Sa më shumë afrohet me Berishën, aq më i qartë është ‘non grata’ për Ilir Metën

6 Gusht 2022, 10:00Politika TEMA

Sa më shumë afrohet me Berishën, aq më i qartë

Sali Berisha nuk e ka fshehur mundësinë e bashkëpunimit me Ilir Metën në betejën e përbashkët politike që kanë kundër Edi Ramës, por në deklarata ai është shfaqur i rezervuar dhe pa një ftesë zyrtare për bashkëpunim.

Çfarë e pengon Berishën? Dy mund të jenë arsyet dhe që të dyja të brendshme. Së pari, Berisha i trembet që afrimi i Metës me të të ketë efektin e kundërt, pra të mos i sigurojë më shumë mbështetje mes elektoratit gri. Kjo do të dëmtonte kauzën e tij për të rrëzuar Edi Ramën, sepse vetëm militantët besnikë të PD-së, që ai i ka pas numrat nuk mjaftojnë për realizimin e këtij misioni.

Arsyeja e dytë mund të lidhet me faktin e marrjes së një refuzimi nga Ilir Meta. Ky i fundit e ka një arsye madhore pse ta bëjë këtë; non grata amerikane.

Me Berishën të përjashtuar nga çdo event, aktivitet e vizita të komunitetit ndërkombëtar, Ilir Meta nuk mund të shndërrohet në komerdare shpëtimi për të. Ish-Presidenti, që në muajt e fundit të presidencës dhe pas daljes nga zyra duket sikur i ka rregulluar marrëdhëniet me amerikanët, e di që ‘pusulla’ e të padëshiruarit i varet mbi kokë.

Duke pasur parasysh këtë, Meta e di gjithashtu se afrimi me Berishën rrezikon që ta përfshijë në listën e non gratave, ndaj duket se po tregohet i matur në këtë drejtim.

Por, sinjalet e dhëna së fundmi sugjerojnë se bashkëpunimi mes tyre është i pashmangshëm dhe jo më shumë për interesat e vendit se sa për interesat e ngushta vetjake dhe hesapet e hapura që kanë me ndërkombëtarët.

Megjithatë, sa më shumë ai të afrohet me Sali Berishën, aq edhe më shumë afrohet shpallja non grata. Vijën e kuqe të bashkëpunimit e dinë amerikanët, që së fundmi u shfaqën edhe të bashkuar në Kongres, kur dy partitë propozuan nismë ligjore të posaçme antikorrupsion për Ballkanin Perëndimor.

Meta e di që tejkalimi i kësaj vije të kuqe do ta shpallte non grata, çështja është a do ta kalojë? Përgjigja mbërrin me shumë mundësi nga shtatori e tutje.(Vox News)

10 Komente

 1. B
  Burre kurve

  Se shpejti non grata dhe ata tre femoje qe i ka ne londer se shpejti ne malet e skraparit ne origjine do shkoje ky burre kurve

  1. S
   Spiuni I.M dhe Gim Gagashi jane e prespektiva

   Eshte i detyruar te bashkpunoje nongrata ka dosjen e spiunit I.M do vdesi i varur nga nongrata ka dosjen

   1. R
    Raimond vlonjati

    Po po, do e shpallim edhe Meten " Armiku i Klases Amerikane " hahahaha Hajde estrade hajde Po na ngjallen metodat kriminale te Komunizmit , kesaj radhe nga Amerika e Soros komunistit Se Soros dihet qe eshte nje Bilioner me pikpamje komuniste, dhe tani ai ngaqe ka ne krye te State Department nje kelysh te tijin , ben ligjin me metodat e tij komuniste duke diskretituar Demokracine Amerikane

   2. P
    PL/SHL

    Po vec mos ja merrni ne goje njeri tjetrit se vetem kjo ka ngel

    1. P
     PD

     Dy te mallkuarit e Zotit qe moren ne qafe nje popull te tere me makinacionet dhe maskaralleqet e tyre ! Pale kur behen si te forte , nuk e shohin qe jane katandisur njeri si kufome dhe tjetri vetem leh duke e lypur ngordhesiren se ka 30 vjet qe zbaton urdherat si nje palaco i bindur i shemtuar !

     1. Çekiçi

      2 NON GRATA 2 VRASES 2 IDIOT 2 HAJNA 2 FAQEZI 2 SPIUN TE DYT JAN FAQJA E ZEZË E SHQIPTARISË

      1. T
       TROPOJA

       Mos qofshin te dy. Jetojne per te keqen e shqiptareve.

       1. K
        Kodra

        Non gratat në krye të opozitës! Kanë 30 vjet që mashtrojnë këtë popull.Turpi i vendit.

        1. K
         Kodra

         Turpi i vendit!

         1. S
          Sokrati

          "Nderi lahet me nder"!... Sali qymyri e ndihmoi liken per t'i shpetuar ndeshkimit te drejtesise nga akuza e njohur boterisht per vjedhje, akuze e dokumentuar nga i nderuari Dritan Prifti... Ne ate akuze perfshihej edhe plani i uzurpimit te PS, por mori leshtë... Tani likja ben pazare me salkatranin, qe neser te marre në dorë frenat e opozites dhe t'ia "shperbleje" sales, duke e "mbrojtur" nga nje ndeshkim me i madh i mundshem prej ShBA dhe nga Drejtësia gjithashtu. Si likja, si sala tashmë e kanë e kanë marre ndeshkimin dhe urrejtjen nga populli. Pushtetin ta shikojne me dylbi...

          Lini një Përgjigje