FOTOT: Rama, vizitë tek shtëpia e Hashim Thaçit në Kosovë

19 Qershor 2022, 20:41Politika TEMA

FOTOT: Rama, vizitë tek shtëpia e Hashim Thaçit në

Kryeministri Edi Rama ka vizituar shtëpinë e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë.

Rama u prit nga djali i ish-presidentit, i cili ndodhet në Gjykatën e Hagës, Endri Thaçi, në shtëpinë e tyre në Burojë të Skënderajt.

Kreu i qeverisë shqiptare udhëtoi sot drejt Kosovës, ku nesër do të zhvillohet mbledhja e përbashkët mes dy qeverive, në Prishtinë.

36 Komente

 1. F
  Flm. Rrespekt pa fund KM te Shqipnis

  Rrespekt KM Shqiptare Rama , qe i kthen Nderin UCK-se dhe gjithe Kosoves ,atyre qe kan gjak shqiptari . Rrofsh Edi Rama je i Madh je tmerri Antishqiptareve . Liri Krereve te UCK_se . Haga s'dsuhet te jet sot nji zedhenese e Nazisteve te duikurshem e Krimineleve te sotem . Faleminderit KM i Shqipnise z.Rama . Kush eshte shqiptare e kupton cdo me than kjo Vizite ne shtpein e te nderuarit Thaci qe Albim Rropsia ne bashkpunim me Serbit e coj ne Hage . Nuk bohesh KM duke tradhetur Atdheun or Kurdistan !

  1. H
   Hašim Danillovič Hagabagla

   Ku osht lufta e Hashimutit me uqkurcat? Tuj u mshef si minukat neper kaquba e tuj bo filma mo do kallasha t'nryshkt bre nonen n’zuze t’pidhit jau qifsha. Edhe grate e fmit i kini lon n’dore t’shkive mej dhunu e masakru. Asnji milimeter te Kosoves nuk e kini qliru more qenefa. Tash jini bo krejt veterana t’karit e po ja merni popllit edhe buken o gojes bre avradin e nones jau qifsha. E kini okupu Kosoven ma zi se shkiet more cuba t’malit. Jau pshurrsha luften qe ma kini bo. Hashimuti osht ne Hag se ka vra shqpetar. Serbt i ka vllazen ky mut bashk me Rame Vuqiqin. Familjet jav qiefsha. Ja hani karin Albin Kurtit se e ka popullin me veti 60% e kane votu. Poshte Uqkurcat e zdralat e drenices tradhtare, Liri Kosoves.

   1. I
    Ilir

    Ti I pafytyre qe mbjell percarje mes shqiptareve... Je nje MJERAN... Vetem kaq.

    1. P
     Patrioti

     Thjesht jeni nje mbetje qenefi- keshtu u themi ne Shqipetaret atyre që puthin te mbrapmet e Serbeve !

     1. F
      Fatosi-kosove

      Per danilloviq vuqiqin. Para disa vitesh dikush deshmoi se vuqiq eshte ardhur ne jeté nga fahri musliu, i cili sipas deshmitarit ja ka rehatu nanen,por siq shifet vuqiqi e paska edhe nje villa, ty pra danilloviq Ku siq shifet nga goja jote e ndyre e deshmon se paska akoma shiftari si ti qe se paske harruar gjuhen tone te bukur shqipe, pra pastroje shpirtin o gjakprishur.

     2. S
      Shqiptari nga Kosova

      Te gjithe ia kane me te pabese atdheut. Si mund te jesh patriot kur diskuton kufijt e vendit tend?

      1. S
       Shefqet Çela

       Miqësisht ju përgjigjem: Shqipëri quhet vëndi ku FLITET SHQIP. Atje ku bukës i thonë BUKË dhe ujit i thonë UJË. Na ka përçarë Europa, duke bërë lëmsh kufijtë me Greqi,Sërbi etj. Duhet menduar e vepruar për një zgjidhje. Zoti Thaçi nuk ka vepruar për këtë zgjidhje historike. Ai është hero, bashkë me gjithë ata që morën pushkën dhe ja dhuruan lirinë Kosovës, bashkë me aleatët. Të përshëndes miqësisht.

