Fatos Klosi demaskon Sali Berishën: Ja si i zhduku dosjet nga arkiva e SHISH, ka qenë spiun i dyfishtë i Sigurimit dhe UDB

8 Gusht 2022, 12:56Politika TEMA

Fatos Klosi demaskon Sali Berishën: Ja si i zhduku dosjet nga arkiva e

Në kulmin e debateve për dosjet, shtohen zërat se Sali Berisha ka qenë spiun i UDB dhe bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit. Pas ish-deputeti të Partisë Socialiste, Spartak Braho edhe ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi duket se është i bindur se Berisha ka qenë pjesë e Partisë së Punës së Shqipërisë dhe spiun i Ish-Sigurimit të Shtetit.

Gjatë një prononcimi për gazetën “SOT”, zoti Klosi theksoi se Berisha ka qenë “i përkëdhelur” i sistemit komunist, ndërsa shtoi se ky privilegj, është përdorur nga ish-kryeministri për të marrë në qafë shumë njerëz, sidomos gjatë kohës që ka qenë Sekretari i Byrosë së Partisë së Punës së Shqipërisë në Fakultetin e Mjekësisë.

“Sigurisht që ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë komunist dhe komunist i rangut të lartë dhe besnik i Partisë së Punës. Berisha ka qenë Sekretari i Byrosë së Partisë së Punës së Shqipërisë në Fakultetin e Mjekësisë. Pra, Berisha ka qenë jo komunist i zakonshëm, por komunist i rangjeve të larta. Kështu që më duket habi, por edhe nuk çuditem fare që Saliu sulmon komunizmin, në një kohë që ka qenë vetë komunist dhe thuhet se ka marrë në qafë shumë persona. A e kuptoni që Berisha ka qenë sekret i PPSH në një Fakultet, ku kishte mbi 100 komunistë dhe anëtar partie?! Në dijeni time Berisha ka pasur edhe teserë partie. Megjithatë, është e kot që të shtrojmë dhe debatojmë nëse Berisha ka qenë apo jo komunist, pasi ai ka qenë i tillë. Dhe fakti që ai bën si demokrat i flakët, i shkon për shtat një thënie e ish-presidenti dhe dramaturgu disident çek, i cili ka thënë që: “Nuk ka komunist më të keq sesa komunisti antikomunist””, deklaroi ai.

Berisha bashkëpuntor i ish-Sigurimit

Por të qenit anëtar dhe madje në rangun më të lartë i Partisë së Punës së Shqipërisë, nuk është i vetmi “cen” që e përndjek edhe sot e kësaj dite ish-kryeministrin Sali Berisha. Për ish-kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, ish-kryeministri Sali Berisha ka qenë edhe një spiun i Ish-Sigurimit të Shtetit. Sipas tij dhe në këtë pikë ai flet me përgjegjësi pasi ka qenë drejtues i një institucioni të rëndësishëm si SHISH, teksa zbulon Berisha kur erdhi në pushtet u kujdes që të asgjësonte dosjet e tij dhe bashkëpunëtorëve të tij, ekzistenca e së cilave mund t’i hidhini në erë karrierën politike. “Në dijeninë time si ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, di që Sali Berisha kur ka ardhur në pushte në vitet ’90 i ka pastruar dosjet e bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit, duke filluar nga vetja e tij, deri tek bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë”, u shpreh ai për gazetën “SOT”.

Lidhje e Saliut me UDB

Më tej ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi theksoi për gazetën “SOT, se ish-kryeministri Sali Berisha nuk asgjësi vetëm dosjet që kishte ai dhe që tregonin lidhjet me Sigurimin e Shtetit, por edhe dokumente të qenësishme që e identifikonin atë si person që kishte lidhje me Shërbimin Jugosllav. “Nga ana tjetër unë e kam thënë për gazetën tuaj dhe ndërkohë po e theksoj sërish që në dijeninë time, di që ka dosje të asgjësuara me procesverbale, sipas të gjitha rregullave. Pra, duke qenë dhëndër në një familje gjysmë serbe, Sali Berisha është ndjekur nga ish-Sigurimi i Shtetit, si bashkëpunëtor i mundshëm i UDB jugosllave. Unë nuk kam gjetur gjë në dosje, sepse kur unë vajta në krye të Shërbimit Informativ Shtetëror, Berisha kishte pesë vjet në pushtet dhe i kishte rregulluar të gjitha gjërat. Por që Berisha ka qenë i ndjekur për lidhje të mundshme me UDB, këtë e thonë oficerët që kanë qenë pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe që e kanë parë dosjen e si i tillë”, nënvizoi për gazetën “SOT”, ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi.

