Vendoset kryqi 15 metra i lartë në Tetovë, reagojnë të revoltuara partitë politike shqiptare

18 Nëntor 2023, 20:50Rajoni TEMA
Vendoset kryqi 15 metra i lartë në Tetovë, reagojnë të

Një kryq i vendosur në zonën e “Kodrës së Diellit” pranë qytetit të Tetovës, ka nxitur mjaft debat në Maqedoninë e Veriut.

Kjo, pasi Tetova është një qytet me shumicën dërmuese të popullsisë shqiptare, myslymane, dhe një përqindje të vogël të maqedonasve të besimit ordoks.

Vendosja e kryqit 15 metra të lartë, duket se ka përçarë dhe vetë forcat politike shqiptare të cilat hedhin akuza ndaj njëra-tjetrës.

Bashkimi Demokratik për Integrim e cilësoi vendosjen e kryqit si skandal dhe kërkoi që Komuna e Tetovës të mbajë përgjegjësi për lejimin.

“A është vendosja e këtij kryqi gjë paraprakisht e dakorduar mes Besës së Bilall Kasamit dhe VMRO DPMNE-së, një favor i mbajtur fshehtë nga qytetarët për ndihmën që VMRO-ja i ofroi Besës në zgjedhjet lokale për komunën e Tetovës?”, kanë thënë nga BDI.

Nga ana tjetër Lëvizja Bea e cila drejtohet nga krybashkiaku i Tetovës Bilal Kasmi tha se nuk ka kanë asnjë lidhje me vendosjen e kryqit.

“BDI pasi planifikoi të gjitha aktivitetet për vendosjen e kryqit në Kodrën e Diellit, dëshiron që fajin t’ia vë Lëvizjes Besa. Njëjtë sikur ua vendosnin fajin shqiptarëve kur i rrihnin nxënësit nëpër autobusë, për rastin “Alfa”, rastin “Monstra”, Kalanë dhe shumë raste të tjera. Imagjinoni, BDI ka aranzhuar gjithë aktivitetin, duke u koordinuar me Gruevskin, duke e planifikuar me Vuçiçin e duke e zbatuar me Zaevin e Kovaçevskin. BDI mendon se qytetarët harrojnë se ajo bashkë me VMRO-DPMNE-në qeverisi për dhjetë vite, ku e bashkë planifikuan projektin “Shkupi 2014”, kryqet nëpër gjithë fushat e kodrat e Maqedonisë së Veriut dhe pasi i realizuan një pjesë të këtyre skenarëve edhe me LSDM-në dëshirojnë që fajin t’ia vendosin Lëvizjes BESA! 

Ne si Lëvizja BESA deklarojmë me përgjegjësi më të lartë se nuk kemi asnjë lidhje me vendosjen e kryqit dhe nuk do e pranojmë vendosjen në Kodrën e Diellit. BDI të jap llogari, se çfarë plane tjera bën me Gruevskin dhe Vuçiçin?”, ka deklaruar Lëvizja Besa.

Në lidhje me rastin reagoi dhe Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut, të cilët këtë akt e kanë cilësuar si provokim të pastër dhe si nxitje për konflikte ndërfetare.

25 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Turqit shqipfoles......dun vec Allane dhe Baba Erdoganin....pse flasin akoma shqip, kjo nuk kuptohet....

  1. .
   .

   Ndonje koment nga anal-istet "Patriot" si Xhufka, Koçaqi-ra, Marin Mema, Arben Llalla, .... perse nuk pipetijn, sic behen "trima" me Greqin ?? $$$$$$$ A kan per te thene dicka per Turqizimin qe I behet diaspores Shqiptare nepermjet Islamit dhe te gjithe Shqipove ne pergjithesi. $$$$$$$ Jooo nuk mund te thon asgje, sepse jane cirak te Erdoganit dhe rrogëtar te rregullt te ambasades Turke.

   1. P
    Provokme me Metoda Mesjetare

    ja ku doli nga Haleja edhe Picka e Janullatost dhe na kercen Bel Danc duke tung bythet para Shqiptareve si Prosttute ksaj haleje ku ehe jetoni ju Mbeturina Sufllaqesh . _______________________________________________________________________E gjitha eshte nji Loje e nxitur nga Ruset per te nxitur Tensione ne Ballkan .Pasi i ngeci hur ne byth Vuqiqit ne Veri me sulmn Terrorist ,tan fllojn e provokojn me Metoda Mesjetare rropsite serbe ne Shtetn e bythqmave fakeMaqedonse ,qe jane ne Trojet e Shqiptareve . Nj Provokm Ulet Mesjetare qe tregon qarte se cfar fshhet ne Kishat e manastiret e Gjaprinjeve sllavo gerrk

  2. P
   Poseidon

   PO PARTI MYSLIMANE JANE KETO QE NDERHYJNE APO I SHKOJNE PAS ALDYLQIBYTH MEHMETIT DHE ALBINDENOVICIT............

   1. P
    Poseidon

    PO PARTI MYSLIMANE JANE KETO QE NDERHYJNE APO I SHKOJNE PAS ALDYLQIBYTH MEHMETIT DHE ALBINDENOVICIT............

    1. A
     Anti islam

     Po pse more zagare turko-islamike , syte ja u vret kryqi juve ? E gjithe Evropa , ku juve qelbesira enderoni te beni pjese , kryqin ka per simbol . Prandaj dhe BE-ja mendohet mire dhe shtyn ne pafundesi pranimin e shqiptareve dhe myslove ne Evrope , se ja di mire mendjen dhe mentalitetin turkoshak e fondamentalist ketyre fundrinave islamike .

