Skandali i përdorimit të siglës dhe emrit të PD nga Berisha, reagon Alibeaj: Shkelje e rëndë, jemi në kufijtë veprës penale

15 Mars 2023, 22:39Politika TEMA

Skandali i përdorimit të siglës dhe emrit të PD nga Berisha,

Kërkesën për regjistim në KQZ të koalicionit ‘Bashkë Fitojmë’, të Ilir Metës dhe Sali Berisha, kryetari i komanduar i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj, e ka cilësuar si shkelje të rëndë ligjore, pasi është përdorur sigla dhe emri i PD-së.

Sipas Alibeajt, ky përdorim, i shkruar në një dokument zyrtar që ndodhet aktualisht në KQZ është në kufijtë e veprës penale. Alibeaj i bën thirrje kreut të KQZ-së Ilirjan Celibashit që të marrë masa urgjente për të shmangur regjistrimin e një koalicioni që përdor në mënyrë të paligjshme logon dhe simbolet e PD.

Kryetari i komanduar i PD-së nënvizon se PD është në pritje të vendimit të KAS dhe çdo përdorim juridik në KQZ apo në institucione të tjera i emrit, siglës apo logos së saj është shkelje e Kodit Zgjedhor dhe mashtrim për zgjedhësit.

"Depozitimi në KQZ për regjistrimin e koalicionit “Bashkë fitojmë” përmban një shkelje të rëndë lidhur me përdorimin e siglës dhe emrit të PD. 

Ky përdorim, i shkruar në një dokument zyrtar që ndodhet aktualisht në KQZ, është në kufijtë e një vepre penale. PDSH nuk është regjistruar ende në KQZ, kjo falë tifozërisë politike të drejtuesit të saj. 

Në cilësinë si kryekomisioner, Celibashi duhet të marrë masa urgjente për të shmangur regjistrimin e një koalicioni që përdor në mënyrë të paligjshme logon dhe simbolet e PD. Partia Demokratike mbetet në pritje të vendimit të nesërm të KAS. 

Çdo përdorim juridik në KQZ apo në institucione të tjera i emrit, siglës apo logos së saj është shkelje e Kodit Zgjedhor dhe mashtrim për zgjedhësit"- shkruan Alibeaj.

14 Komente

 1. H
  Himarioti

  He ore surrat shimpanze, Alibeu, e deshët shumë kryekriminelin e kombit tonë, Sali Shpellar Berisha. Po tani? Ju të SHQUP-it jeni të gjithë për t'u mbytur vërtikalisht, kokëposhtë, në Lanë

  1. V
   Vranakonti

   Mos u beje merak o Alibeu se nuk e regjistron KQZ Sailn,por ama edhe ti nuk ta ka qejfi te regjistrohesh se e ke te qart humbjen.

   1. G
    Gjergji

    Është e qartë! Celibashi nesër regjistron koalicionin " Bashkë Fitojmë" kurse KAS rrëzon kërkesën e grupit Alibeaj për regjistrim në zgjedhje.. Pra dy fakte dalin zbuluar, fakt i parë është trekëndësh i Bermudës,Rama- Meta - Berisha( paska pasur të drejtë Basha) Fakt i dytë rivalitet i hapur,mes amerikanëve ,një pjese të gjyqësorit dhe PD së Bashës kundër trekëndëshit të Bermudës kryesuar nga qeveria Rama. Do ikë Kim, do vijë ambasadori.i ri amerikan dhe do ju qijë motrat ,Ramës të parit dhe krokodilëve të tjerë të korrupsionit Berisha dhe Meta ...

    1. k
     k

     Maloku nuk njeh ligjet e shtetit.O merr pd ose vdes para kqz.I mjeri shpreson të shpërojë gjënë e vjedhur duke zaptuar siglën e pd.

     1. I
      Ilir

      Princi i Libofshes qenka nxehur, lol.

      1. Q
       Qytetari

       Po ku njeh rregull dhe ligj shpellari i Viçidolit. Kjo racë e pagdhendur duhet internuar në gropë të derrit dhe pas disa mijëvjeçarëve mund ti afrohet qytetit. E kuptoni o milet se çfarë kafshe kemi patur në krye të vëndit.

       1. D
        Dikush duhet ti thyej Turnjt qelbsit Shpellar

        por si duhet ama . me ja shqy nofullat ,ne ate gjendje sa Lilipuatan t'ja shtij shuren me pi me kallam -e mos te flasi me deri ne vdekje , ky Surrate Muti i Qelbur

        1. S
         SOPIQOTI

         ALIBEAJ ka te drejte.Sali Vicitoli te shkoje diku tjeter per tu strehuar politikisht.

         1. o
          opozitat e sajuara jane te Deshtuara

          Aloja as i zgjedhur as i votuar nga demokratet kerkon te shtyje mushken me tagrin qesharak "Kryetari i komanduar nga Lyli i dorehequr"...por edhe kete nuk ja la Gjykata Apelit ta gezoje kur me vendim te 3 marsit ktheu ne detyren e Kryetarit te PD ...ate Lylin e dorehequr mbi 1 vit me pare! Ik Alo e bej shurren, edhe ate kur te jape urdher qeveria...

          1. "
           "BOHOTINA"

           Disa komentues here pas here per çdo problem perdorin shprehjen: "He mo se fajin e ka SaliHu", qe medemek ai nuk ka faj, por shihni punen tuaj. Majde sot lexova ne nje portal se SaliHu ka thene se jane mbyllur disa shkolla kete vit ne fshatra. Po kur s' ka femije pse duhet te rrije hapur, per lopet? Une kam tjeter mendim. Ky monster a perbindesh Berisha, ne menyre apsolute, ne se ka vertet nje gje apsolute, ka faj per te gjitha ne kete vend. Ai, sa hipi ne fuqi, e goditi ne qelize, ne embrion shtetin shqiptar, ne cdo aspekt dhe ja sot ku jemi... E goditi, sic ia kerkuan te huajt ku ka ngrene lugen e corbes. E goditi ne levizjen e pakontrolluar, e goditi ne rilindjen e vvlavrasjes, e goditi ne prishjen e organeve te drejtesise, te mjeksise, te arsimit, e goditi ne industri, bujqesi e blektori... e ja ku jemi...

           1. Z
            Zeni slobodankes

            keshtu duam ta shofim PeDen. Te hane kokat e njeri tjetrit

            1. U
             Ujku Plak

             Po ku e Rruan Sala per kesoi Shkeljesh, sa ka vrare e Vjedhur Berisha dhe nuk e prek kushe. Çdo gje po ecen sipas Planit, Ripjelljes i intereson kjo gjendje se eshte ne Pushtet, qe i bie Xhepat plot. Keta te Opozites i kan Xhepat plot dhe duhet te kaloin shume breza qe ti mbaroin, bein sikur Zihen e Shahen ( nuk e kan fare Problem se jan te paftyre dhe Rq) sa per ti hedhur Hi syve Militanteve koke bosh. Mjere Shqiperia dhe Shqipetaret e Ndershem.

             1. T
              Tony E

              O Ali bej boll o burr se e bere balte edhe b q e kane nje limit ti spaske fare Nuk e di me cfare imazhi do dalesh ne zgjedhje thjeshte po u prish pune demokrateve do hush ne histori si kokrra B Q

              1. a
               ajo militantja beratase

               As buke as uje nuk duam, vetem te shohim Ramen aty ne kryeministri duke lojtur basketboll.

               Lini një Përgjigje