Fatos Lubonja: Edi Rama na konsideron si qen që lehim

8 Gusht 2022, 18:57Politika TEMA

Fatos Lubonja: Edi Rama na konsideron si qen që lehim

Analisti Fatos Lubonja tha se ngjarja në Himarë, ku një 7-vjeçare vdiq pasi u përplas nga skafi qe drejtohej nga polici Arjan Tase është e rëndë dhe i gjithë konteksti i saj sjell dhe përgjegjësinë e qeverisë që meriton protesta.

Sipas tij, protestat janë të domosdoshme, por tha se opozita duhet të ndryshojë taktikë për të tërhequr sa më shumë njerëz.

“Do të thosha që ngjarja është e rëndë duke e parë në gjithë kontekstin, jo duke e parë thjesht që një individ bëri një aksident. Kur them gjithë kontekstin, kam parasysh që individi ishte njeri i veshur me pushtet, që njihte ligjet, shef policie, sipas të dhënave akoma dhe më keq ka pasur ca rekorde kriminale, që rekrutohen në polici, që pastaj bëhen pjesëtarë në grabitjen e votës, zgjerohet gjëja, nga një aksident, ndërkohë që kjo gomonia e fuqishme etj, e rëndon situatën dhe e bën që përgjegjësia që ka qeveria të jetë vërtetë e tillë që të meritojë protesta”, tha Lubonja.

I pyetur nëse duhet të kishte pasur shkarkim, apo dorëheqje të ministrave përkatës, ai u shpreh se varësisht nga ajo cili është konteksti që e shikojmë, mund të shkonte nga përgjegjësia individuale dhe asgjë më tej deri në përgjegjësi të mëdha që kapin ministritë.

Maxhoranca, Edi Rama në krye të saj ka ndjekur një slogan që është i përsëritur tashmë që është ‘qentë le të lehin, karvani shkon përpara’. Këtu ngatërrohet puna. Në qoftë se ti e konsideron shoqërinë civile si qen që lehin, gazetarët si kazan që lehin, opozitën, ku është kufiri. Në këtë kontekst kështu siç jemi çfarë duhet të bëjë opozita dhe shoqëria civile?”, pyet Lubonja.

Por a duhet të përfshihej politika në këtë protestë?

“Unë jam i mendimit që këtu s’ka nevojë për teatër se ne këtu jemi gjithë kohës. Ne e dimë shumë mirë që në qoftë se atje do ketë shumë nejrëz, do jenë shumica njerëzit e opozitës, e cila ka marrë përsipër që të marrë pjesë në këtë. Sigurisht ka dhe një shoqëri civile. Por unë jam kundër tezës që nuk duhet politizuar që e përdor shoqëria civile. Çdo gjë është politike. Është sterile të thuash unë nuk i dua. Sigurisht opozita ka një handikap, njerëzit mendojnë po mirë pse duhet të luftojmë ne, që të vijnë këta në pushtet dhe pastaj të fortët e këtyre të bëjnë prapë me skafe atë që bëjnë këta të fortët e Edi Ramës, ka një pjesë që e mendon kështu.

Ai tha se ajo që më shqetëson në këtë histori janë këto ultimatumet. “Jo se nuk duhet të japin dorëheqjen këta, por problemi është se ai ka parullën qentë le të lehin karvani shkon përpara. Pra ju vazhdoni lehni se unë do vazhdoj punën time, mos prisni t’i bindem lehjeve tuaja.

Atëherë pas 72 orësh çfarë do bësh ti? Ultimatumi është një gjë që shpall luftën pas afatit? Cila është lufta, ku do shkojmë, apo do tërhiqesh. Në këtë aspekt taktika që përdor opozita më duket pak e vjetruar.

Përndryshe nëse nuk zbatohet ultimatumi, duhet të hapësh luftën. Ky e ka treguar që nuk frikësohet sepse i ka kapur të gjitha institucionet, ka dhe mbështetjen ndërkombëtare amerikane. Ti tani ose do hapësh luftë, ose do ndryshosh taktikë. Në këto kushte ku jemi taktika duhet të jetë që sa më shumë të sensibilizohen njerëzit nga një punë e gjatë, jo me goditje të përqendruar. A ka mundësi ti të krijosh një valë njerëzish të pakënaqur që mbushet Tirana plot dhe të detyron të ikësh dhe jo një aksion që vijnë ca nga veriu, ca nga jugu, ca këtej, bëjnë një goditje, që publikohet, sigurisht që duhet dëgjuar, por duke parasysh se me cilin ke të bësh duhet menduar ndryshe”, u shpreh Lubonja.

