INTERVISTA/ Ilir Meta mbrohet për akuzat si bashkëpunëtor i Sigurimit: Unë jam Ilir Metaj, më ngatërrojnë

6 Gusht 2022, 08:55Politika TEMA

INTERVISTA/ Ilir Meta mbrohet për akuzat si bashkëpunëtor i

Ilir Meta foli për akuzat se rezulton në dosje si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit.

Meta ka shpërthyer në akuza ndaj kryeministrit Edi Rama duke e quajtur monstër dhe se ai përfaqëson “më të pështirën e asaj race” (komuniste).

“Edi Ramën e dinë të gjithë që ka qenë spiun i shokëve të tij kur ishte basketbollist. Edhe falë spiunllëqeve që bënte e fusnin me Kombëtaren, sepse ai kosh nuk dinte të bënte, vetëm faulla, dilte me 5 personale, Edi Rama dihet djali i kujt ka qenë, dihet çfarë race të pështirë përfaqëson. Edi Rama përfaqëson më të pështirën e asaj race, e cila në vend të kërkonte ndjesë e reflektim, sot përdor format më të ndyra të ish-Sigurimit të Shtetit, përdor njerëz nga më të rëndomtët dhe ordinerët, qoftë si ish-sigurimsa apo ish-bashkëpunëtorë, për qëllime përfitimi politik. Nuk ka për të përfituar asnjë gjë. Në atë gropë që ai përpiqet t’u ngrejë të tjerëve, të jetë i sigurt që do t’i kthehet në humnerë me fund të llahtarshëm për të, siç kanë qenë të llahtarshme vuajtjet e Havzi Nelës dhe atyre që kanë vuajtur nga ai regjim i etërve të tij”-deklaroi ndër të tjera Meta.

Interesant është fakti se kur u pyet për dosjen e I.M, ai deklaroi se ndaj Ilir Metaj nuk ka asnjë dosje, ndërkohë që ai në fakt njihet si Ilir Meta.

Doli në skenë një dosje që flet për bashkëpunim me ish-Sigurimin e Shtetit. Flitet për një qytetar me inicialet I.M. Kush është ky?

Tmerri që e ka kapluar Ramën nga llogaridhënia që po i vjen dhe mjekimi i detyruar që po i afron, sepse s’duhet harruar që ka pasur edhe probleme shëndeti, që tensioni, stresi dhe vapa ia rëndon akoma më shumë, është i pashmangshëm. Në këtë drejtim shoh edhe këtë shpikje kaq ordinere dhe vulgare, të denjë vetëm për pasuesit më të ndyrë të ish-regjimit të Sigurimit të Shtetit, që përfaqësohen sot nga djali i një babai, që ky është akoma krenar pse në vitin 89’ firmosi për varjen e një poeti të fjalës së lirë, si Havzi Nela. 

S’mund të presim nga monstra të tilla, asgjë që i shërben demokracisë, të vërtetave, shtetit ligjor. Kjo histori është një histori aq absurde, aq banale, aq kriminale, saqë jo vetëm s’mund ta besoj askush, edhe vet ata që e kanë shpikur e falsifikuar, por që rëndon me akuza të reja për fat të keq Autoritetin e Dosjeve, i cili ka treguar që është kthyer në një instrument të verbër politik të Edi Ramës. Rëndon edhe të gjithë ata punonjës të ish-SHIK-ut që kanë vënë dorë në dosjen e qytetarit F.F., të përndjekur nga Sigurimi i Shtetit për tentativë arratisje në atë kohë, i cili po ashtu është edhe shtetas amerikan sot. Ai vet pasi e ka marrë dosjen e tij, e ka shumë të qartë dhe po ndjek rrugën e tij ligjore. 

Ajo që mund t’ju them që jo vetëm I.M. s’është Ilir Meta dhe s’ka si të jetë, dhe I.M., ka dosjen e tij si bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit dhe këtë e di Autoriteti i Dosjeve, por nuk ekziston asnjë dosje për Ilir Rexhep Metajn, në asnjë lloj kohe, në asnjë lloj rrethane. E gjitha kjo është një shpikje për të bërë një zhurmë mediatike, për të shmangur vëmendjen nga skandali kryesor i inceneratorëve, që unë kisha premtuar se do të marrë përmasa të tjera, dhe vetëm maja e ajsbergut ka dalë në sipërfaqe, nga gjithë skandalet e tjera dhe ky vrull i madh liridashës që ka shpërthyer akoma më tej edhe pas shpalljes së Partisë së Lirisë. 

