Tensionet në veri, Vuçiç takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

1 Qershor 2023, 10:55Politika TEMA

Tensionet në veri, Vuçiç takohet me Ramën dhe

Kryeministri Edi Rama u takua me Presidentin serb, Aleksandër Vuçiç këtë të enjte gjatë samitit të Komunitetit Politik Europian që po zhvillohet në Kishinau të Moldavisë. Lajmin e jep kreu i shtetit serb, i cili ka shpërndarë në rrjetet sociale disa foto.

Vuçiç është takuar edhe me udhëheqës të tjerë shtetëror të Ballkanit, si presidenten e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, kryeministrin e RMV-së, Dimitar Kovaçevski dhe anëtaren serbe të kryesisë së Bosnje Hercegovinës, Željka Cvijanović. Në fokus të diskutimeve të tyre ka qenë situata në veri të Kosovës.

“Ne në rajon e dimë më së miri se sa e rëndësishme është që bashkërisht të bëjmë çdo përpjekje për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e fituar me vështirësi.

Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm që do të kontribuonin në gjetjen e një zgjidhjeje për situatën aktuale të vështirë dhe serioze, me shpresën se arsyeja do të mbizotërojë, në të mirë të të gjithëve”, shkruan Vuçiç.

 

71 Komente

 1. R
  Rama Vučić

  Vazhdon Rama miqësinë me serbin nacionalshovenist!

  1. a
   armand

   Ti shoku/shoqja po' ti shpallim lufte serbit do vish ne lufte apo do vazhdosh tifozllekun virtualisht ?

   1. r
    ramand

    do vi te luftoje te mbroje gruan dhe mamane tende

    1. a
     armand

     Ramand ndryshove emrin per tu pergjigjur. Une s'ti zura ne goje femrat e shtepise se ne jete me ka sjelle nje femer , nje nene shqiptare , te cilat per mua dhe gjithe shqiptaret e vertete Jane te shenjta sa edhe betohemi ne emer te tyre. Dhe ketu shoku hyn edhe zonja qe te ka sjelle ne jete. S'te ndjek dot nga pas me te shara prandaj e leme me kaq edhe pse ofezen me te madhe ja Ke bere vetvetes Duke shkruar ato fjale.

     1. D
      DERVISHI80

      Armand lere plehren , ke bere nje koment qe nuk te heq asnje presje, hallall qumeshti nenes . Jane disa qe replikojne duke menduar se duke share nenat motrat, ju duket vetja te forte, e verteta eshte qe ata qe shajne keshtu jane minje arash , qe skane burreri , dhe ju duket vetja sikur jane te forte kur shajne nepermjet internetit , buburreca te tille ka kudo se jane pa karakter.

    2. 6
     60 vjec

     armand...."rama vucic" eshte nga ata qe nuk e merr luften seriozisht...kujton se eshte videogame...madje as qe e mendon fare qe ne nuk kemi as pushke...pushke ore pushke, jo per te fituar, por qe te dukemi te armatosur....qe armiku te na vrase me plumb, jo te na e marre shpirtin dalengadale me dru...

    3. J
     Jeta

     @ Rama Vučič Me vjen keq te ta them, po keto gjera nuk jane qe mund ti kuptoje çdo trap si puna jote.

     1. D
      Demokrati

      Shyqyr që gomerë si puna jote nuk kemi me shumicë.

      1. k
       komentues falas

       si duket Demùokrati ne vend te gomarit eshte vete, por me vjen pak keq se ofendon kafshen me puntore dhe me kosto ushqimi me te ulet:gomarin. Vete eshte hardhucke muresh (larceta mouralis)

      2. R
       Rama thon e ka peshty ne koridor vucin

       Ramosh Vuqiqis _ perse cfar prisni nga KM Rama ju ,t'ja rrasi ne grushte Vucos e shtri pertoke dhe me ja pre koken ? Ate Ramo mundet ta ket ndermend ,por aty s'eshte vetem me vucicin ka edhe te tjere . Megjithate ,jam i bindur se Ramo po kerkon me gjet rastin Tek e Tek me e bo Vucicin mut fare . Sa te padyruar jeni mer amon !

