Gazeta e “madhe” amerikanë me 6 mijë like interviston Berishën: Ka ende miq të fuqishëm në Uashington. Do rikthehem kryeministër

5 Tetor 2022, 18:30Politika TEMA

Gazeta e “madhe” amerikanë me 6 mijë like interviston

Sali Berisha ka dhënë një intervistë për një gazetë amerikane, që sipas portalit të familjes Berisha, është një ndër më të mëdhatë në Amerikë.

Bëhet fjalë për “Washington Diplomat”, e cila në FB, ka plot 6.1 mijë like.

Tani jo se ka ndonjë rëndësi të madhe, nëse gazeta në fjalë është e madhe apo e vogël, por theksimi në titull nga portali i familjes Berisha “gazeta e madhe amerikane”, kërkon që t’ju tregojë ndjekësve të verbër të Berishës, se ai ka ende fuqi dhe është i rëndësishëm në SHBA.

Ashtu si shkruan edhe gazeta e “madhe”, në tekstin e saj.

“Berisha, tani lider i opozitës së vendit, është armiku politik i kryeministrit aktual Edi Rama, i cili e mban postin që më 2013 dhe drejton Partinë Socialiste që më 2005.

Pavarësisht problemeve, Berisha ka miq të fuqishëm në Capitol Hill.

Vitin e kaluar, kongresmeni republikan Lee Zeldin (Neë York), në një intervistë me ultrakonservativen Washington Free Beacon, akuzoi administratën Biden për “sjellje të dyshimtë e të papranueshme” në ndëshkimin e besnikërisë së Berishës karshi Partisë Republikane, dhe kundërvënies ndaj Sorosit, miliarderi donator bujar i Demokratëve dhe kauzave liberale.

“Prej muaj të tërë, Departamenti i Shtetit refuzon në mënyrë të përsëritur të japë një përgjigje reale, të detajuar, për akuzat për ‘korrupsion serioz’ të përdorura për sanksionimin e Berishës,” thoshte Zeldin. “Pavarësisht kërkesave të shumta për takim dhe informacion shtesë, Departamenti i Shtetit ka ofruar vetëm përgjigje sporadike, jo bindëse, që i vijnë rrotull pyetjes dhe nuk iu adresohen akteve specifike të zotit Berisha që cilësohen si ‘korrupsion’ apo procesit vendimmarrës që administrata ka përdor për përcaktimin e sanksioneve si ato të duhurat”,” shkruan gazeta.

Në fund, gazetari e pyet Berishën nëse do të rikthehet si kryeministër.

“Pa diskutim”, u përgjigj pa hezituar, duke shtuar se do të bënte një punë shumë më të mirë se Rama, i cili qeveris aktualisht Shqipërinë. Nga 2006 deri më 2013, gjatë qeverisjes së tij, Berisha thotë se Shqipëria pati rritjen e pagave mesatare më të lartë në Ballkan; tani është më e ulëta.

Për më tepër, midis 2014 e 2021, rreth 744 mijë shqiptarë janë larguar nga vendi drejt shteteve të BE, thotë Berisha, duke cituar shifra nga Eurostat.

“Paga mesatare këtu është vetëm 380 euro në muaj. Edhe Kosova e ka 20% më të lartë”, ankohet Berisha. “Papunësia këtu zgjidhet vetëm duke ikur nga vendi”, shprehet ai.  

21 Komente

 1. B
  Bato

  Do kene hedh pare te madhe

  1. B
   Buda

   Perbindeshi i Vicidolit genjen si dreqi, sapo erdhi ne pushtet me vota te vjedhura ne vitin 2005, punen e pare qe beri qe shkaterrimi i Instituteve te Akademise se Shkencave te Shqiperise.

   1. k
    k

    Deri sa të kenë paratë e vjedhura popullit,dhe të ketë injorancë,ky nuk lëviz.

   2. M
    Maloku i pa bese kriminel

    Gerdalla e soc do kthehet ne shpellen nga ku e solli enveri. Edhe nje mike qe i mbante uturakun,njefare kokalari me kok te pa lare,edhe ajo e tradhtoi.

