Thikat mes demokratëve: Lufta absurde që bëhet pas shpine!

5 Qershor 2023, 17:38Politika TEMA

Thikat mes demokratëve: Lufta absurde që bëhet pas shpine!

Nga Ylli Pata

Ka një panoramë absurde të luftës së gjatë që po zhvillohet brenda opozitës që prej humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit 2021. E sidomos pas shpalljes non grata të Sali Berishës.

Këtu, në këtë hapësirë vendimtare të shoqërisë shqiptare, pasi opozita në një vend që bën zgjedhje është institucion, ka një panoramë krejt të pazakontë të një beteje që nuk po bëhet ballë për ballë.

Të vetmit që janë më të qartë në këtë betejë janë Sali Berisha dhe Ilir Meta, që edhe pse janë konkurrentë me njëri-tjetrin, synimin e kanë të përbashkët. Të nxjerrin jashtë lojë opozitën anti-berishë dhe pro SHBA, e cila është edhe ajo legale juridikisht.

Tentuan që nga shtatori 2021 qoftë me fushata frenetike, me sulme të egra mesjetare, intriga pallati dinake siç ishte 8 janari, por sërish nuk arritën dot të bëjnë irilevante një fuqi politike, e cila edhe pse e dobësuar ka më shumë peshë politikisht sesa dyshja më e pushtetshme në 33 vjet.

Shpjegimi më normal, sepse Berisha e Meta nuk ja arritën dot të nxjerrin jashtë loje opozitën anti të tyre është i thjeshtë. Në këtë komunitet, pra në popullin opozitar ka një frymë të qartë që vjen nga poshtë që nuk i do. Plus kësaj kanë edhe dy fuqitë e mëdha botërore: SHBA e BE kundër, e që nuk është pak. 

Pasi në politikë, askush nuk bën dot përpara pa aleatë. PD në vitin 1991, nuk do të rrëzonte qeverinë e Fatos Nanos, nëse nuk do të kishte pas vetes SHBA-në. Sipas të gjitha gjasave, PPSH apo edhe PS do të qeveriste deri në 1995 krejt normalisht, e mund të merrte edhe mandatin e dytë.

22 marsi 1992, ka ardhur në Shqipëri vetëm se këtë e shtyu fort Amerika, E këtë e dijnë shumë mirë të gjithë demokratët që kanë qenë prezent në ato zhvillime.

Pra, si Berisha e si Meta, nuk kanë arritur dot të “pushtojnë” zemrën e PD-së, që është baza e saj strukturale e ngritur në vite e vite. E kjo nuk është gjë tjetër veçse një humbje politike. Në zgjehdjet e 14 maj, pësuan edhe humbjen e votuesve demokratë.

Po tani ç’ndodh? Ndodh që opozita ka vetëm një zgjidhje strategjike; që të krijojë një bërthamë politike, e cila përveçse të marrë të gjithë ata që nuk kanë votuar PS-në, të gjithë ata që nuk votojnë fare përgjithësisht, të bindin edhe ata që votojnë herë pas here edhe PS-në. E kjo nuk bëhet pa e qartësuar projektin politik, identitetin, programin e alternativën.

Logjika e lëvizjeve pindarike që ka marrë emërtimin “pragmatike” por që nga greqishtja do të thotë sipas interest, ka rezultuar krejt e çorientuar. Opozita duhet të ndërtojë një qendër që të krijojë gravitet, e jo lëvizje individuale siç ndodhi me të gjithë njerëzit që përkrahën foltoren, i shkelën syrin foltores, apo bashkëpunojnë nën rrogoz me të.

Dy janë rrugët: A mund të ketë një opozitë me Sali Berishën e Ilir Metën apo jo? Dalja e Bashës ndërkaq, mund të jetë e kontestueshme dhe e kritikueshme nga gjithkush, por me logjikë, dikush do të duhet ta sfidojë, përpos memexhinjve që ushqehen prej tij. Lul Bashën sot nuk e mban mend askush nga 1000 mëkatet e tij, por sepse ka qenë i vetmi që ka përjashtuar Sali Berishën. Një ëndërr për të gjithë demokratët që Berisha i ndoqi e i hoqi, i afroi e i mikloi, por që se bënë dot.