Klosi: Berisha, komunist i devotshëm

“Sali Berisha ka qenë komunist e madje me teserë partie dhe nuk ka asnjë lloj merite në rrëzimin e bustit të Enver Hoxhës. Berisha nuk ka asnjë meritë në rrëzimin e regjimit komunist. Saliu ka marrë shumë merita për veten e vet më vonë, por që asnjë nuk i takon. Berisha ishte askushi në 20 shkurtin e vitit 1991. Meritë për rrëzimin e regjimit komunist dhe shtatores së Enver Hoxhës 31 vite më parë, nuk e ka kërkush nga politika shqiptare, pasi ishte populli që u ngrit dhe jo ata. Po të ishin 10 apo 100 veta në 20 shkurtin e ’91, natyrisht që policia do t’i kishte ndaluar, se ajo ishte aty. Por duke qenë se ishin qindra qytetarë, edhe polica u zmbraps. Ishin aq shumë protestues në atë 20 shkurt, sa policia nuk guxoi të ndërhynte dhe u dorëzua. Kështu që mos besoni përrallat e Saliut se bustin e rrëzoi ai dhe se ai ishte koka e dhjetoristëve”, deklaroi në shkurt të këtij viti, ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi për gazetën “SOT”.

Klosi: Berisha ka gisht në vrasjen e Azem Hajdarit

“Sali Berisha e ka përdorur vrasjen e Azem Hajdarit për të akuzuar të gjithë kundërshtarët politikë që donte, në fillim Fatos Nanon pastaj edhe Rexhep Mejdanin, por dhe mua si vegla e tyre. Akuzat erdhën nga Sali Berisha, ndërkohë që mos harroni se dy bashkëpunëtorët më të afërt të Sali Berishës në atë kohë, e akuzojnë atë ditë pas dite se është i implikuar në këtë çështje. Ore a kuptoni ju apo jo që Sali Berisha ka qenë shumë vite në pushtet, ka pasur në dorë të gjithë sistemin gjyqësor dhe shumë institucione të tjera dhe nëse do të kishte dashur ta zbardhte apo ta zgjidhte çështjen “Hajdari”, mund ta kishte bërë. Ju kam thënë dhe juve si gazetë, por edhe në media të tjera që të gjithë e dinë se Saliu gjysmë ore mbas ngjarjes, ka treguar versionin e ngjarjes dhe kurrë nuk shkoi në prokurori apo në gjykatë. Berisha e dinte skenarin që do ndodhte që përpara ekzekutimit të Azem Hajdarit dhe mund të them se është i implikuar në vrasjen e tij. Pra, Berisha ka gisht në vrasjen e Azem, Hajdarit”, u shpreh pak kohë më parë ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi për gazetën “SOT”.

Ish-kreu i SHISH: Ja pse Sali Berisha e zhduku Remzi Hoxhën

“Remzi Hoxhën e vrau Shërbimi Informativ Kombëtar i asaj kohë që varej nga Sali Berisha. Domethënë në mënyrë të qëllimshme apo jo të qëllimshme, në dijeninë time di që i ndjeri Remzi Hoxha i ka ngelur në dorë SHIK-ut. SHIK-u e mori Remzi Hoxhën dhe e torturoi në zyrat e tyre. Por mesa duket personat që e torturuan, nuk kishin përgjegjësinë e masës dhe ai iu ngeli në dorë, duke vdekur. Mos harroni që të gjithë njerëzit që kishin lidhje me këtë ngjarje, me anë të pasaportave diplomatike para ‘97, ikën jashtë. Shërbimi Informativ Kombëtar në atë kohë që drejtohej nga Gazidede e kishte të qartë që kishte gabuar. Me budallallëkun e tyre, me joprofesionalizmin e tyre, e kishin torturuar aq shumë saqë iu ngeli në dorë. Mirëpo, ata zbatuan urdhrin e Berishës se këtij të fundit i interesonte vrasja e Remzi Hoxhës. Megjithatë, një gjë është e sigurtë që Remzi Hoxha ka vdekur në zyrat e SHIK-ut”, deklaroi pak kohë më parë ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi për gazetën “SOT”.