       1. S
        Sebastia

        Nderkohe qe Vucic po flet me Ramen ushtria qe ai komandon eshte ne gatishmeri te plot dhe gati per nderhyrje ne Kosove. Ndersa bq jevg flet e sillet sikur t'jet Suedez. Diplomacia nuk eshte gje tjeter pervec se forca ushtarake e veshur me kostum dhe kollare.

        1. d
         diplomati

         Sebastia dhe per te tjeret "politikane" te kafeneve ketu me siper: Rama eshte politikan, prandaj ben punen e tij si i tille. A keni pare ndonje politikan qe te perdore grushtet kunder politikaneve te tjere? Imagjoni sikur Rama te mos mbaje relata normale me Vucic-in apo Micotaqisin e ndonje tjeter, qe disa "patriote" te qepes ketu tek TEMA i konsiderojne non-grata. E para gje qe do bente BE-ja, do nderpriste marrdheniet me qeverine tone dhe pasojat do i ndjenim qe te gjithe ne. Ne fakt, strategjia qe ka perdorur Rama qe ne diten e pare qe eshte ulur ne karriken e K.Ministrit e ka bere BE-ne dhe partneret tane te pertej detit, qe ta konsiderojne Shqiperine nje faktor stabiliteti ne rrajon dhe Ramen nje udheheqes me kapacitete te medha qe kapercejne Shqiperine. Nuk eshte e rastit qe ai pritet dhe mban lidhje te ngushta me te gjithe politikanet me te rendesishem te planetit, qe mbeshtesin Shqiperine. Gomarlleqet i kemi ne anen tjeter te kufirit, ne Prishtine, ku Albin Kurti dhe sidomos ajo idjotja qe e kane ulur ne karriken e presidentit, ben te fortin para perendimit. Nese edhe ata do silleshin si Rama, me siguri do merrnin ne kembim shume me teper koncesione se sa kane marre deri me sot me sjelljet diletante te tyre. Nje gje eshte e rendesishme ne cdo fushe te jetes ne pergjithesi dhe ne politike ne vecanti: kurre nuk duhet thene "jo" e prere. Ne te kunderten, kerko dicka si kompensim per po-ne. Tregohu qe kerkon te bashkepunosh qofte edhe me kundershtarin. Perdorimi i nje logjike te forte, eshte strategjia e fitores dhe jo kokefortesia.