Basha sot ka një atu: Nuk jam penduar që e përjashtova sepse dua një opozitë pa Berishën. Rivali i kësaj opozite, duhet të mundë Bashën pikërisht duke u nisur nga kjo pikë.

Brenda këtij komuniteti ka njerëz që Akoma e duan Berishën, e respektojnë dhe venerojnë. Por fakt është se askush nuk bën dot karrierë me Berishën, vetëm se mund të kënaqet me të, të qajë, të kujtojë parajsat që krijoi baca dhe vetëm kaq. Politikisht Berisha nuk ndihmon askënd, madje aq më kaq, të gjithë ato persona që kanë luftuar fort brenda opozitës për të ecur vetë, duke qenë njerëz të territorit dhe të fuqisë politike. 

Një nga këto është Muslim Murrizi, politikani më serioz i asaj që quhet opozita parlamentare e 2019-s. Çfarë s’i thanë kur nuk pranoi që të dorëzojë mandatin, por që në realitet ai ka bërë veprimin ndoshta më të rëndësishëm të karrierës së tij. Që e vlerësoi dhe e përkrahu SHBA e BE. 

E sot kur Murrizi sulmon SHBA thjesht për “pragmatiko” siç ishte “pragmatiko-sifonia” vendimi për Belerin në Himarë, është thjesht e pakuptueshme. Murrizi me të drejtë nuk i përket Lul Bashës si koncept, ide, logjikë, apo lidhje në territor. Ta sfidojë sesi ai e do PD-në, pasi Partia Demokratike realisht nuk është thjesht një institucion i mbijetuar. 

Është një shtyllë e Republikës që është gati të mbajë peshën e saj politike, por pa Sali Berishën. Këtë e ka bërë Luli, sfidanti i tij logjikisht duhet të jetë një antiberishjan por ta sfidojë në idenë e opozitës së re. Nëse thjesht do të jetë një kacavjerrës i foltores, thjesht do ta rrëzojnë. Siç ndodhi edhe me Evi Kokalarin, por që nuk është e vetmja…

16 Komente

 1. K
  Kimëmevezë

  Kokat hëngshin të gjithë pjellat e SB-së. E jetove edhe ditën e ëndërruar që t'i shoh "demokratët" të hallakatur si hiena për një copë m.....t që do lerë mbrapa Qoftlargu

  1. T
   Time traveler

   Ça ka dash me thene autori me kete. Shkrim rremuje. Si te filmi Kapedani ... nga nderzimi artificial tek lufta ne Vietnam ... O patok ... asnje nga keta qe ke permendur, nuk e sjellin dot dhe nuk kane per ta sjelle ndonjehere PD ne pushtet.

   1. G
    Gazetar plepash

    Thjesht shkrim kot! “ E sot kur Murrizi sulmon SHBA thjesht për “pragmatiko” siç ishte “pragmatiko-sifonia” vendimi për Belerin në Himarë, është thjesht e pakuptueshme.”… ec e kuptoje cfare ka dashur te thote Ylli i Pates! Non-sens! As korrigjim, as rilexim, as redaktim!

   2. F
    Fatmiri

    Opozita nuk eshte vetem pd,qe eshte percare se ju ka hy dreqi ne shpirt.Ne zgjedhje dalin124 parti opozitare qe kerkojne leke nga shteti.Keto parti ku gjenden!?

