I arrestuari për tjetërsim prone, burri i zyrtares së Foltores së Berishës

12 Prill 2024, 17:05Politika TEMA
I arrestuari për tjetërsim prone, burri i zyrtares së Foltores

Hetimet dhe arrestimet që po kryhen kohët e fundit, po tregojnë se administrata nuk është aq e anuar në një krah politik.

Shembulli tipik është ngjarja e Durrësit, ku për tjetërsimin e pronës shtetërore, është arrestuar ish-zv.drejtori i Kadastrës, Leonard Kadrimi, i cili është një personazh i fushës së jurisprudencës, OJF-ve, por që ka frekuentuar edhe mjedise të mazhorancës në zonë.

Ndërkaq, gruaja e tij, është një zyrtare e rëndësishme e Rithemelimit të Berishës, ku është caktuar edhe në rolin e shefes së marrëdhënies me publikun. Madje siç ndodh në foltore, një nga fotot më të rëndësishme ka nga ato me Sali Berishën.

Prokuroria e Durrësit, ka publikuar listën e plotë të pasurive të sekuestruara pas aksionit që solli arrestimin e ish-zv.drejtorit të Kadastrës, Leonard Kadrimit dhe 4 personave të tjerë nën akuzën se kanë tjetërsuar një tokë me sipërfaqe 448 mijë metër katrorë.

Në njoftim bëhet me dije se të arrestuarit dhe të shpallurit në kërkim, me anë të dokumentacioneve të falsifikuara si dhe ndërhyrjes së ish-zyrtarëve, kanë arritur të tjetërsojnë 448 000 m2 tokë nga pasuria e shtetit shqiptar. Nga kjo sipërfaqe 151 000 m2 është pranë universitetit Aleksandër Moisiu.

“Nisur nga ky fakt, ka dyshime se nga ana e personave akoma të paidentifikuar janë konsumuar veprat penale të parashikuara nga nenet 143/3 e 25, 186, 248, 287 dhe 287/b të K.Penal duke sjellë pasoja të rënda, pra tjetërsimin e një sipërfaqe toke në total prej 448,000 m2, e cila ndodhet në Zonën Kadastrale nr.8517, Durrës.

Në këto kushte, duke qenë se bëhet fjalë për objekte të cilat mund të vijojnë të tjetërsohen, për të parandaluar pasojat e tjera të mundshme që mund të vijnë nga shitja e tyre ose dhe kryerjes së veprave të tjera penale, nga ana e organit procedues vleresohet se duhet të vendoset sekuestro preventive mbi pronat e mëposhtme. Sipas prokurorisë, disponimi i lirë i këtyre pasurive, mundet që të rëndojë apo të zgjasë më tepër pasojat e veprës penale apo mundet që të lehtësojë kryerjen e veprave të tjera penale”- thuhet në njoftimin e prokurorisë.

17 Komente

 1. p
  popullori prej Durrsi

  He mor edhe JU, sikur kane VJEDHUR SHUME, por 448 dynym toke, afersisht ATY KU BLEU FAZLIÇI. KJO DO TE THOTE QE ORGANET LIGJZBATUESE TE BEJNE QILIZEM NEPER A.SH.K-te (HIPOTEKAT) e REPUBLIKES.

  1. P
   Prec Ulaj

   Tani qe futi burrin ne burg, po u qi.ka rehat kjo simpatikja e Saliut

   1. B
    Black jack

    Pse Jo , osht e re I vlon brima ????????

   2. H
    Hajdute te te gjitha ngjyrave solidarizohuni

    Hetimet e SPAK-ut po tregojne se administrata eshte e mbushur me hajdute profesioniste te te gjitha ngjyrave qe padyshim kane lidhje edhe me krimin e organizuar. Postet me te rendesishme po shiten e po blihen dhe ka zero kontroll nga eproret pasi shiten. Ata qe vdiqen ne 21 janar po shohin nga lart dhe po u perzihen zorret.

   3. P
    Populli i di të gjitha, abuzuesit fshehin kokën si

    E TEMERRESHME NE SHTET ME ÇFARE ADMINISTRATE TE PAPERGJEGJESHME JETOJME. Si është e mundur të bëhet një tjetërsim i një sipërfaqe të këtyre përmasave ?.......................... Kur lexoj këtë artikull, mendoj se këtu ne Shqipëri nuk ekziston shteti, ose pikërisht ata që në kemi votuar për të qenë në krye të punëve të shtetit, emërojnë nëpër Institucione specialistë JO PROFESIONISTE dhe të pa përgjegjshëm.................................................................... Kjo njgjarje duhet të detyrojë te gjitha organet ligjzbatuese të verifikojnë në origjinë çdo pronë në Republikën e Shqipërisë, gjë e cila është lehtësisht e verifikueshme nga specialistë të ndergjegjshem dhe te aftë............................................ SPITALLA dihet që ka qenë kënetë. Pjesa në perëndim të kënetës ka qenë pronë e regjistruar në emër të ish mbretit Zog, deri tek rruga. Pjesa e kodrave ka qenë e Abdurahman Krosit. Këneta e tharë, nëse është ndarë me ligjin 7501 (gjë e cila nuk është e mundur), nëse verifikohet sipas legjislacionit në kohë, është lehtësisht të verifikohet çdo abuzim qe eshte bere me pronën shtetërore (Kujt i eshte kaluar me AMTP dhe atij qe i eshte kaluar, a plotesonte kriteret ligjore), kush institucion dhe kush individ në këto institucione i ka kryer këto abuzime te ketyre permasave.

