Genc Pollo: Veto e Greqisë kundër Shqipërisë është pozitive, bravo e madhe Athinës

27 Nëntor 2023, 11:00Politika TEMA
Genc Pollo: Veto e Greqisë kundër Shqipërisë është

Genc Pollo shkruan se veto e Greqisë kundër Shqipërisë është diçka positive.

Kjo, pasi sipas tij, Brukseli mbyll sytë ndaj shkeljeve në Shqipëri, siç është rasti i Fredi Belerit.

Pjesë nga shkrimi i Pollos

Po qe se i referohemi tipologjisë së motiveve të mësipërme Athina:

-nuk po pretendon se Shqipëria po i përvetëson historinë (në fakt nëna e Aleksandrit të Madh të Maqedonisë ishte princeshë nga fisi i Mollosëve, kushërinj me Ilirët, por ne nuk e kemi pretenduar zyrtarisht si (gjysëm) shqiptar);

-nuk po pretendon se jemi grekë e që shqipja është një dialekt i greqishtes (jetojmë në kohën e një dalldisjeje fejsbuku mbas pellazgjishtes edhe si çati e përbashkët por fatmirësisht kjo ende nuk është bërë argument i diplomacisë);

-nuk po pretendon që çështjen e kufirit detar me Shqipërinë t’a bëjë parakusht në procesin e Bashkimit Europian (ky ka qenë një proces strikt bilateral që prej 15 vjetësh ka ecur mes marrëveshjesh, anullimeve të tyre, negociatave të pafrytshme dhe dakordimit për arbitrazh ndërkombëtar);

-nuk po insiston që shteti ynë të paguajë demshpërblime për aksh kompani greke (nuk do të ishte çudi por nuk është ky rasti).

Përtej këtyre rasteve tipike bilaterale lipset të vërehet se Athina nuk po pëdor veton minoritetin grek që teorikisht do të kishte bazë ligjore (Kriteret e Kopenhagenit, të cilat duhen përmbushur nga shtetet kandidate për në BE, flasin shprehimisht për të drejtat e minoriteteve) ndërkohë që Budapesti sinjalizon se mund të votojë kundër çelejes së negociatave të anëtarësimit të Ukrainës në BE pikërisht për gjendjen e pakicës hungareze në Transkarpate.

Siç e kam argumentuar në shënime të mëparshme Beleri është një rast i qartë i dhunimit të shtetit ligjor e të demokracisë, i të drejtave civile e politike; vetë Fredi Beleri është një i burgosur politik, i pari i burgosur politik në shekullin 21 në Shqipëri dhe prandaj një precedent i rrezikshëm (duke parë zhvillimet e muajit të fundit me trishtim duhet shënuar edhe se ai nuk është më i vetmi i burgosur politik).

Lidhja e vetme formale e Belerit me Greqinë është shtetësia e dyfishtë shqiptare e greke e tij. Por edhe kundërshtari I Belerit në garën bashkiake po ashtu ishte.

Duke ngritur çështjen Beleri në Bruksel Athina nuk ka ngritur një çështje dypalëshe greko-shqiptare por një çështje absolutisht të brendshme, të rëndë e të rëndësishme të shtetit shqiptar. Greqia është një shtet i vogël në BE ku influenca shihet në përpjestim me madhësinë e çdo shteti anëtar. Vetoja greke, për shkak të përvojës së shkuar me Shkupin mund të shihet me dyshim në Bruksel si bariu që thirri pa vend “ujku, ujku!”. Por ndërhyrja e Greqisë duket se mbush vakuumin e krijuar nga inercia, heshtja e symbyllja e Komisionit Europian.

Pikërisht Komisioni, ky organ primar i Bashkimit Europian me detyrë funksionale të verifikojë Kriteret e Kopehagenit në vendet kandidate si Shqipëria, heshti deri në nëntor për Belerin ndërkohë që denonte arrestime arbitrare në Azerbajxhan e gjetiu. Raporti “Shqipëria 2023” i Komisionit, i publikuar këtë muaj, e paraqet shkurt e formalisht saktëçështjen Beleri porçuditërisht jo tekkapitulli i demokracisë e i të drejtave themelore por tek ai mbi raportet me fqinjët (për hir të së vërtetës lipset të themi se për herë të parë në këtë dekadë raporti ka dy tre paragrafe të ndrojtur që përshkruajnë dhunimin e të drejtave parlamentare të opozitës; ky është një zhvillim i mirëpritur edhe pse dhjetë vjet i vonuar. Por këto në shënim tjetër). Heshtja e Komisionit Europian mund të ketë disa arsye.

Por më e dukshmja është nevoja për të paraqitur si success story organet e drejtësisë post-reformë ku Komisioni investo një kapital politik e financiar të konsiderueshëm; kuptohet me synime pozitive. Ndonëse privatisht diplomatë të ndryshëm e pranojnë se reforma rezultoi shumë problematike burokratët e Komisionit nuk ka si të kenë interes institucional dhe kurajo morale të pohojnë se drejtësia e re por prodhon të burgosur politikë; gjë që drejtësia e vjetër, megjithë mëkatet e dobësitë e veta, nuk e bëri që nga viti 2000. Për të plotësuar me nota pozitive kuadrin e BE lipset të thuhet se Parlamenti Europian dhe parti kryesore të tij janë shprehur qartë e drejtë për çështjen Beleri.

Po kështu mund të flitet edhe për heshtjen e dy organizatave europiane me fokus tek të drejtat themelore dhe që kanë zyra në Tiranë: Keshilli i Europës dhe OSBE nuk janë shprehur dhe kjo ngre pikëpyetje e fton një debat mbi dobishmërinë e tyre. Po këtu duhet shtuar se Kongresi i Autoriteteve Lokale (brenda KiE) ka denoncuar arrestimin në Himarë dhe ODIHR (brenda OSBE-së) e përmend rastin Beleri në raportin mbi zgjedhjet lokale të majit 2023.

Në këtë kontekst vlen të konsiderojmë se cfarë mund të ndodhte në skenarin hipotetik ku qeveria greke nuk do të kishte interes për Fredi Belerin, nuk do të çante kokën nëse u arrestua ai dhe do të merrej me punët e veta. Barra për të denoncuar e luftuar precedentin e burgosjes politike do të mbetej kryesisht tek opozita e cila aktualisht është si zjarrfiksi i vetmuar para zjarreve në çdo lagje të qytetit. BE e SHBA përveç frenimeve të mësipërme janë të absorbuar nga krizat e konfliket në Ukrainë dhe në Lindjen e Mesme. Si pasojë Ballkanin e shohin më shumë në prizmin gjeopolitik dhe më pak në atë demokratik. Prandaj më duket, edhe pse kam alergji ndaj vetove bilaterale, se ndërhyrja greke në Bruksel për çështjen Beleri mund të ketë pasoja pozitive pasi mund të ngrejë qepallat burokratëve cinikë. Pra për t’a thënë me fjalët e Edi Ramës “po qe se bëhet kaq e madhe kjo e Belerit në dreq vaftë edhe kjo puna e Evropës!”.

136 Komente

 1. t
  trimi

  Ja cilet jane antishqiptaret dalin hapur.

  1. S
   Shaqo

   ...dhe thone qe Enveri beri gabim qe denonte kete rrace shqiptaresh... Kjo lloj rrace eshte si barerat e keqia, qe duhen shkulur nga rrenjet e te thahet, te digjet e mos perseritet me

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

    Shaqo. Enveri nuk e denoi kete. Babanë e ketij, Stefanaqin e mbajti afër si komunist. Ndersa gjyshi ie ketij Pollis, ta thotë Bureto me poshtë, është dekoruar nga grekët per veprimet kunder shqipetareve. Ja kush është ky qen bir qeni e nip qeni. Saliu ne PD mblodhi njerezit me të zinj qe pati Shqipëria, dhe prandaj shumë u larguan nga PD. Dhe prandaj zagaret pa turp si Andi Bushati, Andi Bejtja, Armand Shkullaku dhe Fatos Idiot Lubonja ja ndyresira e medias qe mbeshtesin nje grupim anti-shqipetar si Foltorja e Saliut. Të jesh kunder Ramës është normale. Të jesh me Sali Berishën domethënë të jesh hale.