    1. K
     Kafsha

     Ky ka pjerdhur njeri pa familje ky e fitoje gjyqin ne Paris kanibale mbasi dogji Shqiperine ju fut edhe selis se PD si kafshe pylli

     1. L
      Lirie Birisha hajdutja nongrata

      Ik o Sali se po tall bythen bota me ty. Do merzitesh dhe karminen e Xenos bythqire duke harxhuar para kuturu lol. Ajo I do parate breke ore jo për Xenon paqmsin Por për bolin

      1. n
       nji propagande bajate e nji Kerme Fake

       pordhe haleje me parfumos mutit e halese se shpelles saleh hamuti ,

       1. 3
        3ri

        Ca kry3ministri do behesh ti o ordiner

        1. a
         aldi

         Si mund ti besoini berishes more

         1. J
          John

          I kerkojne DASH te sqarojne detaje per "non grata" te Berishes. Rruga me e shkurter eshte te pyesni shqiptaret se i dine me mire se kushdo krimet dhe korrupsionin familjar te ketij krimineli te Vicidolit.

          1. k
           ka Tutoret Qarqe Antishqiptare e palluesat e tij

           hahah ka "miq" kafsha Primitive ne Shba . Ka pallusat qe e shkerdhenin dhe e prune ne Pushtet per te shkateruar Shqiperine .Kte e dijne te gjithe ,s'eshte aspak dicka e re .Ata qe na ben mutin ne dren e Demokracise dhe na lan kte saleh terroristin islamik ata ka "miq" hah ha ha yyyyyyyt kerma shkofshi ne djall Satanet e Botes

           1. V
            Vranakonti

            Kushedi sa miljona dollar i ka dhene Berisha ketij tutkuni te gazetes Amerikane per kete intervist hipokrite te Sali Berishes. Le te paguaj dhe le te loboj sa te doj Saliu me njerez interesaxhinj e lekista amerikan, apo evropian,nuk e bind dot popullin shqipetar te shkoi pas bythes se tij te qelbur.Ai eshte shpallur non grata nga Amerika dhe pike. Eshte armik i shqipetareve dhe kryeminister ky lloj monstre nuk behet kurre se nuk e do populli.

            1. V
             Vranakonti

             Kushedi sa miljona dollar i ka dhene Berisha ketij tutkuni te gazetes Amerikane per kete intervist hipokrite te Sali Berishes. Le te paguaj dhe le te loboj sa te doj Saliu me njerez interesaxhinj e lekista amerikan, apo evropian,nuk e bind dot popullin shqipetar te shkoi pas bythes se tij te qelbur.Ai eshte shpallur non grata nga Amerika dhe pike. Eshte armik i shqipetareve dhe kryeminister ky lloj monstre nuk behet kurre se nuk e do populli.

             1. V
              Vito

              Nje gazete e madhe ne ShBA nje vend me 300 miljon banore qe ka vetem 6 mije like do te thote qe ne ShBA nuk ben as per te fshire menderen

              1. M
               Malsori

               O Salo çirkuzi e NON GRATA po çfarë kyeministri ej. Nëse je ëndërr kur të zgjohesh do të vërsh se je i lagur dhe jorganin në fund të krevatit.

               1. Q
                Qerimi

                Po ka aq qorra sa ti besojne Salen akoma pastaj eshte per te ikur nga ky vend naten jo diten.

                1. G
                 Genti35

                 Ti do behesh kryeminister, kur te shkosh ne Amerike. Sa kar je o Sali, po kaq loqe njeri je.

                 1. Çekiçi

                  Salë te vetmen mundesi më u bë kryminister e ke në burgun e REÇIT Do bëhesh kryminister i vrasesve hajnave krimineleve në burgun e REÇIT

                  1. J
                   Jani

                   Edhe vucici eshte non grada per genocid (qe eshte forma me e rende) dhe amerika vazhdon mardheniet me ministrin e sllovadanit. Doktori rrezoje diktaturen. hoqi vizat.futi shqiperin ne nato .priti dhe percolli lidera botrore etj.

                   1. E
                    Ethem Lalaj

                    SaliSërbi dhe militantët e tij si SHKOP HALEJE gënjejnë veten me shpifje të tilla.99 % e popullit nuk e do më Sb të dali në TV dhe jo KM përsëri. -Non grata Sb nuk i hiqet familjarisht dhe sa të jen gjallë.Dhe KM në Shqipëri duhet të marri patjetër OK Amerikan. Nuk mund ti dorëzohet Shqipëria në NATO një personazhi agjent i UDB dhe kundra Amerikës. Sb dështoi me gjyqin në Francë dhe nuk e deklaron se zemëron militantët. -Sb mendon se do kthehet TRAMP dhe do heq non gratën..Ta harroi. -Sb mendon se do dështoi drejtësia në Shqipëri dhe nuk do dënohet. -Sb duhet ta dij se pas humbjes në 2035 militantët e tij do e marrin zvarr për së gjalli dhe jo si Enverin në bronz..!

                    Lini një Përgjigje