Nga Zguri tek gazetaret, Presidenti zgjedh skuadrën

7 Gusht 2022, 13:14Politika TEMA

Nga Zguri tek gazetaret, Presidenti zgjedh skuadrën

Ish kryetari i KQZ-së, Klement Zguri do të jetë këshilltari ligjor i Presidentit të Republikës, Bajram Begaj.

Ky ka qenë një nga emërimet e para që ka bërë kreu i shtetit, i cili po formon skuadrën e tij këshilluese për mandatin e tij 5-vjeçar.

Presidenca ende nuk i ka publikuar përzgjedhjet e Begajt, duke pritur të ngrihet ekipi i plotë.

Por ABC ka mësuar disa prej emrave kyç që do të ndihmojnë kreun e shtetit në ushtrimin e detyrës së tij.

Sekretari i Përgjithshëm i Presidencës do të jetë Florjan Kali. Ai e ka mbajtur këtë post më herët në ministrinë e Mbrojtjes, ku ka bashkëpunuar me Presidentin e sotëm, kur Begaj drejtonte ushtrinë shqiptare.

Kabinetin e Presidentit do ta drejtojë Eduard Seitaj. Ai ka qenë Sekretar i Përgjithshëm në ministrinë e Transporteve në kohën e Edmond Haxhinastos.

Valter Ibrahimi do të jetë Këshilltar Diplomatik, një zyrtar me një karrierë të gjatë që është rekrutuar në Shërbimin e Jashtëm shqiptar në dhjetor 1992.

Fatmir Çela do të jetë një tjetër këshilltar i Presidenti.

Begaj ka ftuar edhe dy gazetare për të ndërtuar ekipin e tij të komunikimit. E para është Lira Çanga, e cila 10 vitet e fundit ka punuar në OSBE.

Tjetra, është Alisa Demollari, e cila ka qenë zëdhënëse e disa ministrave në shëndetësi e drejtësi, gjatë qeverisjes Rama-Meta.

Presidenti është duke zhvilluar të tjera rekrutime deri në plotësimin e ekipit të tij.

53 Komente

 1. B
  Bajram Ciraku

  Komplet zgjedhje mediokre dhe politikisht LSI PD. Duket qe Rama ja zgjedhur me mediokrin e Metes dhe ky po zgjedh me mediokrit e LSI PD. Klement Zguri eshte me shkolle nate nga Shijaku tere jeten zar i Fatmr Mediut. Merita e vetme qe ka bere karriere eshte si i eshte kap shoferi me droge ne vitin 2000 ne Shijak. Ed Seitaj hajdut i Haxhinastos. Florian Kali race LSi. Valter Ibrahimi diplomat qesharak ushtar i Ilir Metes. Fatmir Cela ushtar i PD. Keto dy qe i quan gazetare skane lidhje me gazetarine jane punjese shtypi. Nje te mire ka gjithe stafi qe jane medioker

  1. E
   Erzeni

   Ca bo mo Bojrom,po ku e gjete kete Zgjyron e Sali Mediut o I uruar?!

   1. S
    Suksese te metejshme

    Më mirë të kishte marrë Eni Çobanin se është më e lidhur me popullin fukara. Çfarë turpi. Erdhi prapë një kapter nga ushtria.

   2. C
    Cudia

    Ja pra që fajin që nuk ecim si komb e kemi vetë dhe nuk na ka faj greku e sërbi. Zgjedhim bythën të na drejtojë kokën... O piktoooooorrrr! Vish njëherë të paktën një palë çorape serioze. Ky I gjen vetëm ato laramanet.

    1. T
     Taulant

     Cfare te presesh nga nje President qe ka shitur pronat e bazave ushtarake ne vend. Po mos te ishte i korruptuar Rama nuk e zgjidhte.

     1. C
      Coli i Debatikut

      Tani Likja me Salen do hapin arkivat per Klem Zgjyren qe te shikojne mutin qe ka bere dikur e ta mbajne peng ashtu sic dine ata. U mprefsh ne bithe oo Bajram!

     2. E
      Eni

      Sekteratet e pergjithshem jane kokat e tenderave e te problematikave ne cdo ministri....mbare e ka filluar

      1. O
       Olti Hipopotam Curri

       I mblodhi Bajrami gjithe lsistat si keshilltar.

       1. T
        Tomi

        Florian Kali (gomari), po ku e gjete kte miushin e ministrise se mbrojtjes baromo, shif edhe ndonje pela se te duhet

        1. U
         User_007

         Gjakdhjeret arrixhinj rrogozhinar zguraj qe me vite me rradhe kane manipuluar zjgjedhjet ne Shqiperi po marin shperblimet ....pika....