    1. T
     Toni Boston

     bravo Genci, analize e perkryer!

   2. m
    muli gjysem hene,vota e ram-iut

    allah akbar,´´trimi´´ i dhjere i spermes se Anadollit!

    1. T
     Trimi

     Janulles me rrocke kokes bashk me Ty dhe Pollonices

    2. F
     Fajtori.com

     O POLONICA!, o ty shofte emri dhe karabinaja, O kriminel, o fytyre saldum. E ke te shkruar ne balle qe je i lig. Si mund te urosh keshtu nje armik te popullit tend more plehre!? E kuptoni dot ju sa atdhedashes jane keta perpara urrejtjes qe kane per njeritjetrin? O ju shofte fara, e mos paci pasardhes per 700 vjet!

     1. L
      Lala i Lushnjes

      Respekt për putanat në profesion. Por ky gjëja është karaputanë pa din e pa iman i nderuar "Fajtori,, pa faj.

     2. S
      Struga

      O trimi, po me mire kur dikush del hapur se kush eshte dhe e dine populli dhe jo si Edvini qe behet trim e ngre grushtn ne drejtim te serbis dhe gurin ja gjuan Kosoves dhe jo vetm.Ne Maqedoni vjen dhe thote Shqiptaret i kane te gjitha…dhe gjithe kohen rrin me maqedon.

      1. B
       Bureto

       Dardha bie nen dardhe! Babai i Stefanaq Pollos ishte agjent grek (Berisha e ka artikuluar i pari). Stefanaq Pollo, babai i Gencit, ishte komunist dhe sekretar i Partise i Institutit te Historise. Genci sipas direktives katoviciane te Ramizit depertoi ne fillimet e pluralizmit në PD, ku per ca kohe ishte dhe kryetar i saj. Në raportet e tij me Berishen pati ulje-ngritjet e saj, formoi parti te re me Tritan Shehun e co, e quajtur PDR. Gjate qeverisjes se PS, beri koalicion edhe me Fatos Nanon, kontraparti i Barishes në pluralizmin ala katovician. Në luften per pushtet, I mbijetoi perplasjeve me Berishen, por edhe pse ai sipas zakonit te tij malinj, nuk la gje pa thene per të, por gjithsesi në 2005 ishte Pollo qe ra perseri ne prehrin e tij, pra u ribashkuan. Mbas kesaj periudhe ka qene perkrahesi i madh i salehut, siguroi mandate ministri dhe deputeti disa here dhe sot eshte në avanguard te suportit te tij, kjo edhe per inat te Lul Bashes qe nuk e futi më në listen per deputet në zgjedhjet e 2021. Tani portretin e tij, perfshire edhe ate moral, do ta gjykoje koha, por drejtesia sidoqofte do t'i avitet dhe atij, sa i perket tenderit per shtrirjen e rrjetit te fibrave optike, i perfolur per nje megaaferë korruptive ku ai ishte minister.

       1. M
        Meri

        Kur qe ky palaco minister, mbine si kerpudhat pas shiut universitetet private (dhe jo gratis…), e duhet te dini qe ky i biri i Stefanaqit, kur ishte ne fillim te gjimnazit, nuk kishte kohe te dilte te luante me shoket ne rere ne plazh, se do lexonte veprat e xhaxhit Enver.

       2. D
        Demo Krati pe vërteti

        Edhe Pollo vërra, mbetet bythqirë, si Arjan Starova. Të dy, ANTISHQIPTARË, në konkurencë me njeri tjetrin, kush e kush të jetë më anti shqiptar se tjetri.

        1. A
         Afrikani udhetues

         Nga komentet kupton qe kjo eshte nje shiperi pa kulture dialogu. Te gjithe shajne, asnje s llogjikon po u mermende nacionalizmin. A thua se atdheu po u jep gje vec drurit e debimit. Mjer ne thoj ku do na sjellin. Edhe ne s ju perfillim. Gogoloida :)

         1. Q
          Qytetari i Thjeshtë

          O Trim po ky legen ka qene me kohe, shkerdhente vjerren se nusja e ti shkerdhehej larte e poshte neper Evrope. Cfare mund te presesh nga keta plehra qe per etalon morali kane standartet e Saleh Kamunistit. O pjelle e keqe e komunizmit!!

          1. S
           Spiuni i komunizmit

           Ky koqe pa kokra boles që i mban koqet e e grekve në gojë edhe kur flet,do na bëjë ndonjë koment për përgjigjen që i dha ministrja e jashtme Gjermane eprove të tj grek

           1. J
            Janulla Airline

            Janulla o Genc Pollo ta shker ft, faren, me gjith kto greket tjer ketu ne forum, edhe rraca qeku u permirsohet, ne pamje. Win win Situacion.Grekt zbatdhen tye te shkerd het fara e tradhtarit.

            1. V
             Vranakonti

             Genc Pollo,ky legen,e ka shpirtin e tij te shitur te greku. Pis njeri. Flet me superlative per Fredi Belerin,per kete kriminel dhe hajdut. Fredi Beleri ka mare pjese aktiva na masakren a Peshkepis,ku vrau njerez te pa fajshem. Ku mutin eshte futur ky mut Pollaqisi,se buk ja kemi pare surratin e tij te shpifur.

             1. K
              Kermat e PD po ndyjne Atmosferen e Sqiperise

              Ka la Patrote ne Shqiperi apo jan shndruar te gjothe ne Pederaste si Rama !

              1. V
               Virusi

               Rama i nxori anash plehrat si Pollo e Berisha. Shkon e drejton okb qe se kini pare ne enderr. Dhe grekut ja tregoi vendin, Bejlerit dhe Micotaqit.

              2. O
               Oriku

               Ja dhe Bejleri nr 2 u shpreh. Nje nga nje do dalin te gjithe keta filogreket se i ka hedh ne sulem Athina, si kete , si Arjan Canin si Saliun. Jane pjelle e nje gjaku dhe cuditerisht te gjithe te PD te antaresuar.

               1. T
                Taulant

                Shto ketu edhe ate kokqepen Manjani qe revoltohet pse ne stadium kendohet ajo kenga patriotike per Adem Jasharin. Kete miun e Metes e yshten gjate veres ne Athine per ceshtjen Bejleri.

               2. J
                Jorgo

                dardha nen dardhe bie.... spiun si yt gjysh edhe ti

                1. K
                 Kur do ti vi dita ketyre legeneve ti terheqim zvar

                 Hahahahaha.....cmenduri...ngrihet nje breke-grisur nje palaco e Sali hales...nje grekofil i ndyre....dhe bashke me jevgjito-hajvonet e Athines.....kujtojn se mund te tregojn....Komisionit Europoian....kriteret e Kopenhagenit.....apo te drejtat e njeriut.....per nje kriminel si turku i Progonatit....qe eshte nen akuze per ....krim -elektoral.....dhe me vone edhe per vrasje....si dhe dhunim te simboleve kombetare.....te dhjefsha veton greke more legen ti dhe kushdo si ty qe i shkon prapa..."qerres" antishqiptare te Greqise....si dhe palacolliqeve te ndyra te Sali Berishes....kunder ketij populli....

