Një akt amerikan për rajonin: Pse Berisha-Meta kanë përballë SHBA-në e jo Ramën

7 Gusht 2022, 09:17Politika TEMA

Një akt amerikan për rajonin: Pse Berisha-Meta kanë

Një grup senatorësh amerikanë kanë propozuar një “Akt për Demokracinë dhe Avancimin e Ballkanit Perëndimor”, sipas të cilit Shtetet e Bashkuara do të përdorin ndikimin e tyre në aleancën e NATO-s për të “ruajtur një mjedis të sigurt në Bosnje”, veçanërisht nëse Rusia bllokon zgjerimi i misionit EUFOR në atë vend. Akti thotë se zgjatja e misionit EUFOR është “në interesin e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara”.

Në nëntor, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të votojë për zgjatjen e misionit EUFOR, të cilin Rusia deri tani e ka kundërshtuar fuqishëm.

Senatorja demokrate Jeanne Shaheen, së bashku me Senatorin Roger Wicker, të cilët të dy kryesojnë nënkomitetin për Evropën e Komitetit të Politikës së Jashtme, prezantuan legjislacionin që synon të “mbështesë zhvillimin ekonomik në rajon nëpërmjet infrastrukturës, tregtisë dhe nismave kundër korrupsionit, duke përfshirë sanksionet e legalizimit për të penguar aktivitetet destabilizuese në Ballkanin Perëndimor”.

Projektligji do të detyrojë Shtetet e Bashkuara të inkurajojnë NATO-n dhe BE-në të “rishikojnë mandatet dhe pozicionin e tyre në Bosnje për të siguruar që ata të luajnë një rol proaktiv në krijimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt, veçanërisht një mjedisi mbrojtës.

Në NATO, Shtetet e Bashkuara duhet të inkurajojnë planifikimin dhe mbështetjen e aleancës për forcat ushtarake ndërkombëtare “për të ruajtur një mjedis të sigurt në Bosnje, veçanërisht nëse Rusia bllokon riautorizimin e misionit në Kombet e Bashkuara”

“Në mes të luftës së Rusisë në Ukrainë dhe ambicieve të qarta të Putinit për të përhapur ndikimin keqdashës në të gjithë Evropën Lindore, marrëdhënia e Shteteve të Bashkuara me Ballkanin Perëndimor është vendimtare. Kjo është arsyeja pse unë jam krenare që prezantoj legjislacionin e ri dypartiak që forcon tregtinë dhe investimet midis SHBA-së dhe Ballkanit Perëndimor, duke çrrënjosur korrupsionin vendas dhe duke ligjësuar sanksione kundër aktorëve destabilizues – të gjitha këto hapin rrugën për një integrim më të shpejtë euroatlantik”, tha senatorja Shaheen.

“Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor – Shqipëria, Bosnja, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – formojnë një rajon pluralist, multietnik në zemër të Evropës, i cili është vendimtar për paqen, stabilitetin dhe prosperitetin evropian”, thuhet në Akt.

Akti për Demokracinë dhe Prosperitetin e Ballkanit Perëndimor përcakton:

Vendos një iniciativë për tregtinë rajonale dhe konkurrencën ekonomike, e cila do të forconte demokracinë, zhvillimin ekonomik dhe prosperitetin në rajon.

Krijon një iniciativë kundër korrupsionit që drejton Sekretarin e Shtetit të SHBA-së për të ofruar asistencë teknike për çdo vend të Ballkanit Perëndimor në zhvillimin e një strategjie kombëtare kundër korrupsionit.

Dekreton dy urdhra ekzekutivë të Shtëpisë së Bardhë që do të autorizonin sanksione kundër atyre që kërcënojnë paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe që përfshihen në sjellje korruptive.

“Ky legjislacion do të dërgonte një sinjal të fortë dypartiak se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të mbështetur diplomacinë në rajon,” tha senatori republikan Roger Ëicker.

“Ndërsa lufta e Putinit tërbohet në Ukrainë, ne nuk duhet të harrojmë paqen e fituar me vështirësi në Ballkan, pas dhunës së tmerrshme pas shpërbërjes së Jugosllavisë. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë kontribuan shumë për t’i dhënë fund atij konflikti të tmerrshëm dhe ky legjislacion rikonfirmon angazhimin tonë për të parë një të ardhme të qëndrueshme për rajonin – një të ardhme që është e rrënjosur fort në Perëndim,” tha senatori Dick Durbin.