Ai tha se ngjarja e fundit është thjesht një simptomë e sëmundjes që ka kapur gjithë trupin. “Ka shumë të tilla ngjarje që kanë ndodhur, ndodhin paralelisht dhe që flasin për një sëmundje që e kemi. Në këtë kuptim ajo që duhet të synohet është lufta ndaj sëmundjes, ka të bëjë me gjithë sistemin që është ngritur. Strategjia ndaj kësaj sëmundjeje është komplekse.

Gjithë këto vrasje që po ndodhin në Shqipëri, djem të rinj janë këta. Pse u bënë kriminelë këta, djem të rinj ishin. Çfarë arsimi kemi ngritur, çfarë i kemi edukuar kësaj rinie”, u shpreh ai.

A janë premtuese protestat e paralajmëruara nga opozita në shtator? Sipas Lubonjës ato janë të domosdoshme.

“Protestat padyshim sepse me drejtësi ti nuk arrin dot se në një shtet demokratik nuk ka nevojë për protesta. Ka ngjarje vepron drejtësia, nxjerr përgjegjësit, i arreston, bie qeveria vetvetiu, ka opinion publik, kështu që protestat janë padyshim të domosdoshme. Përtej protestave ngelet mosbindja civile, veprimet e dhunshme. E para mendoj që edhe sikur të mendosh se nuk janë të suksesshme ato duhet të ndodhin sepse tregon që ka akoma rezistencë. Pastaj që të jenë të suksesshme, duhet ndryshimi i taktikave, të tërheqin sa më shumë njerëz. Sa mundet që nga protesta në nivele militantësh dhe njerëzish të dëmtuar direkt, të bëhen protesta ku të bashkohet një shumicë e madhe me shpresën se i duhet dhënë fund një situatë të tillë dhe duhet krijuar një gjë tjetër. Kjo kërkon një Shqipëri tjetër, duhet të dalë Shqipëria nga kjo rrugë ku ka hyrë.

Të krijohet një shpresë, ose njëkohësisht në qoftë se rritet pakënaqësia, vjen një pikë ku do mbështetesh tek i fundit vetëm të shfrysh dufin, se ndonjëherë protestat dhe rotacionet vijnë dhe si ndëshkim, jo si shpresë.

Rama ka punuar shumë, një nga punët më të suksesshme dhe shumë të dëmshme për Shqipërinë është korruptimi i sa më shumë njerëzve. Janë futur në interesa njerëzit. Ka ndërtuar shtetin që ka kapur me oligarkët, me administratën, është një masë e madhe që thotë unë dua të rri këtu se këtu po ha.

Këtu është punuar keq në kuptimin që unë do i marr të gjithë, një e fut në administratë, shkollat i kam të miat. Është bërë sistemi i tillë, është bërë parti shtet. Ky ka ndërtuar një rrjet interesash të tillë që këta duhen llogaritur për forcë”, tha Lubonja./BW

41 Komente

 1. M
  Moisi Golemi

  Ti nuk je qen që leh. Ti je zagar që ha m*t.

  1. p
   pjeter

   Ky zanatciu,eshte aleati me i mire i Rames,votat qe ka sjell Rames ky nuk ja con asnje njeri tjer.Ky ben sikur nuk kupton por e di fare mire, c'do ceshtje qe kthen ne nje sulm personal me Ramen, njerzit pesojne efekt te kunder nga ç'ka per qellim Ljubiç,qe ne fund te fundit,as nuk ja ndien fare,ai ja leroi te atit e jo me shqiptareve.

   1. A
    Anonim

    E ke gabim ta garantoj 1000% ja con sali kopilit pasi te dy jan buk shkal , ky qorri futi ne burg baben e vet, familja sales vran priftin prapa kraheve ,mos ngaterro dollarin me k...in.

   2. c
    ca po thua

    Aaaaaaaaaaaa te lutem, e ke gabim. Lubonja eshte GOMAR QE PELLET!

    1. R
     Realisti

     Si mundet Lubonja ta quaj veten qen...? Mos ma ofendo qenin tim mor plerë se nuk I vjen as te koqet!!! Ti je një...as kafshë nuk je se të gjitha janë 100 herë më të mira se ty. Ahhh po... ti je një morr muti!!!

     1. S
      SOPIQOTI

      Edhe me keqw se ZAGAR.

     2. !
      !!!

      Qenit i merr te keqen ti zgjebe! Duket po t'a japin ustallaret corben pa karar, do mbytesh ne te vjellat e tua! Monster e ndyre!