                  1. H
                   Hienat spiune

                   Ka shume hiena ai vend qe nuk e lejne te ngrihet.Ja ky tipi ketu we ka vegjetuar ne politike e nxorri koken prape

                   1. a
                    armand

                    Po' ik o bole mos na bej edhe historianin se e dime qe ke dale nga breket e athinase. Ju nxorri nga shinat drejtesia dhe shpejte o burra se po' mbaroi doctori do na terheq te gjitheve pas vetes. Beji hysmetin Dorisit se merr akoma fryme dhe leri shashkat me helaqer se jane bere demode.

                    1. X
                     XHI BU

                     Sa plehra qenkan grumbulluar ne partin demokratike,sa shume spijune e dallaverexhi paska ky vend .Diktatura dhe dajaku ka dale nga Xheneti.Enveri ja ka njohur kaptinen derrave te stanit qe sot jane rrjeshtuar krahe armikut dhe tradhetarit te popullit tone ,plehres e kryebanditit Sali Rame Berishes plelles serbe hajdutit dhe matrapazit me te madhe qe ka penetruar gjate ketyre 32 vite.Halet dhe pislliku shqiptar qelben dynjane ,jane gati te bejne gjithcka keto dalldauke te ndyre.

                    2. S
                     Speci

                     O te shkerdhefte Kina cte hyn e del ne prag te shpise!!

                     1. l
                      lani

                      gru shkerdhy bastard i PD saliut

                      1. C
                       Cuni i Vuk Karaxhicit , Dobicit nga VICIDOLI

                       Po ku ka grua ky mor zotni , qe e shan nga gruja ti ? A te kujtohet ajo gjermanka eurodeputete qe vinte dhe takohej me kete plehre neper motele ? Nuk mund te krijojne e mbajne familje keta lloj plehrash qe banditi serb i Vicidolit e beri zv.kryeminister dhe minister . Kete sorollop ka mbledhur rreth vetes ai , qe ti mbledhish te gjithe bashke , t`i sperkatesh me benzine e tu vesh flaken , se ndryshe ata do e djegin serisht e serisht kete vend .

                      2. A
                       Arian

                       Nuk ka mundesi te kete mendime te tilla antishqiptare.duhet bere dicka me keto ndyresira si ky kuqua,cani etj.

                       1. S
                        Shaqo

                        Asgje tjeter pervec asaj qe beri Enveri.

                       2. D
                        Demokrati i viteve të para

                        O kuqo Genci vulëhumbur gruan e dytë pak e ke. Shkërdhatë muti. Je egërsuar se nuk po të përgjigjet më deputetja e huaj. Qelbësirë.

                        1. A
                         Adriatik.

                         Ore kuqal,bjeri shkurt Beleri eshte vrases i ushtarakeve shqiptar.Pse e kandidoi udheheqesi jot me kriminel se beleri,berisha , se bashku me meten.Au arrestua nga prokuroria dhe ceshtja eshte ne gjyq.cfar kerkon more derdimen.

                         1. G
                          G pollo turp i turpit te mbulofte

                          Spiunët e greqis, te bleret dhe shiturit e saj, nuk kane brire në ballë, por identifikohen pikerisht nga te tilla shkrime propagandistike, antishqiptare! Ky fare prishur eshte përfolur ka kohe qe eshte në listpagesen greke, dhe ja prova më e qarte, e servirur prej vet atij! Me sa duket greqis nuk i duhet më ndaj dhe i kerkon te tilla sherbime vetdemaskuese! Ptu fare e qelbur!

                          1. P
                           Poseidon

                           BRAVEN E SATEME......PO KUJTONI TI DE E RRUAN KUSH PER GREKET TUAJ SALEHKARAXHICIT DHE ILIRMUTPRESIDHJERIT JO POR AS PER JANULLEN TUAJ NE TIRANE........FATKESI PER JU SE GREKU SKA NGA JA MBAN......

                           1. T
                            Tritan

                            Ik ore pederast, imoral dhe kurvë greke.

                            1. k
                             km

                             U ngrit gjyshi andart nga varri,o Genc Palla.

                             1. S
                              Skraparliu

                              O pollo o plere o ty ty qifte nena e cte mbane pragu i shtepise por nga ai qe eshte ne burge u vrane nherez ushtarak o funderine ti e quan bravo te madhe per maskaradheqet qe ka bere Sala bashke me ty se ishe ne presidence ne ate kohe ne sherbim te Sales o kaposh Deti,qe ti do qire ne BYTHE BASHKE ME DORI SPAK TI PO VUAN NGA SHENDETI ME KETO QE THE PER SHQIPERINE DO ZOTI TA SHIKOJME EMRIN NEPER SHTYLLA O FARE E KEQE.

                              1. V
                               Vladimir

                               Dhe te mendosh se ky mi antishqiptar, eshte i biri i nje personaliteti te shquar si prof. Stefanaqi!

                               1. z
                                zhaku i pamposhtur

                                O Pollo o idiot qe I thua vetes politikan...po pse shqiperia do ti paguaj gomarlleqet qe ben edi rama apo sali berisha? A e kupton se cfare deklaron? Nuk mund tu besoj syve qe ti i gezohesh bllokimit te negociatave per antaresimin e shqiperise ne BE,je njeri shume I vogel dhe politikan nuk behesh dot kurre perderisa ti ke llogjike gomari...fatkeqesisht ne politiken dhe parlamentin shqiptar kemi shume si kallepi yt prandaj edhe jemi ne kete gjendje te mjeruar si shtet e si komb...

                                1. j
                                 janulles me rock kokes

                                 Gjyshi dhe babai i tij spiune te asfalise greke ....eshte e mundur qe ky lamash te jete kundra ?? I behet qefi pse Athina mund ose ka bllokuar antaresimin e Shqiperise , ose fillimin e bisedimeve ....kata duhen djegur te gjithe ne zjarr , keta jane plera , jane tradhetare te diteve tona ...perpara tyre Esat Pash Toptani ishte lule .... Keta jene tipa te peshtire , te piste ...kata duhen qeruar nje here e mire nga politika ....Ky dhe Cani kane dalur hapur ne krah te Athines ...tjeter thone organet ne EU dhe tjeter per tjeter komenton ky pisi ...asnje ne BE dhe pertej Atlantikut nuk i ka dhene te drjte Athines , absolutisht asnje ....vec ca klane , ca sillogje te kopromentuara nga helenet ....te gjithe deklarojne se : nuk nderhyjme ne ceshtjet e brendeshme te Drejtesise Shqitare ...na del ky barbuni i kuq dhe na tregon se eshte pozitive qe Athina bllokon me veto integrimin e Shqiperise ....sa plere duhet te jesh te besh te tilla deklarata ??????????

                                 1. Q
                                  Qim pyka i hasit

                                  He mor kuqo ta qifsha nerin e familjes qe nuk e ke mor bythqir Ty me shoke vrem gropa e ziftit ju ben derman qe sa shume eshte afruat prane jush,presim vetem kohen

                                  1. N
                                   Nari

                                   Ne fakt ky kuqua i nongrates,ka nje lidhje te ngushte familjare me greket.Gjyshi i tij ka qene ne sherbim te tyre mbas luftes se pare boterore dhe gjate luftes Italo-greke ne vitin 1941.Sic thote populli dardha bie nen dardhe.E keni degjuar ket mut muti te thote nje fjale per kete bejlerin me origjine nga Progonati,qe tani vetquhet beleris,per vrasjen e dy ushtarakeve shqiptare ne vitin 1994,apo per djegien e flamurit Shqiptar per te cilin eshte denuar me burg nga gjykata ?! Asnje fjale nga kuqua per keto krime te bejlerit,ndersa e hap gojen pash me pash per medemek shkeljen qe gjoja i qenkan bere te drejtave te tij dhe behet pale me shtetin grek ! E keni degjuar kuqon te thote nje gjysem fjale per ceshtjen Came ? ZERO

                                   1. T
                                    Treni

                                    Për inat të vjehrrës, shkon me mullixhiun. Hajd mo, ky stan këtë bylmet paska.