“Ruajtja e paqes në Ballkan është thelbësore për sigurinë evropiane, veçanërisht pasi Putini po bëhet gjithnjë e më i dëshpëruar në Ukrainë dhe mund të kthehet në vende të tjera. Gjatë udhëtimit tim në rajon këtë pranverë, ishte e qartë se Shtetet e Bashkuara duhet të thellojnë angazhimin tonë. Ky Akt do të forcojë lidhjet SHBA-Ballkan, do të zgjerojë mundësitë ekonomike dhe do të mbështesë përpjekjet për të çuar përpara demokracinë dhe për të çrrënjosur korrupsionin”, tha senatori demokrat Chris Murphy.

Nga përmbajtja e këtij Akti, kuptohet qartë se pse SHBA nuk do lejojë destabilitet në rajon, duke goditur më parë figura me impakt rrezikshmërie për një gjë të tillë. Në rastin e Shqipërisë, i tillë shihet Berisha, tashmë i shpallur “non grata”, por dhe ortaku i tij politik Meta, goditja ndaj të cilit po vjen me hapjen e një dosjeje që zbulon të kaluarën e tij kompromentuese si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Nuk është e vështirë të kuptohet se pas këtij zhvillimi të fundit në politikën shqiptare qëndron SHBA. Ashtu siç nuk është e vështirë të kuptohet se Uashingtoni nuk do lejojë riardhje në pushtet të dyshes Berisha-Meta, të cilët i sheh dhe si destabilizues.(Tesheshi.com)

25 Komente

 1. M
  Mos prit por cohuuu protesto

  Per Ramen... nongrata dhe spiuni I.M jane dhurate e ardhur nga qielli me keta lyrashe i fitone zgjedhjet lehtesisht por a i duhen vendit eshte pyetja ? Mblidhuni e protestoni para SPAK para prokurorise para ministrise se drejtesis mos prisni qe A.Kraja miku Berrishes ta arrestoje per sa kohe ai do jete nd krye te SPAK Berrisha Meta jane te sigurte . Te gjithe socialiste , elektorati gri te ngrijhen ne kembe per drejtesi per 1997 Gerdeci , Kater te vrare para kryeministrise , Grusht shteti ke filmime kosovare mbi tanke mos prisni por cohuuuuuu

  1. H
   Hatixheja

   Sa te jene gjalle Doktor Sali Mortja, Ilir Flori Kerraba dhe Aeben LLalla, Edi Rama do ta sundoje Shqiperine si mbret.

  2. b
   bela

   sepse rama esht i mbaruar edhe esht vegel e amerikes, nje bukshkale i pashoq

   1. A
    Aron

    Ashtu ishte edhe Saliu, por Saliu sa here i dhane mundesi ai beri tragjedira, ndaj edhe Amerikanet dhe Europianet nuk duan te ulen me me te ne tryeze, sepse e dine qe eshte vetem per trazira.

   2. A
    Askushi

    PO SU HOQ JASHTQITJA E SHQIPERIS SALI ???? DHE ILIR ???? SDO BEJ HAJER VENDI.

    1. H
     Himarioti

     SPAK duket se është "Kali i Trojës" në drejtësinë shqiptare, më saktë vetë Arben Kraja është "Kali i Trojës". As që duhet menduar se, Kraja, do ta godasë kryekriminelin Sal Berisha. Hiqeni nga mendja.

