Rama zbulon pengesën që duhet të kalojë Shqipëria për të hyrë në BE

29 Shkurt 2024, 14:16Politika TEMA
Rama zbulon pengesën që duhet të kalojë Shqipëria

Për kryeministrin Edi Rama është mendësia e rajonit pengesa më e madhe që do të duhet të kalojë Shqipëria për t’iu bashkuar Bashkimit Europian.

Rama tha nga konferenca për mediat pas samitit midis BE dhe Ballkanit Perëndimor për planin e ri të rritjes se për diçka të tillë ishte rënë dakord edhe 10 vite më parë, por shkopinjtë nën rrota që fqinjët i fusin njëri-tjetrit dhe përplasjet me bazë politike e kanë mbajtur peng integrimin.

“Pengesa e vetme më e madhe së cilës mund ti trembemi është mendësia midis vendeve të rajonit sepse siç e thashë më parë, ky plan i ri i rritjes sa i takon çfarë duhet të bëjmë në planin rajonal është saktësisht ajo që kemi rënë dakord në parim 10 vite më parë.

Është saktësish çfarë jemi përpjekur të çojmë përpara me Ballkanin e Hapur dhe arsyeja që në 10 vjet nuk arritëm të përparonim aq sa do të donim ishte mendësia dhe ndërhyrja e çështjeve politike dhe retorikës së politikave të brendshme kundër interesave tona. Pra pengimi i qarkullimit të kamionëve është krejt kundër frymës së Procesit të Berlinit dhe shkronjës së planit të ri të rritjes”, tha Rama. 

Sipas kreut të ekzekutivit tanimë ka vend për optimizëm pasi deklarata e samitit të sotëm është firmosur nga të 6 vendet e Ballkanit Perëndimor. Rama tha se ajo çka duhet bërë në vijim është puna e përbashkët për të ecur më shpejt drejt BE-së.

Kjo sipas kryeministrit duhet të ndërlidhet edhe me reformat e thella në përshtatje me direktivat dhe legjislacionin e bllokut, që Shqipëria dhe çdo vend tjetër në rajon duhet të zbatojë deri në 2027.

“Deri më tani shohim që ka vullnet të mirë, deklarata e përbashkët është miratuar nga të 6 vendet. Kemi rënë dakord të përqendrohemi fort te puna së bashku. Nëse do të jemi në gjendje ti bëjmë gjërat së bashku do të ecim shumë shpejt, nëse jo do të dështojmë të gjithë, sepse çdo gjë është e ndërlidhur.

Nuk mund të pretendosh që të kesh një kosto transaksioni të njëjtë me vendet e Be dhe pastaj koston tjetër të transaksionit t’ia ngecësh fqinjit. Jo nuk funksionon.

E dyta është puna e brendshme. Plani i rritjes nuk është i shkëputur nga reformat e vendeve anëtare. Plani i rritjes është një bashkudhëtar i procesit tonë të rezultateve në reforma. Si Shqipëri na duhet të ecim përpara me një valë të re reformash, që e kemi nisur”, shtoi Rama. 

53 Komente

 1. a
  abu bin rami

  Ky gjigand eshte edhe fillozof Arr i fryre

  1. T
   Taku

   Na qelbe ere , mos fol me mire

   1. m
    mendimi

    Taku, po te vjen ere, shko poshte ballkonit se atje ke ere te mire, paçavure njerez ! Do ndihmoni ju te behet Shqiperia qe jetoni ne breket e hajduteve dhe krimineleve qe e shkqterruan!

    1. p
     piktori

     O mendimtar pse piktori eshte jo hajdut e ??????????????

   2. k
    k

    Keni bere ligje qe grabisin pronen e tjetrit dhe foni te hyni në BE ? Hani mut dhe rrini ne ate moçalin ekzistencial .

    1. P
     Pordhe me rigone....

     Ki eshte kar komplet.... shikoni si vishet si halldup,me leshte e pa rrujt,mjeker si plak i 1900 !! Sa here pi turkish coffee a ha supe me shale pule a zogj m'sac i katranos mustaqet si lesh arabi....!! Me kapister me ngjyra te pedereve.... Hanemja kishte vesh kapelo te kuqe...