                                    1. Q
                                     Qytetari i Thjeshtë

                                     Treni,ky per inat te nuses shkerdhente vjerren!!! E sigurt kjo si drita e diellit.

                                    2. k
                                     kola

                                     nuk na rr.uhet shum as per voten e greqis as per plera grek si ty

                                     1. L
                                      Llesh

                                      Doni me per saliun

                                      1. S
                                       Shkullaku bytha e Berrishes

                                       Po me kujtone proverbin : Koke kuqi me i mire ka varrur baban e vehte.

                                       1. I
                                        Italia si moter

                                        Kjo eshte pd-ja qe ka udhehequr shqiperine ,mjer Shqiperia me keta kriminele .nuk ka drejtèsi ne shqiperi ,punon me dy standarte ,

                                        1. Roberto

                                         Eshte nje shprehje qe qarkullonte dikur:-" Kuqi me i mire ka q*re te jatin e tij ne b*the. Tani ca te them une per kete llum te PD qe i del ne krah grekerve te ndyre dhe shan Shqiperine??? Sikur sa ky i imi ta beni dhembin greku na rruan bythen ne njehere e pergjithmone. Do ja marrim dhe tokat qe jane tonat dhe grekerqiret ja moren padrejtesisht Shqiperise.

                                         1. a
                                          anti anarkisti

                                          Ky bastard, në jo rastësisht në ditët e festave më të mëdha shqiptare dele me përkrahjen e armikut mizor e hegjemonist shekullor grek. IDIOT I PA SKROPULLT, argati S. Berishës shkatërrimtarit më madh të shtetit dhe kombit shqiptar. Ai dhe ju të NON GRATA dhe përkrahas i idesë sllavo - greko file shporruni nga Shqipëria. TURP

                                          1. L
                                           Lili

                                           Ikë ore idiot,çfar plehra na kanë drejtuar.

                                           1. L
                                            Lulka

                                            Ja plerat e vendit nxjerrin koken……..prandaj nuk fitojne me se jane llumi i shoqerise!!!!!

                                            1. H
                                             Himarioti

                                             Dikur gjurmoheshin dhe, denoheshin spiunët të cilët bashkëpunonin me armiqtë e jashtëm, kundër kombit tonë. Tani dalin dhe flasin hapur, në TV, gazeta, Kuvend dhe, kudo. Ja, si ky sheipfolësi antishqiptar, Pollo. Nuk kanë më frikë, askush nuk i ndëshkon.

                                             1. X
                                              Xyz

                                              Mos e pyet se Polos te tregon vete.

                                              1. F
                                               F-35 A

                                               Jane nje grup i dekonspiruar zagaresh te sherbimit sekret grek, te cilet po perdoren pa meshire nga padroni. Eshte e sigurte qe keta kalbesira e gjak'prishur edhe grekut i prishin pune. Mallkuar qofshi ndyresira!

                                               1. R
                                                Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret si LUÇIANA

                                                Zoti fale dashnotin prej zori ye Plakes see EU ..doris ma kap.

                                                1. T
                                                 Thinjoshi

                                                 Nga anet tona thone se kokekuqi me i mire e q.nenen e vet ndersa nje profesor i jone qe kishte mbaruar shkollen ne brss(bashkimi i republikave socialiste sovjetike) thoshte se ne rusi thone se:-kokekuqi,qeni i kuq dhe ceket jane te pabese.Ky kokekuqi pollo i ka te dyja prandaj mos ja vini re antishqiptarizmin.

                                                 1. s
                                                  stfanaq pollo

                                                  i shkreti, paska mbete pa leke dhe eshte paguar nga greket per te shkrua(zhgerryer) ato fjale per te marre ca para xhep. se cfare i je dashur politikes prej me shume se 30 vjetesh ti kerkush nuk di gje se nuk ke treguar asnjegje dhe asnje vlere. po harrova se i je ngjitur doris pakut, nje plake e harruar ne parlamentin europian, si halja ne kepuce duke menduar se ajo do te te ndihmoje te behesh dikushi, por , ajo per vehten e saj nuk ishte askushi, keshtu qe mbete me gisht ne goje duke sjelle verdalle ne kpshtin e nongratas. vetem nje gje nuk e kuptoj, si nuk te vjen turp me u shfaqe ne publik, a ke grua a femije. po prap mire e ke , kur jane ne parlament saimir korreshi, ina zhupa, e peche vasili pse mos te jete edhe i dashuri doris pak, edhe pse ajo eshte 30 vjet me e vjeter nga ty. pse e qi ne bythe babain , te kesh turp, mos e qi ne bythe babain

                                                  1. A
                                                   Arbëror Epiroti

                                                   Ju rekomandoj të lexoni.një shkrim të datës së sotme tek Fjala e Lirë me titull: "Një bashkëbisedim virtual me z. Hekuran Halili"

                                                   1. v
                                                    vezhguesi

                                                    Kuqi me i mire ka q... baben e vet ne b...!Edhe pse sot eshte bere me thinja mos harroni qe eshte kuq!

                                                    1. r
                                                     reti11

                                                     Po e nxjerrin kokën skuthat e srrbit dhe grrkut. Po e shohin qe i pret burgu. Ne birucë do shkoni të gjithe! I janë njitur si muti monstres se viçidolit. Kujtojne se do i shpetojë i dhjeri.

                                                     1. a
                                                      agushkari

                                                      ketij I qinte gruan arjan cani, edhe ky grek muti si I jati.

                                                      1. a
                                                       agushkari

                                                       ketij I qinte gruan arjan cani, edhe ky grek muti si I jati.

                                                       1. E
                                                        ENTSOE

                                                        Pullashi kurvar, shkaterruesi I arsimit shqiptar!

                                                        1. B
                                                         Bato

                                                         Atdheu i ketij biri te Stefanaqit eshte Greqia. U dhembin syte kur e shohin Shqiperine mire e te shendetshme.

                                                         1. T
                                                          Taraboshi

                                                          Shko more rrot karit cka flet, ti je nje trdhtare i ndyte me shoket tuaj allamullin e florinin, desh e cuat himaren ne duart e nje krimineli, nuk e kuptoj jete popull e kete qeveri si nuk ju var per bolesh, ju tradhtere te kombit

                                                          1. K
                                                           Kurrizi I dushkut

                                                           Ja se kushë janë tradhtarët e kombit që dalin zbuluar me nji herë sa tu prishet interesi që krahasohet me ndyrësirën Berisha

                                                           1. H
                                                            Habia

                                                            I paguar nga fondet greke. Legen.

                                                            1. D
                                                             Dyri

                                                             Kurvat ku ti kesh. Qelbesire. Sali karin mire e ke? Ne pidh te kurvave do shkoni.

                                                             1. N
                                                              N.VJOSA

                                                              Quks Spiuni Grekut!... Keta tipa tradhetaresh qe dalin hapur kunder Shqiperise u duhet mbyllur cdo dere e politikes!

                                                              1. M
                                                               Murgu

                                                               O Genc,po si e ule veten e merr në mbrojtje një plehrë që dhe vet Grekët e dinë të tillë.A nuk e kupton ti që ai maskara është produkt i treshes Berisha-Meta-Dule për të minuar miqësinë shqiptaro-greke e për të prishur urat që u ngritën me aq mundim ? Turp që je biri i një profesori të ndritur.

                                                               1. M
                                                                Murgu

                                                                O Genc,po si e ule veten e merr në mbrojtje një plehrë që dhe vet Grekët e dinë të tillë.A nuk e kupton ti që ai maskara është produkt i treshes Berisha-Meta-Dule për të minuar miqësinë shqiptaro-greke e për të prishur urat që u ngritën me aq mundim ? Turp që je biri i një profesori të ndritur.