    1. B
     Black Jack

     Kokrra e mutit, nxirreni jashte ligjit ket mut partie I thoncin , vetem sherre ka sjell shqipnise, me tpat n’dore I thojne Hitlerit dil mrapa , eleminojini krejt, si hyn n’pune kujt , kjo mut parties leshi, qe han paret e taxapaguesve Shqiptar

     1. C
      California

      PD ka nevoje per burre me vision te vertet democratic dhe Jo per Lul , uuuuaaaa mamiiii. uaaaaa motrmotra.Por dhe jo per kriminel drakulen serbe Berisha . Me perendimori , i kulturuar dhe tolerant me vizion demokratik eshte zoti Kadili .Mos e humbeni kete thesar , degjoni .plakun

      1. F
       FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

       Ne vend te komentit: IDJOTI,e,e IDJOTIT,IDJOTIT,IDJOTIN,O IDJOT,prej IDJOTIT...nuk mund te presesh asgje perveçse zhgarravina te tilla nder kohe qe ne 'zgjedhjet' e 14 Majit i vetemi fitues ish SS-SERBI SALI....qe vazhdojne dhe e ndjek jo me divizioni 'Hajdari' me 50 MIJE po armata WAGNER me 500MIJE!

       1. G
        Gjoni-pronar tokash te xanuna

        Si simpatizan dhe votues i rregull i Pd-se kerkojme qe kjo force te rinovohet nga baza deri ne qender, duke bere nje analize te thelle te drejtusve te tyre dhe te filloj hapja per te rrinjt te shkolluar dhe te perkushtuar per vendin dhe kombin dhe me figure te paster. Ky rinovim nuk behet duke patur neper kembe Berishen me suiten e tij, nuk behet me Alibeun dhe Lulushin , te dy te shitur. Bashkimi me keta njerez eshte i pa vlere dhe humbje kohe. Duhet te filloj tani kjo ringjallje te Pd-se me synym qe ne zgjedhjet e ardheshme parlamentare kjo force te jete fituse dhe te vij ne pushtet.

        1. d
         drini

         Lexojeni Yllin se "flet rralle"!

         1. N
          Noci

          Me sa duket ish bashkepuntoret e Bashes qe ky i futi kudo ne PD kane orientim nga Berisha qe te luftojne Bashen i cili eshte konkurenti me i forte kunder Berishes dhe ne vitin 2021 nuk i fitoi zgjedhjet por PD pa LSI arriti 630000 vota por non grata hodhi poshtë çdo gje duke e bere PD nje force te padashur dhe zvogluar.Ne situaten aktuale Basha eshte me i pershtateshmi per t'i kundervene Berishes dhe rritur PD,prandaj ish miqte e tij po mundohen t'a mbajne larg edhe duke shkelur statutin e PD

          1. K
           Komplotisti

           O Lul, ik ngulu diku tjeter se nuk ke te ardhme. Klysh i Rames dhe Berishes ngele tere jeten

           1. E
            ELEKTORATI GRI

            Mergata eshte e percare si kurre me pare .

            1. L
             Lenci

             pune bythqiresh te PeDes Varju karet

             1. L
              Lenci

              pune bythqiresh te PeDes Varju karet

              1. Q
               Qytetari jo dicidal

               Ju lutem kanaleve televizive te ndertojne nje dokumentar,ku te paraqitet ecuria e PD. per dy aresye. 1- populi te shikoje qysh nga votimi i pare kur Basha u zgjodh kryetar e deri ne zgjedhjen e fundit. 2. Te shfaqen deputetet e opozites ,duke folur ne emisione per Lulzim Bashe, para 9 shtatorit 2021 dhe mbas 9 shtatorit 2021. Aty populli do te shikoje fytyrat e verteta se cili eshte qendrimi ndaj Lulzim Bashes. Duke nxier te parin Sali Berishen.

               1. S
                SPAK

                " Nuk behet stan me lepuj" thoshin nje e nje kohe! Qe Myslim Murrizi dhe Kokalari mund te sillen si shembuj! Nuk kane intelekt per te udhehequr! PD duhet te hape vende pune ,kuptohet me intervista,teste njohurish etj. per udheheqes! Fillojeni nga Ibseni nga Kukesi, Haklaj nga Tropoja,Murrizin nga Lushnja, dhe nje tjeter nga Lushnja ate komikun,Kaposhin e Detit nga Peqini dhe Kadillin,listen e njerezve pa tru si te gjithe ne PD!

                Lini një Përgjigje