“Vuçiç, bashkëpunëtor i Millosheviçit, kasapit të Ballkanit”, gazetari i drejtohet deputetes ukrainase: Pse nuk e njihni pavarësinë e Kosovës?

27 Shkurt 2024, 09:38Rajoni TEMA
“Vuçiç, bashkëpunëtor i Millosheviçit,

Kira Rudik, deputete dhe njëherazi kryetarja e partisë opozitare ukrainase “Golos”, në një lidhje live për “Zona Zero” në kuadër të vizitës së Presidentit Vlodimyr Zelenskyt në Tiranë, është ndalur shkurtimisht edhe mbi deklaratat e ambasadores se Ukraina nuk do ta njohë pavarësinë e Kososvës.

E pyetur në mënyrë të drejtpërdrejtë mbi këtë çështje, Rudik theksoi se “lufta tregoi se cilët janë miqtë tanë të vërtetë, ashtu sikurse tregoi se kush janë shtetet që po influencohen nga propaganda ruse dhe nuk po mbajnë qëndrimin e duhur”.

Sipas Rudik, Ukraina ndodhet në një pozicion të ndërlikuar për momentin dhe se ajo nuk ishte në dijeni të deklaratave të ambasadores, mirëpo do të mbajë një qëndrim publik në referencë të kësaj problematike.

“Si një vend që synon të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian ne planifikojmë të jemi miq dhe të punojmë drejt lidhjes së miqësisë me çdo shtet që na mbështet. Nuk kam qenë në dijeni të këtyre veprimeve nga ambasadorja, por unë do të mbaj një qëndrim publik ndaj kësaj”- tha Rudik.

Zeka: Deputete, gazetarët botëror në të kaluarën e kanë konsideruar me të drejtë Sllobodan Millosheviçin si kasapin e Ballkanit. Presidenti i Serbisë është bashkëpunëtori më i ngushtë i Millosheviçit dhe njeriu që kundërshton çdo kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për të vënë sanksione ndaj Putinit dhe Rusisë.

Ndërkohë që Kosova, një shtet relativisht i ri, vazhdon përmes sanksioneve dhe protestave që të mbështes fuqishëm Ukrainën. Pse Ukraina nuk e ka pranuar akoma pavarësinë e Kosovës dhe si ka mundësi që Ambasadori i Ukrainës në Tiranë, sikurse bombat e Putinit që lëndojnë fëmijët tuaj në Ukrainë, ajo jo më larg se dje ka lënduar qindra njerëz të cilët kanë marrë mesazhin e saj se Ukraina nuk e ka fare në plan të njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës? Ku jeni ju në këtë mes, do të merrni ndonjë iniciativë në parlament.

Rudik: Në parlament ne kemi grupe të ndryshme kolegësh që po punojnë së bashku për të njohur të gjithë miqtë tanë dhe të bëjmë diferencimin midis atyre që na mbështesin, nga ata popuj apo shtete që nuk e mbështesin luftën tonë kundër Rusisë.

Një prej organizatave mbështet Kosovën dhe unë personalisht kam shumë miq deputetë dhe planifikoj që të vizitoj Prishtinën pas disa muajsh, ku do të flasim për organizatën “Liberale” ku ne do të flasim për nevojat kryesore. Pozicioni i shtetit tonë është i ndërlikuar për momentin.

Unë jam kryetare e një partie opozitare, por mendoj se lufta tregoi të mirën nga e keqja, tregoi se cilët janë miqtë tanë të vërtetë, ashtu sikurse tregoi se kush janë shtetet që po influencohen nga propaganda ruse dhe nuk po mbajnë qëndrimin e duhur.

Si një vend që synon të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian ne planifikojmë të jemi miq dhe të punojmë drejt lidhjes së miqësisë me çdo shtet që na mbështet. Nuk kam qenë në dijeni të këtyre veprimeve nga Ambasadorja, por unë do të mbaj një qëndrim publik ndaj kësaj.

33 Komente

 1. T
  T

  Jemi shok si popuj, se na I do.interesi, po. Per tju njof sju njohim . Me.kismet nga barku javes. Keta or shoq,jane me te keqinj se rusi e serbi. Servet jane nga ukraina te ardhur, kshu qe ca prisni?

