Erdogan sfidon Athinën

4 Mars 2024, 10:18Rajoni TEMA
Erdogan sfidon Athinën

Presidenti turk Erdogan tha të premten se Ankaraja do vijojë përpjekjet e saj për njohjen ndërkombëtare e pjesës veriore të Qipros, të cilën Turqia e ka pushtuar në vitin 1974

.“Turqia do vijojë përpjekjet për të njohur sovranitetin e barabartë dhe statusin e barabartë ndërkombëtar të vëllezërve turko-qipriotë”, tha Erdogan, duke folur në Forumin Diplomatik Ndërkombëtar në Antalia.

“Është një e drejtë që turqit qipriotë e kanë siguruar”, këmbënguli presidenti turk.

Erdogan gjithashtu vuri në dukje se “ngjarjet dhe përvojat e fundit na kanë mësuar se diplomacia është mjeti më i madh që kemi për zgjidhjen paqësore të krizave”.

25 Komente

 1. Y
  Yp Xhixhi

  Or Tayp Gamor i Stambollit! Bota nuk ta njeh dot ate pushtim te Qipros veriore se pastaj duhet te njohe dhe Krimene e pushtuar or plak matuf.

  1. lexuesi.

   po mor xhixhi ta hyp,por bota ka njohur edhe pushtimin dhe masakrat hitleriane te Camerise nga keta ndyresiorat greke

   1. T
    Tahyp ..

    Po po ka njohur k..in Çamerine dhe as per ta njohur

   2. A
    Andreas

    Qipro u pushtua me lufte, pra ishte vertete pushtim. Ne Krime nuk u shkrep as edhe nje pushke, u be me referendum!

    1. G
     Grek i vertete

     Po ty si te erdhi? Si i lidhe keto te dyja? C'te plas ty per Qipron apo Krimene. Qipro nuk ishte pushtim por nje perballje ushtarake midis Turqise dhe Greqise. Greqia deshi te bente spastrim etniko-fetar sic beri me Camerine dhe shume rajone te Greqise se sotme. Krimea u pushtua pastaj u stiss nje "referendum" farse qesharake qe as vete ruset nuk e besojne.

     1. S
      Sebastia

      Qipro u CLIRUA me lufte sepse luften e nisen te paret graqiret duke masakru turko-qipriotet. Kur hyri ushtria turke pastaj, u zbythen si gjithmon graqiret dhe tani kan me shume se 40 e ca vjet qe qyrrosen rrugeve te botes per "pushtim turk te Qipros"! Ferkoni ato bole amerikanesh dhe anglezesh mire se pa ato jo vetem qipro por e gjithe graqia behet turke brenda 24 oresh!

      1. A
       Andreas

       Gjithe bota e njeh si pushtim ate te Qipros. Nuk ka rendesi nese ndonje çam ka ndonje tjeter opinion.

      2. F
       Fini

       Ja pifsh porrdh Taipit e i dhe kush e urren

      3. I
       Italiani

       Hahaha pse nuk sajon nej beler atje kto Apo i djeg by....

       1. b
        ben.

        Jam i sigurt se do jete ndonje dobic ketu te tema , qe tall trapin me delenxhinjte , teston nivelin ne minus te budallallekut. Sepse ajo qe eshte brenda eshte komplet e kunderta e titullit. Erdogan nuk kercenon , lutet. Nejse eshte gallate e papare.

       2. j
        janullatos me metaqirizmeno kolo

        AXIOS !

        1. a
         anti25642654censurë

         "“ngjarjet dhe përvojat e fundit na kanë mësuar se diplomacia është mjeti më i madh që kemi për zgjidhjen paqësore të krizave”."ça ka ndodh me këtë,more??ka dëgjuar ndonjë gjë,apo po i vjen dita??ka mundësi të ketë dëgjuar ndonjë gjë këtej nga nato!!

         1. E
          Erdogan

          Sa te kete mbeshtetje Perendimin "E krishtere" ky Idiot jo vetem Qipron por dhe ne Athine. Ky do mbeshtese "Vellezerit Myslimane Palestineze"? Faktet historike jane ato qe nuk mund te mohoen. Sulltani Osmane Abdyl Hamiti e shiti Palestinen tek Sionistet ne fund te shekullit te 19te kur ishte gati te ngordhte. Por Perendimi dhe Sionistet si te Krishtere dhe ardhshem te Israelit jo vetem qe nuk ndihmuan Venizelosin kur arriti te clironte kete zone me Arkeollogji,Histori,Popull Aftohthone etj por e ndihmoi te mbante te pushtuar gjithe pjesen perendimore. Bile te zhduke dhe ti convertoje popullin Heroik Greke ne myslimane. Krimet e Qemal Ataturkut ishin evidente. Jo vetem Palestinen Sionistet i dhane pjesen perendimore dhe me vone Qipron. Pardje Kongresi Sionist i Sh.b.a-se miratoi F-16! Hipikrizia e tyre se Turqia nuk do marre -F-16 po nuk dha S-400 Ruse eshte nje tjeter padrejtesi kunder Kombit Greko-Ilyre. Te vetequajturit Skiptare si vazhdim i interesave turke ne Ilyri,Epir,Maqedhoni, jane viktime qe koha do te tregoje se ky vend me Politizmo (Culture "shqip") Greke po merr fund nga ans Dhimo-Grafike (Demografi) por edhe nga Feja Islamike. Jo se Krishterimi eshte "Me I mire" por perdoret nga Evropa "E krishtere" vetem kunder Helenizmit.