     1. D
      Doda

      Simbolet fetare te kujtdo qofshin ato te vendose vetem brenda kishave e xhamia dhe jo ne ambjentet publike ndryshe nxisin pakenaqesi tek njerezit e besimeve te ndryshme

      1. T
       Tani

       Ne cdo cep te botes jemi dhe prap te percare.Asnjehere nder shekuj nuk e kemi dasht njeri-tjetrin,gjithmone me hile dhe me pabesi.

       1. M
        Maks Velo

        Mos kush e di i verbon kryqi keta Turkoshaket. Nuk mbledhin mendjen dhe te kthehen ne fene e te pareve ate te bejne. Islami eshte nje fe gjakatare dhe perverse qe e kemi “dhurate” nga Turqit Otomane.

        1. D
         Detari

         keto parti jane parti turke skipfoles.

         1. j
          janullatos kolotrypida

          kurse ti je bythqir lulishtesh

          1. j
           janullatos kolotrypida

           kurse ti je bythqir lulishtesh

          2. M
           Maqedonsit Provokojne qellimshte Shqptaret

           Per aq kohe sa ne sis Shqperi e Koosve sdo kemi nji Ushtri qe ti shkerdhej faren e serbosllaveve ,kta do Provokojne saher i duhet ,per perfitime Politike Fetare ne Europe

           1. S
            Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

            Cfare duan plehrat turke gjisme hene..!?

            1. T
             Tropoja

             S ka asnje problem kryqi apo minaret e xhamise,popullsi e perzier sa i perket besimit.Bohen shqipot ma fanatik musliman se vet arabet.

             1. G
              Gjergj Kastrioti

              Kryqi 15 metra i lartë në një mjedis me popullsi shumicë jo të krishterë që ska asnjë funksion tjetër përveç provokimit, duhet të merr përgjigje gjakftoftë dhe inteligjente: pranë atij kryqi duhet të ngritet shtatorja e Skënderbeut 30 metra të lartë dhe përballë poashtu shtatorja e Nënë Terezës 30 metra e lartë.

              1. G
               Gjergj

               Si filling hiqni dore nga the vetequajturit turq, pastaj "avash avash" drejtohuni konvertimit drejt fese se the pareve tuaj.

               1. B
                Beni

                Ti shofish neper emisione tv te gjitha kurvat me kryq ne qafe qitur jashte….Kjo ndodhe vetem te shqipot e Shqiperise.Nuk shefe kesi primitivizma te tv evropiane,e sidomos ato perendimore.Nuk jame religjioz por provokimi ndjelle vetem urrejtje.Muslimanet nuk theme se jane me te mire.Shqipot nuk e dine se ne Maqedoni shqiptaret ortodoks u bene sllavomaqedon.Ketu ortodoksia identifikohet me maqedonet dhe shqiptaret jane musliman.Maqedonet e kane mbush vendin me kryqa per te deshmuar se eshte vendi i tyre.Ka raste edhe ne aren e nje shqiptari icili ishte ne gurbet ndertuan nje kishe dhe ajo vazhdon te jete aty.Toponimet e vendbanimeve shqiptareve i shkruaje sllavisht,anglisht dhe shqipe ne funde shpesh here te deformuara.Kurse ata te vendbanimeve maqedone nok lejoj Variantln shqip,e kam fjalen per vendbanimet me shumice shqiptare,p.sh rruga Oher-Qafe Thane…….

                1. P
                 Peja

                 Evropa s‘ka nevoje te nxjerr kryqin ne qafe ngase dihet qe jane te krishtere, kurse shqipet e mjera qe te mos akuzohen si islamiste( me plote te drejte) kur u jipet mundesia tregohen te krishtere( jo te gjithe). Islami nuk eshte per njerez, aq me pake per shqiptaret. Çfar te mire i solli islami njerzimit perveç ngushllimeve per ne boten tjeter, Beni?!

                2. K
                 Ks

                 Po ju eshte dashur vet te kerkoni dhe te investoni kryqin qe se pari eshte i shqiptarve pastaj i sllaveve. Na humbet shtetet e kombin me arabizem tani dhe kryqin do ja lem tjerve per shkak te islamit. Si ju ka pire sorra trurin e vraponi pas nje mizorie qe vetem sherrin ja kem pa.

                 1. e
                  emigranti

                  Ne kete rast vendosja e kryqit ka te beje me shume me dominimin etnik ( maqedonas ) se sa me aspektin fetar. Kryebashkiaku i Tetoves qe pretendon se " nuk ka gisht " ne vendosjen e kryqit, le te marre vendim per heqjen e tij, meqenese qenka pa leje te komunes.

                  1. H
                   Hajredini

                   Edhe myslymanet ,,turq ,turkoshiptar ,magjypet ,,,te ndertojne nje gjysem hene 20metra ,,,afer kryqit te kaurrve ,,,dhe jemi ne rregull ,,,,

                   1. H
                    Hajredini

                    Edhe myslymanet ,,turq ,turkoshiptar ,magjypet ,,,te ndertojne nje gjysem hene 20metra ,,,afer kryqit te kaurrve ,,,dhe jemi ne rregull ,,,,

                    1. P
                     Pagan

                     Shqiptaret nuk jan kunder kryqit por ky kryq eshte politike nuk ka lidhje me fe kur shumica e banorve jan shqiptar mysliman mos harroni sllavet din te bejn provokime

                     1. B
                      Bajra

                      Arab turq jevgj e te tjere nga vellazeria myslimane duhet te protestojne bashke me ne per çmontimin e kryqit.

                      Lini një Përgjigje