      1. t
       tosi i vogel

       Ik o Tosi se edhe qente ofendohen po te krahasohen me ty

       1. B
        Bardha

        Ti e ke pake emrin qen,qeni ashte kafshe e bindur,por ti ashte mire te jesh qenef qe dhjesin e urinojne te gjithe mbi ty e disa shokeve te tjer,qe te vetmen zakon qe keni ashte se lehni cdo dite dhe ky ashte ngjasimi me qenin

        1. K
         KASEM

         MIRE E KE THENE VETE O LUBONJA SEPSE NE TE VERTETE ASHTU JENI SI TI ANDI AGIMI SE DUKE NDJEKUR AKOMA BERISHEN DHE METEN NUK TREGON ASGJE TJETER VEC ASAJ QE KE THENE VET NE KETE OPINION TENDIN.

         1. s
          spiuni i kohes pordhes

          Ti paska rrit shume vlerat duke te bere qen,por ti ne te vertete je thjeshte nje buce qe di vetem te shkerdhehesh me Salen e Meten,sigurishit dhe me Serbet e di vete ti si te rekrutuan gjate kohes qe ishe ne burg

          1. M
           Milo Gici

           Tek ty ia qëlloi Edi Rama, mbase je qen i bir i qenit, që jo vetëm leh, por edhe gërmon nga kazani.

           1. S
            Shqiptari

            Ti nuk je qen,por je qen bir qeni,moj buç politike,mbeturine e terroristeve komunist.

            1. 1
             19

             Artikullin nuk e lexova fare se e di shume mire se ca mund te shkruaj ky i cmenduri qe i pi ilacet nedark me te gjitha llojet e ngjyrave .psikopat jo se eshte rama burre i mire po ky eshte kurve dhe i poshter .burgu e ka len me pasoja se ka vuajtur shume vitet e para .

             1. C
              Coli

              Bravo Fatos qe su bere dot pioner Hera e pare qe i ke rene ne koke Fiks jeni QENER qe lehni kot

              1. J
               Juli

               Të bën nder ty kur të thotë QEN apo ZAGAR. TI JE NJË HALEEEEE

               1. I
                Intelektuali

                Jo vetem Edi ,o Fatos !

                1. L
                 Luani

                 Po ti qenë je .., ti je turpi i botes .., Babait tuaj do ti vinte rende nga ty ..!!

                 1. Q
                  Qeni qe leh

                  Tamam e gjete vete.Edi nuk ka nevoje ta shprehe.

                  1. k
                   k

                   Ju jeni qen që lehin,nuk mund të shikoje luane të së vërtetës.

                   1. N
                    Nika

                    Nuk te konsideron. Ashtu je.

                    1. D
                     Dani USA

                     Ashtu jeni ne te vertet epitet i goditur, dhe jo aq po shume her me keq tia dish per nder qe nuk te ngitur epitetin minje halesh jeni pa ide vetem ide keni lekun o antikombetar………

                     1. T
                      Tosi karragjozi

                      Ti nuk je qen je zagare i kazaneve te mbremjes dhe nuk je ti vetem ka zagare te tjere si Fevziu Shkullaku Bushati zagare kazanes ose nga ata qent e rrugeve te Tiranes .

                      1. V
                       Vari Janullen!

                       Sharlatan! Qen qe lehni, ju konsideron populli shqiptar. Shoket e Edit jeni! Edhe te Saliut. Nje zorre ju lidh. Zorre komunistesh, bllokmenesh, intrigantesh, spihunesh, dosjesh, ish te perndjekurish bythqira, gjobaxhinjsh. Rrogtare te Zenit, oligarkeve dhe mafjes. Edi kaleron bukur urrejtjen popullore ndaj jashteqitjeve si ju. Kaq! Fashiste te kuq! Hajvane shpellare! Filozofe karagjoze! Gjobaxhinj histerike! Halabake te pernatshem! Copa muti! Mut, peshtyma, napalm, fashizem. Keni shfarosur cdo lloj mendimi intelektual dhe kompetent! Ju dhe mafja qe ju perdor duke ju sodomizuar 24 ore ne 30 vjet, tallava me tallava. Fatmirsisht edhe vitet me te respektueshme nga shqiptaret, ti dhuroi Enver Hoxha me burgun.

                       1. M
                        Macoku

                        Tosi ti je psikopat ekselent prandaj je I padrejt ne gjukimin tent.Tosi ri ne shpi dhe leri studjot se le nam

                        1. L
                         Luli

                         Kone mundet, por qen nuk je Tosi! Leh sa te duash!

                         1. k
                          kthhh

                          Qeni eshte miku me i mire i njeriut.Ti nuk je as qen as njeri.Edhe bajgat e lopes kane me shume vlere se ti .

                          1. T
                           Tani

                           Jo vetem qen qe lehni,por qen te tebuar,dhe po te kishit mundesi te kafshonit duheshi 40 tetanoz,shyqyr zotit nuk ju ndigjon kush,keshtu qe lehni per qejfin tuaj.

