"Shuplaka" ndaj Berishës në raportin e DASH, i kujtojnë vrasjet e 21 Janarit dhe protestat e dhunshme

5 Gusht 2022, 15:38Politika TEMA

"Shuplaka" ndaj Berishës në raportin e DASH, i kujtojnë

Në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Klimën e Investimeve 2022 ndër të tjera është vënë theksi tek dy situata tepër të rënda që rëndojnë mbi Sali Berishën, sic janë ngjarja e rëndë e 21 janarit ku mbetën të vrarë 4 protestues si edhe dhuna që u ushtrua në selinë e PD në datën 8 Janar ku kërkonte të largonte me forcë Lulzim Bashën nga partia.

Berisha u shpall nga DASH edhe person “Non Grata”, pasi akuzohet si i përfshirë në korrupsion dhe minim të demokracisë.

"Dhuna politike është e rrallë, rastet më të fundit janë një përpjekje e udhëhequr nga një ish-lider shqiptar i caktuar nga USG për korrupsion për të thyer selinë e partisë në janar 2022 që kërkonte ndërhyrjen e policisë dhe protestat politike në 2019 që përfshinin raste të mosbindjes civile, niveli i dhunës dhe dëmtimi i pronës, si dhe përdorimi i gazit lotsjellës nga policia.

Zgjedhjet në Shqipëri të prillit 2021 dhe kalimi në një qeveri të re ishin paqësore, ashtu si edhe zgjedhjet lokale të qershorit 2019. Më 21 janar 2011, forcat e sigurisë qëlluan dhe vranë katër protestues gjatë një demonstrate të dhunshme politike. Në marrëdhëniet e saj të jashtme, Shqipëria zakonisht ka inkurajuar stabilitetin në rajon dhe ruan marrëdhënie përgjithësisht miqësore me vendet fqinje", shkruhet ndër të tjera në raport. 

8 janari shënoi një ditë dramatike se si anëtarë të së njëjtës parti u përçanë dhe shkatërruan selinë e Partisë Demokratike. Mbështetës të Berishës me vare e çekiçë në duar shqyen dyert e blinduara nga Basha dhe thyen xhama e shkatërruan zyra, ndërsa mbështetësit e Bashës iu kundërpërgjigjën nga brenda me gaz lotsjellës. Kjo bëri që seli blu të kthehej në një skenë krimi për policinë dhe prokurorinë ku u arrestuan 34 persona.

Kjo përplasje për pak sa nuk shkaktoi një tjetër situatë tronditëse si ajo e 21 Janarit, ku sërish është Sali Berisha në krye të akuzave për vrasje. Në 21 janar të 2011-s, Partia Socialiste organizoi një demonstratë të madhe, pas një krize të thellë politike, e ndikuar shumë edhe nga një video-përgjim i Ilir Metës me ish-ministrin Dritan Prifti. 4 protestues gjetën vdekjen teksa ndodheshin përpara godinën së Kryeministrisë ku ndodhej dhe Sali Berisha, ndonjë prej tyre në distancë të konsiderueshme, ndërkohë që askush nuk është mbajtur deri më sot përgjegjës.

 

21 Komente

 1. g
  goni

  O njerez alarm:sportistet shqiptare po behen gati te marrin pjese ne lojrat islamike.E kuptoni cfar po na bejne po na damkosin fare.

  1. D
   Detari

   a jeni muslimane? mijera xhami, vella turkut pse ankohesh?

  2. K
   Ky merde duhet denuar

   Mero ky merde ka bere krime nuk na duhet cfare dash thote duhet arrestuar denuar e sekuestruar gjithecka 1997 grusht shteti firmat piramidale gerdeci nafta milloshit vjedhje vrasje shitje deti greqise cez kater te vrare para kryeministrise ehhhh

   1. R
    Rrnofte LEXHENDA !

    Vrases i nje KOMBI te tere Zot na shpeto nga PERBINDSHI ! Sigurisht shpeto dhe ZAGARET qe e ndjekin !

    1. H
     Hajduti

     Po sikur foli me shume per korrupsionin e rilindjes apo vari karin

     1. H
      Hajduti

      Po sikur foli me shume per korrupsionin e rilindjes apo vari karin

      1. D
       Dakord

       Ne cilin rrjesht e lexove?

       1. V
        Vetem te jesh qorr

        Ne cdo raport qe vjen nga nderkombetaret. Ska nevoje per ato raporte se po i shohim per dite dhe po na i prek koshi ne market. Por po te sjell ne kujtese disa prej tyre: Inceneratoret Sterilizimi Privatizimi laboratoreve Rruget e ndertuara me kosto mbi 20 mil euro nje km. Miliona euro qe kemi humbur ne Strasbourg, nje nder to mbyllja e Agonit. Etj etj

      2. g
       gonkari

       Ti paske shkuar per lesh kari o gon ....bjeri vetes se do te varin kanacet

       1. T
        Taulant

        Po pse shkepusni vetem 4 rreshta prej raportit. Publikoni cfare shkruan raporti per korrupsionin dhe gjendjen katastrofike te Shqiperis.

        1. F
         FCB

         "Taulant"! Raporti "thoshte" edhe per inceneratoret, per borxhin e jashtem, per shpopullimin e vendit, çeshtje te cilat jane "juridiksioni jot special", por shume E NDERUARA gazeta TemA nuk i boton.

        2. L
         Lab

         Po sikur ishte burre shteti per 21 Janarin?Apo ishte tjeter amerike ajo?!

         1. L
          Loro Cini

          Turp per Top Chanel qe e reja e S. Berishes A. Mevlani eshte e therrasin ne programen e ketijTV. Ajo vetem ne enderr duhet te shkelin aty! Se per cfare e bej kete koment Presidentja e ketij TV. duhet ta dije mire se cfare eshte S.Berisha per ate familje!

          1. G
           Gjeca

           Ha ha ha ha ,perse nuk i permend 2 Prillin e 91 ,97 ,shtatorin e 98, 15 marsin e 2008 apo keto jane ngjarrje te reabilituara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kush i inskenoi keto ngjarrje tragjike apo kujtesa i ka harruar keto ngjarrje makabre.

           1. H
            Himarioti

            Vetëm kur të shporret kryekrimineli Sali Berisha, Shqipëria mund të mendohet e çliruar nga korrupsioni dhe krimi i organizuar.

            1. Y
             Yyyy

             Pse akoka fajin berisha ta ka pas 9 vitesh. A tru shperlaret e dreqit, prandaj jemi zhyt ne mut ne.

            2. B
             Bato

             Me pak fjale: mjaftoka vetem sulmi mbi selin e partise qe te shpallej nongrata!

             1. M
              Mali

              Na fshati ine ,kesaj i thone -pordhe me rigon-.Rrofte miqesia shqiptaro -keneze.

              1. J
               Jailbreak

               Shumë shpejt S. Berisha shpallet ambasador nderi I USA per Ballkanin Perendimor.

               1. Çekiçi

                NON GRATA SPIUN NON GRATA SPIUN NON GRATA SPIUN SALA DHE ILIRI KETO EPITETE KAN KETA KRIMINEL DHE HAJDUT

                1. F
                 Fjala ime

                 Kur "bagetite'" ta kuptojne se duhet luftuar kanceri covid, atehere do te jene me mire. Ndoshta dhe opinionisti mjekesise per covidin Alimehmeti do ta spjegoje kete me mire, se tani i rri prapa bythes Sali Sheqeres njesoj Si i biri Gaqo Neshos, Agim Nesho ,Ilir metes. "Bagetite" shqiptare kalojne kufirin dhe zihen nga policia greke!

                 Lini një Përgjigje