Meta si Berisha, politikë me tragjedinë në Himarë: Rama duhej t’i shkarkonte ministrat dhe kreun e bashkisë

4 Gusht 2022, 13:22Politika TEMA

Meta si Berisha, politikë me tragjedinë në Himarë: Rama

Ilir Meta ishte sot në një vizitë për ngushëllim në familjen Avdia në Tiranë, e cila humbi vajzën 7-vjeçare në plazhin e Potamit, pasi një skaf që drejtohej nga komisari i policisë, Arjan Tase e përplasi për vdekje.

Pasi doli nga shtëpia e familjes Avdia, Meta në një prononcim për gazetarët nuk nguroi të akuzonte qeverinë për papërgjegjshmëri, ndërsa theksoi se ajo është një vrasje e paralajmëruar.

Meta tha se të gjithë ministrat përgjegjës duhet të kishin dhënë dorëheqjen ose të ishin shkarkuar nga kryeministri Edi Rama, së bashku me kreun e Bashkisë së Vlorës. 

“Është një tragjedi e jashtëzakonshme, tepër tronditëse, për çdo familje shqiptare, për babain që e përjetoi këtë tmerr aq pranë, për vëllanë e vogël, për gjyshin i cili mezi e kishte pritur mbesën që ajo t’i tregonte se kishte mësuar shqipen dhe t’i bënte shqiponjës, është një rast i pangushëllueshëm, edhe pse jam i i presionuar nga karakteri i kësaj familjeje shqiptareje, nuk ka asnjë justifikim nga askush, jo vetëm nga autori i papërgjegjshëm, por edhe nga shteti, nga qeveria e Bashkia se ka një ligj për sigurinë në plazhe që nuk është respektuar në asnjë element të tij, ishte një vrasje e paralajmëruar se kanë ndodhur edhe plagosje të tjera dhe askush nuk e ka vënë ujin në zjarr, dhe në një moment kur duhet të shfaqet pendesa dhe marrja e vendimeve distancimit, na shpallet që jemi të parët në rajon sa i përket sigurisë në plazhe nuk ka tallje dhe fyerje më të madhe për të gjithë popullin shqiptar që e ka përjetuar këtë tragjedi, si një tragjedi të vetme. Ka ligje, por këtu nuk zbatohet se këtu ligjin e bëjnë të fortët, dhe tregohen pamjet e një shteti brutal me disa qytetarë të pambrojtur.

Çdo qytetar duhet t’i bashkohet protestës jo vetëm për solidaritetin, por për të parandaluar ngjarje të tilla në të ardhmen, sepse nuk është e para, të gjithë ministrat përgjegjës për zbatimin e ministrisë duhet të ishin dorëhequr, ose të ishin shkarkuar bashkë me kryetarin e Bashkisë ku ka ndodhur ngjarja”, tha Meta.

28 Komente

 1. S
  Spiuni I.M

  Nje spiune nje bashpuntore i sigurimit te bene morale haaaaa sa poshte ka rene Shqiperia

  1. A
   Abdyl

   Ata jane ministrat e Ramushit dhe kryetaret e Ramushit pamvaresisht nga ngjyrat politike qe pretendojne.Pra, zgagart e Ramazonit me ne krye corapekuqin legenar global!

  2. V
   Valdetja

   Degjojeni kete spiun se ka pervojen e Enver Hoxhes!

   1. A
    Arapi

    Si dole me qimin

    1. A
     Aleksander

     Mos na neveritni me metaj, po kush e voton partin e leshit.

     1. s
      silva

      aman vec ti mos jep mend

      1. a
       alma

       je shum njeri i ndyr o mete

       1. A
        Aldo

        Kush do qe pati dor ne kete njarje do e mbaj pergjegjis e tij zoti meta mos ki merak ti

        1. T
         Turi

         Po shko o met se e din shume mire ato se cduhet bere mos te zej meraku ty

         1. A
          Armand

          Aman mor zot si slat ven pa i fut hundet dhe pa e politizu. Lereni familjen e shkret ne dhimbjen e vet

          1. E
           Ela

           O injorant po clidhje ka rama e qeveria me kete tragjedi

           1. A
            Anri

            Keto po keto si Meta si Berisha njesoj jane,flasin vetem percart!!!

            1. K
             Kakami

             Ja ky hajduti i florinjve qe cfare ska bere dhe ke ska vrar tani po na del ne protest e po na jep mend bashk me ate plakun e qelbur

             1. T
              Tea

              Kto jsn kafsh si mund ta kthejn ne dicka politike tragjedin qe ndodhi ne himar

              1. J
               Joni

               Ky Meta iher u zgjua nga gjumi letargjik qe kishte rene se duhet te hiqej nga presidenca qe te reflektoj????