Autoriteti i Dosjeve në rast se ka një fakt që provon një akuzë të tillë monstruoze të prodhuar nga regjimi i Edi Ramës përmes falsifikimit të tij e çon Metën për ndjekje penale. Sepse Ilir Meta gjithmonë kur ka bërë kërkesën për verifikimin e figurës së tij, në çdo rast ka marrë përgjegjësi penale, siç do njeri i cili gënjen, kur thotë që s’kam qenë pjesëtar, bashkëpunëtor, apo i favorizuar nga Sigurimi i Shtetit. Por Autoriteti i Dosjeve nuk e bëri këtë veprim sepse e dinte shumë mirë që kemi të bëjmë me një falsifikim, kemi të bëjmë me një mashtrim, me një email gjoja elektronik që ka ardhur në 24 korrik nga SHBA-të që kushdo që ta lexojë do vërë duart në kokë për përmbajtjen aq vulgare dhe ordinere, i cili padyshim që është dërguar me koordinim të plotë me njerëz aty brenda Autoritetit, dhe me njerëz të tjerë nën komandën e Edi Ramës, për të prodhuar një situatë kaotike dhe konfuze, ku ky Autoritet u vënka menjëherë në lëvizje, vënka në lëvizje edhe Parlamentin, dhe na dalin edhe disa IM të tjera. 

E gjithë kjo bëhet vetëm për të shmangur vëmendjen nga problemet e mëdha, të cilat e presin Edi Ramën, për të dhënë llogari si Çeçua, kjo është e padiskutueshme. E dyta çfarë tregon kjo? Tregon se çfarë regjimi kriminal përfaqëson Edi Rama, që pas 32 vjetësh lëndon qytetarë që kanë qenë viktima apo të përndjekur në atë kohë, përsëri, duke u nxjerrë emrin në mënyrë të qëllimshme dhe kundër ligjit, duke i marrë nëpër gojë, duke i bërë objekt spekulimesh apo shantazhesh, për arsye politike sepse dëshiron tani të demonizojë një lidership tejet të provuar, tejet të provuar dhe të pandalshëm si ai i Ilir Metës. Është betejë e humbur dhe një bumerang i cili padyshim në fund fare ka një përgjegjës kryesor, i cili është Edi Rama.

Kryeministri ka paralajmëruar se në shtator do të kalojë ndryshimet ligjore dhe do të nisë riverfikimin e dosjeve…

Nuk ka më asnjë vlerë se ç’do riverifikojë Edi Rama. Edi Ramën e dinë të gjithë që ka qenë spiun i shokëve të tij kur ishte basketbollist. Edhe falë spiunllëqeve që bënte e fusnin me Kombëtaren, sepse ai kosh nuk dinte të bënte, vetëm faulla, dilte me 5 personale, Edi Rama dihet djali i kujt ka qenë, dihet çfarë race të pështirë përfaqëson. Edi Rama përfaqëson më të pështirën e asaj race, e cila në vend të kërkonte ndjesë e reflektim, sot përdor format më të ndyra të ish-Sigurimit të Shtetit, përdor njerëz nga më të rëndomtët dhe ordinerët, qoftë si ish-sigurimsa apo ish-bashkëpunëtorë, për qëllime përfitimi politik. Nuk ka për të përfituar asnjë gjë. Në atë gropë që ai përpiqet t’u ngrejë të tjerëve, të jetë i sigurt që do t’i kthehet në humnerë me fund të llahtarshëm për të, siç kanë qenë të llahtarshme vuajtjet e Havzi Nelës dhe atyre që kanë vuajtur nga ai regjim i etërve të tij.

Shtetasin Ilir Murati e keni pasur në klasë?