                                                                1. R
                                                                 RAIFI

                                                                 Sa herë që denoncoi me komentet e mia agjentet serb e grek që nuk janë të pakt në Shqipëri,ca rrugaç me shprehje banale që nuk kanë qenë traditë e shqiptarëve por e sllave më sulmojnë.Ja ku doli publikisht një antishqiptar,thuaj si të don pro serb a pro grek kryesore antishqiptar,një Genc Pollo që ka pas edhe detyra të rëndësishme, po si nuk i lufton e diskriminon shteti shqiptar këta hajdut.Çdo shtet në botë qoft edhe shumë demokratik i denon dhe diskreditojnë tradhtarët.Vepro Shqipëri sa nuk është von.

                                                                 1. S
                                                                  Sali pordha

                                                                  Genc motren.

                                                                  1. H
                                                                   Haka Tekizoti

                                                                   O zoti Pordho! Pandeh se po ta fishkëllen njeri si pordhitikan apo si analist? Ti po të kishe pak dinjitet, diçka e rëndësishme dhe e domosdoshme kjo për të merituar votën e zgjedhësve apo vëmendjen e publikut, nuk do ktheheshe në brekët politike të Saliut pasi i the të vërtetat se çfarë malli ishe. Fëlliqësirat antikombëtare si puna jote dhe e Saliut nuk kanë fytyra, jeni qenie amorfe dhe me shpirt e zemër krimineli. Bëji një mesazh zonjës Pak ta pëlqejë këtë xhevahirin tënd të shkruar. Je aq i ndyrë ndaj atdheut tënd, saqë nuk përdor as frenat për ta fshehur disi.

                                                                   1. K
                                                                    K O R C A

                                                                    Bandite te Asfalise greke ai puna e ketij kellires se kembeve , duhen varur ne mes te Tiranes pa as me te voglin hezitim ! Kur Saliu u rikthye ne pushtet me 2005-en , mblodhi te gjithe plehrat qe e kishin braktisur , nder te cilet ishte dhe ky kuqua qe zuri fronin e ministrit te arsimit . Drejtoria arsimore rajonale Korce , i dergoi nje informacion , qe : " Ne shkollen greke qe ndodhet e ndertuar mes fshatrave Drenove , Boboshtice , Polene , Dvoran dhe Qatrom , vec te tjerave , ne mengjes kur rreshtohen nxenesit per te hyre ne klase , detyrohen te kendojne hymnin kombetar te shtetit grek si ritual te perditshem dhe , vetem pas kesaj mund te futeshin ne klase per mesim . , , , , " - Pergjigja qe dha shtaza minister i Sali Berishes , ishte se : Nuk kemi informacion per kete gje " dhe , me kaq drejtoria e asaj shkolle vijonte punen e saj per helenizimin e nxenesve qe i ishin besuar . Me e keqja ishte se asnje nga mediat e shkruara apo audio-vizive nuk e vuri ujin ne zjarr per kete gje . A e merni me mend se cdo te bente qeveria greke , mediat e saj te terbuara me nacionalizem ekstrem , se cfar do te kishte ndodhur , ne se ndonje shkolle shqip do te hapej ne Greqi dhe do te vepronte keshtu ? ! Te mos zgjatem . Si merr guximin ky plehre ish minister shqiptar te beje deklarata te tilla , pa ia bere syri terr per neverine qe ngjall me keto deklarata publike mes shqiptareve ? !

                                                                    1. g
                                                                     graziano

                                                                     Antishqiptaret e grupimit "Corba e prishur" Ka ngrene diku(Asfalia Greke) nje luge corbe te prishur dhe eshte i detyruer te vjelli tere jeten. Njeri i peshtire pa personalitet

                                                                     1. K
                                                                      Kot nuk thone ;- KUQI ME I MIRE,KA QI NONEN E VET.

                                                                      Motren grun nonen fmijt ku ti kesh,rrac e poshter.

                                                                      1. S
                                                                       Sqepari

                                                                       Bravo Greqia qe derdh paret lume per rekrute dhe faleminderit qe u zbulon bythen armiqve tane!

                                                                       1. x
                                                                        xha Kasemi nga Çepani

                                                                        Shikoni fytyrëqeburit ! Shikoni kermat e Shqiperise ,te cilat e quajne veten demokrat! Shikoni keta bythelepiresa te PD,te cilet per pushtet shesin Shqiperine e bashkohen me grekun ,i cili ka lyer duart me gjak me djemte e Shqiperise. O fytyrë qelbur ,qe po me deryron te prish gojen e edukaten time ! Si gezohesh ti,mor qelbesoira e Saliut, ti mor qe mos e gezofsh ate mbiemer ,qe turperon edhe prinderit tuaj te nderuar ! O koke gavet si ato te ushtrise, o burravec, si bashkohesh ti me Fredi Belerin dhe qeverine e Greqise, e gezohesh qe po bllokone Shqiperine ! O mos i mbuc 24 ore qe u jep shkak armiqeve te Shqiperise te ferkojne barkun ,duke thwene se ja, shikoni cilet jane shqiptaret .... O flliqesirate PD dhe PL. Jo PD -istet e thjeshte dhe ata te PL.por ju qe hiqeni si lidere. Si gezoheni ju per inat te Rames. Po ti nuk je as sa MANXHUKU i Rames ,o turi qen!

                                                                        1. k
                                                                         kiu

                                                                         Ky kuqoja spiun I grekqirave ,nuk I thote mendimet nga vetja e tij.Te gjitha keto jane udhezimet e sali serb belerit qe I thone neper media sherbetoret e saliut.

                                                                         1. G
                                                                          Grey

                                                                          Genc! Personi arrestohet ne flagrance duke kryer krim te penalizueshem, automatikishte ne kete momentin eshte fajtor penal. Cdo veprim tjeter hetimor pa's arrestimit, nuk ja heq titullin fajtor e flageramce dhe denimin perkates. Respekt per komentet e tua pozitive per vlere " pozitive dhe edukative" te vetos se Greqise.

                                                                          1. S
                                                                           Spiro Terbufi

                                                                           Te gjith bythlepiresit e Rames gati per komentet.

                                                                           1. B
                                                                            Beni

                                                                            SPIRO TERBUFI O PEDOFIL O PEDERAST GREK.

                                                                           2. T
                                                                            TIRONA

                                                                            Ja tradhetaret e Atdheut! Harram qumshti I nenes Harram buka e kesaj toke!

                                                                            1. s
                                                                             sofi

                                                                             Pollo =maskara ,qelbanik ,antishqiptar ,moral qelbur ,bythlepires i SB.Shko shko nuhati eren e peshtire SB . O matuf, matuf ,matuf, o i felliqur ,felliqur.................. gomar.

                                                                             1. A
                                                                              Asd

                                                                              Si e ka qejf ky qimekuq tradhetine ndaj atdheut nuk e ka asnje tjeter. Eshte i gatshem ta beje edhe pa asnje perfitim.

                                                                              1. S
                                                                               Shqiptari

                                                                               Ne shqip eshte nje shorehje e vjeter:” kyqsi me mire vret te atin!”Me kete deklarate i biri i vrau Stefanaqin e ndjere ne varr!Per ne shqiptaret nuk ka krim me te madh,pavaresusht si mendon kurvica gjermane Diris,!?

                                                                               1. S
                                                                                Stockholmi

                                                                                Ky është një nga shkrimet më antishqiptare që kam lexuar ndonjëherë nga një shqiptar. Ky jo vetëm mbështet Bejlerin, por iu kujton grekërve se mund ta bllokoni Shqipërinë edhe në çështje të tjera siç është ajo e Detit apo origjina e Aleksandrit të Madh. Turp.

