Sali Berisha flet për 21 janarin: Ajo ishte tjetër gjë, donin të më merrnin pushtetin

4 Gusht 2022, 20:14Politika TEMA

Sali Berisha flet për 21 janarin: Ajo ishte tjetër gjë, donin

Sali Berisha thotë se ngjarja e 21 janarit në vitin 2011 ku mbetën të vrarë 4 protestues, është e ndryshme nga vdekja e 7-vjeçares në Himarë, të ndodhur dy ditë më parë.

Pyetur nga “Euronews Albania”, se pse nuk shkarkoi Lulzim Bashën asokohe nga posti i ministrit të Brendshëm, teksa sot kërkon shkarkimin e Çuçit, Berisha u shpreh se më 21 janar, Edi Rama bëri një demonstratë për të ardhur në pushtet me dhunë.

“A mund të më thoni një rast kur ka ndodhur kjo kur ka qenë Lulzim Basha ministër? 21 janari është krejtësisht tjetër, erdhi i solli Edi Rama për të marrë pushtetin me dhunë dhe natyrisht në mënyrë tragjike, por ajo ishte një demonstratë që kishte sipas të gjithë komunitetit ndërkombëtar, agjendë marrjen e pushtetit.

Kurse vogëlushja e vogël, kishte ëndrrat e saj më të bukura për Shqipërinë dhe për Jonin dhe kishte ardhur për t’i bërë ëndrrat realitet. Ju po i bëni gjërat të pakrahasueshme. Kishim të bënim me një akt për marrje me dhunë të pushtetit”, deklaroi Berisha.

"Ishte tjetër gjë, ka raporte ndërkombëtare që thonë se protestuesit donin të merrnin pushtetin", tha ai.

"Kjo është një protestë e organizuar nga qytetarët, për një kauzë shumë të ndjeshme, e cila ka tronditur mbarë Shqipërinë, por jo qeveritarët, ndonëse vogëlushja u vra nga një skafist i qeverisë.

Qytetarët kërkojnë me shumë të drejtë, dorëheqjen e menjëhershme të ministrit të Brendshëm dhe Turizmit, mirëpo kreu i tyre që mbron veten e tij, deklaron se është i vendosur të mos reflektojë dhe të mos tregojë as minimumin e ndjenjave për këtë zhvillim dramatik.

Atëherë ai vendosi të përdorë epitete, një njeri me probleme të rënda mendore, por morale më shumë, jo vampir apo tjera. Ndërkohë mediat dhe politikanët po shprehnin me të drejtë, ndjeshmërinë e madhe dhe revoltën, sepse kjo vogëlushe u blua nga skafi vetëm 2 metra larg bregut, ku një skaf nuk mund të shkonte, por veç i qeverisë.

Po të isha në vendin e Ramës, nëse Çuçi nuk do të kishte ikur për 3 minuta, në të 4 do e kisha shkarkuar, atë dhe ministren e Turizmit. Këta përpiqen që me zinxhirin e policisë së Vlorës, të kapërcejnë një nga ngjarjet më tragjike që ka ndodhur në këtë vend.

Nuk them që policia nuk ka përgjegjësi. Unë nuk e njoh drejtorin e Vlorës. Ai e ka shkarkuar këtë polic muaj më parë, por e kanë kthyer.

Të dhënat paraprake janë që e kanë kthyer ministra në punë atë", tha Berisha.

Qytetarët në protestë, ju jeni në protestë, deputetët në protestë, a mendoni se do të reflektojë qeveria?

E vështirë që të reflektojë qeveria, por i ftoj qytetarët që të vazhdojnë protestën dhe ti imponojnë qeverisë të reflektojë.

A mjafton dorëheqja e Çuçit?

Një hap në drejtimin e duhur është ajo. Sepse është ministri përgjegjës për të.

Keni dhe rastet e tjera. Ai sillet, si të thuash. A nuk ndodhi në maj, Ilvi Meta që u var në qeli, e morën në komisariat se vodhi një derë.