       1. B
        Bureto

        Keqardhje per individe si @'shqiptari nga Kosova' dhe te ngjajshem me te.Edhe pse e quan veten shqiptar nga Kosova vetem shqiptar nuk mund te jesh, pavaresisht se ku banon, në Shqiperi, Kosove, Mal te Zi, Maqedoni apo diaspore. Nuk je i tille se bie kollaj pre e abuzimeve me të vertetat qe bejne politikane shqiptare, kendej dhe andej kufirit, per te arritur qellime te mbrapshta politike në sherbim te axhendave karieriste te tyre. Hashim Thaçi dhe asnje tjeter nuk ka diskutuar kurre kufijte e Kosoves, por ka shprehur një ide se një rishikim kufish në formen e shkembimit edhe mund te behej, duke perfshire brenda saj Kosoven Lindore apo ndryshe Luginen e Presheves, per llogari te tre komunave te veriut te saj, qe banohen qartesisht me serbe dhe qe aktualisht, edhe pse formalisht konsiderohen brenda shtetit te Kosoves, administrohen me gjithçka nga Beogradi. Por gjithsesi edhe kjo ide ka qenë fillimisht e nderkombetareve, më konkretisht e amerikaneve. Zoti Thaçi atëbote, si politikani më kryesor i Kosoves, vetem sa e ka permendur për ta pare si nje obsion te mundshem, obsion i cili eshte perkrahur edhe nga shume mendje të menÇura dhe patriote si në Kosove, ashtu dhe në Shqieri. Dhe e gjitha kjo do duhej te ishte në dobi të Kosoves, njeherazi edhe te paqes e stabilitetit në rajon. Në fund te fundit harrohet qellimisht se në ate obsion, nese do te shtrohej per diskutim formal, kushtei kryesor do te ishte nje dhe vetem nje, njohja nga Serbia e Kosoves si shteti i pavarur. Në të kundert e gjitha mbetej gjithçka si deri me sot. Dhe kjo situate per dhjetra arsye nuk eshte per t'u lakmuar, sidomos kur mendon se gjithe udheheqja e UÇK sot ndodhet ne burg, per llogari te duarve te pista te sherbimeve sekrete serbe, në sherbim të të cileve jane vene, sigurisht te blere, prokuroret zvicerane Karla Ponte dhe Dik Marti. Megjithate nuk duhet harruar se e drejta vonon por nuk harron. Hashimi me shoke do dalin të pafajshem, por turpi ndaj tyre, UÇK dhe vete Kosoves, në histori do t'u mbetet mercenareve shqiptare kudo që ndodhen, qe vihen në sherbim të armiqve historike të tyre dhe axhendave te tyre politike, gjithashtu.

      2. k
       kodrasadikit

       Politika ska skaj ! Megjithate kur thjeshtesohet shifet kjarte se nese kishin punuar mire e mbare partite politike shqiptare shqipnija sdo te ishte ne fundin e EU me zhvillim ekonomik ,, Tani ketu bene pjese edhe Rama edhe Berisha qe ne i votojme symbylltas !! Ethjeshte eshte puna Albini ishte kunder gjykates speciale ateher si eqoi Albini Thaqin me shoke ne Hage !! Kush do ta denonte e ndeshkonte thaqin e shoket !! Po ky Samiu kah e beri pasurine 200 ha toke etj etj ..Po a ka ma trdhti e poshtersi se open ballkan !! Vetem permendja e emrit serbi eshte neveritese se lere ma diqka tjeter per dhimten e torturat qe i ka bere !! Shqipnija eshte deri te Nishi !!

       1. N
        Noli

        Veprim i drejte. Respekte per drejtuesit e UCK.