    2. N
     Niku

     Pengesa kryesore eshte sepse je vend me 70% popullsi myslimane. Nga njera ane do Evropen, nga ana tjeter perqafohesh me Erdoganin dhe ngre xhami ku te doje Rexhepi. Evropa nuk e thote me ze te larte, por ka nje arsye pse Turqia ka qe ne 1963 qe sorrollatet neper korridoret e Brukselit dhe s'po e qasin brenda. Te gjitha vendet qe jane anetare te BE jane me shumice te krishtere.

     1. D
      Detari

      sakte, Evropa duhet tja u thoje hapur ketyre wannabe-turqve se lane nam.

      1. B
       Bureto

       Jo @Niku, jo! S'ka lidhje anëtarësimi i Shqipërisë me muslimanët. Sot në vendet e BE ka me miliona të tillë; Gjermania vetëm turq ka 4 mln; Hollanda mbi 2 mln indonezianë dhe mbi 200 xhami, Franca po ashtu 5 mln. algjerianë e tunizianë; Britania e Madhe mbi 5 mln. (pakistanezë, indianë, bangladeshas etj); Spanja 2 milion marokenë etj; Italia miliona të tjerë, dhe ku në Romë është xhamia më e madhe në Europë; Bullgaria mbi 1 mln turq. etj, etj. Pra sa i përket hezitimit të pranimit të Turqisë në BE, ajo që i tremb më shumë europianët, është fakti se ajo ka sot mbi 85 mln. banorë, duke ia kaluar dhe Gjermanisë, e bëhet kështu shteti më i madh në Union, kur sipas rregullave të BE do ketë nr. më të madh të deputetëve në Parlamentin Europian, institucion ku merren dhe vendimet më të rendësishme të Bashkimit. Kësaj i druhen më shumë ata, këtë e di dhe vetë Turqia, ndaj dhe nuk bën shumë presion. Por ka dhe interes, bën sikur do, por pëlqen më shumë të rrijë jashtë se si e tillë është më e lirë në politikat e saj, të cilat brenda BE, do t'i kishte më të kufizuara.

       1. S
        Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

        Sakt shume myslo ka neper Evropi por keta njethundrake turkoshqipfoles m'Albanistan jane me keq se cdo rrace arabe ne mbare boten.....te pabese,te pacipe (emer kristian e gjak/mbiemer turk!!)..nuk ka Algerian ne France a Turk ne Germany qe te mohojne origjinen e tyre dhe te prinderve te tyre.

        1. A
         Arvanitasi

         Na rrufsh Karjan Çanin o sunit or korrak Athine pederast e bir pederasti

        2. D
         Detari

         Bureto, muslimanet ne shtete evropiane nuk jane autokton por refugjate dhe pakice. Ne albaniston shumica jane islamik sunite. Nuk shikon minare ne evrop si sektu qe ka akoma dhe ne cdo fshat te humbur, nuk degjon pellitje ne arabisht ne nje popullsi qe sdi arabisht. dhe e fundit albanistoni prodhon vetem refugjat, krim dhe taliban (lufta siri mijera arnauta shkuan per te luftuar per allahi)

       2. T
        Tani

        Pengesa e Shqiperise per ne BE eshte Vetem Rama.BE e shikon si lolo obori.

        1. P
         Patriot

         O popull shqiptar! Degjojeni fisnikun!

         1. Y
          Ymër Nekrologu I Pësht-Largut

          Zbulues I madh është Ramkari I Surrelit,..zbuloi hidrogjenin I Bulqizes, naften e Shpiragut, MURATCHAT GPT, Lulqimin, McConigalin, Kimeten, 2 Aleksat, Spirikaripalin, Ulusiun, GonxheVaginën dhe....Ymerin e pleshtave të Pështanit. Zbuloi edhe te semes ku do e çojnë Zdromsi vajguror.

          1. X
           Xhixh Merimonga

           Zbuloi dhe halen ku futi Sale ere mutin.....kishe harru me shkrujt

           1. e
            erjola e bija e flamurit dhe teutes dashnorja e ar

            hahahaha ke harruar like shtangistin

            1. A
             Asd

             Ke harruar vargun e qelbur te krahut tjeter me sali e kompani!

            2. P
             Patriot

             Fisnikun Rama!