  1. a
   anti25642654censurë

   dhe ti po aq hajvan sa dhe gazetari ndërkombëtar milahim kari??o idiot,po njohu kosovën në këtë situatë që është ukraina,duhet të "njohë" dh "republikat e donieskut e luhanskut!!fjala e pafolur shpesh është flori o hajvan!!

   1. P
    Pocaqia

    Sakte... dhe jo sakte. Kosova ka qene gjithmone shqiptare, packa se e drejtuar me shume nga serbet e turqit se sa nga vete ata.

    1. a
     anti25642654censurë

     e di që ke të drejtë ti??

  2. f
   feliks

   po ky maloku i kosoves,ç'p*th te semes do qe vjen ne shqiperi dhe ngaterron dynjane, turp per top kanalin qe puneson nje idiot si ky plera e kosoves., ky injorant qe i duket vetja e zgjuar, qe me fjalorin e tij banal te vjen per te vjelle, se keta keshtu flasin edhe ne familje , kjo race e degjeneruar

   1. S
    Shkodra

    feliks, Qe je zagar endacak e qene i terbuar antishqiptar, kete e kuptojme. Por ajo qe nuk kuptojme eshte se si ka mundesi qe ne mediate shqiptare u ofrohet hapesire te lehi cfo qene endacak antishqiptar. Ik te mediate tua serve, qelbesure qe kundermon rende.

    1. j
     ju shkerdhejme rrobt

     feliks pdeja,ty dhe te gjithe kenetoreve zgjebsa,zhulsa dhe familjeshkerdhyer qe pse jane nga jugu apo shqiperia e mesme ju duket vetja si superiore ku ne fakt jane shumehere po poshte se verioret,ne nga veriu,ju dhjesim ne fytyre bashke me ket gruaqirin mjero dhe te gjithe patronazhistet ripjellas perfshire edvin hajdutin dhe te tjeret mafioze si ai qe jane ripjellas

     1. f
      feliks

      loku maloku ç'pate o shpellar, apo nuk po te vjen lokja ne shpelle., mos u merzit se eshte me mua, per nja 2 ore te vjen ne shpelle.

     2. p
      pjeter

      Po tema nuk duhet te skuqet na nje çike qe i jep hapesire nje idioti si ty !!! Te qi.... in maloket Kosovare nga mengjezi deri ne darke,ndoshta te hapet edhe mendja!!

      1. e
       edvin mafiozi

       E mor pjeter,a nuk e din se pacavurrja ‘tema’ eshte e paguar nga qarqet antishqiptare per te ndezur konflikte,per te dezinformuar publikun,per te mbrojtur me propagande mafian ne pushtet,kjo pacavure paguhet me dinare te serbise dhe vuqiqit,shokut te ngushte te edvin ramo-viq mafiozit

     3. ?
      ???

      Bravo,po kete pyetje duhet tj bejne Zheles neser, jo vetem ti japin ndihma e tja krehin bishtin.ps Ukraina nuk ka per ta njohur Kosoven jan nje rac SLLAV ata mishin ja hane po kocken ja ruajn thot populli.

      1. a
       anti25642654censurë

       pikë me pyetje,nuk ka kohë nesër!do ja lëpijë satëme!!

      2. K
       Kalec Dega

       Njashtu pytje me ven, po muslim brothers Palestine pse nuk e njohin Koqoven, lol == Ku po darkon Lideri Global sot, Londer apo Paris?...per te miren e Shqiperise, lol Sic duket se ka njoftuar Temen.....per viziten e ardhshme ne Vietnam apo Bangladesh, lol

       1. V
        Vezhguesi

        Ti kalec , je fytyra me ndyte nga te gjithe ata qe i shkojne mbrapa nje te marri , qe ulerin maskaralliqe nga ballkoni . Ketu nuk po diskutohet per Ramen ( ti t'ja ruash bolet) , po diskutojme per njohjen e Kosoves nga Ukraina . Koke loqe , je .

