesa për KFOR-in

1 Tetor 2023, 17:10Politika TEMA

Basha sulmon Ramën për Kosovën: Gabim trashanik, kërkesa

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi se sulmi në veri të Kosovës të dielën e kaluar ishte parapërgatitur nga segmente shtetërore të Serbisë në bashkëpunim me Rusinë.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi “Euronews Albania”, duke cituar intervistën me kreun e PD.

“Ditën e diel të javës se kaluar segmente paramilitare të përgatitura nga segmente shtetërore të Serbisë në bashkëpunim me një pale të tretë që është Rusia, tentuan lançimin e një pjese të planit për vënien nën kontroll me forcë të territorit të Veriut të Kosovës”, theksoi fillimisht Basha.

Sipas tij, ishte profesionalizmi i Policisë së Kosovës dhe bashkëpunim i ngushtë me institucionet euroatlantike që bënë të mundur shkatërrimin e planit të Serbisë.

“Ishte profesionalizmi i Policisë së Kosovës dhe bashkëpunimi i ngushtë me institucionet euroatlantike që bënë të mundur shkatërrimin e këtij plani dhe zmbrapsjen e efektivëve që i ishte ngarkuar ky plan. Vënia në kontroll me dhunë e një pjese të territorit të një shteti të pavarur si Kosova është një situatë e rëndë për paqen për stabilitetin dhe sigurinë e Evropës Juglindore ku ka anëtarë të NATO-së dhe BE-së”, shtoi ai.

Kreu i selisë blu konsideroi gjatë intervistës se Serbia është “delja e zezë e Ballkanit” dhe është një vend i dyzuar që gjithmonë përdor mjete të tjera për të zgjidhur problemet politike.

“Aleati më i ngushtë i Vuçiç është shpallur ‘non grata’. Moska nuk e bën këtë për interesat serbe. Interesi i Moskës është të hapë një front të dytë. Në këtë front të dytë po përdor qytetarët e një vendi tjetër”, u shpreh Lulzim Basha.

Në përmbyllje, ai ravijëzoi se Partia Demokratike do të dorëzojë një kërkesë të hënën e 2 tetorit për interpelancë në Kuvend me kryeministrin Edi Rama lidhur me deklaratën e tij për vendosjen e KFOR-it në veri të Kosovës.

“Rama duhet të sqarojë nëse është i pa-informuar apo nëse po kërkon largimin e policisë së Kosovës nga veriu. Një deklaratë e tillë është e rrezikshme dhe e dënueshme dhe kur vjen nga një autoritet i Serbisë e jo më të vijë nga cilido person me përgjegjësi publike në Shqipëri e aq më pak nga shefi i qeverisë shqiptare. Nëse Rama ka kërkuar largimin e policisë së Kosovës, Rama urgjentisht duhet të merret nën mbikëqyrje politike dhe të gjithë-anshme”, theksoi kreu i PD-së.

23 Komente

 1. M
  Muzaka i Ri

  Ate vidjon ti, ate vidjon me krimet e serbeve sa e shite, kete thuaj. Te ka akuzuar direkt me emer e mbiemer biri i botes. Ti je patriot, por pas gjumit.

  1. K
   Komi

   Gabim, je shprehur pa dashje ose me dashje gabim. Rama nuk ka bere gabim trashanik, ka bere punen per te vazhduar ofrimin e sherbimeve serbise dhe rusise. Eshte thjesht bq. Pastaj nese vertet ka bere gabim, atehere quhet gafe e rende, ne kete rast dhe i bie te jete pervec hajdut, edhe idiot.

   1. N
    Na mbyten bolet

    O Komkarri posi mendon ti kufirin e rruan dot Fks vetem pa ndihmen e Kforit?O bole vere vath ne vesh injorant Rama nuk shpik nga vetja thote ato qe ja sygjerojne ata qe e kane bere Kosoven shtet.Ne rast agresioni te serbeve duke vene Kforin perballe ke vene Naton per balle tyre.Ky koqja qe kerkon interpelance do qe te vriten dhe disa te tjere dhe pastaj te hyjne nderkombetaret kur fare mire evitohet perplasja direkte sepse Kosova nuk ka ushtri kupton o koqe nuk ka ushtri dhe pa Kforin serbi i detyron edhe njehere te mesyjne si 1999.

   2. L
    LULUSHI VOGEL

    Lule nuk fitohen zgjedhjet me koqevaret nuk po i kercet kujt cfare ndodhe ne krahinen e koqe vari se

    1. P
     Papa

     Koqet babes tate ngoj mja fut ta qift prifti vllaun un ta pshurri nanen

    2. a
     agushkari

     o koqe kandari, kush e ndalon policine e kosoves te jete ne veri dhe te mbroje kosoven nga shkjau , e ndalon Rama ?

     1. L
      Lul

      Ky merr vesh shume

      1. H
       Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

       Ore, ky gomari, bën vetë, apo është? Edhe fshatari me i humbur ne Shqiperi e ka kuptuar qe ne qofte se Rama thotë diçka, kështu i kanë thënë të thotë. Do t'i tregojë ndonjeri Bashës qe Amerika është zbuluar qe me 1492, apo do t'a lemë të vdesi injorant? Habjon Hasani beri nje shkrim të tërë qe t'i shpjegoje Opozites qe të mos e sulmojë Ramën per ato gjera qe ai i bën me mire nga te gjithë. Ka plot gjera per ta sulmuar Ramen, por politika e jashtëme e Shqiperise nuk është nje nga ato. E tha mor e tha, por kujt ja tha. Kujt ja tha.