                                                                                1. S
                                                                                 Salikoqepetulla

                                                                                 Ike ore pusht.

                                                                                 1. B
                                                                                  Ben

                                                                                  Kera po dalin hapur kunder Shqiperise! Dhe populli I voton. Edhe sikur gabimisht te jete ai shkerdhate ne burg, perseri nuk duhet te jesh kunder Shqiperise sepse do Greku per pordhe. Le ta provoje Greku dhe te vere veton!

                                                                                  1. N
                                                                                   Nositi

                                                                                   Nuk thone kot kuqoja me I mire u be mbret dhe. vrau te atin

                                                                                   1. R
                                                                                    Reston

                                                                                    Ky shkrim I ketij "politikani" tregon qarte filozofine e zjarrit te vene ne parlament. Jam I sigurte qe ky shkrim nuk perfaqson opinionin e opozitareve te ndershem atje. Me veton kunder te Greqise nuk demtohet Rama por populli.

                                                                                    1. K
                                                                                     Kopliku

                                                                                     Po ky eshte nje hale qe qelbet . Po si nuk ju vjen turp ketyre hale qe u majmen duke vjellur parate tona dhe kur bie nga kali , del kunder interesave te kombit. Ky kuqo lyp te kalbet ne burg e te paguaje çdo qindarke te vjellur, se kur hyri ne politike as brekushe nuk kishte.

                                                                                     1. N
                                                                                      N.

                                                                                      O Genc, na hengesh Gencin!

                                                                                      1. d
                                                                                       democrati

                                                                                       Greqia me ne fund ka hapur listen e sherbetoreve te saj ne Shqiperi, duhet te prisni se me siguri do te kete edhe te tjere qe marrin “ pensionin” grek duke filluar nga krye trathtari Berisha qe e nisi kete komedi dhe me taborr nga pas si Cani, Pollo avokati i Belerit … etj….keto mostra duhet t’u hiqet shtetesia Shqipetare….

                                                                                       1. A
                                                                                        Aleko

                                                                                        Sa shqipetare gjakprishur qe paska vrndi i shqipeve.Edhe pollua i kuqeremte qenka grek. Ne gjurmet e Spiro Milos Bullanos dhe Belerit te Progonatit..O zot cpo na degjojne veshet!!! Cfare po behet keshtu???

                                                                                        1. N
                                                                                         Noci

                                                                                         Ky tani eshte i larguar nga vrima e Berishes,por eshte deshmitari me i afert i çdo afere,por edhe kriminale te Berishes,duke filluar me firmen Shqiponja ,vrasjen e Azem Hajdarit e çdo gje te kreut te PD si njeri shume i afert me te .Keto maskarenj e dijne mire qellimin e grekve me Himaren dhe paturpesisht e mbrojne Belerin .Po sikur t'a dijne edhe shume personalitete te BE ate qellim se Greqia jua ka sjelle ne maje te hundes se edhe me Maqedoninë keshtu beri dhe te gjitha pretendime territoriale per toka qe nuk jane te sajat .BE nuk jane budallenj se behet fjale per nje nenshtetas shqiptar me dy kombesi ,i cili tani ka filluar te ndihet grek qe ka fituar ne zgjedhje me 19 vota por eshte kapur ne shkelje te ligjit duke blerë vota dhe BE kur behet fjale per drejtesine nuk fal edhe pse djali i Stefanaqit do t'a mbroje,por mos ka filluar edhe ky te ndihet grek

                                                                                         1. A
                                                                                          Afrikani udhetues

                                                                                          Nga komentet kupton qe kjo eshte nje shiperi pa kulture dialogu. Te gjithe shajne, asnje s llogjikon po u mermende nacionalizmin. A thua se atdheu po u jep gje vec drurit e debimit. Mjer ne thoj ku do na sjellin. Edhe ne s ju perfillim. Gogoloida :)

                                                                                          1. f
                                                                                           fisi i amazones

                                                                                           Po ti o grek shqipfoles na trego experiencen greke te cfarosjes dhe tjetersimit te shqipetareve ne ate shtet fashist

                                                                                           1. A
                                                                                            Afrikani udhetues

                                                                                            C thua more koqe. Greket jane martuar me shqiptaret dhe jane bere pjese e komunitetit ne greqi.

                                                                                          2. Q
                                                                                           Qytetari

                                                                                           Me qen bir qeni se ky , nuk ja gjen shokun. Jane xhins qe e kane te trasheguar tradhetin ndaj Atdheut. Nuk e harron jugu i shqiperise, kur gjyshi i ketij kuqos, Take Pollo i veshur me rrobet e togerit te asfalise greke kryente masakrat me monstruoze , plackitje, vrasje e djegie shtepishe ndaj bashkekombesve te vete. Ja dhe ky i nipi paska rene ne zi, se pse na i celen negociatat dhe nuk moren parasysh veton e grekut. Phy rrace e poshter.

                                                                                           1. A
                                                                                            Afrikani udhetues

                                                                                            Nga komentet kupton qe kjo eshte nje shiperi pa kulture dialogu. Te gjithe shajne, asnje s llogjikon po u mermende nacionalizmin. A thua se atdheu po u jep gje vec drurit e debimit. Mjer ne thoj ku do na sjellin. Edhe ne s ju perfillim. Gogoloida :)

                                                                                           2. D
                                                                                            Donadoni

                                                                                            Ah mer Enver Hoxha sa shum paskan qen per plum ne ket ven , jan fsheur si bythqira baballaret e vet ne at koh , sot te pjellet e kurves shesin interesin komtar ku ky kurva ndyr ka vjedhur aq shum sa 10 milion euro i humbi ne ofshore ne qipro , mir qe ky bythqir e ka vjedhur ket popull dhe kte vend , por shet dhe interesat komtare bastardi pa moral burri kurv pa shtyll kurtizore genci kurves c PDja i ka te ter antishqiptar duhet te dali jadht ligjit .

                                                                                            1. B
                                                                                             BENI

                                                                                             O GENCE PEDERASTI O PEDOFIL GREK

                                                                                             1. a
                                                                                              astriti

                                                                                              e cudicme sa guxim kane keta njerez .megjithese une do te mendoja qe ky nuk eshte guxim ,ky eshte nje demostrim . demostrim i sherbysit qe i tregon te zotit besnikerine .cfare sharlatanesh ka prodhuar kjo shoqeri e degjeneruar .behet lajm ky pohim i turpshem.ne kete cast e dua te gjalle enverin ,ta rripte me thua ndyresiren .megjithese qetesohem kur kujtoj shprehjen qe,.....kuqi me i mire ka q......nonen e vet

                                                                                              1. a
                                                                                               astriti

                                                                                               e cudicme sa guxim kane keta njerez .megjithese une do te mendoja qe ky nuk eshte guxim ,ky eshte nje demostrim . demostrim i sherbysit qe i tregon te zotit besnikerine .cfare sharlatanesh ka prodhuar kjo shoqeri e degjeneruar .behet lajm ky pohim i turpshem.ne kete cast e dua te gjalle enverin ,ta rripte me thua ndyresiren .megjithese qetesohem kur kujtoj shprehjen qe,.....kuqi me i mire ka q......nonen e vet

                                                                                               1. A
                                                                                                Aron

                                                                                                Ja, keta jane Dhjermokratet dhe te zezat qe i kane bere Shqiperise, dhe pastaj bejne "patriotin". Keta duhen varur per kembesh. Te gjithe plehrat po bejne cmos per te liruar Pelherin, se ua ka vene per detyre afendikoi nga Athina.

