Fatos Lubonja: Edi Rama, Putini i Ballkanit. Ka mbledhur pas vetes gjithë oligarkët, ky është fashizëm ekonomik

20 Janar 2023, 09:29Politika TEMA

Fatos Lubonja: Edi Rama, Putini i Ballkanit. Ka mbledhur pas vetes gjithë

Fatos Lubonja thotë se partitë politike në vendin tonë janë parti oligarkike. Ndryshe nga kreu i PD-së, Sali Berisha, kryeministri Rama sipas tij i ka mbledhur rreth tij të gjithë. Duke folur për bashkinë e Shkodrës, Lubonja u shpreh se loja është e hapur sidomos pas largimit të Agron Çelës nga Partia e Lirisë dhe bashkimin me PS.

“Partitë tona kanë të gjitha parti oligarkësh, njerëzish të pasur që u lidhën me politikën jo për ideal apo ide, por për tu pasuruar më shumë e për të pasur pushtet. Ky është thelbi i parive tona, por ka pasur një lloj pluralizmi oligarkik kur disa ishin me PD, disa me PS, disa me LSI si Çela i Shkodrës.

Mendoj që me kalimin e kohës ndarja historike që në ‘90 ishte i fortë erdhi duke u zbehur në dobi të klasave ekonomike. Tom Doshi është me origjinë të persekutuar dhe ishte me PD, tani ka një parti Socialdemokrate, parti bashkë me Ramën.

Rama si Putini, ku një parti socialiste e cila është kthyer në parti oligarke, një pallat një votë. Ajo që ka bërë Rama që ka dëmtuar edhe më shumë hapësirat demokratike në Shqipëri është që i ka kapur të gjithë oligarkët, ndryshe nga Berisha që kishte pak skrupuj, Rama i mblodhi të gjithë në partinë e tij. Socialistët e braktisën Shkodrën se ishte bastion i djathtë. PS ka shanse në Shkodër. Gjithsesi nëse PD do ishte e bashkuar do ishte e hapur loja falë braktisjes së Shkodrës. Është në lojë Shkodra. Në një vend normal demokratik, Shkodra duhet të kishte ikur nga PD dhe mbase t’i ishte kthyer sërish. Shanset janë që ta fitojë PS-ja Shkodrën”, – tha ai.

Këtu flasim për një sistem demokratik. E pranojmë idenë që ka interesa, sepse partitë e ndryshme shprehin interesa materiale të ndryshme, por ky është problemi, se në shoqëri nuk ka vetëm Tom Doshër, Çelër, etj, ka dhe njerëz të varfër, etj. Përgjithësisht grupet e ndryshme të interesave duhet të ekzistojnë për të shprehur këto interesa. Këtu një parti bandë ka kapur gjithë të pasurit që kanë kapur votat dhe kanë lënë të papërfaqësuar shtresat e tjera. Këtu kemi pabarazi që kërcënon edhe lirinë, është një fashizëm ekonomik” – tha Lubonja.

30 Komente

 1. m
  macja

  Si nuk ka turp ky njeri,ky pa tru,ky gjynafqar mendimesh.D.m.th.sipas ketij mendjelehti i ndershem eshte Saliu me Ilirin?lereni popullin te gjykoje e jo mendjen tende te mykyr o Tos Lubonja.

  1. k
   k

   Nuk ta shton dot rrogën non grata sado të lehësh gam-gam,se do i dorëzojë paratë e vjedhura popullit.Të leverdis të gjesh një padron tjetër që ta lëpish.

   1. P
    Pjetra i shkoders

    Lubonja jam Pjetra ai i burgoseri nga shkodra qe te qiva ne bythe kur ishim vetem ne kapanon. Fatos kisha qef te shkerdhej dhe nje here ne liri. ishe nje spijun i qelbur

   2. t
    tigri

    hahah ke shume te drejte Macja . Kta te marrosur ," te vetqquajtur Anal iste " kan pesuar nji Aksident ne Koke . I ka spostuar Turin Pordha e Majmunit Plak saleh Shpellarit ,jo pa deshiren e tyre ,duhet theksuar , dhe Un do propozoja qe te gjithe kta FakeAnaliste ,qe qelben Studiot e TV -Shqiptare gjate gjithe ksaj epoke te Lajthitjes Totale frymezuar nga Fosilia e injorances -aartisur nga shpella e vicidolit , duke e filluar me__________________________________________________ Tos Lubin , Bushati, Nano,Zheji, Qime Peka, BabarraBambo , Eni Vasili ,Fevzi surratKoqja ,Sonila Meqio , etj Sharlatane e Bashkpunetoret e Mbeshtetsit kryesore te Kriminelit te Shpelles dhe Bandes se tij qe shkaterruan Shqiperine _ te Futen ne nji Big Brother _

    1. P
     Pse !!!!!!

     Jam plotesisht me mendimin tuaj, por turp per Tv qe na ofendojne duke marr ne konsiderat lloj -lloj vemjesh qe jane paragjykues nga mllefet e akumuluara nga prishja mes dy shokesh Edi R. dhe ketij palo analisti !

     1. V
      Vranakonti

      O Tosi! O qen! Ke pasur nje baba te mire more palaço: Todi Lubonja ishte njeri i mire dhe guximshem,fliste realisht per situaten ne te cilen ai u persekutua. Pranonte te mirat dhe te keqijat. Po ti ja nje sharlatan qe turperon jo vetem baban,familjen por gjithe shoqerine shqipetare se je nje skuth. Nuk e di pse te therrasin neper portale.Ti i shemton ata.Ty nuk te degjon njeri se t'a shpif.