Ky që merr 400 milionë euro, nuk i ndodh asgjë. Çuçi duhet të jepte dorëheqjen. Rasti i të riut në Durrës, që nuk kishte asnjë roje bregdetare. Politika është dhe do të jetë gjithmonë në qendër të problemit.

30 Komente

 1. s
  shoku zenit

  Po per gerdecin mor ta qifsha argiten cfare ke per te thne? Salih kurva e ke te mbushur kariren tende vetem me vrasje ta qifsha mbesen

  1. u
   ushtari

   hec atu ,rrocka top tu bofte.

   1. x
    xx

    E degjoni se cfare thote ky perbindeshi? ''DONIN TE ME MERRNIN PUSHTETIN'''. Por le ta besojme per nje moment se donin te ja merrnin Per kete ai kishte te drejte te merrte jete njerezish? Ku e e pati gojen gazetarja? NJE polic beri nje krim sigurisht pa dashur te marri jete dhe keta reagojne,te gjithe reagojme,e denojme etj,po Saliun perbindesh duhet ta leme qe te vazhdoje te beje krime po ju dha rasti per pushtetin??? Vareni kelyshin.

    1. B
     Bureto

     Ky te ben me zor te shqyesh gurmazin dhe t'i hakerrehesh kesaj monstre me gjithe fjalorin me te ndyre popullor. Por nuk e bej sepse ky ka gjetur shesh dhe ben pershesh. Tek ne ka munguar shteti, por edhe burrat e shtetit qe t'i tregonin vendin me kohe perbindeshit. Burgu do te ishte me e pakta. T'i kthehem menyres se tij se si e justifikon krimin e tij, qe ka vrare per te mos dorezuar qeverine, njerez te pafajshem me duar ne xhepa dhe per me teper kur protesta ishte ne fund te saj. Ikja e Ilir Metes do te thoshte , prishje e koalicionit sepse ai me kater deputetet e LSI, e mbante ne kembe ate qeveri, e cila rezultoi qeveria e krimit dhe vjedhjeve fakt qe e beri te dorezoje pushtetin ne 2013 me turp, me 1 mln. vota shqiptaresh kundra. ndersa monstra thote se donin te me merrnin pushtetin me dhune!!! Ne e kemi pare te gjithe ate proteste, edhe kur policia braktisi zinxhirin mbrojtes para kryeministrise (edhe per shkak te gazit lotues), demonstruesit hipen ne trotuarin para kryeministrise dhe brohorisnin. Kaq duan militantet cilietdo qofshin dhe te kujdo qofshin ata. Vetem kaq! Fitore! Po a ka krahasim kjo me shtatorin e vitit 1998 te Saleh Berishes, kur i hyri vënë deres se kryeministrise me arkivolin qe mbante brenda kufomen e Azem Hajdarit? vetem ky akt perben nje akt qe do te mbahet mend gjate ne histori si nje veper makabre e tij. Pra e verteta, nuk eshte kjo e monstres, pra jo qe ai vrau (e pranon) se opozita kerkonte marrjen e pushtetit te tij me dhune!!! Jooo, ishte vidio korruptive e bashkepunetorit te tij, spiunit Ilir Meta, atekohe zevendesi i tij ne qeveri, qe ia rrezikonte pushtetin dhe jo opozita, dhe jo demonstruesit, te cilet ne keto raste ate pune kane.. te shfryjne pavaresisht metodave, te cilat nese kalohen kryen detyren e vet policia por nuk vret garda qytetare me urdher te tij. Kur do vije dita qe te hiqet nga rruget ky njeri i lig, qe i ka nxirre jeten ketij vendi dhe qe po ndot mjedisin shoqeror aq sa s'ka kandar qe ta mbaje. Ku je DREJTESI??!!!

