Në kërkim të lirisë, shtyhet seanca për Sali Berishën

4 Mars 2024, 12:19Politika TEMA
Në kërkim të lirisë, shtyhet seanca për Sali

Është shtyrë sërish seanca lidhur me kërkesën që ish-kryeministri Sali Berisha kishte depozituar sa i përket ndryshimit të masës së sigurisë. Arsyeja ka qenë fakti se në kërkesë nuk ishte vendosur që ish-kryeministri Berisha të përfaqësohej në mungesë nga avokatët.

Ndërkohë mësohet se seanca e radhës do të mbahet në 08 mars 2024.

Në GJKKO do mbahet edhe një seancë për dhëndrin e Berishës, Jamarbër Malltezi, i cili kërkon po ashtu heqjen e masës arrest në shtëpi. 

Ndërkohë, të martën në orën 10:50 një Kolegj Penal i përbërë nga gjyqtarët Ilir Panda, Sokol Binaj e Sandër Simoni do të gjykojë pretendimin e Berishës për të shuar masat e para të sigurisë ndaj tij, atë të “detyrimit për paraqitje” dhe “ndalim i daljes jashtë shtetit”.

Ndërsa po nesër në Gjykatën e Lartë pritet të shqyrtohet rekursi i SPAK, që kërkon kthimin e Malltezit në qeli.

Berisha ndodhet në arrest shtëpie, masë e caktuar nga Gjykata e Posaçme, pas kërkesës së SPAK, për korrupsion së bashku me dhëndrin e tij, Jamarbër Malltezi, i cili akuzohet se ka përfituar të ardhura në vlerën e 5.4 milionë eurove nga një biznes ndërtimi në mënyrë të parregullt falë vendimeve të qeverisë të marra nga vjehrri i tij.

8 Komente

 1. A
  Arbeni

  Këta horra meritojnë të jenë në arrest me burg,jo arrest shtëpie.Shqiptarët nuk janë të kënaqur me arrest shtëpie që u ka dhënë gjykata.

  1. V
   Vala

   Aty te leh si qen i helmuar !

   1. T
    Tall trapin jugu me pd e veri per llogarj te zgjed

    Tall trapin jugu me VERIUN se u duhet saliu sa te gjejne nje qen te zgjebosur alla ahmet zog a sali berishe qe VRASIN veriun per karriere e para! Zoti ju vrafte ju qe nuk i hiqni salise vule logi e zyre dhe te marre frume pd e shqiperia, por bashke me nanon te shkojne ne Honolulu

    1. M
     Mbylleni ne hatlla kesaj here

     Ilir Panda, nje hajdut shembullor. Por nuk ja mban ta liroje nongraten sepse duhet te shkoje vete ne vend te tij.

     1. k
      kirurg

      Shikoni kur ta lirojnë... se gjoja mos hidhet nga ballkoni doktor Mortja. Atëherë është për t'ia vënë zjarrin...

      1. V
       Vala

       Te dhjefsha drejtesine qe akoma t tmerrohet nga ky vampir

       1. N
        Nard Noka

        Ndihmojeni tè shkretin ... ! I pèaska ikur dhe Liria ...

        1. N
         Nana

         E si u katandise ashtu o Don Kishot, u bere gazi I botes, varur ne kafaz. Do ķishe me dinjitet ne burg sesa aty ! Fund grotesk!

         Lini një Përgjigje