          1. P
           Pirdhu sharllatan

           Ik ore sharllatan!

          2. E
           Erdogan

           Pashalleku turk i Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjv,Hasaneve,Tahsimeve etj (Albanistani) esht krijuar nga Fuqite e Medha Imperialiste per conflikte ne Ilyrine e Perandorit Greke Megas Kostantinos dhe te Epirit te Pirros dhe Kastriotit mbahet ne kembe si Vend Strategjike (Land Strategy). Historia tuaj o Arnaute fillon ne 1913en. Kjo popullsi me ish Epirote por Genitsaros te turqizuar dhe Kaurret e Derrit ne Vorio Epirin e Kastriotit quhet sot Albania. Perralla se Arnautet nuk i la Turku per 500 vjet te shkruajne Glosan (gluhe camce) e ty re "te lashte" se ne Albanistane nuk ka gjurme Greke eshte ne dem (este damage) te vete ketij populli te vudjture dhe te nenshtruar per 500 vjet e kusur.

           1. G
            Gaqiu

            O arqidhje sti kan dhen 300 se duket s'ke pire ilacet. Dil nga papuja si fillim muaji te te beje nhe lucidim sume

            1. P
             Pirdhu sharllatan

             Ik ore sharllatan!

            2. e
             enter””

             Ik ore pirdhu. Ke pushtuar nje toke te huaj. Ti e ke vendin ne Azi se Stambolli I perket Greqise.

             1. a
              astriti

              stambolli mund ti perkase greqires por gre qira mund ti perkase shqiperise .

              1. T
               Treni

               Qipro nuk u "pushtua" në 1974. Ka qenë prej kohësh pjesë e Perandorisë Otomane. Një ditë të bukur, Rumët me ndihmën e qeverisë Greke vendosën të bënin atë që i kishin bërë Çamëve në Shqipëri. Turku futi ushtrinë pastaj dhe i mori përpara. Të dyja palët bënë spastrim etnik, por ishin Grekët ata që e filluan. Tani, po të shkoni në Qipron veriore, do shikoni në zonat e demilitarizuara, shtëpi e pallate boshe, ashtu si shtëpitë e çamëve ne Greqi. Epo, ç'do mbjellësh do korrësh.

               1. G
                Gic Safeti ky Rilindas shteti

                Hyxhym bre rilindjote e mbroni Sulltanin e Stambollit, "vellamin e gjithe shqiptareve" sic e ka noterizuar ketej nga Ballkani Perendimor ky Sulltani i Surrelit!

                1. S
                 Saranda

                 Aziatiket sllavopontiak me origjine nga etiopia qe sot vetquhen gre qirë kurr smund te ken sjellje europiane. Jane kreature artificiale qe ushqehen me subvencionet e huja per bujqesin qe i marrin me mashtrime. Kur dte mbarojne subbencionet, mbarojne edhe gre qirwt. Nw qipro banoret athe jane te gjithe me origjine shqiptare.

                 1. P
                  Psikologu

                  Gic Safeti qe te futi karin ne goje

                 2. R
                  RAIFI

                  Prita mjaft për të parë komentet për tu bindur se Sindromi i Stokhommit i ka përfshirë shqiptaret.Në fakt pa përjashtim komentuesit mbrojnë Greqinë pa çka që nuk ka shumë vite na e ka marr Çamërinë dhe masakrua shqiptaret,për të vazhduar më 1949 kur me ushtri u Shqiperi njejt edhe më 1997 dhe tani po i merr një nga një Bashkit e Jugut,po shpërndan euro,pensione,po ngreh varreza monumentale të ushtarëve grek dhe po e pengon Shqipërinë në integrimet.Kurse pa përjashtim komentuesit po e shajnë Turqinë që së paku tri herë e shpëtoi Shqipërinë

                  1. R
                   RAIFI

                   Deri kur do përkrahim dhunuesit dhe pushtuesit tanë.Greqia e okupoi Çamerinë,masakroi popullin çam, u fut me ushtri në Shqipëri më 1949,siq u fut më 1997,po i merr një nga një Bashkit e Jugut të Shqipërisë,po ngre varreza monumentale të ushtarëve grek në Shqipëri,ka pretendime territoriale publikisht,po shpërndan euro përmes agjentve,ditën me diell po i jep pension qytetarit shqiptar që deklarohet grek,e çka jo tjetër dhe të gjithë komentatoret po e përkrahin karshi Turqisë që nder të paktet nga NATO bombardoi Serbinë në luftën e Kosovës dhe së paku dy her e shpëtoi sovranitetin e Shqipërisë më 1997 nga Greqia e më 1999 nga ushtria Serbe.Shtrohet pyetja kanë mbet në Shqipëri shqiptar apo e kanë shit b.then te greku për ca lekë.Mos harroni se jam në dijeni që Turqinë e kishim armike por mbi 100 vite dhe tek e fundit bënë të mos i thurrim lavde por karshi Greqisë është larg më pozitive viteve të fundit.Jepni shqiptar jepni përkrahni armikun qe së shpejti do e keni jo fort në jug,do futet edhe më thell.Tek e fundit çdo popull ka fatin që e meriton.

                   Lini një Përgjigje