   2. P
    Plehre komuniste

    Te ishe burre i mire nuk shpalleshe nongrata nga Amerika Anglia pritet itali e Gjermani te te shpalli nongrata e harrove kriminele 1997 gerdecin kater protestues te vrare grusht shteti ti nuk meriton te jetoshe e jo te shkoshe ti besh morale plehre

    1. V
     Vjosa

     Po more krye vampir ti dhe Like Floriri bashke me famijet tuaja. Ju vampiret e Shqiptarve që u bete sheik me djersen e Shqiptarve.

     1. P
      PeDe-ja e Salih-ut

      Ishte p... i rr... të tu. O fëlliqësira e kombit. Po kur djali i policit tënd Breçanit me makinë luksoze 500kuajshe shtypi tjetrën në trotuar. Pse nuk dole o plak legen e të flisje. Pse nuk shkove e ta gjeje të dëmtuarën... Nuk ke faj ti o plehrë. Fajin e ka Edi Rama që të mbron ty....

      1. A
       Arber iliri

       Ca Nderkombetare i merr si shembull qe paskan thone se po te merte pushtetin me dhune Rama me 21 Janar.Po tani qe po bertasin per ty si koruptuar,i lidhur me krimin ,i rezikshem si po i quan.Hajde malok mashtrues hajde.Ke per te lene breket ne biruce o Sali.E ke tepru me gjithe ate fshatarin tjeter.

       1. g
        gaforrja

        Po pse ti o bir kurve,burre kurve,baba kurve,gjzsh kurve e vjerre kurvash cfare po kerkon a nuk po kerkon te marresh pushtetin.Rama eshte frikacak se me ci keni bere ju atij minimumi duhet tju qinte ne bythe me zor

        1. S
         S. B, SOJSËZ

         Pis, i fëlliqur i lajthitur, po në se isbte ashtu si thua ti ç'ishin gjith ato që shpife, *NUK U GODITËN ME ARMËT E GARDES, FSHIVE SERVERAT, FSHEHE PËR DY TRE DITË DHE ZHDUKE PROVAT, NUK LEJOVE PROKURORIN ETJ ETJ " BURRE I FELLIQUR.

         1. k
          k

          Vështroni ato shpellarët degenerata që rrethojnë non gratan botëror.

          1. K
           Ku jeni mer ju tshplaft panuklla o cunat e Babes

           Shi si shikon Muli ....hahahaha...sikur do me i honger mikrofonin asaj Gazetares qe po e pyet.......tamom si Shaba qe kurre nuk ju date Kanan Tafilit.......jan bo per gjynof cunat e Babes........mos o Zot....

          2. T
           Tarasi

           S'te beson më njeri o Sali...ik e ha pensionin rehat se ngele rrugëve,nuk ta ka më nevojën njeri,kuptoje njëherë e mirë për të mirën tënde e të fëmijve të tu.

           1. X
            XHI BU

            Politikantë të pa moralshëm kërkojnë të përfitojnë nga vogëlushja 7 vjeçarë duke harruar viktimat e Gërdecit dhe Edisioni i vogël ka kërkuar e kërkon drejtësi në një kohë që u vra nga korrupsioni golobant shtetrorë e asnjërit si ka hyrë gjemb në këmbë . Ku je Sali ku jeni ju mashtrusa që po e shkatrroni gjithënjë këte vend duke kërkuar të marrësh në dorë protestën kur je i zhytur deri në fyt.

            1. 1
             19

             Edi eshte bir kurve e ndihmon kte kriminel te ri kryetar bashke me liken .se i ka te fituara zgjedhjet 100%.

             1. A
              Aron

              Pra, vete me gojen e tij Saliu pohon se per pushtet ai vret, sic ka vrare, jo 4, por me mijera qe kur eshte shfaqur ne arenen politike shqipetare.