                                                                                                1. E
                                                                                                 Erdogan

                                                                                                 Perse (perke ital) o Genitsere te turqizuar krijoni (criate angl) nje conflict te pa nevojshem (need) me vellezerit tuaj Greke? Ja ku jane bijte e Heronjve te Revolucionit Greke Arvaniasit. Ftoini ne festatt (Fiesta) tuaja Arnaute te Dhia-Sporas (diaspore "shqip") te shome se sa you vlen (value) lekura. Perse o te mallkuar kini ndryshuar qellimisht Topo-Onomat (toponim "shqip") te Vorio Epirit te Kastriotit? Nuk i dime Ne dhe gjithe bota qe Polis ne Nder (honor) te Perendise Greke Apollonios ne Fier ishte Epirote dhe jo Osmane? Nuk e dime Ne dhe gjithe bota qe Pirrua,Aleksandri,Arxileas (Akili "shqip") etj ishin Greke dhe nuk lane ndonje document Osmane (Arnaute) qe you pretendoni (pretend angl)? Perse o Idhiotas (Idiot "shqip") jini bere Kara-Gjoza.

                                                                                                 1. S
                                                                                                  Shkodrani-Belgjike

                                                                                                  Kta jan copat e m**it, anti Shqiptarët e viçidoli

                                                                                                  1. A
                                                                                                   AGELI

                                                                                                   O genci kurva,ai sistem coi ne vjen.per specializim,jo se ishe me i zgjuari,por se ishe djali Stefanaq Pollos,drejtorit te institutit te historise,qe studjoi dhe shkruskti historine e Psrtise,qe mesonte gjithe populli dhe gjithe studentet ne ate kohe,dhe ti mashkulli kurv ,si lavire,me te ndryshuar sistemi kalove djathtas, dhe nuk te doli keq,thone qe ke humbur shum dollar dhe euro ne qipro,do perendia te denoncon ndonje institucion qe ka prova e te ti msrin te gjitha e te te plasin brenda,e te te hedhin sapunin pertok kur te jesh duke bere dush,o grek i keq. Uku qimen e ndron po zakonin se harron o njeri lege.

                                                                                                   1. T
                                                                                                    Tani

                                                                                                    Po fajin e ka Edi Rama qe nuk i fut Brenda keta te gjithe me rralle duke fillu nga Saliu,Nard Ndoka ,ky Genci I vogel etj. Dhe ti kaloje ne site te gjithe pasurite qe kane dhe shtepite se nuk i dihet me ca I kane vene

                                                                                                    1. K
                                                                                                     Kushtrimi

                                                                                                     Si ske turp ti o funderine o moster,po ju e dogjet e shkaterruat kete vend,po si ske turp o ndyresire,ku ai moster ka vrare ata bij nenash ne peshkepi,o i shitur filo grek.

                                                                                                     1. L
                                                                                                      Leonidha

                                                                                                      Zoteri Pollo jeni totalisht gabim , se paku gabim , ne mos dhe paguhesh ose je i shitur tek dikush. Ose je i blere. Ste them dot tradhetar se edhe sikur te jesh me mire mos te ta themi. Ky popull ka duruar shume, do ju duroj dhe ju. Si mbjell kaq helm me gjuhen tende: si thua qe jemi kusherinje me molloset ? Ne jemi mollose sa jane dhe molleset shqiptare. Molloset i njeh gjithe bota qe jane shqiptare. Ca ka ketu per mos tu kuptuar. Ju dha Greqise se ca kish ngelur nga Greqia smund te mbijetonte me pa faren shqiptare. Po si thua qe nuk pretendojme te verteten per Aleksandrin. E dini ju se emri i monedhes tone quhet Leke per nder te Aleksandrit te madh. Ne e dime te verteten per Aleksandrin. E di gjithe bota qe nuk eshte grek , por eshte Maqedonas nga babai dhe ilir nga nena. Si mund te na nxjerresh argument Facebook se shqipja vjen nga greqishtja. Si mund ta hedhesh kete helm. Si mundesh te thuash dicka si hipoteze duke u bazuar tek Facebook . Po cne ju te thoni kete gje ? Po shqipja ska nevoje pe mbrojtje , aq sa nuk ka nevoje greqishtja. Biles me gjej nje gjuhe ne ballkan qe ka vazhdimesi: gjuha rumune e vjeter nuk ekziston - tashme eshte gjuha e romakeve, gjuha maqedonase - nuk mbijetoi, gjuha greke dhe ajo nuk eshte cfare ka qene. Atehere vetem shqipja ka vazhdimesi. Ju e dini kete. Po pse e percmoni kete vlere. Ju jeni kontradiktor: thoni se Beleri eshte i burgosur politik. Po atehere cpune ka Greqia ketu? Himara nuk eshte , nuk ka qene dhe nuk do jete kurre minoritare. Po cpune ka Greqia qe nderhyn. A cti besh qe nuk ka per fqinj nje vend me te forte ti tregonte vendin Greqise. Greqia ka shume borxhe ndaj Shqiperise i nderuar por mos kujto se gjerat harrohen. Shqiptaret kane ditur te tregohen te matur ne histori . Persa i perket Himares dhe Epirit gjithe bota e di qe jane shqiptare. Mjafton te kujtosh cka thene ne konf e Londres ministri i jashtem anglez. ( Ne e dime qe kjo toke Epiri i jugut i perket Shqiptareve por per interes te paqes do ja japim Greqise. ) Nje pyetje per ju: a keni qene gje pjese e diskutimeve midis intelektualeve shwiptare dhe greke ne vitet 90, te botuara ne Gazeten Koha jone varianti ne shqip? Pse intelektualet grek hoqen dore nga diskutimet? Se nuk kishin argumente. Kaq kisha. Besoj te kuptonni me mire realitetin. Mos mendoni se ky vend ska me burra. Vertet burrecet po shtohen por burrat ketij vendi nuk i shterojne.

                                                                                                      1. S
                                                                                                       Shame on Greece

                                                                                                       Amen Leonidha, Pa share Gencin, do thosha qe analiza e tij e sheqerosur eshte mbushur plot me genjeshtra dhe pasaktesira

                                                                                                      2. A
                                                                                                       Anila

                                                                                                       E tmerrshme si keta njerez duhet te marrin fryme ne Atdheun tone. Duan vota keta … Genc Polli … keta jane plehra. Ti zhdukim nga faqa e dheut. Nuk kane bin dhe Imannketa te poshter. Berishizmi me keq se Enverizmi . Te gjithe para drejtesise.

                                                                                                       1. A
                                                                                                        Andoni - Athine

                                                                                                        Me kete lloj gjuhe vazhdoni te flisni se as me dylbi nuk i shikoni votat.

                                                                                                        1. T
                                                                                                         Tepelena

                                                                                                         Genc Pollo bastardi, po sikur te pysje greqiret per te drejtat e shqiptarve autokton ne ate qe sot quhet Gre qi. Po per Camerine e pronat e çamve o bastard pollo?! Ke gjet demokraci te ckerdhavt ne Shqiperi se po te ishe te Gre qia nuk do te guxoje kaq lirisht more peder greqirje. Po Shqiperia nuk eshte soc ka qene, o qeni Pollo bastardi.

                                                                                                         1. p
                                                                                                          popull

                                                                                                          Ne Genci i themi karit, por ti je rrot kari bidivi o kuqo muti.Pergjigju Frangajt qe te akuzoi se je spiun i grekut,te tha dhe kush te ka rekrutuar dhe vendin ku te rekrutoi.Fol ore kalbesire

                                                                                                          1. I
                                                                                                           Italiani

                                                                                                           Sa mir paska bo sala qe te paska rraf ty mer mut Na erdhi keq atehere Po ti e paske pas hallall I degjenerum grek Ato i kendojn vetes vet greko maskara Ti do me i mbrojt

                                                                                                           1. L
                                                                                                            Loni

                                                                                                            Te qifte Athina gruan, nonen e motren ty o bythqir berishist!