            3. N
             Nderpriteni pak ushqimin, mos hani ...... mut gjit

             Ky eshte komplet i droguar. Ramut deri dje mburreshe me 10 milion turiste qe hyne ne Shqiperi(6 milion ishin kosovare qe hyne e dolen disa here me torba te mbushra me buke) te ardhurat e tyre nuk ndikuan fare ne buxhet. Ne Samit sipas urdherit te dhene nga zhelja Zelenski do te zhvillosh industrine e luftes (ate qe shkaterroj Saliu e me pas Tos pijaneci) per te furnizuar Ukrainen me arme qe po ja shteron vete Perendimi. Sikur nuk shkon qe paralelisht te zhvillosh edhe turizmin edhe industrine e luftes..... ti gjithnje shkon pas berihajes dhe veteafrohesh per cdo gje n dem te Shqiperise sic bere me Melonin per refugjatet nga Afrika.

             1. R
              RAIFI

              Nuk e ghot çarratai kushtin e vetëm për tu fut Shqipëria në BE edhe po punon në atë drejtim pra të shes interesat e shqiptareve jash Shqipërisë Londineze.Të shet Kosovën se kështu ia kërkon Francs dhe vendet sllave,por edhe ca ish koloniale të tjerë europian që kanë mbajt botën nën thunderr me shekuj të tërë.

              1. T
               Titvasil shkollëshumi

               Raif!. Kujdes or burrë se edhe budallallëku duhet të ketë një kufi. Me shumicë të bën dëm, ndaj më mirë pusho pak se lodhesh e pastaj, larg qoftë, na sëmuresh e kush do na klehasë pastaj..

              2. B
               Buda

               Per nje njeri qe ia ka kushtuar jeten studimit te historise se Shqiperise dhe Ballkanit, e vetmja rruge e bashkimit te shqiptareve ne epoken e re te globalizimit te ekonomise, heqjes se kufijve midis shteteve dhe levizjes se lire te mallrave dhe njerezve eshte "Ballkani i Hapur Demokratik". Shqiptareve ua kane vene kufijte me forcen e armeve fqinjet shoviniste Greke, serbe e malazez pas fitoreve te tyre ne Lufterat Ballkanike 1912-1913; tani Shqiptaret jane ne anen e duhur te historise dhe do t'i shpartallojne kufijte.

               1. S
                STRUGA

                Çdo gjë e ka thënë qartë dhe sakt, pikë! Kush s‘do ta kuptojë, vetë është fajtor ose rast i humbur, i pashpresë që të kuptojë diçka në jetën e tij.

                1. E
                 Emiljano

                 Bla bla bla,pengesa vetme jeni ju plehrat e politikes qe qelbeni era korrupsion dhe krim.Pa u zhdukur ti Meta dhe ai ballkonisti ta harrosh se futet Shqipria ne Evrope

                 1. A
                  Asd

                  Komenti me i sakte.

                 2. S
                  Sufllaqja me qepe

                  O derr global, kosova me serbine pengojne njera tjetren. Ti pse pengon Shqiperine?

                  1. l
                   lindio

                   Do ti duhet qe ti te mos vjedhesh.Kjo eshte pengesa.

                   1. D
                    Ddr

                    Pengesa je ti dhe politikanet shkerdhat qe kane udhehequr kete vend mbas viteve 90

                    1. P
                     Populli Demokrat

                     BRAVO...EC PLAKO...ME TY DHE 30 VJET...FUCK BASTARDEVE BERRISHJANE NON GRATAT,DHE BAJGAVE QE KOMENTOJNE KETU....

                     1. m
                      mirel

                      bajgat e vetme ketu jane patronazhistet si puna jote

                      1. E
                       Emiljano

                       O popull demokrat o te kripsha trute ty megjithe Ramen dhe Berishen o rrotkari

                      2. s
                       sapa

                       Pengesa kryesore eshte qe nuk ju fut kush ne burg te gjitheve!Te futeni ne burg ju te gjithe dhe pastaj Evropa therret vete dhe nuk ka nevoje ti lepihet askush!

                       1. D
                        Detari

                        pengesa eshte populli islamik me qeveri zagare te turqise. per cfare e doni Evropen o arnauta, evropa eshte krv per ju, shikoni filmat turq dhe shkoni ne xhami ju pret baba mondi lol

                        1. A
                         Arvanitasi

                         po te zura ta vura o Dekar grek qiri te shkerdhefsha papune dhespotin e Janulles kancerozin. Sumen pastroje mire e vajose qe te çkepesh pas meshws se kakes me bura.Yt pederaste zhabzinj grek qira

                         1. V
                          Vasili

                          Gjineken kujdes o dekar evgjito grek qire se ta kenaqen ne Karjan shqiptaret ne mes te Athines. Shyqyr qe legalizuat dhe ligjin e tani vetem kar bithes keni pa ushqim

                         2. .
                          .