Unë nuk jam këtu për të bërë biografinë e njerëzve që kam pasur në klasë. Sepse jam një ish-president, ish-kryeministër, ish-kryeparlamentar, dhe më duket gjëja më ordinere t’u them qytetarëve se cilët kam pasur në klasë dhe se çfarë mund të kenë bërë ata, etj. Kjo është jashtë çdo standardi moral, njerëzor, shtetëror. Ka një ligj për këtë çështje, të ndjekin rrugën ligjore të gjithë personat që janë cenuar apo janë prekur. Këtë duhet të ketë parasysh edhe autoriteti i dosjeve, i cili për fat të keq po rikthen praktikat më të shëmtuara, manipuluese, falsifikuese të sigurimit të shtetit.

Autoriteti i Dosjeve tha që Meta mund ta kërkojë dosjen e tij?

Nëse Autoriteti i Dosjeve ka thënë këtë gjë është çmendur! Sepse Ilir Meta nuk ka dosje, dhe në qoftë se Ilir Meta ka dosje, Autoriteti duhet ta padiste Ilir Metën penalisht, sepse ky kur ka bërë kërkesën, ka marrë përgjegjësi penale që s’ka qenë as bashkëpunëtor, as i favorizuar, as pjesëtar, siç e ka ligji. Por Autoriteti i e di shumë mirë këtë dhe bën lojën e Edi Ramës. Unë e di shumë mirë se pse secili anëtar i Autoritetit bën lojën e Edi Ramës. Kjo ngjarje u shpik pasi u bënë ndryshimet në Autoritetin e Dosjeve, ku u hoqën njerëzit me integritet si Simon Miraka.

I druheni një skualifikimi eventual nga e drejta për të kandiduar si deputet?

Nuk më skualifikon asgjë nga jeta politike në Shqipëri, përkundrazi lidershipi im do të forcohet akoma më tej nga këto beteja, ku e vërteta është me mua, dhe ku populli shqiptar do të shikojë edhe një herë tjetër se si raca më e pështirë e kolegëve dhe Kristaqëve, që persekutuan shqiptarët në format më të ndyra, duke vjedhur në mënyrën më çnjerëzore popullin e Shqipërisë, si afera e inceneratorëve, ku vazhdon edhe tani që flasim paguan Edi Rama, për regjimin e tij dhe veten e tij. Kjo është histori që ka përfunduar. 

Nuk shmanget dot Edi Rama me këtë përballje, të shpikë çfarë të ketë dëshirë për Berishën, Metën. Iku koha kur Rama blinte ndeshjen para se të fillonte ndeshja, se blinte kryetarin e opozitës. Rama vetëm thellon më tej thellësinë e humnerës ku e pret një fund i llahtarshëm. E pret një fund i llahtarshëm, si vuajtjet e Havzi Nelës dhe vuajtjet e atyre shqiptarëve që vuajtën nga ato praktika dhe ato forma të regjimit, të etërve të Edi Ramës, që ky kërkon t’i kthejë në Shqipëri pas 32 vitesh.

33 Komente

 1. K
  Karaxhiç beri sex me Sheqeren dhe doli KaraSaliu

  Na ke çare karotrecin me kete Havzi Nelen Ai ishte nje i burgosur qe plagosi nje polic ne burg duke i mar pistoleten ,por ti nuk do shoetosh o kok kasolle ,te qifte Nano ate Moniken mu ne byth.

  1. n
   neli

   Ha ha ha nuk e kupton qe emri Ilir Metaj ka qene bashkepunetor i sigurimit te asaj kohe.Une jam Ilir Metaj deklaron rrushi i Skraparit,prapa me vjen historia.Dhe vertet keshtu ndodhi .Akoma nuk e kupton idioti qe Saliu u ka ofruar dosjen e sigurimit "Ambasades mike" per ti marre gjithe zullumet e ketij vendi "rrushi i Skraparit".E keni pare qe mbas ketij akti Dep.Shtetit nuk e akuzon me poliagjentin per 91(2 prillin),95,97,2008,2011 por vetem per dhunim te godines se PD-se qe vete ia dhane me urdher te ambasadorit te asaj kohe pasi "drania e PS" e asaj kohe pat deklaruar se SHQU-ja do ti kthehet ushtarakeve,por vartesi i Sali Berishes asokohe ambasador i shtetit mik me gishtin ne b....the ia dhuroi pasardhesit te tij Lulezim Sali Berishes.Dal ngadale do ti hiqet edhe motivi "non grata" sepse Familja Bush eshte akoma e fuishme ne CIA .E keni vene re qe te gjithe kryeprekuroret jane prej veriut o hej o hej o hej,sepse ata jane te bindur e vendosen kollaj nen urdhera.