         1. v
          vatani

          Po nuk mund te vinte djem e vajza te reja te shkolluara ne perendim? Po nuk mind te dilte nga thonjte e politikes qe e kane zene per fyti ate shtet? Po nuk mund te vihej president nje atdhetar i paanshem? Shqiperia na zhgenjeu perseri e perseri....

          1. Xyxyxy

           Ekip me këshilltarë klasi, pati zgjedhur vetëm ish President Moisiu. Ishte tamam "BURRË SHTETI"

           1. Y
            Yxyxyx

            Kush me, ai qe dha urdher ti ndalonin qente te lefnin se nuk e linin te flinte, perndryshe t'i vrisnin. Na bone me qesh o algjeber.

            1. D
             Dauti

             Aaaa. Ai qe beri Nderi i Kombit super agjenten e Sigurimit, Dhora Leken? Ai po. Edhe per zgjedhjet e bera nga presidenti i ri, fajin e ka Saliu? ????????????

           2. M
            Mal Cori

            Pas tre muajsh, do të dëgjojmë përsëri Ramsin: - Presidenti është kthyer në levë të PL-PD. Sa të na vijë radha të zgjedhim presidentin tjetër, do zgjedhim një president tamam.... . Dhe përsëri një ÇUÇ.....

            1. Z
             Zgjedhja e stafit, ka te beje me kualitetin e pers

             Bobo, Klement Zgurin?! Keshilltar ligjor, do te te kenaqe me rraki, wiski. Duket qe ne zgjedhje, cfare klasi ka...

             1. F
              F-35 A

              Llokme e madhe Presidenca, e ka gjetur te papregatitur te shkretin! Prandaj po e kthen ne stalle hajvanesh e militantesh!

              1. R
               Rey

               Ky Fatmiri Cela ka qene edhe spiun, nese eshte 70 vjec.

               1. M
                Mejhane si ish KQZ-ja e Gurit

                Riciklim hajdutesh, ja kane fut kollone te peste Pd, hallall. Do behet mejhane Presidenca, si KQZ.

                1. I
                 I drejti

                 Loje e madhe po luhet o popull...me duket se ngado te rrotullohemi ne byth e kemi. Prisnim Spak na doli Arben Kraja qe ka bere betimin para Ilir hajdutit. Prisnim Presidentin e paanshem na i mbushi presidencen me njerezit e LSI te Ilir spiunit. Tani e mbrapa dilini per zot vetes se ATA jane bashke

                 1. B
                  Brilanti

                  Nga Rrogozhina te dy, qoke me Zgurin, do bejne xing. Me qiri te kerkoje, nuk gjeje dot" me te mire"!

                  1. p
                   policanasi

                   Po pse ju mendoni qe ky mender presidenti qe eshte koke e bythe nga skrapari nuk eshte i kapur prej metes e sales.Do ja degjoni krismen deri sa po merr gjithe kelyshet e metes ne presidence.Ketu ska per tu denuar asnjehere krimi ca me pak meta e sela pasi rama eshte me i ndyre se ata,qe te gjithe jane spiune te rusit ;serbit e grekut

                   1. V
                    Vito mashtruesi, shoku i Nikos

                    Lemsh para porte : Ajo Demollari ka qene zedhenese e Ministrise se Shendetesise kur kete ministri e drejtonin hajdutet e LSI-se, por ama ka qene zedhenese edhe ne AKSHI-in e kryeministrit tone LEGEN. Duhet te kete ndonje merite ekstra derisa ka mbijetuar si punonjese shtypi.

                    1. L
                     Lomy

                     ..punonjese shtypjesh..

                    2. A
                     Andi bushati kryetar i te persekutuarve te bllokut

                     Mos harro sazan gurin,e fred cakon... Mund te maresh edhe neshon me bushatin qe na sollen dhjerokracine.

                     1. S
                      Sokrati

                      Nuk gjen dot kuadro te rinj per stafin ky presidenti i sapoardhur ne zyre!? Duhen absolutisht emra te rinj, emra te paperfolur, te paperzjere me politiken... Zguri ka qene ne KQZ, I beri zgjedhjet çorap! Politika eshte bere Katherine i administrated shqiptare.

                      1. L
                       Laluci

                       Presidenti nga Rrogozhina,Të zgjedhim një kryeministër nga Peqini.

                       1. r
                        rrogozhina

                        Zguri është kartë e djegur o Berom. Kali është shkodran që të gjitha (asgjë) nuk bon o Berom.

                        1. T
                         Tutu

                         U duk qe ne fjalimin e inagurimit nivelit medioker intelektual i Bajram Beges… tashti me Klement Guri behen dyshe serioze ligjore ne krye te shtetit…

                         1. P
                          Pellumb Kulla

                          Punë të mbarë dhe, me në krye Presidentin, dalshin faqebardhë për të mirën e Shqipërisë dhe shqiptarëve!