         1. S
          Sebastia

          Rama eshte nje zagar i qelbur, nje pakurrizor, nje njeri pa pike dinjiteti qe per pushtetin e tij personal shet jo vetem Kosoven me gjithe Shqiperi por edhe shpirtin e tij tek djalli ashtu sic e ka shitur dhe ashtu sic kan bere te gjithe paraardhesit e tij pervec Nolit! Askush nuk po thot qe Rama ti bije me grusht Vucicit edhe pse ky i fundit jo vetem qe meriton grushtin por meriton plumbin kokes sepse t'ishte per kte asnje kembe shqiptari ne rruzullin tokesor nuk do mbetej i gjalle nese do kishte mundesine ta bente nje gje te tille.Te gjithe ata qe kan pak gjak shqiptari dhe pak DINJITET po kerkojne qe km i shtetit shqiptar te beje ate qe e kerkon KUSHTETUTA E REPUBLIKES SE SHQIPERISE, MBROJTJEN e cdo njeriu ne kte bote qe eshte SHQIPTAR! Si anetar i nje vendi NATO, si anetar i nje shteti te njohur nderkombtarisht,minimumi qe duhej te bente ishte ti dilte KRAH Kosoves ,kryeministrit dhe presidentit qe perfaqesojne Kosoven, policise dhe gazetarve shqiptare qe u dhunuan nga kriminelet e udhehequr nga Vucic ,dhe jo te reagonte sikur te ishte ndonje burokrat europian qe ballkanin e sheh nga larg si kopsht zoologjik me vetem " denojme rende sulmet mbi Kfor". Reagim dinjitoz pati Presidenti Kroat i cili fajeson direkt dhe pa ju trembur syri dhe me shume te drejt vetem Serbin dhe udheheqesin e saj Milloshevician dhe natyrisht kritikon dhe qasjen e zyrtarve BE dhe Shba qe sulmojn me pa te drejte Albin Kurtin. Ky eshte reagimi i nje BURRE SHTETI TE PAVARUR DHE DINJITOZ. Edhe sikur Albin Kurti t'ishte totalisht gabim perseri km i shtetit Shqiptar duhej t'ishte ne anen e tij para syve te botes dhe natyrisht ne privat,mes tyre ti shpjegonte gabimin qe po ben. A nuk ishte departamenti amerikan i shtetit qe dikur e shpallte UCK si organizate terroriste? Pra ne ato kohe si thua ti qe km shqiptar te mbante anen e departamentit amerikan apo te ndihmonte pa kushte UCK ? Eshte egzakesisht kjo qe po ndodh sot me Kosoven dhe KM e saj Kurti,i cili eshte i pari politikan shqiptar i Kosoves qe po i kundershton me force presionet e padrejta dhe poshterurese ndaj Shqiptarve te Kosoves nga ana e atyre qe ne konsiderojme si "aleat" dhe kjo eshte e qarte si drita e diellit, aq e qarte sa dhe vet shume politikane perendimore kritikojne BE dhe Shba per kte sjellje poshteruese ndaj Kosoves me te vetmin interes qe te afrojne Serbin ne prehrin e tyre dhe ta largojne perfundimisht nga Rusia. Po i tolerojne nderhyrjet ne Bosnje dhe mosfunksionimin e saj, gje qe behet nga Dodik, mik dhe aleat i ngushte i Putin, me mbeshtetje maksimale nga Vucic. Po i tolerojne nderhyrjet ne Mal te Zi per grusht shteti qe nisen qe nga 2016 dhe vazhdojne ende sot. Po i tolerojne nderhyrjet dhe kercenimet me lufte e destabilitet ne Kosove me vite e vite me rradhe.Po i tolerojne politikat totalisht proruse dhe aspak ne vije me BE dhe Shba dhe vazhdojne ta tolerojne e ta ledhatojne nderkohe qe Kosoves i kerkojne te japi akoma me shume gjak se c'ka dhen. Ky eshte REALITETI i hidhur i dashur SKLLAV,BYTHESHITUR, PAKURRIZOR,TRADHTAR, ASSLICKER. Nuk dha urdher Kurti per bojkot zgjedhjesh. Nuk dha urdher Kurti per braktisje te institucioneve shteterore. Kurti cdo kerkes te "aleatve" e ka degjuar deri ne kulm, i shtyu zgjedhjet me kerkesen e aleatve, e shtyu afatin jo njeher por dy here dhe prap fjala tyre tek serbet hasi ne vesh te shurdhet. U ben zgjedhjet dhe te 5TA VENDET E QUINTIT I NJOHEN SI TE VLEFSHME. Edhe pas zgjedhjeve Kurti priti per "udhezime" nga ana e "aleatve" se cfare duhej te bente tani por asnje prgj dhe asnje sygjerim nuk mberriti deri sa vendosi me TE DREJTE LIGJORE qe kryetaret qe ishin zgjedhur te vendoseshin ne pune, ne godinat shtetrore te 4 komunave respektive. Pasi shpertheu dhuna e krimineleve serb u kujtuan aleatet te thonin pse e bere, pse nuk na pyete e te japin udhezime TE TURPSHME E POSHTERUESE qe kryetaret e komunave te punojne nga zoom, nga shtepia, nga godina te tjera apo nga cadra plazhi ose containera. Nuk pashe gje zyrtare te Capitolit te punojne nga cadra plazhi kur u sulmuan nga fashistet trumpian? Kur ta bejn kte gje Shba dhe Europa atehere ndoshta mund te japin te tilla "udhezime" edhe tek vendet e tjera.

       2. A
        AI

        Ben cdo gje te izoloje Albinin.