       2. z
        zheleznovi mban shpresa nga Shqiperia

        keta jo qe nuk e njohin kosoven,por jane pro serbise dhe zenelenski,ne takimin me melonin,kur ju be pyetja se cilat shtete europiane jane pro putinit,nuk permendi asnje shtet ne vend qe ta fillonte mga serbia qe ka dal hapur kunder saksioneve

        1. O
         Ofi

         Le ti kerkoje llogari edhe rames per flirtet me vucicin dhe urrejtjen ndaj kosoves dhe kurtit. Se kur i joti nuk te perkrah, madje te del kunder, cfare te presesh pastaj nga te tjeret.

         1. M
          Mesuesi

          Ofi , Po kur ti i del vetes tende kundra , Amerikes kundra , BE-se kundra , si kalamani Kurti , nuk ka c'te ben as Rama , as Evropa e as Amerika . Heren tjeter , votoheni Kurtin 80% , derisa t'ju rrokullise perfundimisht ne humnere , se rrokullisja ju ka filluar . Vazhdoni , se mire e kini .

         2. B
          Boss

          Ukraina i dergoi arme she ushtare ne luften e Serbise dhe Maqedonise kunder Kosovesdhe Shqiptareve ne Maqedoni dhe ende nuk e ka njoh pavarsine e Kosoves kurse debilat gomere Shqiptar behen cope per ukrainen. POPULLI ME K.. NE BOTE

          1. K
           Kaonia

           Vk si gjithmon , mire që beri pyetje direkt se ngelen duke i rëne rreth e rrotutull. Ushtar ukrahinas kane vrarë njerëz ne luften e kosoves , janë një lloj me ruset dhe sërbet . Ne gop të sëmes te venë të gjithe , kokat hëngshin.

           1. t
            tao lali pederasta

            q.va grua a.mazniku

            1. s
             shefi 55

             Pyetja jo vetem qe eshte me vend , por mendoj se jemi te vonuar .Nderi shperblehet me nder dhe ky eshte nderi qe duam nga Ukrahina. Te njohe Kosoven. Te tjerat jane lojra fjalesh.Sa per Ramen mendoj se eshte ai personi , qe fale qendrimit te tij e ben me detyrim Ukrahinen. Te mos e harrojme kete fakt . Dhe ai vete nuk ka si te keroj nje gje te tille.

             1. m
              mendimi

              Duhet ta kuptojne njerezit pozicionin e veshtire te Ukrahines: njohja e Kosoves shtet, eshte dakortesi dhe njohje e Ukrahines pjese e Rusise. Putini çfrytezoi njohjen e Kosoves nga bota dhe pushtoi Krimene si pjese te saj, tani do gjithe Ukrahinen. Prandaj pyetje te tilla edhe nga gazetari Zeka qe e njohe si njeri me shume pervoje, jane provokuese per Ukrahinen sot pavaresisht interesave te Kosoves. Ne fund çdo njeri thote: o bythza jime !

              1. D
               Detari

               na plasi trapi per ukrainendhe putinin, nuk i kemi asnje borxh ukraines, po deshen dhe ta njohin Kosoven. Fajin e ka jevgu jone qe doa ja mari cifutit shkurtabiq ne goje vetem per show.

              2. B
               Bjeri puto loqeve koktule

               krishtere te ukraines qe udhehiqen nga cifuti dhe bejne lufte me vellai vellain. Kur cifuti ju terheq per hunde mire tu behet. Zhelja la vetem ukrainese per semafor per te marr miliardat dhe per ti fshehur ne Miami. Burrat shkun per lesh per te mbrojtur lirine e ketij timit

               1. H
                Humoristi

                Zelinski duhej pritur ne Tirane.Ka mbi nje vit qe ka deklaruar njohjen e Kosoves.Bufoni duhet te mesoj se kisovar e shqiptare.jemi shqiptare!Si shqiptare rrenat i urrejne.

                1. s
                 shori

                 Ajo deputete, (sipas fotografise), po behet harram..., e ka vendin gjetke...