   1. G
    Gopisti i NSHRAK-ut

    O atavizëm i kësaj shoqërie/ Sa zorr të quhesh dhe majmun/ Nxirr dosjet ti lexojmë llum rakie/ Me J pa J, ti prapë je Spiun!/ ...

   2. k
    k

    O fshatar injorant hajdut i korruptuar , përse gjithë kriminelat, hajdutët dhe vrasesit mbajne dy ose tre emra ?

   3. S
    Shqiptar

    Ti je nje KUSAR dhe SPIUN i ndyr

    1. L
     Luani

     Toni, gjuha , nervozizmi i tijë flete katerciperishte qe ka qenë bashkëpunëtor i sigurimit dhe brenda këtij viti do ta mari përgjigjen ..!!

     1. M
      MOS

      Ilir Metes dhe Sali Berishes nje gje ka ngele pa u bere: ose ti lidhiesht per nje peme , ti xheshes lakuriq dhe tu shpiesh nje gomar tu a shqyej nga mbrapa, ndersa Arben Kraja te jete arbiter, ose tu presesh mishin me geshere, per gjithe ato krime dhe vjedhje e tradheti qe u kane bere njerzeve dhe vendit, perveç bastardeve shqiptare qe i perkrahin dhe rrine ne breket e tyre akoma te pa cipe, pa atdhé dhe pa asnje dinjitet njerezor qe i shohim dhe degjojme çdo dite. Pa zhdukur ato te dy kerma, s'ka per te pasur qetesi ne ate vend, pavaresisht se fara e tyre eshte perhapur si kuskute ne jonxhe.

      1. Q
       Qy qy qy qy

       Ik more pis burre qe merresh me familiare e te tjereve.Llafazan kurve e ndyre hale goje qenef si njeri dhe tjetri.Jeni bere bashke me disa stacione televisive qe vetem vjellin vrere gjithe diten e vetem cpifni .ordinere te pa skrupullt.Vetem mashtroni,genjeni.e shani dite nate kryeministrin.Kot e keni se nuk ju beson me njeri dhe prandaj nuk ju do me njeri.Jeni kthyer ne Alabake ku qesh gjithe vendi dhe bota te neveritshem.

       1. z
        zef

        O zot ke kemi pasur ne krye te shtetit nje kriminel,vrases,spijun,hajdut dhe nje njeri qe nuk formulon dot nje fjali si politikan por si lac rruge. Edi rama. grihu ne pozicionin e 1milion votave dhe largo nga politika keta dy vemje.sali ilir Politika dhe shqiperia kurre nuk kaper te pasur qetesi me keta dy kamikaz qe duan ta hedhin shqiperin ne ere vetem te shpetojne gjene e vjedhur SHQIPETARET JANE KUNDERA KETYRE NAZISTEVE

        1. E
         E vertete

         E vute ju ne krye te shtetit!

         1. M
          Maria

          Kreret e shtetit jane me pushimet e gushtit, cfare kerkon o zef?

          1. L
           Laci

           Aha ky piktori qe kemi , mjafton qe i formulon mire fjalite edhe fap voten?!

          2. I
           I.M

           Vetem halle shume shume te medha personale dhe familiare mund ta detyronin I.M qe njhnim si socialist te dores te pare dhe qe krijoi LSI si i tille, te dal e te na flas sot njesoj si Saliu!!! Prandaj I.M eshte I.M, ai muti qe thot autoriteti i dosjeve!

           1. S
            Spiuni I.M

            Spiune lere Edi Ramen po shko mer dosjen dhe beje publike ku krahasohesh ti me Edi Ramen kur Rama lexonte libra ne italisht ti rruaje dhit ne male tu je nje cope katundare qe po te vjen fundi je thjeshte nje njeri i pa edukuar pasi je nga nje familje fshatare .Pedofilin vrasesin spiunin Avzi Nela nuk e lartesone dote nje spiune si ty njeri pa vlere .Edi Rama do te groposi ty dhe familjen tende me nje nongrata si familje

            1. Z
             Ziguri

             Like, po Agim Gaqo Nesho a ka ndonje lidhje me komunizmin? Apo tezja Vito Kapo, daja Pirro Kondi, burri i vajzes se tezes Mehdi Bushati nuk kane qene komunista? Te pakten fol me logjike o Like.