        1. s
         sopiqoti

         O vellacko e lexojme qarte qe zotrote nuk mer vesh nga politika ashtu sic nuk e kupton DHIJA se CFARE eshte TAGJIA.

         1. P
          Patrotat fallco

          Çu be me kandidatin tuaj ekstremist ne Himare,kandidatin e Likes dhe Berishes!

         2. R
          Rama Vučić

          Vazhdon Rama miqësinë me serbin nacionalshovenist!

          1. t
           tifozi

           te morem njehere vesh me kart o loqe, ske pse mbush vendin me budalleqe

           1. B
            Bureto

            Dipllomacia eshte "sport " i veshtire. Origjina e fjales vjen nga greqishtja e vjeter 'diplmatia', qe do te thote me pa atje ku nuk sheh syri. Politikaneve, edhe kur vendet e tyre jane në lufte, u duhet te takohen me kundershtarin. Kjo s'ka të beje fare me miqesine (vëllezër ujqër!). Nuk ka njeri që nuk e kupton 'lojen' e Vuçiç dhe te atyre pas tij (ruseve), por ai si politikan i regjur, duke pare nga njëra ane sa interesat e Amerikaneve, por edhe te BE, dhe nga ana tjeter po aq në mos më shume te Rusise, di të luaj me të dy portat. Dhe duhet pranuar se deri tani ia ka dalë bukur mire. Në këtë vorbull të rrezikshme (prag konflikti te armatosur) i duhet te luaje politikës dhe diplomacisë, si instrument i saj në kohe paqeje. Rama, mendoj une e ka kuptuar kete, më mirë se Albini. Në këtë rast, në emer te "patriotizmit" patetik, te dalesh me kokefortesi kunder të gjitheve, nuk eshte as politikë dhe as diplomaci, por mesa duket Albinit keto dy cilesi i mungojne. Aktivist populist është një gjë, por SHTETAR është nje gjë krejt tjeter. Nga keta te dytet, emocionet e popullit menaxhohen dhe jo keqperdoren. Per ta materializuar kete po sjell nje fabul: "Në një rrugetim, turma i shkonte pas idhudhit të vet njëherazi lider, a mbret i tyre. Ai vazhdonte të ecte (udhehiqte) dhe ata pas. Një prej tyre qe dyshoi per diçka, nxitoi dhe i doli para, dhe pasi pa se atë një hap e ndante nga gremina, u bertiti: Ndalni mor të marre, mbreti është i verbër!". Tani, secili mund ta beje vetë interpretimin e saj.

            1. s
             shqip

             Me mire prishet. Spjegimi me fabulen ne fund eshte shume i goditur.

             1. F
              Futja kot

              Jeni Ok. Te tjeret kuptojne dicka dhe u duket se dine gjithcka.

            2. t
             titi

             vet e kan fajin serbet

             1. t
              tosi

              shume mire ishalla bijn dakord qe te terhiqen nga lufta

              1. s
               shqip

               tosi-Serbia nuk ka kellqe per lufte me Kosoven, pasi ne te kunderten do kishte nje nderhyrje tjeter te NATOs ne ate vend. Kete e di shume mire edhe Vucic dhe politikane te tjere serbe, por keto qe ben, duke afruar ushtrine ne kufi, jane per konsum te brendshem.

              2. y
               ylli

               kosova ehste kosov dhe askush nuk e ndryshon kete gje

               1. E
                Era

                Urojme qe konflikti midis Kosoves dhe Serbise te perfundoje sa me shpejt

                1. I
                 Ina

                 Situata e Kosoves na ka prekur te gjitheve dhe uroj qe te perfundoje sa me shpejt

                 1. R
                  Remo

                  Po moj Ina po, te ka prekur shume situata, duket, po nuk mbaron aq shpejt sa sufllaqia jote, edhe nese ti thyen rekord, ata te sjellin tjetren, kujdes, qarkullon shume mish i kalbur, zgjedhjet u fituan dhe, kane nder mend te eliminojne shume patronazhiste, i kushtoni shume buxhetit, ka filluar te kerkoje borxhe synetlliu....me keq akoma, pordhet e Albinit, s'kane te sosur, ato po qe kane per te qelbur gjithe rajonin, po vetefundosesit, jane me keq nga ju, koken tek suma e Binit mbajne.

