Afera e inceneratorëve, Arben Kraja: Janë të përfshira disa institucione, kushdo që ka shkelur ligjin do përgjigjet

5 Gusht 2022, 19:15Politika TEMA

Afera e inceneratorëve, Arben Kraja: Janë të përfshira disa

Kreu i SPAK, Arben Kraja në një intervistë për “Zërin e Amerikës” tha se çështja e aferës së inceneratorëve është në hetim. Sipas tij, kjo është diçka shumë komplekse, pasi janë të përfshira disa institucione.

Sipas Krajës, hetimet do të vazhdojnë deri në fund edhe për inceneratorin e Tiranës dhe do të përgjigjet çdo zyrtar i lartë që ka shkelur ligjin.

“Çështja e inceneratorëve është komplekse sepse janë përfshirë shumë institucione që kanë qenë pjesë e këtij aktiviteti është një volum i madh pune. Ne kemi 3 hetime penale për tre inveneratorë, Elbasanin, Fierin dhe Tiranën.  

Për dy të parët në kemi arritur disa konkluzione, që janë publike. Kemi ngritur përgjegjësi penale për disa persona, përfshire edhe zyrtarë, dhe hetimet për inceneratorin e Tiranës do të vazhdojnë deri në fund për të sqaruar se cfarë ka ndodhur dhe do përgjigjet kushdo që ka shkelur ligjin”, tha Kraja.

I pyetur në lidhje me pronarët e kompanive të cilët u larguan para daljes së urdhërarresteve, Kraja sqaroi: “Kjo është cështje e hetimit që duhet sqaruar. Problemi është se janë qytetarë të lirë dhe derisa del një masë sigurimi ata janë të lirë. Mund të jenë edhe jashtë vendit.  Ndonjëherë kur kërkohen nuk kapen sepse fshihen. Është pjesë e hetimit, por kjo nuk na pengon që të vazhdojmë hetimin”.

6 Komente

 1. @
  @

  Ne shtator do beni namin,apo jo Ben Llalla?

  1. A
   Arben Muti

   Bastard i ndyre...çfare mund preitet nga nje shkodran ne fakt.Nuk ke fakte per Sali Kurven ti...Dukesh ne surrat çfare pis burre je...

   1. s
    sabrima_ehhhh

    Igra do Kraja! Arben idi raj Ah druze Tito druze Tito Mos harroni, vendet kyce gjithmone serbo malazezet maqedonasit boshnjaket. Edhe ne kohet te xhaxhit (Nexhi, Ramizi etj etj)

   2. L
    Loni

    Pse rri sikur i ka mbush breket ky tipi ???!! Edhe ne foto ashtu ka dal me amerikanet, apo kopjon padrinin e vet me xhate roze, se i del ne foto me te huajte sikur i kane vene pampers. Sikur e kane trembur gjithe jeten duket nga surrati, nga cfare ja frike mavria

    1. K
     Krra krra krra-ja

     Ky eshte ish spiun i sigurimit si Likja. E mbajne peng Saliu, Edi dhe Likja vete. Ndaj Aspaku nuk vepron dot lart po meret me drejtora drejtorish. Inceneratoret jane vjedhja me e madhe qe ka ber ndonje qeveri nga 1991 qe hyri mender demokracia. Pastaj vjen shendetesia me Beqen qe nuk kane byth ta plasin brenda. Ne fund e han qytetaret e shkrete qe skane para per drita…..

     1. K
      Ky eshte si nongrata

      Ky eshte bashkpuntore i nongrates fillo me firmat piramidale kalo vjedhje zgjedhjesh te 1997 , grusht shteti, gerdeci ,cez, remzi hoxha kompleksi partizani ,21 janari kater PROTESTUES te vrare , vjedhja e floririt ne kerrabe, celula agjenturore iraniane ne presidence pastaj dil te incerenatoret mos i kap punet nga fundi

      Lini një Përgjigje