                          1. I
                           I indinjuari per 30 vjet.

                           Si popull qe jam dhe si shqiptar me kurajo te thekesuare kombetare z. President kam shume deshire qe per te mos thelluare akoma urrejtjen per persona te veçante si Zguri dhe te tjere ju themi dhe ju lutemi shikojeni mire problemin e zgjedhjes se skuagres qe do ju japi mend per drejtimin e shtetit.Kjo fjala per drejtimin e shtetit z.President eshte me shume se e madhe siç eshte ne realitet.E mbeshtes me fakte ate fjalen me shume se medioker, duhet kujdes zoti President dhe kjo fjale te mos degjohet edhe nga kundershtari jote me i deklaruare.Pershendetje zoti President.Konsulta me Z. MOJSIU do te jete me se e nevojshme,dhe kete duhet ta beje nje president koke ulur dhe jo nje president gjel mbi pleh.

                           1. Y
                            Yxyxyx

                            Ç'ju ka zene me kete Mojsiun, mor aman, apo se eshte debil dhe tashti edhe komplet i rrjedhur?

                           2. M
                            Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

                            Qe me zgjedhjen e Klement Zgurit keshilltar ligjor, nuk ka me nevoje te na prezantoni kellirat e tjere. Me keto perzgjdhje Bajram Syfyri i vuri vizen vetes, qenka gdhe dhe tamam cope katundari eshte pune geni.

                            1. S
                             Shqiptari pa parti

                             Nuk arrij te kuptoj ne se keta persona jane zgjedhja e tij apo i ka te imponuar, po te lexosh cv e K.Zgurit qe ne fillim del qe ka qene antar i PD dhe i emeruar nga Sala si kryetar i KQZ, Eduart Setaj ka qene Sek. i Përgjithshëm ne MIE perfaqesues i LSI, dallkauk, te tjeret nuk i njof. Vetem me keto zgjedhje Presidenti jone i nderuar po vazhdon ne rrugën e te pareve, gjoja ne emer te ekuilibrave politike. Vetem vendi i presidentit duhet te jete i pa politizuar, por edhe ky ra ne te njëjtin batak. Pse ore president i nderuar pak persona ka qe jane shkolluar jashte e brenda qe jane pa parti me integritet, qe ti marresh ne stafin tend. Ju mund te vazhdoni keshtu e te thoni qe qente(ne) le te lehin karvani te ece perpara, por ne qe shkruajmë duam te miren e vendit dhe te mos ecet per te mbajte ekuilibra politike, por per ti thene gjerat troc ne zbatim te kushtetutes. Jeni te lutur te lexoni edhe komentet se mund te hyjnë ne pune per tu sqaruar dhe per te rregulluar gjerat qe stafi I presidentit te jete model nga te gjitha drejtimet.

                             1. x
                              xheJ. eN. Bi.

                              O Shqiptari pa parti.,. Pse kini ptirjen të shikoni vetëm mbrapa ? Ç 'do të thotë se Zguri ishte anëtar i PD- ës.Sa shëmbëlla të të sjell që i vendodi vetë Berisha dhe i dolën kundra.Do Sollakun Kr/prokuror ,do Silvia Kondin që tha Betisha për Ina Ramën. Për LSI- tët që i përmënd...Genta Sulën në krye të Autoritetit të Dosjeve e propozoi Ilir Meta ,po tani është ajo që hapi " kutin e Pandorës"për Ilirin. Këshilltarët nuk do marin vendime ,po thjesht sugjerime dhe po ju mbush mëndja Presidentit do hedhi firmën.

                              1. S
                               Shqiptari pa parti

                               Po mire more, nuk ka persona te tjere por ciklohen vetem keta njerz nga do, ata qe e dredhin nuk jane me integritet se veprojne sipas konjukturave

                               1. S
                                Shqiptari pa parti

                                Thedhori Sollaku u zgjodh me konsensus nga te dy palët, por zgjedhja ishte nga te majtët, Ina Rama ishte e B.Topit, kurse Genta Sula ishte e eshte me I.Meten, por ju dergua nje email nga jashte vendit dhe ajo ishte e detyruar te hapte dosjen.

                              2. H
                               Hoxha

                               O zot! Prape,ky mendjemadhi e kokeboshi Zguri! Ky vend veshtire se behet! Dhe thone,pse largoheni! Nuk paska ky vend te rinj qe,kane studjuar brenda dhe jashte vendit e te zevendesojne keta hiena! President rishikoi vendimet dhe gjej te rinj te afte e te ndershem, mjaft me Klement Zgurin( Fatmir Mediu)

                               1. S
                                Salih

                                Plotesisht e vertete...ky tipi, nuk e ka haberin fare per asgje...president, t'è pifsha dolline...!

                               2. S
                                Salih

                                Kjo eshte dhe "rezymeja" e presidentit, nje cop mishi, iku, nje tjeter erdhi...