                 2. K
                  Klea

                  I gjithe rajoni eshte prekur nga situata jo e mire qe eshte krijuar midis kosoves dhe serbise

                  1. A
                   Agron

                   Shume e rendesishme te lihet pas e shkuara e te ruajne stabilitet dhe paqe ne rajon

                   1. B
                    Besmir

                    Per te miren e rajonit duhet te ruhet paqe dhe te rritet bashkepunimi qe rajoni te marre zhvillimin e duhur

                    1. U
                     Une

                     Te gjithe ju siper Besmirit deri tek Tosi sikur jeni te kryeministrise .Situata duhet te zgjidhet se nga lufta nuk ka te fituar.

                    2. A
                     A.IMERI

                     CINCARI NE MES TE VETEVE;SKA SI TE JETE NDRYSHE;´TURPEROHEM POR DHE JO AQ BILE PREJ MEJE SDO TA KISHTE VOTEN KURREN E KURRES ;JU VLLAZEN NGA SHQIPERIA E BAFSHI ME SHENDET EDHE DISA VITE;E PASTAJ DO TE ZBULONI SE KUSH ISHTE NE TE VERTETE KY NJERI

                     1. A
                      Arditi

                      E ke fjalen per Alabinin me duket

                     2. A
                      Arber

                      Shpresojme te diskutohet per situatat aktuale dhe te meret vendim per nje zgjidhje te denje

                      1. F
                       Fredi

                       Nuk zgjidhet gje me konflikte por me mareveshje ndaj presim me te miren per zgjidhjen e situates

                       1. A
                        Aleksi

                        Duhet te ruhet satabiliteti ne rajon eshte shume e rendesishme nuk eshte rruga e duhur dhuna dhe lufta duhet te ulemi dhe te sqarohemi se cfare te bejm me te miren bravo kryeministrit Edi Rama

                        1. F
                         Flori

                         Bravo Rama ju duhet te uleni dhe ti keshilloni sesi mund te behet me mire nuk ka zgjidhje me luft

                         1. T
                          Talo

                          Po si tia bëj kur zihen ,edhe kur zihen dy vëllezër duhet një i tretë që ti ndaj

                          1. T
                           Talo

                           Po si tia bëj kur zihen ,edhe kur zihen dy vëllezër duhet një i tretë që ti ndaj

                           1. O
                            Olsi

                            Shume mire qe mbani marredhenie te mira me Vucic

                            1. A
                             Alba

                             Ne cdo moment jeni prane njerzve qe ndodhen ne situata te veshtira

                             1. K
                              Kleo

                              Shpresoj qe situata te qetesohet

                              1. I
                               Isli

                               Si gjithmone keni mbajtur marredhenie te mira me te gjithe

                               1. T
                                Tea

                                Shpresoj qe kjo situate te zgjidhet paqesisht

                                1. B
                                 Bashi

                                 Si thua ti me mire mos takohen,Apo ta leme te plasi lufta dhe je ne gjendje shume te mbrosh kosoven nga ndonje agresion

                                 1. F
                                  Fatmir Lohja

                                  Nje lajm per pleqt e Prishtines.Rama nena te keqijave,Osmeni e Kurti nuk kane asnje pergjesi!?

                                  1. K
                                   Katnari

                                   Ne te shumten e rasteve, debatet shteterore zgjidhen dhe JANE zgjidhur, ne menyra miqesore ndermjet lidereve

                                   1. B
                                    Besa

                                    Ishalla normalizohet sa me pare kjo situate dhe krenohemi me liderin tone Ramen qe gjithmone nuk i le ne balte njerezit

                                    1. O
                                     On

                                     Cfare thua o lumemadh?

                                    2. J
                                     Jeta

                                     @ Rama Vučič Me vjen keq te ta them, po keto gjera nuk jane qe mund ti kuptoje çdo trap si puna jote.

