Protesta e dhunshme para bashkisë, reagon dhe ambasada e Italisë: Dënojmë aktet e dhunës, të pajustifikueshme

19 Prill 2024, 16:20Politika TEMA

Protesta e dhunshme para bashkisë, reagon dhe ambasada e Italisë:

Edhe ambasada e Italisë në Tiranë ka dënuar aktet e dhunës në protestën e Rithemelimit para bashkisë së Tiranës. Ky reagim vjen pas atyre të ambasadës britnaike, amerikane dhe të BE-së.

'Ambasada e Italisë në Tiranë dënon aktet e dhunës të kryera sot gjatë protestës së zhvilluar para Bashkisë Tiranë. E drejta për t'u organizuar paqësisht e për të protestuar është thelbësore në një shoqëri demokratike, por dhuna ndaj objekteve apo personave nuk është aspak e justifikueshme.', thuhet në reagimin e ambasadës italiane.

6 Komente

 1. d
  drin

  Vetem mafioze dhe tregetare vizash ka prodhuar kjo ambasade.

  1. T
   Tironci

   Te gjithe maloket qe jetojne ne Tirane duhet me i fut hu ne sume ,kafsha nuk mundet te jetoj ne qytet por ne male .

   1. j
    jevgu

    FOLLOW THE MONEY. Kjo eshte shprehja me aktuale ne albanistan dhe jo vetem. Keta qe u shqyen bythesh neper kangjella dritaresh dhe gardhe dyersh per afersisht 10-12 vjet dhe duke shkaterruar pronat publike nuk kane absolutisht asnje ide se perse e bejne pervec faktit qe jane paguar per nje suvllaqe dhe birre qe e marin ne trotuar duke mare vrrull per yxhymin e rradhes. Nga ana tjeter, aq te intimiduar jane dhe policia dhe te ashtuquajtura forca te rendit sa nuk dine se cte bejne me kto turma vandalesh duke i pritur me duar kryq sepse keshtu jane udhezuar nga eproret e paafte. Ligji eshte i qarte dhe i shkruar shqip "ja qifsha robt" shkatrrimi dhe vandalizmi i prones publike denohet me ligj. Cfare nuk kuptojne keta police analfabete ? Bota keto lloj sulmesh nuk i toleron ne asnje minute dhe "retaliation" dhe forca policore vepron ne moment pa asnje dyshim per te vendosur rendin. Shteti duhet te tregoje dhembet dhe fuqine pikerisht ne te tilla raste qe mos te kemi pershkallezime te situatave me humbje jetesh. Tani nuk duhet te gjejme arsyen pse Mul kuksjani me ate konen e Dumes u shqyen bythesh me molotove ne mes te Tiranes dhe policia krruan koqet.... Hetimi duhet bere ne financat e tyre duke filluar nga familja e kucedres nga Vicidoli tek familja Adams dhe tek mediat e paguara te tyre. Eshte detyre e SHIK dhe e cdo agjenti te sigurise kombetare ne albanistan te hetoje keta ish drejtues te partive qe ne fakt jane organized crime syndicates te financuara nga muzhiket rregullisht. Nuk ka asnje hetim per kete sepse te gjithe jane apatike te corientuar dhe te paafte te bejne detyren me themelore per te cilen jane merre ne pune. Ndoshta nuk paguhen mjaftushmerisht apo jane te lidhur me krimin eshte pikersisht shteti qe duhet te veproje menjehere. RIstrukturimi i shtetit te albanistanit eshte nje domsodoshmeri nqs duam qe SPAK mos te jete aleati i ketij shteti per cdo minister dhe zyrtar. Njerez me experience ne ushtri dhe sigurimin kombetar jane ata qe duhet te drejtojne institucionet me te dobta qe ke per momentin albanistani. Ministria e mbrojtes(qe as ndertesen e vet nuk mund te mbroje) dhe ministria e brendshme(ku cdo njeri eshte ose i alkolizuar ose analfabet). Rama tani ka fillu kengen e armatosjes sepse ja ka kerkuar uncle sam dhe ne fakt eshte nje gje shume e mire per te gjithe ne. Nuk mund te kesh nje ushtri funksionale me kete katrahure qe eshte albanistani qe floten ushtarake ajrore ka vetem dy helikoptera (njeri eshte ambulance) pa karburant, apo flota detare me 6 motoskafe pa asnje mjet luftarak godites pervec kobureve te vjedhura te stafit prej dy vetash te varkes me motorr. Nuk ka asnje arsimim ushtarak asnje shkolle militare pervec nje ndertese ne Sauk qe me shume prodhon modele per konkurime te misseve. Dhe Policani ne menyren me ironike del me pensioniste (zoti i bekofte shpirtin) qe jane gati te fusin ato linja te vjetra te prodhimit te municioneve ne pune ne cdo moment. Vjedhja e rradhes me koncesionet e rilindjes se Policanit sapo ka fillur te marri skica, strategjira dhe kryesorja fonde dhe tendera.. Shkurt muhabeti kemi fondet e rusve per Mul kuksjonin me molotove dhe fondin e Policanit qe duhen hetuar nga SPAK dhe SHIK nqs ky i fundit akoma funksionon

    1. H
     Henk

     Jevgu. ????????????????

    2. G
     Gomari i babatasit

     A ka dinjitet ky shtet,kjo qeveri,si lihen te bejne si te ju teket njerez qe kete moment duhet te ishin para ligjit apo varja,sidoqofte turp per organet ligjzbatuese qe lejojne keso gjerash.

     1. r
      robi

      Po Sali Lush turikali a kishte ardhe me tank ne pordheste . Jevgu Belo krrici kujton se do hyje me force ne zyren e kryetarit Lali se me vote duhen dhe nja 17 vjet qe te bindesh popullin o hunderr i neveritur.

      Lini një Përgjigje