Ish-badigardi i Fatos Nanos nxjerr fakte për Ilir Metën si spiun i Gazidedes

7 Gusht 2022, 17:20Politika TEMA

Ish-badigardi i Fatos Nanos nxjerr fakte për Ilir Metën si spiun i

Disa javë më parë në media u shpërnda lajmi për një shkresë që Autoriteti i Dosjeve i dërgonte Kuvendit të Shqipërisë, ku theksonte se ish-presidenti Ilir Meta figuron në dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit. 

Kjo gjë u mohua nga ish-presidenti Meta, tashmë kryetari i Lirisë, i cili tha se janë shpifje që bëhen nga qeveria kundër figurës së tij. 

Ish-badigardi i ish-kryeministrit Fatos Nano, Viktor Agollit i kujton kreut të Lirisë datën 22 tetor 1992, ku sipas ish-badigardit të Nanos, Ilir Meta i ka premtuar diçka Berishës që e liroi SHIKU i Gazidedes.

Agolli hedh akuza ndaj Metës duke e akuzuar se si dhe çfarë derektivash ke marrë që shkatërrove Partinë Socialiste asokohe si bashkëpunëtorë i sigurimit.

Kujtojmë ish presidenti Meta është arrestuar e mbajtur 2 ditë në birucat e policisë së Beratit, si organizator i protestës së armatosur të Uzina Ushtarake në Poliçan.

23 Komente

 1. I
  Ilir

  Ka pritur 30 vite ky, per te na treguar sot "sekretet".... Fshij bythen me keto "sekrete" lloqe Kavaje qe sot nuk vlejne as si leter higjienike...patriote sot keta!

  1. H
   Hustori e brekve te monikes

   Si eshte historia e brekve te Monikes qe i kishte harruar te makina e Nano kush e pallonte ti apo shoferi ?

   1. M
    Monika

    Vone u kujtuat, o Viktor-tashme Ilir Spiuni dhe hajduti i Kerrabes ia ka bere gropen Shqiperise.

    1. A
     AI

     Po se Tosi jot qelibar...ikni ore beni cicin....njesoj jeni...vidhni sa te mundni

     1. V
      Viktori

      Më mirë botoi që tani Viktor , se më vonë , ky birbua, të çon ti bësh shoqëri Dritan Priftit dhe pastaj telefonatat dhe gjithçka tjetër përfundon si videot e Dritan Priftit.

      1. k
       kthhh

       Pse heren tjeter o Viktor? Publiko gjithcka tani. Gjithcka dini per keta dy bastarde publikoje urgjentisht.

       1. K
        Kthhh

        Pse gënjen o Tor-e bytha e thua 1997 telefonata? Ë ? Ishin 1998. Mashtrues!

       2. s
        shikas i kohes pordhes

        Spiun te serbise si Saliu si kurva Ilir-Familja e gruas se tij Kryemadhi gjithnje historikisht kane qene ne sherbim te krajlave te serbise

        1. E
         Emili

         Me kete del se Ilir Meta eshte spiun i Sali Berishes dhe jo i Sigurimit te Shtetit, ose i rirekrutuar, nje here nga sigurimi i shtetit dhe heren e dyte nga Sali Berisha!

         1. D
          Dani USA

          Tani grini te gjithe sallat asgje nuk rregullohet demi u be,Shqiperia u shkaterrua me themel plani i udb s u realizua.

          1. t
           titi

           te lumte goja Tori ,nuk e kuptoj sahanleperesit si blushi ky dihet motra ka punuar shume,caka nje turp i familjes caka,etj qe i ven pas tij,si duket tani e kan kuptu rendesin e komoditetit te kesh para.skane faj nga skrapari e korca tirana u duket yll,sidomos kur ke punu me bakshishet e klienteve

           1. T
            Ti dhe Ai

            Tori me vones ( po me mire vone se kure thuet ) kemi qene bashke per shume vite dhe te njohe shume mire ,une e di qe ti di shume per kete IM ,nxiri te gjitha se ke edhe per Monen ,kombinatesi sot ne Singapor

            1. X
             Xha Temja

             Lërini statistikat, ato janë të vlefshme vetëm për studiuesit. Për popullin e rëndësishme është të dalin listat e plota të spiunëve të afishuara si listat zgjedhore. Natyrisht, kjo të bëhet me përgjegjësi ligjore të plotë, duke mbajtur plotësisht larg politikën nga kjo ndërmarje kaq e rëndësishme për purifikimin tonë shoqëror. Ligji të parashikojë ndalimin e pjesmarrjes së tyre të plotë dhe përfundimtar nga politika. Po ashtu, të ndalohet edhe pjesëmarrja e fëmijve të tyre për një periudhë jo më pak se 12 vjeçare, ose tre legjislatura zgjedhore.

             1. Çekiçi

              SPIUNI SPIUN MBETET GJER NË VDEKJE ILIR META SPIUN E BIRË SPIUNESH

              1. S
               Sali kerma

               Na publiko telefonatat se si ia la Nano pushtetin ne tavoline Berishes me 2005 se te tjerat dalin vete.