                                                                                                            1. B
                                                                                                             Balashi

                                                                                                             Me vjen keq per te jatin e Pollos , se ka qene burre i mire , po nje thenie te popullit per Genci kuqon (pollo), do ta them . Populli thote qe : " kuqua me i mire ka qire baben e vet ne bythe " .

                                                                                                             1. P
                                                                                                              Popo

                                                                                                              Fuck you bastard!!!!!!fuck you!!!!!

                                                                                                              1. A
                                                                                                               Artan ortodoksi

                                                                                                               Plerat e Pd .mjere neve

                                                                                                               1. N
                                                                                                                Nik

                                                                                                                Ca komentues ketu gabimisht e perdorin shprehjen "dardha bie nen dardhen" per rastin Polloveshi. Ne fakt kjo shprehje perdoret ne kuptimin pozitiv dhe nuk i pershtatet fare rastit ne fjale. Shqipja duhet te kete me siguri diçka te tille per rastin negativ, qe tash nuk po me vjen nder mend por do te ishe diçka si "tradhetari bie nen tradhetar" apo "spiuni bie nen spiun" apo "matrapazi bie nen matrapaz".

                                                                                                                1. v
                                                                                                                 vishja plot

                                                                                                                 nga trendafili del ferra ose e kunderta

                                                                                                                2. G
                                                                                                                 Genc Po(rdh)a

                                                                                                                 Genc pordha, ja pse sdo vini kurre ne pushtet. Ju jeni te gatshem te shisni edhe Himaren, edhe Shqiperine per ti hypur kalot dhe njeher. Qelbesira.

                                                                                                                 1. N
                                                                                                                  Nga fshati titit

                                                                                                                  Ku jane keta analiqistet qe dalin neper tv per nje pordhe te Rames dhe te cajne bythen gjoja u digjet shpirti per vatanin per shqipetaret nga ky shkrim i nje antishqiptari me gojen e Saliut dhe te Ilirit turpe e faqe e zeze arjan QENI dihet po ju ku jeni futur,Po keta pordhitikanet e rrinje qe hiqen si shpetimtar si Arlind Qorri,Endri Shabani dhe trimi i trimave Tik Llapaj me Policin ku jane akoma te Qim Peka keshtu do behet Shqiperia apo ky shkrim nuk ju dhembe ju dhembin kollaret e Rames dhe kerkoni tju votojne Shqipetaret jo keshtu o trima e Salihut.Nuk behet Shqiperia me ju po qe se ju dhimset Saliu bashke me Pirdhon kuqo me shume se SHQIPERIA nuk keni rene nga qielli.

                                                                                                                  1. H
                                                                                                                   Habibi nga kurveleshi

                                                                                                                   Mir e ke ti zoti Pollo ,,,po turkoshqiptaret nuk e pranojne mendimin tend,,,

                                                                                                                   1. A
                                                                                                                    Asd

                                                                                                                    Ne fakt Genci po lufton kunder SPAK. Ai e di se c'ka bere, sa ka vjedhur dhe ku i ka fshehur. Te gjithe ata qe rrethojne dhe mbrojne Berishen, mbrojne veten sepse e dine qe do tu vije radha te japin llogari per krimet e tyre. Keshtu Genc-cari behu gati se do te vije radha tek berberi edhe ty.

                                                                                                                    1. E
                                                                                                                     Era

                                                                                                                     Genc Pollo felliqesira dhe ndyresirame e poshter e ketij vendi . Ja kush na kane qeverisur ne , keta kafshe . Kete qime bardhinnprandaj e ka bere zoti keshtu , ta dalloj nga gjithe dynjaja. Zemer zi , shpirt zi shesin cdo gje vetem per interesat e veta . Larg berishizmit . Keta jane lolot dhe larot e Saliut qe do dalin para drejtesise …. Berishizmi me keq se Enverizmi. Mashtrime, genjeshtra , manipulime , vrssje, prerje , vjedhje. Krim i organizusr, Sude, Gerdeci , 21janari e plot e plot zullume dhe poshtersira te tjera …

                                                                                                                     1. P
                                                                                                                      Poshte te shiturit

                                                                                                                      I shitur. Sa te ka paguar greku per kete shkrim???? Mos befsh hajer dhe i hengersh ilace ato para qe te kane paguar

                                                                                                                      1. A
                                                                                                                       Aleksandri i vogël

                                                                                                                       Lexova dhe te gjithe komentuesit,ku nga reagimi i shumicës del qarte qe shqiptaret jane ndjere te fyer dhe me te drejte. Dhe nga kush ,nga nje politikan qe eshte deputet qe ka qene ne qeverira dhe qe ne vend qe te mbroje vendin,qytetarin e vet,kombin e vet,perkundrazi e perdhos atë ,e baltos,e denigron,e perqesh,e dhunon,e ç'kombtarizon atë,duke e bere ate nje 'zhele' të cilën mund t'a hedhësh në 'kosh' kur te duash,u mjaftoka nje veto e gerrqise. O të shker*efshin qentë e lagjes 'o kamikaz i grekut',qe ke tridhjet vjet e je fshehur pa shkruajtur nje rrjesht dhe tani papritur del hapur si antishqiptar i thekur. Mere me mend se ku t'i ka ul greku brekët qe te ka detyruar te dalesh aq hapur. Por elbete ne keto kohe te nxehta te botes,ti i duesh kesaj pjese te botes t'i hedhesh benzine zjarrit ,se kete di te besh ti e ca te tjere dhe se per kete jeni urdhruar te gjithe ju antishqiptaret,qe s'po lini gje pa bere si gjithmone ,por kohet e fundit edhe më shumë,neper televizione e neper afera te pista dhe denigruese kunder Shqiperisë,vetem që këtij vendi t'ja beni gropen edhe me te madhe se ç'i ështe bërë këto 3200 vjet,qe nga lufta e Trojes. Por kemi mbijetuar e do mbijetojme,se shqiptaret kanë një armë të forte që pak kush e ka,gjuhën,qe pavarsisht se jane munduar ta pengojne te mos e shkruajne ,me shprese se mund t'a harrojnë,nuk ia kane dalur dhe tash edhe pse emigrojme ,e kemi gjuhen dhe do kthehemi . Këtë gjuhë ne e kemi çuar 'dor m'dor' brez pas brezi dhe keshtu do të jetë gjithmone, se gjuha jonë e bukur do të jetë e mbetet 'e vetmja armë' për të mbrojtur trojet tona. Kemi cepin më të bukur në Europë n'a pranon a s'na pranon Europa,o kok lo*e i ndryshkur. Europa,apo BE -ja e sotme ,ështē nje formacion pa kellqe,i brishte,me kontradikta dhe kundershti ,pra dhe i pakolauduar mirë,sa kohë që ka në gjirin e saj ka një shtet të sajuar si Greqia që mbi të gjitha shkel çdo kusht të Brukselit,per minoritetet e te drejtat e tyre,sepse nuk i njeh minoritetet,nuk njeh Çamērinë,jo më të flasim për të drejta të tjera ,apo mban njē ligj lufte që i perkiste luftes me Italinë fashiste etj. Por kur ajo te vije e te reformohet Gerrqia do pērjashtohet nga BE,atehere Gërrqise do i vendosim ne veto për të hyrë,sepse ajo po s'njohu Çamerine,po s'hoqi ligjin e luftes,po s'hoqi dore nga pretendimi i vorio-epirit,etj etj, ,ajo t'a harroje Europen dhe 50 vitet e 'mjaltit' me të. Keq për të po nuk pranoi dhe do vij dita qe te izolohet,se ne fund te fundit ēshte ndotur shume nga rraca te tjera me ngjyre,që nuk i përkasin greqise se vjeter,apo pellazgjise.

                                                                                                                       Lini një Përgjigje