Berisha do krijojë parti të re për zgjedhjet lokale?

10 Gusht 2022, 11:58Politika TEMA

Berisha do krijojë parti të re për zgjedhjet lokale?

Juristi, Kreshnik Spahiu thotë se ish-kryeministri Sali Berisha do krijojë parti të re për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Spahiu u shpreh se Berisha tanimë është lider i Partisë Demokratike, por sipas tij, Gjykata e Apelit do e quajë të pavlefshme Kuvendin e 11 Dhjetorit dhe logoja do t’i përkasë Enkelejd Alibeajt dhe ish-kryedemokratit Lulzim Basha.

Ndër të tjera, juristi theksoi se për shkak të shpalljes “non grata”, PD nuk mund të bëjë koalicion me partinë e re të Berishës.

“Ajo çfarë mund të them është që Sali Berisha është sot një lider i PD-së, por ende nuk dihet nëse në zgjedhje do kandidojë me logo. Sipas të gjitha gjasave, Gjykata e Apelit në vigjilje të zgjedhjeve lokale, do e quajë të pavlefshme Kuvendin e zotit Berisha dhe logo do t’i përkasë grupacionit tjetër.

Në zgjedhjet lokale do kemi disa parti, që do të thotë do jetë Partia Socialiste, Partia Demokratike me Alibeajn dhe Lulzim Bashën, do kemi një parti të re që do krijohet nga Sali Berisha dhe do kemi Partinë e Lirisë. 

Sigurisht, këto të treja mund të shkonin të treja në koalicion, nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ekzistonin si superfuqi globale. Nuk do ketë një koalicion mes PD-së dhe partisë së Sali Berishës”, deklaroi Spahiu.

27 Komente

 1. T
  Taulant

  Ik ha sushin (me leket e vjedhura popullit) se vajti vone .

  1. L
   Loni

   Tamam, ky spurdhiak duhet te ishte pas hekurave tani per te gjitha pislliqet qe ka bere me salen dhe per salen, jo te na bente si "analiste" , po nuk ka edhe shume faj se shtet babanesh jemi

  2. a
   alvi

   do krijoj nje parti kurvash ku kryetar do jete vete

   1. O
    Opionisti

    Partia foltore e berishe mere eles biberaj nga amerika ose amete shehu kurse partia metes dhe monike filiip shoku metes ja mere partine ilir metes kurse ilir meta ekstratohetre ne amgli

    1. P
     Pleh

     E para duket qe je bythqire ! Ti thuash Sales te krijoje parti kurvash duhet te jesh i shkerdhyer deri ne kocke nga Rilindja ! Po more pleh , e vetmja gje qe se lidh dot me Salen eshte Kurvlleku ! Mos e lyp te Sala ate , shko ke Edi se ai ka me bollek !!

     1. D
      Dakord

      Fix. Vetem kurve nuk eshte sala jot ne kuptimin e berjes sex me ke ti dale, por eshte kurve ne politike qe cke me te. Te kujtoj qe shokut te ngushte te sotem ilit metaj i ka thene se eshte vrases, trafikant qeniesh njerezore ne vitet 2000 - 2001 dhe ne 2009 na e beri minister trafikantin dhe vrasesin. Saliu eshte personifikimi i kurves politike te ketij vendi.

    2. Çekiçi

     Sala ta formoj partinë e re per zgjedhjet lokale Partija do quhet PATIJA E MUTIT

     1. P
      Pali

      Me nivelin qe paske , rri se je mire te Rilindasi ti .

     2. o
      olsion

      mendoj se do mbledhi te gjithe kriminelet bashk dhe do krijoj partin

      1. K
       Koli

       Nuk besoj se kte opcion e ka perdorur vete Edi Rama kur tha “Qelbesira te te gjitha llojeve bashkohuni te heqim Salen “ Dhe dihet qe Berisha nuk eshte kopjac.

      2. S
       Shqiptari

       I zene ne çark dhe i shpallur “kara”, i zi nga SHBA,i etiketuar si “agjent i sherbimeve te huaja”, pasi beri lesheli Shqiperine,pasi e dogji e shkaterroi dhe e vodhi,tani si struci,fut koken ne rere te shpetoje nga burgu. —Jo parti te krijoje,por dhe te shpike perendi te re,ka marre fund si coftine e komunizmit.Ka ardhur koha qe kjo fantazem kriminale te largohet perfundimisht nga skena politike,bashke me perfituesit dhe mjeranet qe i shkojne pas.

       1. A
        Avni Rustemi

        Nuk eshte ceshtja qe te largohet nga skena politike (ai tashme eshte larguar dhe ka nga pas vetem maskarenjte dhe budallenjte), ceshtja eshte qe ai TE DENOHET LIGJERISHT SI KRIMINEL ORDINER! Mire do ishte te varej ne Bulevard ...

        1. D
         Do shpetoje Shqiperia

         Respekte Avni Rustemi.

         1. Çelo

          Kalo i çik nga varri i komandantit qe te masturbohesh dhe mbase kthjellohesh o Avni Trimi !