                                     1. A
                                      Ai aty

                                      Duket qe sektorin e komenteve e kan zaptu fake users te meros. Nje prerje jeni

                                      1. D
                                       Django

                                       me nje fjale ...keto te gjitha jane p...dha me rigon ...mejere ata te shkrete qe u gjakosen dhe u rrahen e u plagosen .....

                                       1. J
                                        Jugu

                                        Kot i hyn kesaj pune, o Ram. Do te akuzojne se nderhyn ne punet e brendeshme te Kosoves. Besoj se Kosova i ka kapacitetet intelektuale qe ti zgjidhe punet. Nuk mund ti japesh te drejt vetes qe te ndermarresh iniciativa ne emer te tjereve. Kosovaret te kosniderojne "te tjere". Edhe ne te shqiperise se mesme dhe te Jugut, na konsiderojne "te tjere". Eshte fatkeqesi, por keshtu eshte realiteti. Ka ardhur koha qe dhe ne ti konsiderojme "te tjere"

                                        1. T
                                         T

                                         KY bq jone NE vend te takohet me kurtin shkon takohet me masterin e vet Vucic. A thua SE e Kan koloni kosoven dhe e vendos.ky.me te there SE Cdo behet kosova. KY esht nje.pseudo mbrojtes I kosoves. Boll politikanet shqiptare Tu shit kosoven per interesa personale. Qe NGA zogu e Der ne fund me ramen ,cdo k/minister.pa.perjashtim kane tradhetuar kosoven.

                                         1. S
                                          Sebastia

                                          Shume e vertet

                                         2. E
                                          Enio

                                          Nuk mund te dal ne konkluzione se nuk e di per cfare kane folur. Por di te them se Shqiperia nuk mund te reagoje si norvegjez ndaj Kosoves. Deklarata e Rames ishte njesoj sikur po reagonte nje kryeminister qe nuk ka asnje lidhje me Kosoven. Mos ta harrojme kurre, Kosova eshte gjaku jone.

                                          1. E
                                           Erdogan

                                           Conflikti eshte se Natua "E Krishtere" bombardoi Serbine jo per interes te popullit Islamike te Kosovos por te Tyre. Dhe kur themi Nato themi Angloamerikanet dhe Francezet me Colonite e tyre si ne Ameriken Veriore,Afrike kudo. Serbia dihet qe ka ardhur ne Ilyrine Islamike sot qe ne shekullin e 6A.D? Perse?Perse Natua (Angloamerikanet) pushtuan 1/3 e Qipros me ane te turkut Ecevit? Perse kjo Evrope "E Krishtere" ne 1955 e ashtuquajtura Ta Septevriana mbyllte syte perpara Plackitjeve ne Kostantinopolin Tone nga mori edhe flamurin (fllug) Kaurri i Derrit Jeorgios Kastriotis ate te Bizantit? Perse ja dha anen Perendimore Turqise kjo Evrope e Poshter dhe Mosmirenjohese per Kombin Tone Epirote? Per cfare Ligji Lufte duan "Ilyret apo Epirotet" e Cilerit dhe Erdoganit te hiqet? Mos me thote dikush qe Qipron e pushtoi Turqia ne 1974!Atje sot ka Baze Ushtarake Anglia e Conflikteve,Gjakderdhures kudo ku ka shkelur. Ajo ka vjedhur Pasurite Kombetare te popullit Greke te Epirit dhe Ilyrise,Maqedhonise (jo Sllave te njohur nga Angloamerikanet),Ionet ku eshte sot Turqia etj. Jo sepse Sllavet nuk jane te ardhur ne Ilyrine e Perandorit Greke te Bizantit Megas Kostantinos i lindur ne Nausa (sot Nish). Ne Ukrahinen e shkaterruar nga Nato qe do mbetet ne Histori si Krimi me i Madh i shekullit te 21-te. Sipas statistikave te Kombeve te Vecuara Qeveria e Natos vrane rreth 14mije Ruse ne pjesen Lindore qe nga Grushti i Shtetit ne 2014 kur rrezuan me Dhune Presidentin Pro Ruse Janukovic! Ne keto propaganda dhe demonstrate ishin filmuar Nuland e Sh.B.Ase dhe Piat qe me vone u be ambasadore ne Greqi duke cuar popullin Ruso Ukrahinas te rrezoje nje President Pro ruse! Ja ku jemi. Bota po shkon ne shkaterrim. Natua d,m.th Anglezet jane ne gjendje te shkaterrojne Njerezimin vetem e vetem te jene Ata qe do bejne Ligjin. Te ashtuquajturit "Skiptare" dikur Epirote qe fatkeqesisht eshte nje Term i Urryer ne Ilyri dhe Epir dhe kjo per hit te "Besimtareve Myslimane" duhet ta ndajne Mendjen. O me fashistet e Romes dhe Turqine ose me Greqine sic kemi qene qe nga koha e Majmunit dhe ti lene Mashtrimet per "Komb te Lashte" apo peralla te tjera kur ne fund te shekullit te 19-te u krijua Alfabeti latin ne Monastire edhe ky i copjuar nga ai I Epirotetve dhe Ilyreve Greke. Ndryshe do shperbehen pak nga pak si nga Sllavet,Turqit,Italianet etj. E ardhmja e Evropit te Politizmoit (Culture "shqip") Greke duket e zymte se nga Idiotet e Krishterimit dhe Islamizmit qe i perdorin si Idiote te Dobishem ata qe ne emer te "Te Drejtave te Njeriut" po degjenerojne kete Kontinent me Histori dhe te shkuar te Lavdishme. Krishterimi eshte nje Dogme qe vazhdon akoma te luftoje helenizmin.Kete populli Skiptare dhe Greke duhet ta kuptojne.

