Kërkoi dorëheqjen apo e shkarkoi Rama? Çuçi tregon si qëndron e vërteta

9 Gusht 2022, 17:16Politika TEMA

Kërkoi dorëheqjen apo e shkarkoi Rama? Çuçi tregon si

Ornela Çuçi ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama firmosi largimin e saj pas 5 vjetësh nga posti i zëvendësministres së Turizmit.

Në një postim në rrjetet sociale, Çuçi shkruan se nuk bëhet fjalë për shkarkim, por dorëheqje, pasi sipas saj, ajo e ka kërkuar vetë largimin nga detyra.

Ndër të tjera, Çuçi falenderon, Ramën, ministren Kumbaro dhe ekipin e Ministrisë së Turizmit, teksa shkruan se do të vazhdojë të jetë një zë publik, për problematikat e mjedisit në Shqipëri dhe rajon, të cilin e përfaqëson në organizmat ndërkombëtare të mjedisit, në përputhje me kopetencën e saj profesionale dhe koshiencën qytetare.

Reagimi i plotë:

Falenderoj Kryeministrin Rama, i cili më datë 29.07.2022 pranoi lirimin tim nga detyra pas kërkesës sime për të qenë e lirë nga shërbimi në Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit.

Ky pesë vjeçar ka qenë për mua, një eksperiencë e jashtëzakoshme, nën drejtimin e pandërprerë të Kryeministrit Rama, të cilin gjej rastin ta falenderoj që më shquajti nga bota e ekspertizës në vend, nga bota akademike dhe ajo e shoqërisë civile dhe më besoi fillimisht detyrën e Këshilltarit në Kabinetin e tij, e mandej të Zëvendësministres, përgjegjëse për mjedisin.
Mirënjohëse për këtë mundësi, pasi të shërbesh për vendin tënd është dhe do të mbetet një bekim!

Unë, besoj se së bashku me shumë kolegë të tjerë zëvendësministra, ilustruam një frymë të re politike, të cilën Kryeministri donte t'i jepte pozicionit të zëvendësministrit në qeverisjen e Shqipërisë. Mirënjohje Kryeministrit për mbështetjen e pakufi, duke i dhënë këtij pozicioni politik, kopetencë, përgjegjësi dhe profesionalizëm, në vend të politizimit tradicional.

Gjej rastin të nënvizoj frymën e tij për të futur në ekipet klasike politike, të trashëguara apo të krijuara të jetës partiake, ekspertët pa asnjë paragjykim politik, krahinor apo klanor, por vetëm mbi fushën e ekspertizës.

Ishin pesë vite të një pune intensive ku shpresoj që me kopetencën dhe përkushtimin tim, të kem kontribuar modestisht në hapjen dhe zhvillimin e temave të rëndësishme të mjedisit, apo në përballimin e problematikave të mprehta dhe delikate të mjedisit në Shqipëri e më gjerë, në rajon.

Jam e bindur se nën qeverisjen e Kryeministrit Rama janë krijuar bazat e një politike të qënësishme mjedisore për vendin tonë, të cilat tashmë, duhen të kthehen realisht në prioritet politik të dorës së parë.

Falenderoj gjithë ekipin e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, për punën e çmuar, për bashkëpunimin e palodhur në përballimin e sfidave që sidomos në vitet e fundit, kanë qenë shumë të mprehta dhe sidomos nën syrin e ciklonit të opinionit publik.
I uroj sukses ekipit të ministres Kumbaro, në sfidat që ajo ka ndërmarrë dhe në çështjet ku është përfshirë!

Do të vazhdoj të jem një zë publik, për problematikat e mjedisit në Shqipëri dhe rajon, të cilin përfaqësoj në organizmat ndërkombëtare të mjedisit, në përputhje me kopetencën time profesionale dhe koshiencën qytetare.