     1. B
      Balo

      Ky togfjalësh i fundit "ashtu siç nuk është e vështirë të kuptohet se Uashingtoni nuk do lejojë riardhje në pushtet të dyshes Berisha-Meta, të cilët i sheh dhe si destabilizues", tregon se artikullshkruesi nuk kupton asgjë nga politika amerikane! SH.B.A. në politikë të jashtëme kanë dy fytyra : State Department flet kurse Central Agency vepron! Interesat e SH.B.A . janë të trazojnë paqen dhe stabilitetin në rajon,që të nxiten konflikte dhe luftëra dhe të vijë pastaj " shpëtimtari", ushtria e Amerikës,të shkatërrojë çdo gjë për nja 30 vjet dhe pastaj të ikë duke ua lënë vendin në dorë talebanëve! A ka talebanë më të përshtatshëm sesa Saliu me Ilirin!???? - "Popullin e kemi me vete" tha Cubel Breca! Mos dëgjoni dokrra me sheqer nga Kongresi që nuk e pjerdh kush dhe nga DASH që nuk e qi kush! Aha, me logjikën do bëhen dardhat se i hahen ariut ,jemi OK! Nuk ma do zemra mua t'a marrë pushtetin Berisha dhe prandaj shkruaj se nuk do as Amerika,kjo qendron edhe për mua, por ja që fatkeqësisht ,nuk është kështu..... Do rrojmë e do shohim!

      1. S
       SAKTE

       Me pak fjale Ju po thoni : Ku le Larua te haj Balua

       1. B
        Balo

        Ja dhe rritësi i qenve foli për politikë

       2. Y
        Yli

        Bravo Balo lehje me vend,je izgjuar,mos ke qene komunst?akoma lexon librat e kuq .Kurdise oren se te ka ngelur 1985.

        1. B
         Balo

         Yli,shkruaj saktë emrin tënd njëherë o derëzi....pastaj merru me orën time! Sa për komunist ,atë thuaja satëme! Ndërsa që je i verbër ,më vjen keq.. A e madhe e shtypit a e vogël e shtypit Ylli!

       3. Aman mos na hapni barkun me te tilla idiotlliqe se po te qe Berisha sot minimumi duhet te vuante denimin per krimet mosntruoze qe ka bere!Ndaj mos na beni per te vjelle se Berishia eshte "monument agjenturash" e per rrjedhoje vetem ndarrja nga jeta ne menyre natyrale mund ta ndaje nga kjo bote e eger dhe hileqare ku pikerisht prioritet kane Berishet!

        1. K
         Koli

         Un nuk arri te kuptoj faktin se si vazhdojn kta “tbukrit” e dheut spiuni me hajdutin tflasin e tjen verdall akoma si skan turp

         1. H
          Hasan

          Po saliu me meten meritojn denim nga t gjith…rama esht i zen duke zhvillu shqiperin ska pse tmerret me kta dy

          1. i
           i madh je mero

           aaaaaaaaaa hahahahahahahahahahahahaha

           1. e
            eri

            Filluat dhe ju me lajme te kot qe skan lidhje me asgje cfare ndodhe ne shqiperi

            1. Çekiçi

             Sali vrasesi i mbi 4.000 shqiptarve dhe Ilir spiuni i mbi 3.000.000 shqiptarve duhet ti kenë perballë gjykatat per krime monstruoze qe i kan berë mbi shqiptaret per interesa SERBE Burgu i REÇIT duhet te jetë venqendrimi i tyre gjerë në VDEKJE

             1. i
              ina

              te dy jan per burg

              1. s
               silva

               shpresoj te hetoheni sa me shpejt

               1. A
                Arjan

                Shpallja non grata e ketij cifti te shemtuar politik ka qene bekim per popullin shqipetar,i ka ndaluar sadopak influencen politike

                1. G
                 Gazi

                 Amerika duhet te beje akt qe ti arrestoi te dy ato plehra se vetem dem kan ber ne shqipri

                 1. R
                  Roni

                  Po sepse keta jan super peshq te medhenj sic thoshte dhe amerikani keshtuqe duhen marr masa shum te medhaja per kta hajduta

                  1. R
                   Regi

                   Po kta jan mafiozat me te medhenj ne vend dhe ne bote keta jan si escobari qe cfare skane bere vjedhje vrasje pleqrit e mutit

                   1. I
                    I.Metaj

                    Do plasin lepiresit e berishes tani , amerika ben loje te piset nderkombetare dhe kerkon te beje destabilitet prandaj mbeshtet ramen se po te ishte e drejte do kishte mbeshtet saliun

                    1. P
                     PL / SHL (Llumi shqiperise)

                     Amerika i futi rrocken saliut dhe dale nga dale po ja ngul edhe metes meqe po i ferkohet

                     Lini një Përgjigje