Lidhjet me Sigurimin e Shtetit: Përse Ilir Meta nuk po e kërkon dosjen e tij nga Autoriteti i Dosjeve?

5 Gusht 2022, 09:42Politika TEMA

Lidhjet me Sigurimin e Shtetit: Përse Ilir Meta nuk po e kërkon dosjen

Gazetari Dritan Hila ka folur për një nga temat që tronditi opinionin publik, përmendjen e Ilir Metës në dosjet e Sigurimit të Shtetit dhe analizoi pse kjo dosje ka ngelur në vend.

Hila diskutoi oposionet pse Ilir Meta nuk ka shkuar ende të bëjë një kërkesë pranë Autoritetit të Dosjeve që emri i tij të pastrohet.

"Zoti Meta mund ta mbyllte fare mirë gjithë këtë debat. I bënte një kërkesë Autoritetit të Dosjeve ku i kërkonte të sqaronin nëse kishte dosje dhe nëse kishte qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. 

Ilir Meta nuk e bën këtë. Kjo është pikëpyetja e parë se mos dosja vërtet është e Ilir Metës. Një ndër hamendësimet është gjithashtu se Ilir Meta nuk e bën këtë sepse ka frikë se mos manipulohet dosja dhe po kërkon t’i japë kohë vetes derisa kjo gjë të sqarohet.

Edhe kjo ha diskutim por nëse Autoriteti i Dosjeve i ka hyrë kësaj rruge të manipulimit, Meta do e ketë shumë të kollajtë të hedhë poshtë këtë montim duke shkatërruar kështu jo vetëm karrierën e zonjës Sula dhe të bordit por edhe do shkatërronte sulmin e kryeministrit duke i vënë një damkë të madhe si falsifikator. Këtë zoti Rama nuk do ta donte kurrë", u shpreh Hila në Dritare TV.

13 Komente

 1. S
  Spiuni I.M

  Po cfare manipulimi thua more dosja eshte me emer , atesi , mbieme ,numéro,viti , deklaratat ,pseudinimi ,mentori ne se do ishte i paster do shkonte ta merte dhe ta bente publike po kur je i piste spiune per cfare do shkoje ta mari per te rikujtuar krimet eshte me mire heshtje mbase kalone bene sulme me Berrishen proteste ketej proteste andej per te terhequr vemendjen po ka mbaruar nuk shpetone dot spiuni

  1. V
   Vellai i Vuccit ne Surrel

   Nuk e kerkon Dosjen Meta., se nuk i do trapi . E po kur bejne te ndershmin keta budallenjte e PS-se qe kane spiunin e Serbise ne krye te Partise Socialiste dhe ne krye te Qeverise Shqiptare , ,

  2. m
   m.kora

   Si skan turp njerzit diskutojen buken e gojes keta te pa fytyre meren e lagu se lagu,a shikoni nga syte si eshte katandisur vendi.dhe te moshuarit kerkojen te largohen vetem te rrin dy dite rehat se plasen.?

   1. S
    Shqiptari

    Jetojme ne nje periudhe ngjarjesh politike intensive te cilat po shenojne fundin biblik te tranzicionit shqiptar. —Eshte nje tranzicion i cili u zgjat per shkak te politikes se mbreapsht te politikaneve komuniste qe moren çelsat e shtetit pas vitit 90.Tere pushtetaret e tranzicionit ishin te lidhur me regjimin komunist,ishin komuniste,familje komunistesh te rrangut te larte ose spiune dhe bashkepunetore te Sigurimit te Shtetit. —Vetem pak syreshe ishin te djathte,te persekutuar apo denuar politike.Por dhe ata moren ndonje pozicion ne shtet dhe nuk munden t’i largojne komunistet nga pushteti. —U desh nderhyrja e hapur e SHBA-ve per te larguar keto mbeturina toksike te komunizmit qe i sollen deme te renda zhvillimeve demokratike,nxiten korrupsionin shteteror dhe shkaterruan sistemin e drejtesise dhe tregun. —Tashme Berisha pothuaj eshte izoluar nga pushteti,ndonese perpelitet me fanatiket e tij paramilitare,provinciale dhe interesaxhinje. Nga ana tjeter SHBA i dha nje goditje te rende dhe Metes duke publikuar te shkuaren e tij prej bashkepunetori te sigurimit te shtetit. Per te qene te qarte,dosja e rekrutimit te Metes,bashke me deklaraten e tij dhe te dhena te tjera per pseudonimin etj,eshte marre nga Berisha,si shume dosje te tjera.Duket qarte qe Berisha i ka perdorur ato per presion dhe per interesat e tij djallezore politike.Kjo nuk e perjashton mundesine qe kjo dosje ekziston bashke me regjistrin,amzen e bashkepunetorev —Por,emeri i tij si spiun ka dale nga nga dosja e nje te survejuari dhe te spiunuar nga Meta. —Per njerezit qe viheshin ne survejim si armiq apo kontigjent per veprimtari armiqesore kunder Partise,sh.Enver dhe Pushteti Popullor hapej nje Dosje Perpunimi 2B.Armiku qe survejohej kishte pas 1-2 -3... a me shume spiune,bashkepunetore te sigurimit qe e survejonin.Keta spiune benin Raport Survejimi me pseudonimin qe kishin marre dhe ne Pikat Sekrete te Takimit,apo ne Pikat Rezerve dorezonin spiunimet ditore apo mujore ku tregonin per veprinet armiqesore te armikut te klases qe ata perndiqnin. Zoteria qe eshte perndjekur ka bere kerkese prane Autoriteti te Dosjeve,per dosjen e tij.Nga verifikimi i dokumenteve qe disponon ky autoritet,rezulton se Ilit Meta(Metaj) ka qene personi qe luante rolin e spiunit te sigurimit. Gjeja eshte shume e thjeshte.Meta te padise ne gjykate Autoritetin e Dosjeve,zonje kryetare .Gjykata ka te drejten te terheqe nga Autoriteti dosjen ne fjale dhe te faktoje se per cilin individ behet fjale,Ilir Rexhep,Taip,Shaip,Baftjar,Hafi etj Nese gjykata e verteton kete fakt,Meta ka te drejte te vazhdoje betejen nese dosja eshte orgjinale,e fabrikuar,e sajuar,e gabuar,e bekuar —Por ditet kalojne dhe Meta bashke me ustene e tij te vjeter ne zanatin e ndyre te Hafijeve vazhdojne lojen e kungulleshkave dhe te qenit te paster qelibar, po Amerika,Sorisi,Rama,Leshi na paskan hedhur balte mbi keta “shenjtore” Pika qe nuk u bie ketyre monstrave qe e kane hequr zvarre per 32 vjet shqiperine. —Besoj ky do jete fundi i Tranzicionit te gjate shqipetar dhe fundi i mbetjeve komunisto-spia!

