Avokati i njohur: Çfarë më tha Fatos Nano në burgun e Bënçës për Ilir Metën

6 Gusht 2022, 09:25Politika TEMA

Avokati i njohur: Çfarë më tha Fatos Nano në burgun e

Teksa në Shqipëri diskutohet nëse ish-presidenti Ilir Meta ka qenë apo jo bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, një tjetër çështje që po komentohet gjerësisht është raporti mes kreut të Partisë së Lirisë dhe ish-kryeministrit Sali Berisha, raport i cili u ka mbijetuar krisjeve historike.

I ftuar në emisionin “Shqip” nga Rudina Xhunga në Dritare TV, avokati i njohur Idajet Beqiri ka rrëfyer bisedën që ka bërë me Fatos Nanon në burgun e Bënçës, ku ky i fundit i ka konfirmuar faktin se Ilir Metën në PS e ka sjellë Sali Berisha. Idajet Beqiri shprehet se Fatos Nano i tha hollësi se Meta ishte dora e Berishës në PS dhe se e dinte shumë mirë që Ilir Metën e kishte kundërshtar, pra e kishte Saliun brenda në partisë Socialiste.

“Në 1995 unë jam arrestuar. U bë një mbledhje e madhe për kodin zgjedhor dhe unë thashë që me kodin zgjedhor që ka përgatitur Berisha për zgjedhjet e 1996 ai i fiton në tavolinë, por të gjitha sondazhet në atë kohë nxirrnin fitues partinë socialiste. Në atë mbledhje u ngrit Tritan Shehu dhe më sulmoi, pas 3 ditëve mua më merr ne telefon Ilir Meta dhe më thotë do pimë kafe te Karlsbergu, shkoj dhe e takoj atje Metën, i cili ishte me Kastriot Islamin. 

Meta më tha që është e sigurt që ne vijmë në pushtet dhe tha ti e di që do të bëjmë koalicion dhe po të them një sekret që do të merrni Ministrinë e Brendshme dhe ti do jesh ministër i brendshëm. Ne do t’i fitojmë zgjedhjet me tha por deri në 1997 do jetë Berisha president dhe ai mund të shpërndajë parlamentin. Meta më tha ti që do jesh ministër i brendshëm dhe çfarë do të bësh për këtë gjë. I thashë Metës që Berishës do t’i heq të gjithë bodigardët. Ok më tha Meta por nuk i heqim dot dekretin. 

Ok i thashë por do të marr tre mjekë psikiatër për të bërë raport për gjendjen e presidentit dhe nëse ai do shpallë dekretin, do kem raportin mjekësor për të. 1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi. Isha në burgun 313, m’u bë gjyqi dhe më çuan në burgun e Bënçës ku ishte edhe Fatos Nano dhe atje kam bërë një bisedë shumë të gjatë me të dhe i tregova historinë me Metën dhe Berishës. 

Nano ma pranoi dhe ma shpjegoi me hollësi që Metën në PS e ka sjellë Berisha. Nuk e them kot sepse Nano është gjallë dhe mund të ma kundërshtojë por nuk ma kundërshton dot pasi kam shënimet. Nano ma tha që Meta është dora e Berishës 100%. Nano e dinte shumë mirë që Ilir Metën e kishte kundërshtar, pra e kishte Saliun brenda në PS”, u shpreh Idajet Beqiri.

30 Komente

 1. E
  Ela

  O zot plehra ilir meta ne ka zot le te mar hak,kur lexojme dhe degjojme sec cka bere syt i ngreme nga zoti. Por njerezit kur shiten motrat e tyre cpret qe mos te shkojne pas metes

  1. J
   Jonila

   Moj Ela nuk eshte pleh Ilir Meta por ky supermashtruesi Idajet Beqiri. Nese ky biçim avokati i paskurpullt do ishte normal do kish bere partine e unitetit por ai mashtronte dhe vetem u merte para e favore cdo kujt qe I dilte perpara sidomis kosovareve dhe maqedonasve. Per keto dallavere ka bere burg sa eshte shqepur po jo se eshte Patriot ky mashtrues ordiner. Nese ish gazetarja J. G do veje ndonje dite kallezim qe ky sojsëz e ka perdhunuar ne vitet 1994 ky shkon prape ne biruce e aty sajon nje heroizem te ri duke u varur pas koqeve te lidershipit te PS. Ky eshte fytyre e urryer e mos I besoni!

   1. D
    Dakord

    Jam dakord me ty jonila. Ky nuk eshte person kredibel. Eshte nje nga ata. Por duhet te dish qe kaq shume e urrejne ilir metajn njerzit, sa jane gati te besojne kedo qe thote nje gje kunder metajt sepse duan ta shohin te rrenuar, te degraduar, pas hekurave dhe gruan e femijet duke kerkuar pune si gjithe te tjeret dhe frika eshte qe nuk do ndodhe me sa duken bathet

    1. S
     Shqiperia. vendi i destinuar per vuajtje.

     ka shume mundesi qe meten / metajn gjasme e urrejn vetem byreket e imponuar nga drejtoret e tyre. eshte faqeziu rama qe riciklon kasten e vjeter per te drejtuar prap kete vend. sepse keta hajduter mbrojne njeri tjetrin dhe garantojne jeten e luksit te familjeve te tyre.