        1. B
         Bardhyli nga Kosova

         KURTHET E EDVIN TOPTAN RAMËS, HASHIM DANILLOVIČ THAÇIT DHE BATON STANIŠIČIT KUNDËR QEVERISË KURTI DHE KOSOVËS =========================================== Kryeqeni i Shqipërisë pansllaviste serboruse, Edi Toptan Rama sot është në Kosovë. Ndryshe nga radhët e herët e tjera, kur nisej në mëngjes nga Tirana dhe brenda ditës mbaronte mbledhjet e përbashkëta të qeverive të Kosovës e Shqipërisë, kësaj radhe ai ka zgjedhur të vijë në Kosovë një ditë më parë. Kryeministri i Shqipërisë nuk vjen për pelegrinazh në Kosovë 24 orë para mbledhjes së dy qeverive. Ai nuk parapëlqen as natyrën e Kosovës, as Rugovën, as Brezovicën, apo Pejën e Prizrenin. Madje ndjehet i bezdisur nga Kosova dhe kosovarët. Atëherë pse është aty? Për asnjë arsye tjetër, veçse për të thur kurthe të reja kundër Kosovës e sidomos kundër qeverisë legjitime të saj të zotit Kurti. Edi Rama xhelozon ndaj zotit Kurti, sepse kryeministri i Kosovës i përmbahet standardeve demokratike, ndërkohë që kryeministri i Shqipërisë është më keq se një autokrat, grabitës i pasurisë së shqiptarëve. Prandaj, dhe intrigon kundër tij. Nga ana tjetër, Rama nuk e duron një qeveri që nuk i shërben interesave të Serbisë në Kosovë. Ai nuk dëshiron të jetë i vetëm në kursin anti-kombëtar të bashkëpunimit me Aleksandër Vuçiqin. Kryeministrit të Shqipërisë i duhet një kryeministër dhe qeveri pro-serbe në Kosovë! Po të jetë pro-serbe është edhe pro-Ramës dhe e kundërta. Atëherë ai ka zgjedhur të bëjë diversion kundër qeverisë së zotit Kurti. Dëshiron që ta rrëzojë me grusht shteti atë. Si thoni ju? Ja, për momentin Rama dhe Thaçi kanë nxitur këta veteranët që bënë luftën për ta varrosur interesin e Kosovës për të protestuar dhe kërcënuar qeverinë Kurti. E gjitha u sajua, me qëllim që kryeministri i Kosovës të frikësohet. Deri tani lëvizja synon që zoti Kurti nga frika e veteranëve të pranojë kushtet e vasalizimit të tij ndaj presidentit të Serbisë e kryeministrit të Shqipërisë. Të bëhet pjesë e Open Ballkan dhe ta pranojë sovranitetin serb mbi Kosovën. Në këtë kuptim Edi Rama është sot në Kosovë me mision. Nga njëra anë ka mision të caktuar nga Aleksandër Vuçiqi, me qëllim që ta nënshtrojnë Kosovën e ta shkelin me këmbë atë në nismën e Ballkanit të Hapur! Nga ana tjetër ka diskutuar me Hashim Thaçin në Hagë për mënyrën se si do të ruhen interesat e PDK-së, AAK-së dhe një pjese të LDK-së, duke iu kundërvënë Albin Kurtit e Vjosa Osmanit. Prandaj Rama ka takuar Blerim Devollin! E nisi nga oligarku i Thaçit dhe do të vazhdojë me takime të tjera, si Pacolli, Haradinaj, Vlora Çitaku, ndoshta dhe Veton Surroin e Lumir Abdixhikun e të tjerë, që janë "luajalë" ose në shërbim të Serbisë. Por, nuk do ta takojë presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin! Nuk do ia falë asaj kritikat që ajo ia bëri në vitin 2020 në parlamentin e Shqipërisë. Nuk do ia falë edhe pjesën tjetër të performimit të saj më mirë sesa Rama në samitet rajonale e europiane! As Vjosa nuk e fal Edi Ramën për bashkëpunimin e tij me Beogradin kundër Kosovës. Por, ka jo pak politikanë në Prishtinë që nuk ua ndien fare për Kosovën, mjafton ta dëgjojnë aktorin Rama se si aktron para ekraneve të televizionit. Ndonëse mbledhja e përbashkët e dy qeverive do të jetë një farsë e parashikuar e paraprogramuar dhe e ricikluar, gjithçka tjetër do të zhvillohet sipas agjendës së destriksionit të kryeministrit të Shqipërisë kundër Qeverisë së Kosovës dhe kundër vetë Kosovës. Nuk do të ketë paqe midis dy politikanëve kryesorë të Kosovës me Edi Ramën, sa kohë ky bashkëpunon me presidentin e Serbisë kundër Kosovës. Kryeqeni serborus Rama do të përpiqet ta  përçajë Vetëvendosjen  siç veproi me Visar Ymerin, këtë Molliqajn, Shpend Ahmetin e të tjerë, të cilët i drejtoi së bashku me Thaçin kundër ish-kreut të Vetëvendosjes në opozitë. Kurti dhe Osmani duhet të jenë të kujdesshëm. Duhet të refuzojnë çdo provokim të Edi Ramës. Ndërsa qytetarët e Kosovës duhet të kuptojnë se ku shkel Edi Rama, ka shkel edhe vetë Aleksandër Vuçiqi. Pra të kuptojnë se Rama është në Kosovë si shërbëtor i Beogradit dhe si avokat i Serbisë! Qytetarët nuk duhet të bien pre e provokimeve serbe të shqipfolësve.Tani që po fillon procesi gjyqësor kundër atyre që kanë abuzuar me pushtetin dhe kanë grabitur pasuritë e pronat e qytetarëve të Kosovës, kërkohet me çdo kusht të mbështetet qeveria dhe institucionet tjera në këtë luftë. Të gjithë duhet të bëhen bashkë e të mos pranojnë përçarjet e nxitjet për konflikt të Edi Ramës e bashkëpunëtorëve të tij në Kosovë. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli.)