                                           1. A
                                            Alban

                                            Ik o budall ik. Je pa vlere

                                            1. M
                                             Mbresa

                                             KUNDÊR MALLKIMIT TË GJUHËS SHQIPE Si shqiptarë që jemi Shqip ne duhet të mësojmë Dhe Zotin, të drejtë kemi, Ne gjuhën shqipe ta lëvdojmë. Epo ju gjuhën tonë Doni ta humbisni fare Dhe me mallkim e me nëmë Shprehni ta shpini në varre. S’më vjen rëndë nga priftërinjtë Që s’ dinë ç’ bëjnë e ç’punojnë, I urdhërojnë të zinjtë Që gjuhën shqipe ta mallkojnë. Po krye-priftërinjtë e tyre Nëkëmbës t’ orthodoksisë Shumë punë prej mynxyre Bëjnë kundër Shqipërisë! Të mallkojnë njerëzinë Të nëmosin gjuhën tonë, Të përçajnë Shqipërinë, Zoti mos e pastë thënë! Thonë s’ ditka Krishti shqip Dhe shqip-fjalë s’ pret prej nesh, Vetëm në gjuhën greqisht Të dëgjon e të mban vesh! Këto e shumë të tjera, Që dëgjon në kishë brenda Dhe na mallkojnë për hera Gjuhën tonë që s’ ua k’ ënda. S’ kanë frikë as turpërohen Që përçmojnë Perendinë, Po mburren edhe lëvdohen Sepse shërbejnë Grejqinë! Gjuhën e kemi tonë Të vjetër dhe të vyer, Nga Perendia ish thënë Që ta ruajmë të çkëlqyer. - Poezi nga Petro Nini Luarasi

                                             1. q
                                              qefliu

                                              Doli dhe gomari i lagjes me budallallekun e dites. Shume e paske zgjatur kete pacavuren sot. Beje ca me te shkurter se nuk ka kush ngene qe te lexoje mufkat e tuja.