    1. P
     Prostituta Kombetare sali

     Vertet ke shkruajtur keto me siper?! E di ti qe shumica e pronareve te tokave nuk pajisen dot me Çertifikate Pronesie?! Nuk ka rendesi kush parti eshte ne pushtet, politika antishqiptare nuk ndryshon!

    2. A
     Asnjanesi

     Qe eshte i Rithemelimit, nuk do te thote se drejtuesit e PS zbatojne meritokracine, por te dyja, PD -PS jane te lidhur bashke, vjedhin e vrasin sa here u duhet ne kete vend. Po zbatohet bukur teoria e Rames "Pertej te majtes e se djathtes", mos shikoni merita, por jepuni pushtet atyre qe vjedhin me shume, pavarsisht te kujt partie jane. Socialistet e vertete dhe demokratet e ndershem enden rrugeve e vriten me shoshoqin per t'u dhene vote ketyre antikombetareve hajdute.

     1. N
      Naqiu (Qaniu)

      Aaaaauuu, Car behet kshu me aman? Ky ish kryetari i PS pallon Sekretaren e PD Rithemelimit! Prandaj jane bere lemsh pronat prej ligjit 7501 dhe "politikane" - "nenpunseve" qe jane profesioniste vetem per tu shkep!

     2. B
      Beni

      Mire ja kane bere!Kete meritojne ata qe shkelin ligjin. Po me Erion Veliajn cfare do te ndodhe.Ai me miqte e tij paska shfarosur buxhetin e Tiranes. Apo nuk ka ndodhur gje??!! E kemi tonin Erionin. Na thoni ndonje fjale mos na lini injorante.

      1. 7
       768

       Prape Berisha...u pika juve.... se mos arrestojne dhe nje ministre se burri I vet bente ligjin ne dogane ne kohen e Berishes....e do thone Albana ishte e Berishes...ikni se na e shpifet

       1. 6
        68

        68 Albana nuk eshte e berishes por burri po, ky eshte pazari, edhe kjo pse u vu ne foltore rastesiht? nuk e mohom kush se kemi nje qeveri te korruptuar por ai shoku jot eshte nona e korrupsionit, pasi i ka dhe kalamojt. yt rrac spiunash ikni e vdisni se e lat kete vend te lengoje nuk i numeroni leket ku do i coni se jeni te gjithe bythqima si dhendrushi e burri i karmines

       2. F
        Fisniku i Freskut

        Ne duam se pari koken e Perbindeshit te Vicidolit, kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Beirsha, pastaj cironkat

        1. G
         Gjingjonsi

         Erion Veliajt t’i rruni patllakrn se ai do jetë kryeministër i Shqipërisë.

         1. B
          BBC

          Fshataret e mudit..bien ne gjalpe lyejne edhe krahun

          1. B
           Berri

           Po te kete shtet, ketyre moterqireve qe vjedhin pronat, i djeg me benzine...

           1. R
            Real

            Po ky hajni, i shoqi i kesaj kur kandidoi per kryetar te PS Durres, pse nuk e thoni. Atehere garen per kryetar ne Durres e fitoi nje hajdut me i madh se . ky eshte fytyra e ripjelljes bio.

            1. A
             Andrea

             ISH PUNONJESIT E FIRMAVE PIRAMIDE JANE BER TE GJITH ME VILA E PALLATE SHUME-KATESHE. NE TRAGJAS TE VLORES KAM QENE MARINAR TE POMPAT E UJIT TE USHTRIS. SHKOJ SHPESH ATJE SE KAM MIQ. AFER SHKOLLES TETVJECARE TE FSHATIT PASH NJE PALLAT PESKATESH SUPER LLUKS. NDERTIMI I TIJ BASHK ME SISTEMIMIN E VENDIT KISHTE KOSTUAR MBI PESMILION EURO. PRONARI I ATIJ PALLATI ISHTE NJE ISH KAPTER USHTRIE. GRUAJA E TIJ KISHTE QENE ARKETARE NE NJE FIRME PIRAMIDALE. DHE KISH DITUR SI TI FSHIHTE PARAT. SPAKU QENDRON INDIFERENT PARA KETYRE KRIMEVE TE RENDA DHE MERRET ME PERVETESIM TOKASH PA ZOT. FAJE QE JANE ELEMENTARE PARA GRABITJEVE TE PARAVE TE POPULLIT. KRIMI NUK VJETEROHET. AI DUHET DENUAR NJE DITE.

             Lini një Përgjigje