         1. P
          Patriot

          Ti Bardhyll, na e mbushe mendjen ke argumenta te forta. Te prish cik pune vapa, por gjeje ndonje vende te fresket qe te bene mire. Hajte Tung.

          1. A
           Arbër

           Mos e vër emrin Bardh-yl, por Zi-qyl. Në fakt, ka mundësi që të jesh ai fondamentalisti islamik Husamedin Ferraj, që hëngre bukën e Shqipërisë për 40 vjet qëkur hyre si spiun I UDB-së e deri sa ra komunizmi. (Haram e paç!) . Tani paguhesh nga fondet islamike arabo-turke dhe dhjet kundër Shqipërisë, laicizmit, kristianizmit dhe të krishterëve. Ti, që ligjëroje marksizlm-leninizmin në Universitet.... Plehrë! I pacipë!

           1. S
            Sos

            RAMA E THACI PORDHIN NE NJE KUNGULL I BASHKON ANTISHQIPTARIA DO TI PESHTYJ HISTORIA

            1. B
             Boston

             Ju lunate Edi Rama.

             1. N
              Nari

              Jam plotesisht i te njejtit mendim me komentin e mesiperm.

              1. Z
               Zylo

               O po vdes ky piktori per pak fame e nderiti ketu por i ngeli Kosova tani.Flas dhe nuk degjon me njeri pasi shumica vetem duan te ikin larg sa me larg nga ky vend.Nuk rrihet me keta politikane qe po ti shtrudhesh vetem hjak nuk nxjerrin $ dhe €£ kane.Ky vend nuk ka per te bere lart vetem poshte-poshte shkon

               1. r
                realist

                Shko ne boten tjeter o Zylo , te shpetojme dhe nga ty .

               2. T
                Tedi

                Cdo gje fake me kete burre...

                1. V
                 Vuqiq

                 Asht Hashim Thaqi, ThaQI. Ju do jeni te Vuqiqit, se vetem ata te Viqiqit perdorin ç

                 1. v
                  votuesi

                  Z.Rama pyeteni sot fondamentalistin Kurti nese do te vije te kandidoje per zgjedhjet lokale ne Shqiperi e pikerisht per Bashkine e Tiranes se ka zera qe do te hedhe kandidaturen.

                  1. F
                   Fatmiri

                   Respektete K.M Rama!

                   1. z
                    zalli

                    Urime Kryeminister, gjaku nuk behet uje,se perndryshe te "zen",thote nje fjale e urete,po me duket se per Kr.e kosoves ky gjak nuk ekziston,ka kohe e te reflektoje ,se ndryshe do jete vone.