 

37 Komente

 1. k
  k

  Shtet degjeneratash.

  1. k
   kërkoje ta gjeshe

   Duhet te jemi te lajthitur 80% e shqiptareve, se 20% nuk duan ta dine, se nuk e dine qe Sali Sheqerja ka qene antar i partise punes i pranuar ne daten 8 Nentor 1968 dhe Klosit, meqense thote "ne dijenine time ka qene komunist" ja dergoj une ketu ku jam teseren e partise se Sali Sheqere karaxhiç -Berisha edhed atelindjen 1 korrik e jo 15 tetor, sepse paska dyshime dhe jane njesoj si mos pranimi fakteve nga Arben Kraja se Sali Sheqere Karaxhiç- Berisha nuk shkaterroi dhe nuk vodhi me bandat e tij qe sot rrine ne breket e tij gjithe pronat 45 vjeçare ( se ata jane shqiptaret qe e mbeshtesin sot), shkaterroi shtetin ligjor me plepat, vrau e preu e vodhi qysh nga 1992 e deri me sot. Arben Kraja do prova qe te ja fusish ne goje. Kaq per sot se kam pune....

   1. A
    Anisa

    NUK E BESOJN DHE NUK E DI PSE E KAN VEN LIDERI DHJETORIT , KY FUNDERRIN VICIDOLI KY SHPELLAR KU NE TROPOJ NE FSHAT DHE VIJEN E UJIT E NDANIN PLUS PER SHEQERE MILLOSHEVICIN DHE PER VRASJEN E PRIFTIT , KRAJA SE DI CFAR PRET ME KA PROVA PER SALI KARAXHICIN SA NUK KA PROVA AS PER HITLERIN.

   2. E
    Evi Kokacari

    Po Thenien e Izet haxhise, qe Sala eshte Djali i Partizanit Serb qe u Plagos ne Tropoj, e dini Bu?

    1. L
     Likja

     Ajo ishte nje lajthitje e rastit nga sheqerja me partizanin serb..te kaluara te harruara...

    2. u
     une jam saliu

     PO KY ZOTERIA I INVENTARIZOI DOSJET ?PERSE "LEH" SOT?NUK KENI FAJ ,SE SHQIPEINE E KENI MARE NE QAFE JU MOSTRAT QE SI MIQ TE PARTIVE(PASI KE LEVIZUR SI TRASTA NE DEGE SA NGA njera tek tjetra)E shkaterruat perfundimisht kete vend.ti duhesh rrasur i pari ne burg dhe te mos zgjatet shume muhabeti dhe duke hequr nje me pak mbeturine e pluripardhimizmit partiak ne shqiperi.

    3. G
     GIFF

     Qe Berisha eshte cope muti, nuk ka nevoje ta konfirmoje Klosi! Po Klosi kush eshte?! Nje familje e kupoles se larte komuniste, me te njetat lidhje me diktaturen si Berisha, prejardhje qe i garanton drejtimin e sherbimit Sekret, qe megjithese e dinte dosjen e bashkepunimit te Metes, hidhet si pelivan ne partine e nje bashkepuntori te sigurimit, vegel e Saliut, duke hedhur ne humnere PSne dhe duke i dhuruar pushtetin Saliut te 97.

     1. S
      Spak

      Klosi nuk i prish pune kurkujt,pavaresisht se kush ka qene! Por saliu kerkon te fute Shqiperine ne lufte vella-vrasese!