                                             2. a
                                              alfred

                                              Bashkebisedimet jane celsi i zgjidhjeve te probleve keshtu qe shume mire ben rama qe takohet me te gjithe

                                              1. m
                                               mondi

                                               Rama di se cfare ben dhe bravo i qofte qe po flet perhere per paqen qe duhet te egzistoj midis te gjitheve

                                               1. m
                                                mondi

                                                Rama di se cfare ben dhe bravo i qofte qe po flet perhere per paqen qe duhet te egzistoj midis te gjitheve

                                                1. P
                                                 PresheveBujanMedvevjeSanxhakuNishi

                                                 Sindrona Milloshevucic nga serrezikohet Qe dislokon ushtrine ne kufi Vertet kerkon paqe Avashavash do shkeputet LuginePresheva Sanxhaku Vojvodina te mbetet asgje suc ka qene Albin hap “front” ne Lugine Investo ekonomi kerko asosiacion per ta Mbro spastrimin etnik se RamoBega S’di gja

                                                 1. T
                                                  Tutu

                                                  Te ulesh ne tryeze me armikun( ne cdo rast e te cdo lloji) eshte shkalla e larte e civilizimit dhe qytetarise… marreveshja dhe sqarimi i mosmarreveshjeve ne tryeze eshte si te fitosh 10 luftra te pretenduara nga palet… kjo eshte zotesi qe armikun ta shohesh ne sy… jo mbrapa gardhit..

                                                  1. U
                                                   USA

                                                   ne fund te fundit kjo situate do zgjidhet me diplomaci dhe jo me ca katunare kosovare qe kane vesh uniformat e policise dhe fshihen mbas trupave te KFOR Po te jete per lufte te gjithe e dine sa i vlen lekura Kosoves Serbet e marrin Kosoven per 12 ore

                                                   1. e
                                                    emigranti

                                                    Vucici duke kuptuar shqetesimin e Perendimit per te terhequr Serbine ne krahun e tij, kerkon maksimumin per te grabitur sa me shume nga Kosova, por nga ana tjeter nuk eshte aq budalla sa te filloje lufte, pasi e pa se c'i ndodhi mentorit te tij Miloshevic. Nga ana tjeter reagimi i Albin Kurtit eshte i drejte, ne mbeshtetje te ligjit dhe duhet perkrahur se pari nga opozita, nga qeveria shqiptare dhe mbare populli shqiptar. Keshtu edhe Amerika do ta kuptonte dhe do te sqarohej per fjalet e nxituara dhe te pamerituara ne drejtim te kryeministrit te Kosoves. Mesa duket nen rrogoz eshte ne pregatitje e siper ndonje Yes man si tipi i ish kryeministrit Hoti, ne menyre qe ti jape me shume mundesi diplomateve te huaj per ti bere sa me shume dhurata te majme Serbise, kuptohet ne dem te Kosoves.

                                                    1. D
                                                     Dardan

                                                     KRYEMINISTRI RAMA ESHTE POLITIKAN BRILANT. SERBET GABUAN QE I BOJKOTUAN ZGJEDHJET. BESOJ SE SITUATA NE VERI TE KOSOVES DO TE QETESOHET, TE ZGJEDHURIT DO TE FILLOJNE PUNEN DHE QEVERIA E KOSOVES T'I PERSERISE ZGJEDHJET LOKALE NE SHTATOR 2023.

                                                     1. P
                                                      Poseidon

                                                      ALBINDENOVICI DO KETHEHET MBRAPSHT SI I DHJERE EDHE KETE HERE. .......PASI VUCICI JA HARRITI TE BEHET I MIRI I BOTES KURSE KOSOVA MBETET PERSERI. ME ME PAK MIQ PREJ ATYRE QE E BENE SHTET.........BRAVO ALBINOVIC E BERE PUNEN E CETNIKUT PER TE CILEN KE FIRMOSUR ME UDB E SERBISE........ SE SHPEJTI EDHE PUTIN PUTANA DO TE GRADOJE.......

                                                      1. T
                                                       Tirona

                                                       Te ishte per serbet e shqiptaret kjo mesele do kishte marre fund me kohe por jane Fuqite e Medha qe fusin turinjte dhe e dhjesin pune. Kjo dihet. Ata ne ballkan vetem lemsh kane bere se zgjidhje fare. Nuk na lene, as ne e as serbet.

                                                       Lini një Përgjigje