                 1. M
                  Maks

                  Ama opozit te fort ka zelenski O qyp opozita e zelenskit eshte ekzekutuar ose mbahet ne burg Opozita ne ukrain u elemunua qe me grushtin e shtetit qe ne vitin2014

                  1. K
                   Kris

                   Mos prisni nga ukraina te njohe Kosoven.Lidhjet e Ukraines me serbine jane te forta dhe nuk i shkeput dot internationalizing proletar I Rames

                   1. P
                    Patriot

                    Personazhista dhe Melaima pyetja duhet ti behet Rames qe pse e therete Zhelen pa e njohure kosoven? Apo sa per interes personal ne sy te botes per te marre dhe nje mandate tjeter, por kosoves ci q..... . The ky palo gazetare ka hapsira ketu sepse I bene freske Rames. Mela ai qe tradheton atdheun e vete nuk e ka per gje ate te tjetrit, shume shpejte do te kthehesh.

                    1. d
                     duc duc

                     Motra deputetja burazere i ka bere buzet si gop i shkapelyer e i fryre me silikon .

                     1. D
                      Drenicaku

                      Po pse o Mero e nxjerr ket Miliqim Zekoviq ne Tema, nje vegel e Kasapit Milosheviq te bej propagand sikur i djeg per Kosoven be nje kohe qe i ka sherbyer Serbeve, para, gjat dhe pas luftes dhe nje nga aresyet qe Vajza je Kosove u vra eshte we burri i saj e morri vesh qe ajo e dinte qe Naimi e Miliqimi ishin qift dhe qiheshin me byth me njeri tjetrin Turp per ty Mero qe lejon mutera te till ne Tema

                      1. X
                       XHOI

                       MENDOJ SE REDAKTORET NUK DUHET TE BOTOJNE SHKRIME ME FYERJE E SHARJE. ÇDO NJERI KA TE DREJTEN E FJALES POR ASNJE NUK DUHET TA SHPERDOROJE ATE DUKE FOLUR SIÇ BEJNE DISA KOMENTUES. SA PER RASTIN KONKRET MILIZAMI SI GAZETAR I VJETER SDUHET TA KISHTE BERE ATE PYETJE SEPSE PERGJIGJA ESHTE E THJESHTE. NGA RUSIA,KINA BRAZILI,INDIA E SHUME VENDE TE TJERA KJO NJOHJE DO TI BINTE NDESH WELLIMIT E MOTIVIT TE LUFTES SE UKRAINES. KOMENTUESIT FLASIN DUKE E PARE RASTIN ME SYRIN E SHQIPTARIT POR PER SHUME SHTETE NE BOTE RASTI ESHTE I NJEJTE. SIPAS TYRE SHTETIT TE SERBISE ANETAR I OKB JU SHKEPUT NJE PJESE E TERRITORIT TE SHTETIT TE TIJ ME FORCE NGA AMERIKA E PERENDIMI DUKE KRIJUAR NJE SHTET TE RI DHE ASHTU DHE RUSIA I SHKEPUTI UKRAINES NJE PJESE TE TERRITORIT DUKE KRIJUAR NJE SHTET TE RI. EDHE NE KRIME,DOMBAS JETOJNE RUSE ASHTU SI NE KOSOVE JETOJNE SHQIPTARE DHE ASHTU SI NE QE THEMI SHQIPTARET E KOSOVES JANE KEQTRAJTUAR ASHTU DHE RUSET PRETENDOJNR SE RUSET E DOMBASIT JANE KEQTRAJTUAR NGA UKRAINASIT. PRA UKRAINA NUK E KA TE LEHTE TE NJOHE KOSOVEN SE MUND TE HUMBE PERKRAHJEN E SHUME SHTETEVE TE TJERA E DISA SHUME TE FUQISHME E TE MEDHA. KETA TE FUNDIT NUK JANE SHQIPTARE DHE NUK MENDOJNE SI NE. KJO ESHTE ARSYEJA E VERTETE E HEZITIMIT TE UKRAINES PER KOSOVEN PRANDAJ DUHET TI KUPTOJME ATA DHE MOS TI ETIKETOJME ME VRAP SI MOSMIRENJOHES.

                       1. a
                        anti25642654censurë

                        XHOI më pëlqen shpjegimi tënd,por më duket se nuk ke kuptuar "shpjegimet" e ndonjërit si puna time!!me disa tipa,bij putini,nuk ja vlen të përdorësh shpjegime,sepse ata nuk është se nuk dinë e duan të mësojnë!jo,jo atyre ju duhet qirë nëna e çfarë ju përmban pragu!për këtë kanë nevojë!!

                       Lini një Përgjigje