     2. G
      GIFF

      Qe Berisha eshte cope muti, nuk ka nevoje ta konfirmoje Klosi! Po Klosi kush eshte?! Nje familje e kupoles se larte komuniste, me te njetat lidhje me diktaturen si Berisha, prejardhje qe i garanton drejtimin e sherbimit Sekret, qe megjithese e dinte dosjen e bashkepunimit te Metes, hidhet si pelivan ne partine e nje bashkepuntori te sigurimit, vegel e Saliut, duke hedhur ne humnere PSne dhe duke i dhuruar pushtetin Saliut te 97.

      1. t
       tony

       O Tosi mos rri tu llap neper studio poshte e lart ok spaku deren e ka hapur shko shkruaj dhe firmos denoncimin me fakte bindese dhe ndimon shqiperine te pastrohet nga plerat 50 vjeçare dhe del i nderuar nga keto perralla qe sajojne re gjithe.

       1. S
        Sa-Hale Breshkani

        Milica, vjerrah e Sa_Hales u kap nga Sigurimi i shtetit me grupin e Ambasades Jugosllave dhe u denua me vdekje si agjente e UDB-se... Por nga qe ishte grua, ju fal jeta ne kembim te sherbimit per te punuar si agjente e dyfisht. Kjo eshte e verteta qe e dine ata qe akoma jane gjall apo te afermit e tyre qe u perndoqen dhe zhduken nga Sa-Hale Kerma pasi kishte zhdukur dosjet nga arkivat e Sigurimit. Troc dhe thjesht, kjo eshte e verteta.

        1. A
         Anri

         Ikni ore pirdhuni...Jeni tamam jashteqitjet me eren me te qelbur te ketij vendi.. Sa here behet ndonje sulm nga njera ane sulmon krahu tjeter duke akuzuar per spiuner e per shitje e per agjente te UDB etj. Jo se ne nuk i marrim per te mireqena por i shfytezoni per interesat tuaja te ndyra se te kishit pak dashuri per kete vend i kishit cuar pikat mbi i me kohe por ju jeni te kalbur por mos u ngritte ky popull tju marri zvarre ju qelbesirat e 30 viteve

         1. P
          Poli

          Saliun e dime por ish shef sherbimi sekret qe rru gjithe diten ne media une nuk di....shperdorim detyre eshte minimumi...sna the o Klos pse te hoqi Nanua? Na thuaj pak...delenxhi

          1. K
           Kosova

           Po ke harruar te thuash edhe Spiun i CIA s, edhe i KGB se , edhe i INELLIGENT SERVICE , edhe i SIM it Italian edhe i Bangladeshit!! Se keshtu e kishte Enveri dhe Klosi e di more kete . Po mjaft er rob se le nam , u dalldise me keq se Spartak Braho !! Fakti qe Kosovaret kane kerkuar te te ftojne ne Hage per vrasjet e politikaneve kosovare nuk e mbulon dot me Broçkulla te tilla!!

           1. A
            AI

            Ai vend eshte bere I pajetueshem se te gjithe akozojne,shajne e vjedhin sepse ska drejtesi ......kudo ne bote per kto akuza o klosi o berisha brenda e drejtesia rri e veshtron

            1. P
             Per kamikazët E Temës

             Berisha lart e më lartë me keto shpifjet e juaja... Spartak Braho eshte kriminel dhe bashkëpuntor i sigurimit te shtetit, ai i ka duart te lara me gjak. Fatos Klosi eshte haleja e fisit Klosi, ai eshte nje imoral, nje genjeshtar, nje i pabesë, nje vrases gjakftohtë, dhe trafikant droge. Mos u çuditëni komentues, po po keto jane te verteta. Fatos Klosi eshte vrasesi i shume djemve te Tropojes duke pershirë djemte e Haklajve. Sali Berisha ka qene komunist dhe komunistet nuk lejoheshin te ishin spiuna por ndoshat perpara dhe mund te kete qene, se perjashtoj, por me koto genjeshtra bajate po e ngrihni lart e më lart.

             1. E
              Emiljano

              P qeke komplet rrot cari

             2. ?
              ?