                          Kollare per psikopate

                          1. B
                           Ben

                           Lideri global qe po zgjidh punen e migranteve afrikane ne Itali dhe Gjermani, luften Rusi-Ukraine, luften Izrael-Palestine. Tani ka ngelur vetem Ballkani per nje zgjidhje te duhur nga lideri yne global.

                           1. L
                            Liu

                            Per te ardhur keq qe mashtrimet e rames tani degjohen akoma me fort. Kush e beson akoma kete karagjoz qe gjasme pengese per integrimin qenka mendesia. Ne fakt e vetmja mendesi qe eshte vertet pengese eshte ajo e korrupsionit dhe arrogances se pushtetit te rames dhe shpurres se tij me bishta si balla veliaj etj etj

                            1. L
                             Leo

                             Ore koto.ziheni se dhe sikur ne te Isham shtet tamam,prape sna.pranonin ne BE. Kush do.na.pranoje? Keta qe na shkermoqen si vend,na shperndane neper 6 shtete te ndryshme?

                             1. T
                              Tani

                              Rama mashtrues por po behet dhe qesharak dhe po luan nje komedi te zeze se fundmi. Turp si mund te tallet dhe te beje protagonistin me nje komb qe eshte ne lufte. Ky mezi paguan ata ushtare amatore qe kemi ne shqiperi, dhe me nje infrastrukture te mbrojtjes katastrofike, nuk paska turp te beje edhe si prodhues tani.

                              1. D
                               Dia

                               Pengesa kryesore eshte vete rama dhe te vetet. Le te genjeje sa te doje, te vertetat diku do dalin. Dhe kane dale hapur fare ne gazeten serioze franceze MEDIAPART.

                               1. $
                                $antiago@Chil€

                                Hajde dru me pre ...se ska shans për në BE. Me Ramë hajdutin - kryetarin e mafies shqiptare , që e ka bërë shtetin si han dhe tall bythën me një komb të tërë (më keq se Sali kufoma) hyrja në BE është e pamundur.

                                1. D
                                 Drago Ljup

                                 Pengesa e vetme je ti o Ram Psikopati,dhe spiunet e ish sigurimsat qe punojne ende per Putinin.Edhe 100 vite nuk hyni ne BE.Race e mallkuar.

                                 1. A
                                  Aldo

                                  Bravo Ed Rama! I ke dhene Shqiperise vendin e merituar si me i moçmi ne gadishullin ilirik e me gjere

                                  1. E
                                   Eh ç'na gjeti...

                                   Lum si ti, qe je i lumtur...

                                   1. A
                                    Aldo

                                    ik or pederast komento gjetke e jo ketu loqe

                                  2. 7
                                   768

                                   Justifikime...o mik kam ceshtjen ne gjykate apeli nga viti 2017...nuk eshte zhvilluar as seanca e pare...e ti thua Shqiperia ne BE...a je be terezi...Shqiperia eshte me keq se Bjellirusia...

                                   1. T
                                    Trimi

                                    Si perhere fajin e ka dikush tjt,ne kete rast kosova i bie.hahaha.ore ti mire e ke se ky popull kshu e do

                                    1. E
                                     Eh ç'na gjeti.....

                                     Autoritarizmi i pakufishem qeveritar ( EdRomist) ;........Demokracia e munguar;........ Mungesa e Parlamentit funksional;........Mungesa e Opozites konstruktive;........Sistemi i drejtesise i kapur nga krimi;........ Mediat te kapura nga qeveria dhe krimi;........ Korrupsioni galopant;........ Ekonomia e shkallmuar infernale;........ Pastrimi i parave te krimit me ndihmen e shtetit;........ Sistemi i edukimit skandaloz;........ Mungesa e Sindikatave;........ Niveli i jeteses;........ Grabitja e prones me ndihmen e shtetit....etj. etj....

                                     1. V
                                      Vasili

                                      kar me zile se sjemi per romane ketu, bole burre

                                     2. B
                                      Barbarian

                                      Une them qe fajin e ka populli. Duhet ndryshuar populli qe jeton ne Shqiperi, per te na hapur deren Evropi. Prandaja o burra... sa me shume iraniane, afgane, arabo-afrikane, qe ta ndryshojme sktrukturen popullore.Funksionon, ju betohem...pyesni KM

                                      Lini një Përgjigje