                    1. A
                     Ali Peza

                     Thaçi dhe ish drejtuesit e luftes per liri ne Kosove jane dhe do te jene permendoret e gjalla te luftes . Nuk ka force ne bote qe do te mund ti heqin shqiptareve lirine te cilen ne shekuj e kane mbrojtur me gjakun e tyre.Shqiptaret ne Dardani duhet ta dallojne mire se kush jane Albinet dhe ne cillin mulli çojne uje.Figura e Thaçit i tmerron dhe do ti tmerroje UDB-istat dhe beniaminet e tyre.

                     1. S
                      Suç tironsi

                      Ky Ed Rama me ngja si ata pronaret e gaxrtave te pjerdhura qe vet e bojne gazetat dhe vete i blejne gjysen e tyre.

                      1. v
                       vang

                       inteligjenca dhe patriotizmi te jep guxim dashuri

                       1. t
                        teper sekret

                        Bisede 'tet a tet' mes Rames dhe Thaci Junior - Rama - Po bejme c'mos me miqte tane per te bere lirimin nga akuzat te babait tend... Thaci Junior - Tek vellazerimi juaj me Vucicin kemi shpresen per lirimin e babes...

                        1. N
                         N.MEHMETI

                         Nder e respekt paç zoti Rama! Miqt e mire duken ne kohe te veshtira! Shkove e takove Hashim Heroin atje ku e çuan intrigat e bashkatdhetareve tane dhe armiqt qe Hashimi dhe djemt e burrat e Kosoves i luftan me trimeri duke vene ne pikpyetje jeten e tyre... Ti e nderove Hashimin duke e percaktuar si Presidentin e mundshem te shqiptarve edhe pse makinacionet e politikes europiane nuk e lejojne... Miqte tane amerkane duhet te përdorin autoritetin e tyre ta shpetojne aleatin dhe mikun besnik te tyre te lirohet nga kthetrat e drejtesise se korruptuar dhe manipuluar!... Dhe ja vizita ne Vatren prinderore te Hashimit, duke takuar njerzit e tij me te afert, sidomos prindrit, eshte nje gjest respekti edhe per Luften çlirimtare te popullit martir te Kosoves....Jam i bindur se drejtesia do fitojë, se ajo eshte si Mali i Korabit...a mund te permbyset mali Korabit?!...

                         1. y
                          ymer

                          Kosova luftetaret e lirise i futi ne burg, plerat i lane ne qeverisje.....

                          1. K
                           Kristaqi

                           Vizite kjo qe na mallengjeu bolet.Krejt Kosova ka dale ne rruge tuj bertite Skenderbeu,Skenderbeu...

                           1. D
                            Dhjerua

                            Kurse ky komenti yt o Kristaq , (Mazllem desha te thesha) , na beri per te dhjere ne gojen tende .

                           2. F
                            Fjala ime

                            Ja, keta jane shqiptaret pellazgjike qe i ka transformuar Sheqerja ne te çmendur, por kuptohet, ajo i beri sherbimin e qejfit vetes se nuk e dinte çfare do dilte nga mbrapa! Dhe presim ne Shqiperine dhe presim ne bashkimin dhe presim apo pretendojme ne se na shqyen te tjeret kur haptaz shqyejme njeri tjetrin, si duket paskemi qene nga ajo rraca e gjarperit qe fillon e ha veten nga bishti. Turpi eshte pak per ata shqipfoles dhe shqipshkruasish ketu qe shajne UÇK-në, bile edhe covidi eshte pak per ta te shpetoje Shqiperia e vertete! Liria nuk eshte per te çmendurit, por per te mençurit per vete dhe per te tjeret.

                            1. S
                             Skender

                             Jam plotesisht dakord me parafolesin Ymer, vetem se jo Kosova por ca fundamentalista pro serb qe qeverisin sot dhe ca injorant parellij qe rrojne kryesisht ne mergim dhe ca injorant pa buksa qe rrojne ne Kosove por qe besojne verberisht parellijt e gurbetit.

                             1. T
                              Tirana

                              Bravo Rama Respekt per Hashim Thacin!

                              1. A
                               Artisti

                               Aktor komplet. Populli dembel shqipfoles i ka merak aktoret se vret kohen me ta. Ne fund vret veten se aktoret vete rrojne per mrekulli.

                               Lini një Përgjigje