                           1. R
                            Ragipi

                            E bre Lubonje komunisti qe dy koqe analisti nuk i ke vetem ia fut kot sa per inat te Rames por nuk keni ide dhe me Berishen e Ilirin don ta rrexojsh Ramen a o ahmak po kush ju beson atyre dy hajduteve e qe te paguajne ty e tjer analista per se koti.

                            1. C
                             Cuko

                             Qener jeni o mutra Anal-ist

                             1. k
                              komentatori

                              Çdo qenë do ta pranoja në studio por ty jo se je qenë që fletë shpifje denoncime dhe shkakton nervoz, urrejtje dhe përkrah kriminelet dhe hajnat e NON GRAT-s kurse qentë nuk kanë ketë tipar si ti ata nuk i bëjnë këto. Bravos ju qoftë qeneve.

                              1. Q
                               Qeni dhe i biri

                               Ti me qenin smund te krasohesh, sepse je shume I Ultra se qeni bile edhe nga qente rrugace. Pse? - Qeni eshte besnik ndaj te zotit - Ti shite ate qe beri koken- Babane tend - Qeni eshte besnik ndaj shtepise Se vet - Ti shite dhe shet Shqiperine sa here qe bie rasti - Qeni eshte qen- por ti nuk e meriton te jush as qen, as qen bir qeni - per sa thame me siper, Qenie si ty duhet te skartohen - jo fizikisht por nenvleftesohen.ashtu sic ben Rama apo populli Shqiptar.

                               1. A
                                Artur

                                Qënit do ti vinte turp të krahasohej me ty.

                                1. l
                                 lexuesi

                                 Qenit ti rrush bishtin ,por Rama ju ka vene nofken "debila mediatik" ,po ju nuk dini ta lexoni!Ai ka deklaruar qe:Te gjithe Fatoset jane "koqe" por jo te tere koqet jane Fatosa!

                                 1. h
                                  hasani

                                  I ka fyer qente, ti ne fakt je nje zagar i ndyre i zgjebosur qe enden rrugeve, e te vjen neveri kur i shikon.

                                  1. E
                                   Emigranti

                                   Do thoja se eshte fyerje per qent te krahasohen me sojin tend.Ti mund te krahasohesh vetem me ndonje monster si Sali Gerdeci apo Ilir Floriri

                                  2. D
                                   Dikush

                                   QORRI BIDINIT SPIUN E KRYE SPIUN QE FUTE BABEN TAND NE BURG KUR DEL TI FIK TELEVIZORIN SE TE VJEN PER TE VJELL SY TOPE.

                                   1. L
                                    Lala gjoni

                                    Tosi eshte si ato lodrat dikur me kurdisje.Ne Itali eshte nje parazit,ndaj syte i ka Shqiperia,jo se i dhimbset por mer rrogen per tu ushqyer.

                                    1. Popull i thjeshtë.

                                     Sa mirë , e paske kuptuar që ju trajton si qen . Në fakt ashtu jeni , se qeni që leh , nuk të ha. Ti o Fatos spiuni , bashkëpunon me kolegët e tu spiuna . Po pse more delenxhi , me non gratat do kthesh demokrcinë në Shqipëri zotëria jote ?Ti qysh kur ke dalë nga burgu , vetëm ke lehur . Me Sali non gratën po , me adash Nanon po , tani që je prishur me Ramën po se po.Por ça dreqin kërkon , apo do ndonjë karrike që të pushosh lehjen. Po mundohu ta meritosh të shkretën , sipas tyre.Mjaft o Fatos se mbyllim televizorin kur del ti ,kaq na ke bezdisur.Këput qafën andej nga vjen.

                                     1. F
                                      Fshatari

                                      Mendon per qenin, se qen eshte! Fatkeqesi e madhe per ca si shume njerez si ky llum-bonja ne gazetari, ne media dhe ne publik! Kur ju shani, kur ju nuk shikoni punent qe ben qeveria, kur ju akuzoni, shpifni e sajoni, çfare do te beje Rama? Do te merret me ju parazite dhe sabotatore? Ai do te punoje dhe ne pushtet do te qendroje, per aresyen e thjeshte se ju burgaxhinjte, ju sakatete nga trute dhe nga koka (ti ke edhe strabizmin - per ty edhe me keq) nuk keni mend per pune, prandaj bej ate qe ke bere me shoket, si deri tani, lehni dhe mos u ndalni, se nga lehja ndonje gje mabase do tu dale... Ndoshta truri do tu iki fare.

                                      1. Y
                                       Yp xhixhi

                                       O qente eshqiperise fatos lubonjen mereni ne shoqate dhe i fusni nje te gjate.

                                       Lini një Përgjigje