              1. V
               Vranakonti

               Po ata kater veta qe i vrave ne proteste me duar ne xhepa nuk kishin enderra? Per vajzen tete vjeçare eshte vertete per te ardhur keq,vetem ajo kishte enderra? Ajo ishte e vogel dhe akoma nuk kishte filluar enderrat per shqiperine se nuk di akoma çeshte politika,kurse ata qe vrave ti more qen ishin te rritur dhe dolen ne proteste kundra qeverisjes tende te keqe dhe ata kishin endrra se ishin te pjekur. Ti Sali Berisha ke nje mal te madh mbi kurriz me krime qe ke vrare njerez te pafajshem.

               1. T
                Trotski

                Si e lini kete Edepsez dhe kriminel te Lehi Lebetira???.Po ky NON GRATA e ka mbushur prej kohesh Kupen Rraseni Mrena Bashke me Like Spiunin se keshtu i beni sherbim Shqiperise Halle madhe.Mos harroni tu konfiskoni Pasurite e vena ilegjitimisht

                1. L
                 Leo

                 malok i peshtire qe lahet njehere ne muaj dhe bije era perc njesoj si vajza dhe djali i tije Dava shpellaresh ... varju karet

                 1. M
                  Mihali

                  Krimineli sali dhe kryehajni dhe bashkepuntori i sig.shtetit Ilir M....shkoje para vendit te krmit.

                  1. L
                   Loku

                   Nje kriminel i pa gjykuar ben moral ky eshte Saliu

                   1. P
                    Pilurioti

                    Kryekrimineli i kombit tonë, Sali Berisha.

                    1. V
                     Votuesi i 25 Prillit

                     Ky njeri-kafshë është e keqja serioze jo vetëm e Shqipërisë, por e rajonit dhe më gjerë. Ky kafshë selektive duhet të ishte futur në burg me kohë dhe tani mund të ishte riedukuar, por për këtë fakt të vetëm, ky pis nuk di çfatë flet, e quan veten të pafajshëm dhe ka një arësye kriminale. Kampioni i vrasjeve dhe shkaterruesi i çdo gjëje flet pa pikën e turpit dhe të pendedsës, vazhdon të nxisë krimin, dhunën, destabilizimin dhe të na vijë përsëri në pushtet tok me ilir mutajn... Në Shqipëri ligjin e bëjnë bandat kriminale me në krye sali dhe lili banditin të mbështetur nga llumi i llumit të Shqipërisë! Poshtë llumi! Poshtë bandat e sali karaxhiçit dhe ilir hajdutit, më bandit se sali banditi! Vrasësit përpara drejtësisë! Vrasësit në litar! Miratoni ligjin me vdekje, do të ketë 100 herë më shumë siguri dhe rënie drastike të krimit ndaj jetës! Rroftë Shqipëria e lirë nga krimi dhe bandat kriminale të udhëhequra nga banditët saleh vampiri dhe ilir hajduti!

                     1. T
                      Tarzani

                      O mashtrues o plehre pse ben politike me hallin e tjetrit ne vend qe te uleni te tere dhe te bizedoni si mund te shmangim tragjedira te tilla po ty ste intereson se do vetem haos ne shqiperi per te mbuluar gnithe vrasjet dhe vjedhjen qe i ke bere ketij vendi

                      1. Çekiçi

                       Sala flet dhe genjen per 21 janari Pse nuk flet Sal krimineli per 1997 per Gerdecin per dosjen TROPOJA Per vrasjet e djemve te UÇK në Shqiperi per naften qe i jepte Serbisë per te bërë luftë kunder Kosoves per zhdukjen e Remzi Hoxhes per vrasjen e Ilir Konushevcit Pse nuk flet Sal hajduti per hajnit qe i ka bërë per spiunllaqet qe i ka bërë më pseudonimin PENICELINA

                       1. f
                        fati

                        Sa degjojne nje vdekje (sigurisht vdekja eshte tragjei dhe aq me e rende kur i ndodh nje femije apo te riu) sala me liken ngrene veshet dhe perpiqen ta perdorin per te rrezuar qevereine, politike e qelbur me arkivole, si gjithmone.