               1. I
                Irdi

                Me vjen keq qe e kthyen politike kete fatkeqsi qe i ndodhi femijes ne himar

                1. Z
                 Zani

                 Shife kush flet ish spiuni i shtetit qe vetem vodhi dhe ka siguruar me mijra breza per veten e tij mer tradhtar duhet futur ne burg sa me pare

                 1. O
                  Oni

                  Turppp qe akoma flisni si Meta e si Berisha…me vjen keq qe rrethohemi nga njerez si ju

                  1. H
                   Hasoni

                   Po te ai mësuesi nga Laçi që u maskrua nga fqinji i tij pse nuk shkon meta?? Apo 56 vjec varja nuk ngjet ne publik

                   1. b
                    bekim

                    o ndyrsira si more perdorni nje ngjarje aq te dhimbshme per politik,, po nuk eshte se nuk e prisnim nga keta se e dime shum mire se cfare horrash jane

                    1. k
                     klaus

                     prandaj nuk i do populli keto dy mafiozat se mendjen e kane tek karrigia e jo tek qytetaret

                     1. t
                      tani

                      ajo ngjarje eshte me te vertet per te ardhur keq por se jan disa njerez idjo nuk do te thot qe e kan fajib misitrat

                      1. L
                       Leo

                       Po mos e perdorni per politike ket rast mor ju qifsha rracen

                       1. t
                        titi

                        po mer idir bej politik me vajzen e shkret a jo nuk behet te ndodhi ndonje gje se e beni politike gjithmon

                        1. L
                         Luan

                         Ju qifsha ropt qe i perdorni te tilla raste per interesin tuaj

                         1. e
                          ekonomiksi

                          ky politikan pervers ...analfabet nga ana profesionale..per ate qe ka studiuar.ky qe spiunonte shoket e kursit te sekretari i partise se fakultetit ekonomik.une flas me fakte dhe jam i gatshem edhe te perballohem me te po deshi puna....kthehem direkt nga emigrimi.pa asilloj problemi.eshte produkti me negativ i tranzicionit shqiptar.presidentet ,kryetaret e parlamentit apo dhe kryeministrat ne cdo vend te botes ,nga ana profesionale jane teknokrate,dmth kane nji profesion...ky eshte pa zanat...te studioje ekonomine politike ne ate kohe...flas 86/90...ishte si te mbaroje gjimnazin.dhe ky doc...ky bir rreshteri iu fut politikes.politika shqiptare e asaj kohe kishte uri.dhe kush u bene politikane qe droguan nje popull ne ato vite...ky,azem hajdari,sali berisha,arben imami...po kta te tjeret pervec azemit qe ishte kokrra e injorantit po qe kishte diplomen e tokes se xanun..e kishin nji zanat...po ky fshatari i cepanit ...hic...u be politikan me historine e ppsh..se ate studionte.po u be i pasur..u be potent..ktu ti heqesh kapelen...shfrytezoi rastin.azemi iku ne te semes...dhjetoristet e asaj kohe jane terhequr te gjithe...ngelen kta...qe jane mostra njerezore po dhe politike...qe futen nepotizmin ne kte vend.kta .dhe ky moster ka fytyre te instrumentalizoje nje fatkeqesi te pamase.o zot si nuk vdisni ne vend.kryetari i partise se lirise....kur te duash...konfrontim...qe ta dine dhe kokloqet qe te ndjekin ...se kush je.bajge....

                          1. D
                           Dridhe Like, se na fike

                           Fol ekonomiks fol se ndihmon situatën. (Por veç shkollën mos e shaj, mbase jo perfekte por jo dhe gjimnaz) Mos krahaso këtë kokë palarin e SK ti me ata qe mbaruan shkollën. Se ky kishte mik L.Pobratin. Ja merrte ai shkollën këtij. Me këto dua të them se nuk e ka fajin shkolla pse ky është hajdut, legen, (madje dhe për vrasës e akuzojnë).

                           1. a
                            anti anarkisiti

                            JOOO jo jo prisni pakë. Së pari duhet të futet në burg Salih Berishën dhe Ilir Metes për mija të vrarë dhe qindra mija të ikur nga atdheu, plaçkitjen e shtetit dhe konfiskimin e pasurisë së vjedhur pastaj flasim. Kriminelet nuk mund të padisin sepse janë të paditur dhe me duar të gjakosura..

                            Lini një Përgjigje