         2. B
          Boooo

          Kush e shpalli “ agjent te sherbimeve te huaja “ Berishen mor mik ? Apo , zoti na rujte , vertete i referohesh Frrokut ?

         3. T
          Taulant

          Ju genjen mendja kot! Birisha 2 mundesi te vetme ka: ose ne burg, ose neutralizohet pergjithmone nga forcat komando.

          1. S
           Shoku

           Une nuk jam jurist,;por jam i bindur se mitingu i 11 Dhjetorit eshte i paligjshem,pasi keshilli nuk u mblodh sipas rregullave statutore. Kerkesa e 1/3 te delegateve duhet te kalonte ne strukturat e Pd-se se zgjedhur para dy muajeve te 11Dhjetorit. Jam i bindur se nuk ishte kerkesa e 1/3 se antareve te keshillit,por e Sali Berishes i mbeshtetur nga thikaxhinjte e Lulzim Bashes ,duke filluar nga 2 nenkryetaret Paloka e Spaho e deri ne kryesi,dhe ata te pakenaqurit si Tritan Shehu,Enno Bozdo ,te cilet edhe pse i rrinin pas menderes Bashes ei kthyrn krahet. Te pabeset u bashkuan me te pabesin , te cilin Basha nuk e kuptoi kurre. Fakti qe ky miting u kerkua pas perjashtyimit te Berishes nga grupi parlamentar tregon se eshte i parregullt. Vetem idiotet e kerkojne pas dy muajesh shkarkimin e Kryetarit,per probleme qe diheshin dhe u zgjodh me 85 % te votuesve. Gjykata te mos nguroi ,por te japi pavleshmerine e mitingut et 11 dhjetorit 2021.

           1. S
            Sa kom qesh

            Posi edhe une ta mbeshtes fort ty. Basha ka 95 % te demokrateve me vete dhe smund ta lejoje gjykata qe ti merret zyra apo vula .

           2. K
            Klevi

            Po ja ndien bytha friken se partine demokratike ta harroje ai qe e mer po te krijoje ndonje parti me ato zarat e vet qe ka nga mbrapa qe te nxjerre mandatin e tij

            1. L
             Leni

             Ky qen duhet te jete pas hekurave tani dhe jo ne krye te nje partie te re

             1. a
              arqile

              Jam dakort dhe ju lumte me komentet e Shqipetarit dhe Avni Rustemit me siper .U befshin sa me shpejt parashikimet tuaja shume te sakta.Mirenjohje.

              1. A
               American

               Kete radhe je i sakte OOOOO Kreshniku i aleances se humbur pa adrese ! Prtia e re madje do te trumbetohet si ndryshim i emrit te PD se nga PD ne PDB perpara vendimit te APELIT dhe kjo i jepmundesi Berishes se i pergjigjemi kohes etjer etjer.... PDB njerezit e lexojne si te duan ose si " Partia Demokratike e Bashkuar "( varianti zyrtar i saj) ose si "Partia Demokratike e Berishes " pasi njerezit e kane te lehte te bejne dallimin... ( kete variant po ia keshilloj falas Berishes pasi eshte e vetmja mundesi per te vazhduar ose do detyrohet te shkoje prape te "Shtepia e likes ") Pastaj se cili do jete fati i kesaj Partia eshte tjeter gje dhe cdo njeri ka mendimin e tij ashtu si dhe une ....

               1. A
                Altini nga Fieri

                Ky qen na vrau endrrat dhe shpresen per demokraci. U kerkoj falje qeneve qe krahasova Saliun me ata.

                1. P
                 Psikologu

                 Ti paska vrare ENDERRAT TY ?! Ik vizitohu lum miku , te shpetosh te pakten kujtimet , mos ngelish pa gje fare

                2. E
                 Evisa

                 Ah sikur USA të mos ish "fuqi globale" sa mirë do të ish, lë të kuptohet politikani i "madhërishëm" Spahiu, pasi të tre këto Parti, e Berishës, Metës, dhe Bashës do të ishin në koalicion në zgjedhjet lokale. Por, po të mendosh edhe më kryesoren, sikur këto tre parti të zgjidhnin kandidaturë për bashkinë e Tiranës zotin Kreshnik Spahiu, atëhere e mira të të ishte, siç thuhet, me majë. Po ç'ti bësh Amerikës, është fuqi globale!.....

                 1. P
                  Paqesori

                  Te takosh perdite idiotë ne mediat e shkruara dhe televizive, ke hasur nje stres te madh. Perse kete idiot profesional, qe e heq veten per lider te madh, duhet ta shikojme e degjojme çdo dite? Te gjithe shqiptaret e dine se ky eshte stresi i kombit, ndersa qetesimi i ketij populli do te jete vetem atehere, kur ta shikojne saliun dhe aleatin e tij te ngushte, likehajdutin, me duar te lidhura perpara drejtesise...Fosilet jane vetem fosile. Askush nuk mund tu afrohet fosileve dhe tu jape besim, pushtet dhe privilegje.

                  1. A
                   Arditi

                   Do ta quaje Partia e Mones qe te mos jete borxh

                   Lini një Përgjigje