             1. A
              Allah, allah: sapunin per djathe.

              O porosites vrasjesh, nuk po Kupton akoma, qe s'mund te na manipulosh me kete historine Meta- Metaj. Ka 5 vjet qe ne njerezit e thjeshte e dime qe ke perdorur "j" per fshehur parat e vjedhurat dhe gjurmet e Spiunit. Pyetje: Po mire mer Gazep Kur ti e paske pasur Metaj perse ne cdo shkrese dokument shtetror keto 30 ke perdorura Meta? Edhe ky eshte fallsifikim dhe ti duhesh denuar, si fallsifikator dhe mashtruese I ndergjegjshem. Asgje s'te shpetoni. Zotrinje parlamentar, nje nder vecorite e cdo spiuni eshte fallsifikimi. Ju lutem ne ligjin per Spiunet qe Po beni, fusni si kategori edhe falsifikatoret.

              1. P
               Pickaxhiu

               Hajdut spiun sapun

               1. s
                shqip

                Ky duket sikur u flet danocave te klubi lagjes. Po pse e ke ndryshuar mbiemrin këtë se kuptojmë. Apo e ke me vendim gjyqësor? O trap, fshatar i pa civilizuar ! Hajde te ndryshojmë të gjithë emrat e mbiemrat, car me zile. Kur ta do interesi thua që je Ilir Mut-aj . Gjithë firmat i vë me mbiemrin Meta ( Muti). Që soji yt i zgjebosur ka qenë spiun , këtë vetëm bufi mund të mos e besojë. Ai tjetri nga Salih e kthen Sali. Ndryshon datën e lindjes sikur po ndrron celularin. Ju liroftë Kina farefisin e shpellareve rracë muti, me M të madhe.

                1. S
                 SPIUNI IDIOT,NGA CEPANI,QE I BERI MARIFETIN GAZIDE

                 Nuk ka doktor dhe p.dh same,qe te shpëton,ty legen,laskar,delirant,amerikanet do te shkerdhejne robt,ku ti kesh ,nuk do gjesh vrime ku te futesh ti vrases me pushtet,hajdut,trafikant,idiot i lindur,maresh coban i Cepanit,me Ed Ramen,qe eshte 4 breza qytetar para teje,dhe tutorit tende,spiun i degjeneruar,rrun bolet Rama me ju,ju nxori ne rruge te madhe dhe tani tall koqet.Do tju shofim se si do degjenerojnë cdo dite,Reci ju pret,ose Orbani me Putinin

                 1. 1
                  19

                  Familja me e uryer ne glob jan kta .dhe sala po humb shume pik me kte kurve burre qe ben koalicion .per te zezen e vet e ka .

                  1. P
                   Populli

                   Dmth Ish Presidenti i RSH-se i ndaka shqiptaret ne raca te ndryshme kur thote: "Edi Rama dihet djali i kujt ka qenë, dihet çfarë race të pështirë përfaqëson"? Mire qe nivelin kulturor e ka me poshte se nje çoban dhish, por te arrije deri ketu sa te ndaje shqiptaret ne raca !?!?

                   1. D
                    Dakord

                    Inferioret e bejne kete, shtresat e llumit qe mendojne se jemi njesoj. Ja qe nuk jemi njesoj as nga trute dhe as nga kultura. Duhen disa breza te civilizohesh. Katunar o lekurbull, qytetar nuk behesh kurre derisa te nderrosh 7 lekure. E keta llumra jane te lekura e pare. Brezi i pare nga familja e tyre qe jeton ne qytet si per shpellarin e veriut dhe per shpellarin e jugut. Per pasoje jane inferiore ndaj artisteve, gjuhe folesve, te lexuarve. Jane ziliqare dhe zullumqare.