                                1. H
                                 Himarioti

                                 Mjerisht duket se, i gjithë ekipi i President Bajramit, përbëhet nga dallkaukë dhe sharlatanë. Vetë Presidenti, ose është i huaj në postin e tij ose, është sharlatan me veprim të ngadalshëm. Bravo Bajram!

                                 1. M
                                  Mira

                                  Iku dhe Bajram Begaj nga adhurimi popullor; une dyshoj se doi te behet vegel e Perbindeshit te Vicidolit dhe e hajdutit te Kerrabes. Amin o Zot qe me the ik nga Ferr-Albania!

                                  1. s
                                   sapa

                                   Nga nje ane edhe nuk i ve faj!Pse?sepse nuk ekziston asnje i ndershem!

                                   1. A
                                    AI

                                    Ekzistojne por nuk I duan afer.

                                   2. M
                                    Myslimi

                                    President me emrin Bajram. Cfar pretty nga ky mumja? Te pakten ta kishte emrin Ymer se duket me perendimor. Allah Allah can gjeti ne muslimsave

                                    1. P
                                     Patrioti

                                     Zgjedhje te cuditeshme ka bere,Po si shpjegohet qe ne cdo kabinet do gjeni nje spiun ruse, nje spiun ruse e kemi ne ministrin e jashtme, nje ne ministrin e brendshme, nje ne te mbrojtjes, pa tjeter dy ne shik dhe dy ne presidence! Edhe prit o popull te ecin punet ne Shqiperin tone te dashur. Ate qe i beri sali berisha vendit tone ne 97ten nuk ja ka bere as nje pushtuse, 97 vret perdite, per ta then me troc ne ligjerat te drejt sali berisha vret perdite. Shkoni o budallenje mbrapa berishes se ne vareza do tju coje.

                                     1. a
                                      alphade

                                      Po na del si Metushi edhe KY Bejgovici ?! O zot ! Deri kur do te durpjme horrat e hu- liganet e binomit Berisha- Meta qe iu jane bere rrodhe Shtetit e Pushtetit !? Jane bere metastaza e shoqerise shqiptare …! O Bej- govic mos i merr te gjithe keshilltaret tuaj nga Pedrastia Non Grata dhe Leshelija , merr edhe ndonje nga ana tjeter ! Qysh jua ka pierdhur trurin Saliu me L’iron e Cepanit …! Thuaj me cilin rri te te them kush je ?!

                                      1. D
                                       Dajti

                                       Elena Kocaqi ishte per kete vend,nje grua me integritet,pa parti dhe me kryesorja ketij vendi i duhen njeres SUPER PATRIOTE si zonja ne fjale.Kuptohet qe patriotet nuk kane vend ne drejtimin e Shqiperise. Mendoni nje cast :Fasllic miku i S.B. ne sigurine kombetare.Skandaloze do te thoshte i paharuari Roland Trebicka.Sherbimet e huaja kane njerezet e tyre ,qe fusin shkopa per te penguar qeren Shqipetare te hece perpara.

                                       1. Z
                                        Zeqo Pilafi

                                        Nuk duhet të shqetësohemi shumë për zgjedhjet e bëra. Ajo që duhet vërtetë t'na shqetësojë është kalimi në parlament i ligjit për hapjen e dosjeve, kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme. E, nëse ligji kalon, atëhere gjysma e të zgjedhurve të Baromit kanë për të dalë spiun dhe pastrohet Presidenca.

                                        1. S
                                         Shqiptari

                                         Ekipi i ri i Presidentit nuk do kishte kuptim nese krahas Zgurit te marre dhe prof.Sazan Gurin i cili eshte mjeshtri me i madh ne vend per pergatitjjen e Dhallës,jo Llalles.Kjo zgjedhje do ia beje me te lehte punen Presidentit.Suksese!

                                         1. H
                                          Hidrauliku

                                          As ky qe e keni zgjedh 100per100 vete nuk ju pelqen????!!!!. Atehere te behet edhe president Rama qe te biem rehat .Besoj jeni dakort.

                                          1. D
                                           DREJTESIA

                                           Nje fjale e urte thote: 'Fillimi i mbare, gjysma e punes". Qe kur zgjodhe Zgurin duket qe do shkoje ne gjurmet e te pareve. Ke goditur ne shenje Rama edhe kete rradhe, ske ci ben s'na ecen ne shqiptareve, ters se ters, megjithese thone se ishte zgjedhja e amerikes. Qe tani u duk puna e presidences, Per hajer na qofte.

                                           1. L
                                            Lamcija nga vithkuqi

                                            Pika Rika !Sic eshte vet , zgjedh dhe stafin. Kete vend e ka marre ferra uraten ! Po ska te rinj ??!!!

                                            Lini një Përgjigje