Deputetët mbi 140 mln lekë në muajin maj për dieta, karburante dhe hotele

8 Gusht 2022, 11:50Politika TEMA

Deputetët mbi 140 mln lekë në muajin maj për dieta,

Lufta e brendshme politike për të qenë sa më lartë në listën e kryetarit të partisë që të kenë mundësi më shumë që të hyjnë në parlament justifikohet dhe nga përfitimet monetare.

Përveç pagës fikse deputetët kanë dhe lehtësira të tjera financiare që vihen në dispozicion nga Kuvendi i Shqipëris.

Vetëm gjatë muajit maj 27 prej tyre i kanë kushtuar buxhetit të shtetit mbi 14 milion lekë të reja llogari në të cilën nuk përfshihet rroga fikse por djetat për udhëtime brenda vendit,  fatura hotelesh, shpenzime për oferatat telefonike rimbursim karburanti si dhe pagesat për qira, raporton OraNews

19 deputetë të parlamentit tëmajtë e të djathtë kanë më shumë shpenzime pasi nuk kanë lënë pa shfrytëzuar mundësi që ofrohen.

Qarku i Fierit mban rekord, 3 demokratë dhe 3 socialist kanë kërkuar secili prej tyre 35 mijë lekë për qera dhe 40 mijë rimbursim për naftën. Por këto shtesa nuk kanë qenë të mjaftueshme ndaj kanë marrë dhe 75 mijë lekë djeta për të lëvizur nëpër zona për takime, por këto para nuk i kanë mbuluar shpenzimet. 

Secili deputet kanë marrë dhe 17 mijë lekë të tjera për të komunikuar me anë të celularit pavarësisht se në treg ofertat mujore telefonike kushtojnë shumë më pak.

Deputeti i PD i qarkut të Vlorës Arbi Agalliu nuk ka arritur të përfitojë qiranë e plotë për vetëm 14 mijë lekë ndërsa gjatë  muajit maj deputeti I PSD-së Gledis Çeliku si dhe socialistja e Vlorës Pranvera Resulaj kanë bërë me paratë e kuvendit edhe pasaportat diplomatike.

Ndërkohë 5 deputet të

 tjerë kanë marrë paratë mbrapsht nga administrata për faturat e hotelit gjatë muajit maj.

Deputetët mbi 140 mln lekë në muajin maj për dieta,

2 Komente

 1. N
  Njeriu njerzor

  Ju befte KANCER ne fyt familjarisht me ne krye Edvin Kristaq Rames , popull leshi jemi ne servile e zvaranik , ato qelbesira tallen me ne dhe ne humbamenot votojme. Ne vuajme per buke dhe uje ato tallen, keshtu eshte per çdo pushtetar te çdo krahu politik ore popull sylesh ....

  1. P
   Po pse jo

   Po ne jemi Turqe vendet Lindore: Dhe politikanet dhe hajdute duhet që ti mbajme në pllëmbt të dores e pate atë deputetin Turke mbrëm si i rrinin gazetaret live bashke me budigardin? por ai nuke flist shqip por sjelljet i kane një lloje si Turqit shqip foles.

   Lini një Përgjigje