                   2. B
                    Berti

                    Ilir Floriri hajdut e vrases sipas deklarates publike te mikut te tij “ te madherishmit “ Sali Berishes i cili ka thene : —— Ilir Meta eshte politikani me i korruptuar ne ballkan qe eshte marre me trafik droge e trafik vajzash, hajdut i floririt e qe une do ta quaj Ilir Floriri ——- Po Berisha ne parlament ka thene : ——-Ilir Meta ka vrare dy qytetare dhe ka zhdukur kufomat pas malit te Dajtit —— Keto thenie jane te rregjistruara, perse SPAK nuk e merr ne pyetje per keto deklarata ???? Gojet e liga thone qe nuk i lejon ARBEN KRAJA njeriu qe po hedh ne ere reformen ne drejtesi.

                    1. S
                     Salehu

                     Pirdh Like, pirdh!

                     1. Z
                      ZOROOS

                      ka te drejte spiuni eshte Ilir Muti e çberi muti meta metaj 3 mutra

                      1. R
                       Ragipi

                       O Mete a Metaj e ke hanger Tungj shifet nga pamja jote ke dal si hiene per tu mbrojtur e thua gjana banale per tu mbrojtur o shpiun e hajdut i ndyer.

                       1. v
                        vang

                        Lere EDIN se te gjithe e dine se sa perfaqson klasen me te peshtire ,sic e perfaqeson ti.Por per KRISTAQ Ramen ti mos guxo as ta permendesh me gojen tende te felliqur.Historine e Havzi Neles qe ta mesoi Sala eshte se ai,Nela,u padit nga vete familja se kishte bere brockulla te tjera qe ata i turperonin.Por edhe sikur te kish faj per vdekjen e tij Sigurimi i shtetit qe i sherbeve ti si spiun,Kristaq Rama nuk ka asnje faj se as e pyeste njeri.Kristaq Rama mbetet nje artist i madh,autor i Veprave te Skulptures MONUMENTALE ku perkulet gjithe populli dhe jo nje shkurtabiq e shemtire shpirterore si ty.Te ka mbetur goja tek inceneratoret.Por te tute jane shumica.TI do pergjigjesh per ato qe ke bere dhe Rama te pergjigjet po qe se ka bere, por krime si ju dy kermat e felliqura qe mban ere Shqiperia ,kurrsesi.

                        1. Çekiçi

                         Ti Ilir je faqezi je spiun je hajn je vrases je e keqja më e madhe e shqiptarisë bashk më kriminelin Sali Karagjiqi

                         1. m
                          mona

                          Kryespiuni i Cepanit thote qe Rama eshte spiun.

                          1. Ρrushi !

                           Mendimi i agjentit I.M (Ilir Metaj_Ilir Meta ) lexohet me shprehjet që thotë për kundërshtarin , të cilin sëbashku me Berishën e quan armikun personal. (dihet që armiku duhet azgjesuar). Asnjë fjalë për autoritetin e dosjeve, i propozuar, dhe emeruar nga vete skraparlliu dhe babaTaku dora vetë si njeriu i tyre i besuar. Çanta e zezë e BabaTakut me patjetër e kishte një pjesë të dosjes famëkeqe I.M , por nuk i interesonte asaj here sepse ishte i përzgjedhuri i I.M-se. Dhe këta tipa për karrjerë shesin dhe familjen e tyre edhe gratë e tyre mjaftojn që te kenë akses dhe zullume në para.

                           1. k
                            km

                            Dakord,ti je Ilir Mutaj.Po dekretet qe Ke leshuar kater vjet si president,po' firmato si kryetar kuvendi,Minister,kryeminister me cfare mbiemrin i Ke firmosur?Apo nuk Ke qene asnjehere ne keto funksione.Nuk i shpeton dot pergjegjesine,o hajdut mashteuese.

                            1. R
                             Roberto

                             Agush Meta ! A ka me nderi te ndyre se sa ty??? Ti i kalon te gjitha parashikimet bile ja kalon edhe Berishes ne disa raste. Je llumi i llumrave. Kete njeri nuk e kam dashur asnjehere edhe pse u be Kryeminister dhe vinte nga rrashet e PS. Nuk e di po me dukej njeriu me i peshtire qe me kishin zene syte. Kishte dicka qe te pakten une te tille e shihja dhe i tille doli. Pushtetaret kane nje fytyre por me te ndyre se ky MUT META nuk do gjendet me ne Shqiperi.

                             Lini një Përgjigje