              O Fatosh, o rob me diarrhe verbale, po paske rrjedhur fare o i zi. Nje si ty qe shkruan: "Kështu që më duket habi, por edhe nuk çuditem fare që Saliu sulmon komunizmin" eshte i rrjedhur komplet, se na shpiego pak si ka mundesi qe ne te njejten kohe te te duket habi dhe nga ana tjeter te mos çuditesh fare? A nuk eshte habia dhe çudia e njejta gje? Po ik or llapaqen, ti gjithe jeten ke qene spiun per vete, mer te shkerdhefshin qente,

              1. U
               Ushtari

               Arestoni Irakli Koçollari ai të tregon për dosjet e azgjesuara 'Irakliun e beri Saliu drejtor te shikut rinte gjithë diten me Neritan Ceken e Azem Hajfarin pastaj e futi ne burg bashkpuntor me të ka qene Luftar Malian qe Ilir Meta me Saliun e beri shef te kabinetit të shikut dhe me vonë këshilltar I Ilirit ne MPJ tani është në kërkim policor

               1. P
                Po po

                Jo DEMASKON , por SULMON pa dhene asnje fakt Berishen ! Del ish kryetari i sherbimit informativ i nje shteti çdo dite neper media duke thene Broçkulla , po kjo vetem ktu mund te ndodhe !

                1. D
                 Drini

                 cdo gje qe shkruan profesor Fatosi qendron dhe keto i di i gjithe populli shqiptar Cdo sekretar partie raportonte ne polici dhe sigurimin e shtetit Saliu punon dhe per dreqin vetem te jete dikush pasi vuan nga inferioriteti si klase fshatare dhe pjelle e dy prinderve injorante keshtu qe eshte i besueshem fakti qe ka qene dhe agjent i UDB Faktet flasin kundra tij Takimet me milloshevicin dhe furnizimi me nafte i tankeve serbe per te shtyp kosovaret, shkaterrimi i ekonomise ,ushtrise dhe bujqesise shqiptare , e tregon kete

                 1. D
                  Drini

                  cdo gje qe shkruan profesor Fatosi qendron dhe keto i di i gjithe populli shqiptar Cdo sekretar partie raportonte ne polici dhe sigurimin e shtetit Saliu punon dhe per dreqin vetem te jete dikush pasi vuan nga inferioriteti si klase fshatare dhe pjelle e dy prinderve injorante keshtu qe eshte i besueshem fakti qe ka qene dhe agjent i UDB Faktet flasin kundra tij Takimet me milloshevicin dhe furnizimi me nafte i tankeve serbe per te shtyp kosovaret, shkaterrimi i ekonomise ,ushtrise dhe bujqesise shqiptare , e tregon kete

                  1. E
                   Eni

                   O koqe sekretarit te partise as guxonte ti afrohej sigurimi...trap...bile sigurimi nuk I afrohej as nje komunisti te thjeshte....mos mashtroni kot...sigurimi u aafrohej vetem imoraleve atyre qe spunonin e kuptohet te prekurve politike....

                  2. A
                   Adriatiku

                   Akuzat e Klosit te njejta me ato qe Enveri i beri Mehmet Shehut.Saliu na doli poliagjent me i rezikshem se Mehmeti,Kadri Hazbiu,Beqit Balluku e gjithe te tjeret.Agjent i UDB,Asfalise,KGB,I Kinezeve,Japonezeve,Koreaneve,Italianeve .Te besosh nje koke si kjo e Klosit fyen inteligjencen tende.

                   1. L
                    Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

                    More tru derr, duhet te jesh cunak qe s'i di mire keto pune dhe para se te shkruash dhe qe te rrisesh inteligjencen tende MESO FAKTET..., FAKTI NR.1, Sa-Haleja eshte martuar me Slobodanken (Lirine), te buijen e Milices, qe eshte arrestuar per spiunazh ne sherbim te agjenturave Serbe, per te cilien mori dhe denimin me VDEKJE... Po po u denua me VDEKJE. Por pas perpunimit nga SIGURIMI i Shtetit, nderroj krah dhe u be dopjo agjente, per te cilen dhe ju fal jeta... Sa per Prof Klosin ne se i kan ikur trut apo jo s'ka rendesi, qoft dhe sikur te jet i rrjedhur, por rendsi ka qe Sa-Haleja qe i del ti ne mbrojtje, thjesht pa asnje akuze tjeter eshte i dhendri i MILICES, ISH-AGJENTES se UDB-se... Thjesht per kete idhultari qe ti del ne mbrojtje eshte nje tradhetar kombtar te cilen e ka provuar me veprat e tija qe nga shitja e nafte Beogradit per furnizimin e makinerise ushtarake Serbe qe vreiste vellezeritt e motrat Kosovar, tek kundershtimi i marveshjes ne Rambuje e deri tek Fazllici e tek i ndjeri Remzi Hoxha qe qent e tije te SHISH e shqyen dhe e zhduken per te mbuluar takimin e Sa-Hales me Miloshevbicin... Or Truthar!