35 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Si mesuese gjuhe dhe letersie qe jeni zonja Cuci, shoh qe nuk keni bere asnje gabim ortografik. Ama kjo shprehja ketu eshte gjithe helm : I uroj sukses ekipit të ministres Kumbaro, në sfidat që ajo ka ndërmarrë dhe në çështjet ku është përfshirë!...

  1. s
   skelari

   Zonja ne fjale ka studiuar per bio-kimi; ajo qe ka studiuar per gjuhe-letersi eshte zv.min tjeter, Vilma. Qe Znj Cuci nuk eshte "ko(m)petente e fushes se gjuhes shqipe duket ne fjalet e fundit ne deklarates se saj, te shkruar me "koshience".

   1. S
    Sara

    hem aspak, zhaba Kumbaro eshte super helmuese vete si natyre... sa per kete Ornelen, tani qe Luigi Soreca iku si ambasador kujt i duhet me kjo?:

    1. E
     Ermal

     Luigji soreca paska bere namin edhe kete ka emeruar se per Romina kukon e dinim

     1. D
      D. Pavli i shastisur nga habia

      Pse kete mbarsi Soreca ??!!

    2. B
     Baba- Xhani

     Kerkojne doreheqjen e atij te Delines jo tenden moj karushe. Apo vari trapin Çuç per Çuç. Te dyja femra me fustan jeni se pantallonat i vesh Delina

     1. t
      tosi

      po portalet e ndryshe e thojn shakrkim dhe merren me lajme fallco

      1. t
       titi

       prandaj duhen te merren informacione te sakta dhe jo te sajoni lajme te kota

       1. T
        Toni

        Sa pa kripe si genjeshter...komplet e pacipe. E dime te gjithe qe te hoqi...shut the fuck up bitch.

        1. A
         Aron

         Ik mor kaqol

         1. T
          Tino

          ore Toni, shqiptaret si ti jane e vazhdojne te jene primitive, sepse kur lexojne statusin e nje personi per diçka qe ai tregon per vete nuk e pranojne si te mireqene po i thone, ti po genjen sepse hamendjes sime nuk i pelqen kjo qe ti thua po ajo qe un mendoj.

          1. N
           Niku

           Eshte interesante. Nje zv ministre largohet nga detyra, nje komentues e shan si kurve pasi pretendon se ajo genjen. Mjafton te ulemi nje moment dhe te reflektojme se sa popull kari jemi...

          2. f
           frida

           Per kta e, vetem rama i mer vendimet asnji tjeter. Po nxirrni more ca lajme te sakta se lat nam.

           1. a
            anisa

            Cju duhet juve more.Shikoni nj her beni ca lajme tamam se lat nam

            1. S
             Selma

             Sju marr vesh ju mediave mundohuni te merrni lajmin e duhur

             1. K
              Klodi

              Edhe nese e ka shkarkuar Rama ka ber gjen e duhur

              1. V
               Veli

               Jo per cdo gje e ka fajin Rama po flisni tamam dhe ju

               1. D
                Dritan

                Mesoni te verteten e lajmit dhe pastaj nxirrni lajme

                1. J
                 Jorida

                 nxirrini lajmet e sakta se ngelet me lajme fallco vetem per klikime

                 1. K
                  Klodian

                  Merrini informatat mire para se te publikoni lajme se portale koti jeni bere te gjithe

                  1. L
                   Loni

                   Po ku keni te drejte fjale ju moj biba te edushit, ju as fryme nuk mirni po nuk ju dha leje padrinoja juaj, boll na treguat historit tuaja te " suksesit" ne kar-ierat tuaja debile. Mos na fyeni inteligjencen me keto statuse qe jua ka shkruar endrushi me leje edhe lexim me pare nga padrinoja. Hajde suksese ne jete edhe ty, nje leter higjenike e konsumuar e hedhur ne vc je.

                   1. x
                    xheJ. eN. Bi.

                    O Loni kopertoni... O Loni ,nuk janë të PD- ës këta mos u ngatro .O Loni kopertoni ,ti nga që je tërë ditën në zyrat e ShQUP- it të duket se të gjithë veprojnë si Dr.Adhamudh Bërisha që nuk mirni as frym kur është ai.