    1. C
     Ciao

     Ore pse kerkoni qe Meta “ te levize” ? Se ne fakt tema sa here publikon broçkulla kerkon qe i akuzuzuari te mbrohet ! Po qe se nuk eshte e vertete PSE HESHT -ky apo ai? Me kujtohet para disa kohesh po ne tema u plas bomba , siç ju pelqen shume adhuruesve te Meros , “Kryeprokurori Llalla nuk ka mbaruar shkollen e mesme” !!!! Dhe me e forta si argument thuhej “Pse nuk del qe ta pergenjeshtroje” ?? Llalla natyrisht as qe i dha vemendje FARE ketij budallalleku. Ky eshte stili i Merove te temes .Tani pyesin “pse Meta nuk kerkon dosjen e ta mbylli kte “? Pra Meta DUHET sipas ketyre te luaje skenarin e pergatitur. Ne drejtesi dihet qe provat i sjell ai qe akuzon !!

    2. G
     Grey

     Vazhdon ky tipi relativizonin e Spiunit IM. Dritan eshte spiun derri, prandaj nuk...shkon.

     1. D
      Daje Ceni

      Po ikni mer legena se njelloj si Meta jeni, Hila bir i nje sigurimsi na shet pordhe me rigon me ate hutrraqen e shemtut, merrni para nga Rama, plehra ishit e plehra mbetet, si ju si Meta si Berisha. Une do te votoj per Shpetim Idrizin qe te pakten eshte mysliman i mire.

      1. K
       Kunadhja

       Bravo.Edhe une per Shpetim Idrizin do votoj....O -vota Rama,0 -vota Berisha,0- vota Meta,pasi te tre keta.jane njesoj

       1. K
        Kunadhja

        Bravo.Edhe une per Shpetim Idrizin do votoj....O -vota Rama,0 -vota Berisha,0- vota Meta,pasi te tre keta.jane njesoj

       2. Çekiçi

        ILIR SPIUNI DHE SALI VRASESI KAN DOSJE TE SHUMTA PER TE GJITHA POSHTERSIRAT QE JU KAN BËRË SHQIPTARVE

        1. F
         Fjala ime

         Dosja e Ilir Metes, TRONDITI OPINIONI, vrasja e nje vajze shtate vjeçe ne Himare nga skafi, nga pakujdesia e nje polici dhe mendjemadhesia e papergjegjshmeria e tij, Tronditje e Opinionit, bile sa s'ngriten dhe flamurin e partive gjysem shtize, nje kinez kishte permjerre ne nje ferre ne Tibet, Tronditje Opinioni....vetem krimet e Sali Sheqeres dhe Ilir Metes, nuk perbejne TRONDITJE OPINIONI, por ne sulm ngjithe ndyresira shqiptare ti mbroje, krimin, vjedhjen dhe tradhetine, pastaj edhe genjeshtren dhe çpifjen çdo minute. Mblidhni mendjen se duket sikur rroni per te tjeret dhe jo per vete; veshtroni hallet dhe qejfet tuaja se jeni bere bastard ju qe merreni me keto pune. Opinioni u trondit nje here qe kur e shkaterruan, vodhe, dhe e vrane Sali Sheqerja me banden e tij qe sot ka formuar pushtet paralel dhe democracia, per çudine e demokracise dhe shtetit ligjor (!) ja pranon. Ndertoni shtetin ne qoftese doni veten, ngelet tere diten ne gazetat , televizionet e facebook duke share njeri tjetrin si palaço rrugesh. Dilni e protestoni para dyerve te Arben Krajes ne Tirane apo Lalez dhe çporreni me shkopinj, po doni veten, femijet, te ardhmen dhe Shqiperine, ndryshe jeni paçavure qe s'u u a var njeri! Shtetin e nderton dhe mban vetem DREJTESIA ne kete sistem, jo gazi carbonik qe lini ju rrugeve dhe portale.

         1. S
          Shqipëtar!

          “Është manipulim” siç ishte “blloku 700.000€” ?!! Çdo ditë është zhgënjyese, besimpakët se këto “specie të rrezikshme që shfaqen herë si luanë, herë si HIJENA, nganjëherë heroj e sot “viktima” POoooo unë besoj se janë viktima, VIKTIMA të arrogancës, babëzisë dhe mbi të gjitha pasojë e përdorimit KRIMINAL TË PUSHTETIT. Deri kurë kështu?!

          1. D
           Daut

           Sa pyetje bajat, do thonin ne Kosove! Si ka mundesi "te bej vetevrasje" kur e di se armen e ka mbush me doren e vet...!

           Lini një Përgjigje