               1. P
                Populli

                Ky legen,qe arriti te vihesh ne sherbim te sig.shtetit ,eshte nje funderrine,qe e rekurtuan shume shpejt,dhe e perdoren segmente te caktuara te rregjimit te kaluar,per informim mbi qendrimet qe mbanin te rijte universitare,per problemet e kohes,pikpamje dhe tendenca,te cilat,ky spiun i vogel,i raportonte te rezidenti i tij,i cili eshte gati,te paraqese materile autentike,te kohes,me firmen e I.M,po ashtu dhe materialet e dosjes se rekurtimit,po me firmat e I.M,me vone tutori i tij,mbasi e rekurtoi me material shtrengus,i dha ate detyre qe Vitori e shpjegon qarte,dhe qe e tentoi gjate gjithe kohes ne funksione te ndryshme qe mori.Ky idioti i lindur,nje njeri me nje formim nen nivelin mesatar te shoqerise,i prirur per intriga dhe spiunime,pa nje origjine,bashke me ate pjellen serbe,nje sociopat i lindur,pregatiten platformen e tyre per sundimin e ketij vendi,per percarjen kombetare dhe fetare,per plackitjen e pasurise kombetare,trafikun te gjithe armatimin e ushtrise,shkatrruan gjithe ate industri,shkatrruan bujqesine dhe frutikulturen,privatisuan asetet kyce te ekonomise kambetare,dhe cfare nuk bene ne kete vend,per interesat e tyre familjare,privatizuan drejtesine,dhe mbi 70% te saj e vune ne funksion te tyre,gje te cilen po e tregon me se miri sot,vetingu qe po behet.Keta jane aq te pafytyre,aq te kriminalizur,dhe aq te diskretituar,sa ne mes se dites me diell,ne menyre publike,te para dhe te degjuara nga mbare populli,kane akuzuar njeri tjetrin per krime monstruoze.Keta jane plehrat e kombit,dhe fundi i tyre do jete ne plehra

                1. L
                 Llapi

                 Tashi ky ish presidenti a spiun i sigurimit te shtetit diktatorial apo spiun i shikut te gazidedes ?? Ndajeni mendjel se na bete lemsh?

                 1. B
                  Berti

                  Nuk eshte ky bodiguardi Nanos qe pallonte Moniken, ishte shoferi i Nanos qe pati gati nje vit lidhje me te e pastaj filloi ta pallonte Nano Moniken ne kavalishence ne Durres dhe heren e fundit ne makine.

                  1. Q
                   Qerimq

                   Djemte e USA se shpejti do te zbardhin dosjen Meta-Guri Pejo-Pirro Vasil Kapurani . Kontrabanda Greqi-Serbi e naftes dhe thyerja e enbargos....

                   1. D
                    Dauti

                    Qesharake. Po kur e arrestoi Meta Berishen? Harroi qe ishte spiuni i tij. Doli dhe ky Viktori si Izet Haxhia. Mendoi Izeti se do shpetonte. Tani do rri edhe 20 vjet ne qeli. Edhe ky Viktori e ka nje hall. Do beje ca gam gam dhe do e qepe. Ishallah nuk shkon te Izeti.

                    1. G
                     Gaz Paja investitor strategjik

                     Tani duhet te shkruaje edhe bodiguardi i Saliut qe te vertetohet , ju keni besim te Izet Haxhia apo jo.

                     1. R
                      Remarku

                      Bravo Tori,respekt për Ju.diskretitoin këta plera ndihmoni Shqipërin.

                      1. X
                       Xhuliano

                       Po mor po, i them dikujt këtu që komenton se, prite tridhjet vjet, dhe tani po i tregon. Po, sepse meta në tridhjet vjet, o të plaçin sytë, ka qënë titullar i lartë, me detyra të sferës ku imuniteti i tij, fuste e nxirrte çdo gjë pa të drejtë kpntrolli nëpër dogana, ku autoriteti tij, të hiqte qafe dhe të zhdukte eshtrat ashtu sikur aleati krimit berisha. Harruat o të mjerë, që meta ngriti grupin e ekzekutimit të Tom Doshit, ku ky vet e zbuloi dhe e neutralizoi vrasësin, i cili me zë dhe figurë, deklaroi se e kishin paguar për vrasjen. Pak ditë më vonë, i arrestuari ndryshoi dëshminë mbi vrasjen e Doshit, gjë që e dinë shum njerëz që kanë punuar në organet e paraburgimit, se kush erdhi dhe takoi vrasësin, çfar ju premtua dhe kërcënua për ndryshimin e dëshmisë. Prandaj mectë drejtë zotnia i bën sot me dije, sepse edhe sot, meta ka grupe kriminale ashtu sikur dhe berisha, që veprojnë brenda dhe jashtë, nëpër institucione me shum rëndësi, si polici dhe drejtësi. Fakti që SPAK nuk kryen asnjë veprim mbi gjith këto denoncime, tregon se dhe vet krye/drejtuesi i SPAK, është në tavë me metën, Llallën e Berishën. Përderisa këta do jenë të lirë, këta do sjellin destabilitet në këtë vënd, në emër të popullit dhe për popullin.

                       Lini një Përgjigje