                        1. S
                         Shqipëtar!

                         Po vogëlushët e Gërdec_it, kishin ëndërra vallë?!

                         1. Grva e nisur per 7 vjeçarën që humbi jetën në Himar para 2 ditësh në sensin humanitar është e drejt dhe kërkon të gjithë vëmendjen e shoqeris dhe qeverisë. Në sensin e politizmit duke gjetur shkak është e pa pranushme dhe duhët abandonuar. Hipkrizija arrin kulmin kurë Sali Berisha mashtron dhe dhe mundohet të argumentoj një krim shtetror të bërë në mënyre të organiuar. Ndersa ngjarja e Humjes së jetes së një voglushjevtë pa fajshëm nga një polic i pa përgjegjëshëm nuk mundë të klasifikohët si krim shtetror,pamvarsisht se shteti mbanë përgjegjesit e veta dhe duhët të reflektoj nëpërmjt masave që duhët të marr. Përse Saliu nuk e atakon asnjëher ngjarjen e Gredecit? A nuk ishte edhe ai krim shtetror madje i përfshir edhe ai vetë në një fsrë mënyre. Pse nuk dha dorheqëje si kryeminister që ishte ? Cila ishte përgjegjesia e tijë si kryeminister? Pra gjerat duhën vlersuar në konteksin e përgjegjsive shtetrore në kohën e duhur,duke marr edhe masat parandaluese dhe jo kurë ndoll ngjarja apo fenomeni. Politika duhët të dijë kur duhët të veproj në interes te vëndit,dhe jo të shfrytezoj fatkeqësit në interesë të saj.

                          1. K
                           Km

                           Mashteuese dhe kriminel i paskrupullt.Sa veta u vrane Brenda territorit te kryeministrise?Garda jote kriminale nuk Ka pergjegjesi per ruajtjen e bulevardi,deri ne kufirin e gardhit.Mos valle kishte zyren ne mes te bulevardi,atje ku ben foltoren ? Po' te kishte drejtesi,po' qe se ATA" miq "te shqiperise,qe e duan drejtesine vetem per te kthyer shqiperine ne koloni,ti do te ishe ne Burg Por ti je nen mbrojtjen e tyre,Ty te mbron SHaBAni dhe guvernatorja Kim,te mbron Kraja dhe "Gruaja".E dime qe nuk do te te gjeje gje Edhe pse je zhytur ne krim.Por ,une i drejtohen Gjukates dhe prokurorise"meqenese nuk keni kellqe te denoni kryekeiminelin balene te detit e te tokes(Pra peshk me te madh nuk Ka),Lironi nga burgu vrasesit qe e bejne per sport,per buken e gojes,trafikanteve dhe kriminelet peshq te vegjel.Nje pyetje per ju dhe guvernatoren Kim:-Na tregonin te pakten sa e keni masken e peshkut te madh dhe arsyen pse Saliun nuk e cilesoni peshk te madh,por pensionist me 100 mije euro.Jeni ju qe e mbroni .Jeni ju ,SHaBAnet qe mbuloni Edhe sulmin kibernetik ndaj qeverise dhe sherbimeve te saj,ndaj nxirrni kompani private te zbulijne fajtorit Iran.E cfare interessi Kane keta qe per te luftuar MEK,bejne byrek me sherbimet qeveritare ndaj qytetareve.

                           1. K
                            Komshiu brakës

                            Sali non grata një mashtrues ordiner , kujton se duke u faktorizuar do ti hiqet njolla e dhunuesit të demokracisë , hajdutit me çizme dhe penguesit të drejtësisë. Ky është dhe hajduti i dosjeve të sigurimit komunist , dhe bashëpuntor i hajdutit me pseudonim like floriri. Ky e ndjen frikën dhe në piskun e vapës , del në miting me jelek anti plumb. Nga ata që ruhet ka për ta gjetur belanë. Amin !

                            Lini një Përgjigje