                    1. S
                     Sa kom qesh

                     Ha ha sa kom qesh Liria qenka denuar me vdekje !! Po kaq rrote kari smundet te jete robi apo?? Po ku eshte ai denim , cila gjykate e dha , kush ishin gjyqtaret, prokurori Ore tema duhet ndaluar si media se po lun mensh njerezit!!!

                     1. T
                      Tarras-Bulba

                      Pasi t'a lexosh nja dy here apo dhe tre apo kater here mbase do kuptosh shqip, se rrota e karit mbetesh te jesh vetem ti or tru thar... Po t'a lexosh me vemendje, e po ta shkruaj me germa te medhaja E EMA E SLOBODANKES (ose Shqip = LIRISE) QE QUHEJ MILICA, KA QEN DENUAR ME VDEKJE, PRA VJERRA E SA-HALES, KUPTON TI ORE TRU DERR, MILICA KA QEN E DENUAR OPER PUNE AGJENTURORE NE SHERBIM TE UDB-SE DHE JO E BIJA, LIRIJA. C'na ka gjet belaja me keta katnar te trash qe zbriten nga malet dhe sidin as me lexu shqip dhe po perpiqen te n'a japin dhe men. Ptu rrace e poshter!

                   2. Çekiçi

                    Sali faqeziu vrases spiun hajn delingji sigurimc komunist sekretar partije në fakultetin e mjeksisë punoj per UDB nepermes vjehrres serbe MILICA Ka mbi shpatullat e tija 1001 te zeza qe u ka bërë shqiptarve te Kosoves te Maqedonisë te M.te Zi dhe shqiptarve anë e kand globit Ka qenë dhe është SPIUN HAJN dhe VRASES i lindur Ka pasë dhe ka origjinë gjysem SERBE Shqiptaret jan vetdihsu dhe nuk ju besojnë mashtrimeve te tijë Në periudhen sa ka qeverisë Sali Ram Karagjiqi ka punuar per interesat Serbo Sllave dhe te gjithë e dijmë qe Shqiperija ka qenë INEKZISTENTE ka qenë ANARKI ka patur hajni korrupcion vrasje banda dhe nuk ka patur SHTET Lavdi SHBA dhe MBRETERISË SE BASHKUAR qe e shpallen NON GRATA per te bëmat e tijë

                    1. l
                     labi

                     UNE NUK KUPTOJ NJE GJE KA QENE KOMUNIST TE GJITHE E DIME,KA QENE SEKRETAR PARTIE PO KESHTU E DIME.THEMI NUK KA QENE AGJENT JO I UDB JO I SIGURIMIT TE SHTETIT PO NE 1997 I VODHI POPULLIT ME FIRMAT PIRAMIDALE,VRAU REMZI HOXHEN.VRAU 4 VETA NE 2011,VRAU 26 VETA NE GERDEC ,VRAU KOSTA TREBICKEN .CFARE DONI ME ? VJEDHJET E ARGITES,ZENIT,KOKE QEPES IMPOTENTIN MALLTEZI ,I BERI MILIONERE ME EURO UNE PERSONALISHT E NJOHE QE NGA VITI 1962,TE FUTET NE BURG E DINE TE TJERET.DO DESHIROJA TE KTHEJE FAMILJA BERISHA GJITHE PASURINE DHE TE KALOJE PER SHERBIM TE SHENDETSISE DHE ARSIMIN.SHQIPERINE UNE SE SHOHE DOT VEND EVROPIAN TE FUTET 20 HERE NE EUROPE I DEGJENERUAR NE KULM,NE GJYKATA PROKURORE DHE SIDOMOS NE SHENDETSI DO TE NGELET MJEKET E SOTEM TE LAJNE GOJEN ME LISTERIN KUR TE KUJTOJNE MJEKET E ENVER HOXHES-KEQ TA THUASH POR KY ESHTE REALITETI

                     1. F
                      FCB

                      Kesaj gazete fshatare dhe keta shterpet i mungonin.