     2. S
      Shqiptari

      Gjalle qenka kjo vemja e ndyre,komuniste?!

      1. G
       Ganiu

       gjalle qenke o rot kari

       1. S
        Skraparliu

        O fatos lubonja o plere,spiune legen,cmirezi kur flete per edin kur flete nga ochaku i vjeres behesh trim po thuaja me emer nje oligark po je bure po nuk ta mbane po ka faje ajo servilja eni vasili qe te theret ne emision se eshte bere me keq se sonila meco per lek.

        1. A
         Ani

         Ik lepi topet e sales ti te japi ndo nje post aty te partia

         1. E
          Eno

          Pra ky po na tregon se sa te ndershem e punor jane keta te pd

          1. t
           titi

           kjo eshte politika dhe rama eshte shume i aft bravo i qoft qe e ben europen per vete

           1. L
            Ledi

            I ka. Ikur vet mbrapa se e shofin sa puntor esht

            1. O
             Olta

             Po qe flasin budalliqe kto cfaj ka rama se e duan liderat e tjer

             1. J
              Jorgo

              Po ik o Fatos fshi syzet se te jane zgurdulluar syte

              1. D
               Dritan

               Ah more fatos qe nuk di cfar flet ,se kshu esht kur i lepihesh saliut ju ka bere saliu te gjitheve si veten

               1. i
                iliri

                po ky lubonja paska harru me . . .

                1. B
                 Besi

                 I marshi te keqen te gjithe Rames ju!!!

                 1. D
                  Doni

                  Flisni sa te doni keq rreth Rames,po vetem lideri Rama po e zhvillon shume Shqiperine

                  1. g
                   gjergji

                   Bravo Edi Rama.Te kesh perkrahjen e njerezve te pasur,natyrisht edhe te oligarkeve eshte kusht e nder per zhvillimin e vendit e hapjen e vendeve te punes.Kudo e ne cdo vend te botes njerezit e pasur e natyrisht oligarket nderohen e respektohen,bile me teper edhe politikat ekonomike te cfardo shteti ne bote bazohet ne fuqizimin e tyre(zhvillohet shteti e natyrisht hapen vende pune,qe se paku per nivelin profesional nder me te ulet ne bote mund te hapin mundesit per nje kurse te ndryshme kualifikimi jashte shqiperie) e qe natyrisht taksat qe ato paguajne jane disa here me te medha se taksat e ndryshme qe paguan popullsia(pse jo llafazane e gjithemon e pakenaqur ani pse shqiptaret mbushin kafenet e restorantet e perdorin maqina thjesht per qejf e jo per pune) Duhet te perkrahen njerezit e pasur e ne vecanti oligarket qe me investimet e tyre mund te rrisin e fuqizojne ekonomin shqiptare e natyrisht te vitojne me shume,por edhe investimi i tyre mund te dalin me humbje.

                   1. L
                    Lubonja e ka koken si penis jo funksional

                    RIP i shprehe ngushellime faliljes Lubonja per vdekjen e te ndjerit Fatos. Nuk ka vdekur fizikisht por menderisht nje vdekje e trishtueshme .

                    1. t
                     tiku

                     Po shko more lubonja mos na caj karin

                     1. L
                      Luani

                      Ty te shkoj jeta duke i dalur kundra rames dhe duke ja futur kot

                      1. U
                       U lodhe u strapacove, po munē i hengre gjigandit .

                       ????????

                       1. B
                        Bardha

                        Ketij carit duhet me i heqe syzet

                        1. P
                         Populli.

                         O Tos mos u be karagjos.Je ne kapitalizem qe ti e deshe "kaq shume "qe para viteve 90 spo jo.Pa kete klase kapitaliste ska zhvillim te vendit. Ndrydhe do te ishim nje vend emrin verja vete ti si mendje ndtitur.

                         1. K
                          Kristi

                          Ky tashme e ka cimentuar staturen e tij si skizofren nevrastenik....,prandaj...pse I jepni hapsire mediatike.. Lereni te le....,

                          1. E
                           Emigranti

                           Po qe paska pasur te drejte Enveri me kete qafir Bolonje , po nuk ju mbyllg h . . eja ketij nga inati qe ka me Ramen na e mburr nongraden Sali me te poshtrin e historise shqiptqre

                           1. V
                            Veleciku

                            Ky idiot ende jetone ne kohen e Enverit. Mendone se te gjithe duhet te jene te vobekt si ne kohen e tij, kur ay dhe shoqeria e tij kishte cka I nevoitej, ndersa populli jetonte keq dhe veshtir. Rama i eshte bere kompleks, sepse ay eshte lider ne Shqiperi dh lider Europian. Inati do e plase. Bashkohu me Salen dhe Meten, se ata i ke patur dhe i ke tani shok.

                            1. V
                             Veleciku

                             Ky idiot ende jetone ne kohen e Enverit. Mendone se te gjithe duhet te jene te vobekt si ne kohen e tij, kur ay dhe shoqeria e tij kishte cka I nevoitej, ndersa populli jetonte keq dhe veshtir. Rama i eshte bere kompleks, sepse ay eshte lider ne Shqiperi dh lider Europian. Inati do e plase. Bashkohu me Salen dhe Meten, se ata i ke patur dhe i ke tani shok.

                             Lini një Përgjigje