Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete

6 Gusht 2022, 19:40Politika TEMA

Zhurmë për “Ramën”, heshtje për vete

Partitë politike edhe këtë herë e lexuan në mënyra të ndryshme raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Selia blu përmes Luciono Bocit i dha jehonë vetëm asaj pjesë te raportit që flet për përkeqësim e klimës se biznesit dhe faktin që investitorët e e huaj e shohin Shqipërinë si vend të pafavorshëm për shkak të korrupsionit dhe sistemit gjyqësor.

“Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit mbi klimën e investimeve është një tjetër certifikatë turpi për Edi Ramën dhe qeverinë e tij. Konstatimet e shprehura aty mund të merren fare mirë si tekst për një manual të korrupsionit. 

Partia Demokratike vëren, me dhimbje dhe rikonfirmim se ato qe thuhen në raportin amerikan ne i trumbetojmë prej kaq kohësh nga kjo foltore.”

Por, raporti shkruan edhe për dy momente qe demokratët me apo pa dashje nuk i komentuan ne daljen e tyre publike.

Ngjarjen e 21 janarit 2011 me 4 protestues të vrare si dhe dhunën politike e cila kulmoi më 8 janar 2022 në selinë e Partisë Demokratike që kishte si protagonist kryesor Sali Berishën edhe pse raporti nuk e përmend me emer, por i referohen si ish lideri i shpallur non-grata.

7 Komente

 1. N
  Nongrata

  O Mero po duhet thene dicka per te treguar qe foltore-nevojtore egzistone raporti thote qe investimet e huaja jane tre fishuar por eshte e veshtire per nje te huaj dhe eshte normale pasi prioritet i jepet vendasit kudo keshtu eshte po nongrata dhe grupi nongratave do thone dicka .........

  1. s
   salih brishi qiu mero bazen ne byth

   nuk ngopet putana e fshatit

   1. m
    mero baze ky surrat Byth Pederasti Esadist

    No Coment _ne Halen Primitive_

    1. P
     Prifti i varfer katolik

     Qetesuar per vehten sepse Ka garanci nga SHaBAni-1-per vehten dhe liken qe nuk iu bie nje qime nga koka-2qe do ti bien ne pushtet ,Sic bene ne 2005.

     1. B
      Bubuzhel Berati

      Shqiperia vendi injorances vendi ku nuk paguhet taksa vendi ku pensioneri kerkone ritje pensioni pa ditur fare si ritet pensioni pjesa tjete kerkone ritje rroge pa ditur si ritet rroga tjetri nuk shet domatet dhe thote nuk keni shtete faji qeverise qe nuk shes domate tjetri thote shteti ka hyre ne borxhe pa ditur fare funkionimin e shteti nje spitale psiqiatrik . Pak leksione per injorantin e ritjes se pensionit te nderuar gomare pensioni eshte ekonomi participative dmth ai qe punone sot paguan taksa dhe me taksat e mbledhura paguhet pensioni si munde te kerkoshe ritje pensioni kur 65 % nuk paguajne taksa ? Ne nje emisione te France 5 gazetari shkone ne Danemark dhe takone nje studente qe merte ndihme ekonomike dhe paguante takse gazetari cuditet dhe i thote ti je studentete dhe mer ndihme sociale pse paguan takse jooo thote vajza edhe une duhet te participoje me modesti ne pagimin e takses . Per pjesen tjeter qe kerkone ritje rroge ehhh ritje e rroges behet me ritjen ekonomike nese ska ritje ekonomike nuk ka ritje rroge pasi kalone ne inflacione dévalorisé e monedhes .Nje pjese tjeter thote shteti eshte mbytur ne borxhe haaa po principi shtetit eshte marja e borxhit nuk egziston nje shtete pa borxhe bile Japon eshte shteti qe ka borxhin me te larte ne bote sekreti eshte si distribuer borxhi pasi mer nje milione borxhe dhe mbas distribuimit duhet te mbledhesh dy milone .Vjet isha ne Shqiperi per here te pare dhe u cudita ne Tirane Durres pagova hotelin konforme régulière pasaporte carte bancaire ne Vlore ishte nje hotel apartament ( Porta ose pallati italianve) tre dite 240 euro pa facture pa papier toilette nje sjellje aspak e denje per turizem ne Dhermi dy dite ne nje Cabane druri 160 euro pa facture edhe sikur te ishe terroriste pas de problème pas de pasaporte ne Sarande ishte bukuria morem nje appartement i thoshin papafingo e kisha pronontuar 220 nata tre dite 660 euro por na ktheu 20 euro pasi kuzhina ishte mbushur me miza dheu pa facture pa pasaporte dushi i bllokuar e telefonojne zonjen i them ke dushin te bllokuar korridori pa drita pis ne hyrje te pallatit ehhhhh te nderuar paguani taksat punoni pasi ishte mbushur Shqiperia me pankarta ( kerkojme puntore ) e asnje s'punonte shteti prodhone ligje kapitali pune ndryshone se jeni akoma te Enveri fati madhe qe keni Edi Rama se do ishit bere Afganistan

      1. f
       fati

       Perse i jepni rendesi fjales se mender prof. bocit. Me fjalen dhe mendjen e tij nuk shkohet as ne hale. Ai eshte thjeshte nje debil, si nje laraske pa tru te vogel.

       1. L
        Lymi Tutit

        Bubuzhel Berati : ke shume te drejte ne gjithecka qe thua ! Vazhdojme te ndeshemi me "fenomene", qe flasin per "injorancen" e publikut dhe "mos egzistencen" e shtetit ! No more comment.Lymi Tutit

        Lini një Përgjigje