                      1. Z
                       Zeqo Pilafi

                       Spartak Braho dhe ky Fatos Klosi (për këtë të dytin më vjen keq sepse rrjedh nga një familje fisnike dhe patriotike nga Mallakastra) nuk janë asgjë më shumë se zhurmues, për të shmangur dhe bërë të pavlerë çdo nismë pozitive në raport me të shkuarën. Merre me mënd, aq mjerane dhe e pavlerë është katandisur klasa jonë politike, sa që nga Kryeministri dhe deri tek Fatos Klosi, ngaqë kanë 30 vjet pa lexuar asgjë, ngul e shkul, si kalamajtë e kopshtit, përsërisin si papagall thënien e Havelit, ndonse prej tij njohin vetëm këtë fjali e asgjë më shumë.

                       1. T
                        Tahir Gashi

                        Berisha eshte hero! Berisha zbatoi ligjin Bolshevik 7501, prandaj Saliu eshte antikomunist! Saliu zhvilloi tallavane, prandaj ai eshte patriot. Saliu eshte shok i ngushte me edi Paloken, flamur noken, qim peken, stresin, baben e stresit, çiljeten, greta koçin, suden, kadrije gjallicen, motrat Vokshi, pra Saliu eshte plot dinjitet! Bolshevik, Patriot, Dinjitet! Keto jane tri shtyllat e suksesit!

                        1. 2
                         2022

                         Mjer Shqiperia qfar "politikuaj" mut Berisha, mut Rama, mut Meta.

                         1. A
                          Ai

                          Rrofte Sali Berisha! Eshte fiks prijesi qe i duhet dhe i shkon per shtat shipetareve. Sali Enver e ke gojen me sheqer…..

                          1. D
                           Dikush

                           FIKS E KE GJET DO VISH NE VICIDOL .

                          2. s
                           sabrima_ehhhh

                           1) Fatosi te fliste kur ishte koha, tani eshte vone. Fatos Klosi dixit. (e ka thene me 100-ra here neper intervista kur njerezit deshmoni me vonese) 2) Sali Berisha 1000000% i telekomanduar nga Serbia. Mos shikoni cfare thote; por si vepron. Trazirat dhe lufta e Kosoves ju mesojne me mire. Shikoni sa sllave ka rreth e rrotull neper administrata e vende kyce, Shikoni dhe me ben biznes, 3) Sali Berisha agjent i sigurimit, kurre sesi. Nuk ishte nevoja. Ishte komunist dhe sigurimi nuk kishte ne rradhet e tij "agjente komuniste". Komunistet i sherbenin Partise haptasi dhe per kete arsye ishin te "djegur" si agjente. Llogjike. Kjo ne gjithe vendet e lindjes.

                           1. B
                            Bujar Kanapari

                            Disa nuk kane fare informacion se si ka funksionuar sistemi. Komunisti te jepte informacion per sigurimin e shtetit, por edhe ne cdo institucion tjeter te ekzekutivit, pra qe ishte ne varesi te kryeministrit, hante plumbin ballit. Partia e Punes, ishte prone e Enver Hoxhes, ne kuptimin qe pushteti, qe drejtohej nga Mehmet Shehu nuk mund te merrte informacion para se ky informacion ti shkonte partise, dhe kjo eshte arsyeja pse komunistet nuk mund te ishin bashkepunetore te sigurimit. Komunisti cdo informacion, duhet ta shtronte ne organizaten baze te partise ku militonte, ne prani te gjithe anetareve te partise. Po, a kane bere spiunime komunistet jashte linjes se partise duke i derguar te dhena pushtetit qe drejtohej nga Mehmet Shehu? Kane bere, por vetem nepermjet letrave anonime, nuk kishte rruge tjeter, ne rast se zbulohej denimi ishte shume i rende.

                            Lini një Përgjigje