                   2. T
                    Titi

                    Nje njeri me moral dhe qe mban pergjegjsine e gabimit te shum personave te papergjegjshem

                    1. j
                     joel shkodra

                     Dredhite e gazetarise - me qellim nuk e keni vene emrin ne titull, qe te terhiqni lexuesit se mos eshte "çuçi i brendshem" qe ka dhene doreheqjen.

                     1. A
                      Arkid Likollari

                      Mendoj se eshte maturi kjo e treguar nga cuci

                      1. L
                       Loli

                       A ishte e burgosur qe falnderonnRamen se e liroji nga detyra? Debile Ti jepje dorheqjen e pa revokueshme e mvaronte puna. Partia ime le te me arrestoje tha Kadri Hazbiu

                       1. e
                        erf

                        çuç ne turizem çuç ne ministri te brendeshme, qeveri çuçesh, me pak llafe pun çuçesh.

                        1. T
                         Tomi

                         Te shkarkohet cuci i delina ficos jo kjo sharrabajka. Ore ca behet sa cuci e cici ka qeveria e edverit?!

                         1. q
                          qytetari

                          Nuk na tha arsyen e doreheqjes.... pervec lepirjes

                          1. K
                           Klajdi

                           Shkarko dhe Romina Kukon tani qe Soreca iku

                           1. G
                            Gimi

                            Kjo Kumbaresha eshte hajdute e frikshme i hoqi te gjithe drejtoret dhe mori gjithe ata qe kishte te min e kultures hoqi Zamir Dedein nga mena xhimi i parqeve dhe ka vene nje hajdute idiote me profesion arkitekte qe se ka idene nga pyje.

                            1. A
                             Andreas

                             nje gojore me pak... kjo me cinizmin e saj justifikonte cmimet idiote ne jug para nje viti, jetojme ne kapitalizem thoshte gojorja e rradhes...

                             1. X
                              Xhahil Bilbili

                              E "Shquajtura" e botes akademike,o mjere kjo bote per 5 vjet, se ndjeu boshllek dhe lum po kjo bote se ju plotesua boshlleku akademik.Te gjithe shqiptaret brenda e jashte kufijve emigrante e diaspore ,moren fryme lehtesisht me kete rikthim te te "Shquajtures". Sipas ritit , zakonit e tradites ,kudo po festohet.E lumja une - thote -Nena Shqiperi- per kete dite.

                              1. p
                               petrit

                               Per kete "pasionantin e mesazheve" : qe te kuptohet qe mesazhet nuk shkruhen nga i njejti person, (por me emra te ndryshem) duhet ndryshuar menyra e formimit te fjalise , si dhe fjalite duhet te kene gjatesi te ndryshme,larmishmeri dhe mundesisht koha ndermjet publikimit te mesaz\heve duhet te jete sa me e larget ne distance.Gjithsesi besoj qe sufllaqen e fitove edhe sot.

                               1. d
                                daja ne Amerike

                                Kurse une them se pikerisht ne gjuhe keta njerez jane te pakujdesshem ....... Nisem nga komernti i vitos.......".i mesuese gjuhe dhe letersie qe jeni zonja Cuci, shoh qe nuk keni bere asnje gabim ortografik. Ama kjo shprehja ketu eshte gjithe helm : I uroj sukses ekipit të ministres Kumbaro, në sfidat që ajo ka ndërmarrë dhe në çështjet ku është përfshirë!..." Shiko me kujdes se ne kete rast behet fjale per EKIPIN ....... PRA GJINIA MASHKULLORE ... dhe kur vjen tek per me tej shkruhet ... AJO pra ketu mendoj se calon fjalia dhe per kete do kerkoja ndihmen e ndonje eksperti te sintakses ..... Une nuk jam gjuhetar por pretendoj se gjuhen e njoh relativisht mire Gabimet ortografike ne kete rast jane komplet dytesore ....

                                Lini një Përgjigje