       1. D
        Dyri

        O palosh hordhish, sa per dijeni politiken e jashtme qe ben rama nuk e perfill kush. Ai ben pak show per k si pune jote dhe ata qe te kane bere ty por te shpresojme jo dhe per ata qe do besh ti. Pervec degjenerimit dhe degradimit te gjithe politikes se brendshme edhe ajo e jashtmja eshte njesoj personale per ramen.

        1. D
         Dyri te hyri

         Dyri ke humbur kot per te qene kryeminister je fiks si ujku Cerrikut . Besoje se e kuptone cfsre do te thote megalloman je origjinali

       2. A
        Aron

        Ik ore trap. Ti nga gjithe te tjeret qe ndihmove ne dosjet kunder luftetarve te Kosoves duhet ta mbyllesh halen, dhe e dyta, ti nuk di ku ke partine tende o humbac, nuk ke tru ti te japesh mendje per gjera me te medha.

        1. B
         BASHA IK !!

         TRADHETOVE KUKSIN .

         1. N
          Noci

          O idiot ,ti ke punuar dhe je paguar nga KFOR i dhe EULEKS i dhe e di forcen e tyre,si t'a merr mendja ,policia e Kosoves duhet te futet ne shtepite e serbeve e te sillen si pushtues,duke qene gjithe ato forca te huaja qe kane detyrim nderkombetar mbrojtjen e dy paleve

          1. V
           Vjosa

           Lule kujto ato që ke bere ti. Ne Populli nuk harrojme ato dosjet që ke bere ti bashke me ate hunde derren e sali Karaxhiçit kunder Komandanteve të UÇK dhe ate shtepin e verdhe.

           1. S
            Sali Brdhira

            Basha ben politike me fatet e Kosoves. Rama flet per NATON qe nepermjet KFOR eshte ne Kosove dhe nuk permend policine. Sigurisht qe Basha e di qe ushtria dhe policia jane dy instumente te ndryshme…Basha mund te kerkonte qe ushtria e Kosoves si instrument per tu mbrojtur nga armiku i jashtme… Pyetja qe i behet Bashes eshte se per cfare ushtrie flet ai kur dihet qe Serbia e shkemoq FAK- un e Losoved me shoqaten e gahtareve serbe….kete kerkon Basha qe te filloje puna nga e para dhe Basha te punoje perseri per UMNIK si zbulues me pervoje?

            1. E
             EHS

             Kur do te jape mend ky sorollop do te thote se ka marre m.ti shalet

             1. P
              Poseidon

              BASHOVIC TI DON QE KOSOVEN TA KETE SI DIKUR SERBIA ASHTU SI BABA JOT SALEHKARAXHICI, ILIRSPIUNPRESIDHJERI ALBINDENOVICI OSMANOVICI E GLASOVIC KONJUFCA

              1. @
               @@@@

               Jep llogari per 5 te vraret ne Bulevard kur ti ishe Menister e brendeshem (qe nuk dhe as doreheqje te pakten ne shenje nderimi)....dhe lere KFOR se ka kush merret me ate pune....

               1. L
                Landi

                Ik ore pirdhu ,se na çave trapin.

                1. I
                 Italia si moter

                 O lulush ,ti dukesh qe ne surrat qe cfar idioti je ,qesh kur nuk duhet te qeshesh ,ben mire qe te mos japesh asnjeendim se per ato qe thua tregon qe je nje kungull .Bej biografin e familjes tende dhe mos u mer me politike ,gjeja me e mire per ty eshte te meresh me babale se ato i ben mire ,largohu se nuk te perfill kush per ato qe thua .

                 1. G
                  Gurabardhi

                  Thënjet e Bashës për Ramën, më kujtojnë fabulën "Gjahtari dhe lepuri" ku lepuri, mundohej të mësonte gjahtarin, si të gjante me çifte. O Lulush, nëse do ta kuptoje sa budalla që je, do të vrisje veten.

                  1. S
                   Sadiu

                   Për atë shtëpin e verdhë nuk do të thotë gjë ky trapi. Kerkon ky llogari Ramës për Kosovën. Trai mbron kurti trapin

                   1. M
                    Mërgimtari

                    Kta pisanjozë, që firmosën dhe vulosën raportin pa asnjë bazë për transplante organesh të robërve të luftës së UÇK në Shqipëri, dhe e votuan në Bruksel, ku ky shpifësi me 100 epitete, së fundmi quhet "lul brava", ishte një nga aktorët kryesorë në mbështetjen e Dick Martit, tani na dalin "patriotë"! Kjo sjellje tregon se përçarja e horrave të politikës shqiptare është mbjellë nga të ashtuquajturit demokartë me në krye larot e të "djathtës" shqiptare inekzistente, që vdesin për t'i vënë zjarrin Shqipërisë. Vdekshin një orë e më parë antishqiptarët! Rroftë Shqipëria Evropiane!

                    Lini një Përgjigje