Lëvizje të ushtrisë në Serbi, autokolona filmohet duke shkuar drejt Nishit

30 Shtator 2023, 15:51Rajoni TEMA

Lëvizje të ushtrisë në Serbi, autokolona filmohet duke

Pas shqetësimeve të ngritura nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për dislokimin e trupave ushtarake serbe pranë kufirit me Kosovën, të shtunën është vërejtur lëvizja e një autokolone ushtarake në jug të Serbisë, nga drejtimi i Vranjës në drejtim të Nishit, afër qytetit të Predejanës.

Qyteti i Predejanit ndodhet 300 kilometra në jug të Beogradit dhe rreth 100 kilometra nga pikëkalimi më i afërt kufitar ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Merdarë.

Siç po raporton Radio Evropa e Lirë, kolona me automjete të ushtrisë serbe, rreth mesditës ka lëvizur nga jugu në veri të vendit.

Zhvendosja trupave serbe përgjatë kufirit me Kosovën vjen rreth një javë pas sulmit të 24 shtatorit ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit, ku mbeti i vrarë një zyrtar policor.

Serbia i ka mohuar akuzat e Kosovës se ajo është përfshirë në këtë sulm të cilësuar si terrorist nga autoritetet kosovare.

2 Komente

 1. E
  Eno

  Mos u merakosni, asgjë nuk do ndodhë. Është njësoj si lëvizjet e greqisë ndaj turqisë.

  1. R
   Realisti

   Shkojnë vërdallë e harxhojnë gaz thjesht për të bërë shfaqje teatrale për popullin serb. Më tepër nuk bëjnë dotë se NATO ua vë brekët në radiostacine...

   Lini një Përgjigje