    2. S
     Saleh

     Mos te besojme qe Ilir Meta eshte hajdut dhe kelysh i Saliut? Pse nuk po i shikojme me syte tane? Ca idioteje.

     1. R
      Roberto

      Idajet Beqiri tregon te verteten dhe nuk ka asnje interes te genjeje te pakten une keshtu e shoh. Fakti qe Ilir Meta ka kaq kohe qe ben palacolleqe me Berishen ne kurriz te PS e tregon qarte se c'plere eshte.

    3. F
     Flutura

     I bie qe ne ps Meten e ka futur sigurimi i shtetit dhe Berisha i ka pare dosjen. Meta ka luajtur me dy porta. Nuk eshte fare politikan, por nje njeri pa bosht i perdorur nga te tjeret dhe si fshatar qe eshte ka pasur qellim vetem pasurimin. Tani eshte i pa shprese kerkon prape mbeshtetje sepse nuk qendron dot mbi kembet e veta te shtrembta dhe te shkurtera.

     1. I
      Ilirjan

      Nano e dinte dhe... E caktoi me 1999 kryeminister ne vend te Majkos?! Kjo eshte E PA BESUESHME. Sajoni dicka tjeter.

     2. S
      Sa kom qesh

      Avocation I „NJOHUR“ Hydajet Beqiri !!!!

      1. P
       Pianisti

       Ohuaaa ! Me tha ai keshtu kur ishim atje per ate e per kete. Te gjithe e dime se si funksionon Shqiperia.Laj thaj e njejta gje qe perseritet nder vite nga te njejten aktore qe ne emer te atdhedashurise Shqiperine e quajne placke dhe kane bere me te dhe vazhdojne te bejne cfare i do qejfi.

       1. h
        hahahahahahah

        Po pse keni heshtur o avukat,ju marrte muti shalet inshallah,Indiferenti eshte me i rrezikshem se fajtori ka thene shoku Enver

        1. A
         Alniku

         Z.Idajet bëni mirë të flisni në kohën e duhur

         1. R
          Rexhep

          Idajet Beqiri eshte nje Mashtrues i paskupullt! Mesoje o djale i Bradasheshit!

         2. D
          Dardan

          Nese Nano e dinte qe Meten e kishte kundershtar pse e mbajti dhe e beri kryeminister?! Nano ishte i tredhur nga Perbindeshi i Vicidolit dhe ishte vete dora e djathte e Doktor Sali Mortjes ne te gjitha tragjedite e Shqiperise. Idajet Beqiri vuan nga deliri i madheshtise.

          1. B
           Balo

           Ty Hydajet të çuan në burgun e Bënçes si të arrestuar!? Pa marrë dënim nga Gjykata!?

           1. T
            Taulant

            Ne ate kohe Ilir Meta ishte fytyra moderne e Partis Socialiste. Shume anetar te kryesis ishin Enverist . Tjeter gje qe kur ne pushtet erdhi bixhozxhiu fatos Nano qe institucionalizoj korrupsionin si fenomen ne shtet Meta

            1. d
             dulla esht gjalle

             Sali, Fatjos e like-floriri jane dhurate e nomenklatures puniste e *hesin ne nje oturak!

             1. Q
              Qerimi

              Do te desha te dija cfare e lidhte Ilir Meten me Kapuranet ne Korce ? Kontrabandistet me te medhenj te naftes nga Greqia ne Serbi. Ka njeri ta shpjegoje rolin e Guri Pejos (nje agjent i sllaveve) ne kete lidhje...Ka dokumenta te tjera per te dale ...prisni dhe degjoni ...Ca djem nenash do tja u dergojne nga USA....

              1. g
               ganiu

               Idajet Beqiri? Ky është koqe gomari.

               1. N
                Na myten

                Ceshtja o Idajet eshte se ka nje deklarate publike te Nanos pas 2005 kur u pyet lidhur me personalitet e reja ne PS ku ai tha: une (si kryetar) i kam dhene te gjitheve mundesi te ecin (cka eshte e vertete). Me shume nga te gjithe ka ecur Ilir Meta. Si po ndodh sot na del qe edhe Nanon e vuri Saliu ne rresht. Po kam frike se edhe ti ne rreshtin e Sales je.

                1. ?
                 ?

                 Idajet Bytheqiri, robi me kot i kesaj dunjaje.

                 1. A
                  Astrit.

                  Ore c'far ceshtjesh ka fituar ky si av,se per politikan e kemi mar vesh!...

                  1. G
                   GEZUAR BAFTJAR

                   Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                   1. G
                    GEZUAR BAFTJAR

                    Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                    1. G
                     GEZUAR BAFTJAR

                     Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                     1. G
                      GEZUAR BAFTJAR

                      Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                      1. G
                       GEZUAR BAFTJAR

                       Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                       1. G
                        GEZUAR BAFTJAR

                        Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                        1. G
                         GEZUAR BAFTJAR

                         Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                         1. G
                          GEZUAR BAFTJAR

                          Paskan dale me vrap kukuvajkat e Ilirpresidhjerit per ta mbrojtur. Ilirpresidhjeri eshte VETEM nje KRIMINEL QE ka perkrahes kriminele dhe hajdute

                          Lini një Përgjigje