"Zbythet" Albin Kurti, Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për targat

24 Nëntor 2022, 09:11Rajoni TEMA

"Zbythet" Albin Kurti, Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje

Kryediplomati evropian, Josep Borell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për masat që ndihmojnë në shmangie të tensioneve dhe për koncentrim të plotë në propozimin për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Borrell ka thënë se Kosova do t’iu japë fund veprimeve të mëtejme të lidhura me riregjistrim të makinave, derisa Serbia nuk do të lëshojë më targa të makinave me emra të qyteteve të Kosovës.

Negociatat janë zhvilluar në Bruksel mes të dërguarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak dhe kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq.

“Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për masat që ndihmojnë në shmangie të tensioneve dhe për koncentrim të plotë në propozimin për normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve”, ka thënë Borrell përmes një postimi në Twitter.

Nevoja për përpjekje maksimale për arritjen e një marrëveshjeje për targat është theksuar edhe në një takim të zhvilluar të martën ndërmjet Kurtit dhe ambasadorëve të Francës dhe Gjermanisë në Kosovë, Olivier Guerot dhe Jorn Rohde, ka thënë Qeveria e Kosovës nëpërmjet një komunikate.

Takimi në Bruksel mes kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë u zhvillua vetëm dy ditë pas një takimi që ka rezultuar pa marrëveshje mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, lidhur me çështjen e targave.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, e ka hedhur fajin sidomos te pala e Kosovës për mosarritje të marrëveshjes.

Pas kësaj, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani sulmuan ashpër Borrell, edhe pse dje, kanë nënshkruar pothuajse të njëjtën marrëveshje të propozuar dy ditë më parë.

Rol të madh ka luajtur SHBA, që ushtroi presion tek Albin Kurti të tërhiqej nga kundërshtitë e tij.

27 Komente

 1. p
  preshevali

  Po pse pa emër or-oj gjakprishur, sepse e din që je ne anën e tradhëtisë. Kosova ka pas kohën dhe luksin e artë 20 ( Shqiperia mbi 100 ) vjeçarë per shtetndërtim e nuk e ka-n shfrytezuar sepse pushtetarët ne vend me punet e shtetit janë marë me pasurimin e vetes. Mjafton te krahasosh Ramushin me Gotovinën. Nuk trashet dashi ditën e bajramit jo. Fishta thoshte se Shqiperia do te behet per inat te Djallit dhe shqiptareve. Dhe u be por te mjerën e cunguan edhe pas bërjes ( Shën Naum, kufiri detar ), edhe Kosova u be por cungimi eshte ne vazhdim, Veriu, Çakorri, Debëlde. Kjo e targave eshte njesoj si puna bullit, një budallë e çet n'bunarë një katund se nxjerrë dot.

  1. M
   Mjeran Gelbaza

   MERUA NJE MORR I BYTHES ME ALBININ MATET SA KOKEN MERUA BINI KA HALLATET

   1. I
    Ikir

    Zbythet Alini?! Ju jeni qelbesira e jo gazetare. Albini morri gjysmen e asaj qe kerkonte.

    1. k
     kujtimi

     Ku je o trimi Albin, perse u zbythe, apo terc, terc menderja. Keshtu eshte kur ne krye ke njerez pa tru por qe luftojne per karriere, e jo per popullin. Megjithe se nuk ka problem, kurti eshte mala zez dhe nuk i intereson fare kosova, por vetem menderja e vet. Por paska edhe te tjere qe ja duan te miren kosoves, ne kundershtim me kurtin.

     1. A
      Albini i shkerdhen rrobt

      Albini ua shkerdhefte motrat,grate,gocat dhe farefisin te gjitheve ju qe ia keni inate duke filluar nga burreci i kryekurves mjerani,shefi i tij fort hajdut dhe te gjitheve ju kerma ripjellso-moterqire.

     2. A
      Ali Pasha

      Zbythet Albin Kurti eksitohet Mero Gëlbaza me kamikazët e tij. Ah gazetë kombëtore more he he Tu shoftë fara more

      1. K
       Kosovari

       Te dhjefsha penen e zeze dhe te lige o Mero Baze. Marreveshjet i quan zbythje. Ti je shqiptar gjakprishur. Ptu

       1. K
        Kosovari

        Te dhjefsha penen e zeze dhe te lige o Mero Baze. Marreveshjet i quan zbythje. Ti je shqiptar gjakprishur. Ptu

        1. E
         Eva

         Albini arriti ate qe kerkonte, reciprocitet! O tema sikur ja keni hypur pak skic kalit ne lidhje me Albinin!

         1. D
          Detari

          gazeta tema del hapur fare pro serbo-ruse. Cdo dite kunder kosoves.

          1. d
           drago

           Osmani, Kurti, Pislimi jane te dhier por krenar..... Te fryesh si gjel kur je i zgjebosor eshte kulmi. Jane qeveria me e pa afte dhe me e ndyre qe vetem shashka e molotov dine te hedhin por Serbia nuk mundet me molotov se eshte shtet agresiv dhe militar prandaj i zoti eshte ai qe di te bej marveshje reciproke.

           1. t
            tetovari2

            Ti Drago ndoshta je Dragani, çka ke bërë për Kosovën?

            1. L
             Lili

             Eshte ai se zdryp breketpz ia kerkuar kush aq vune prej syndomot te inferioritetit

           2. D
            Dardan

            Josep Borrell nuk eshte i zoti te binde Spanjen e tij te njohe Kosoven, eshte i shitur tek Serbia. Albin Kurti pati te drejte: nese Bashkimi Europian organizon takime midis krereve te dy shteteve duhet te shtroje ne tavoline ceshtje madhore, jo pune targash. Cfare pune ka Presidenti i Serbise me targat e qytetareve te nje shteti te pavarur si Kosova?! Ceshtjet teknike duhet t'i zgjidhin teknicienet, jo kryeministrat e presidentet.

            1. t
             tetovari2

             Ky Borrelli mos është ai që para nja dy viteve,shkoi për bisedime te Putini dhe u kthye prej atje me gisht në bythë?

            2. m
             maks

             Kjo gazete duhet te dale ne serbisht, se vetem interesat antishqiptare te serbve mbron.

             1. p
              preshevali

              E ki edhe shkenishtë, ma se paku 2 herë bile; Kurir edhe Novosti

             2. T
              Taulant

              Albini eshte shume i zgjuar. Di si te veproj dhe arriti ate qe donte demaskimin e qellimeve te Vucicit. Ceshtja nuk jane targat por qellimi i Vucicit qe te merret me gjerat e vogla per ta mbajtur Kosoven peng. N.q.s Albini do ecte me mentalitetin korruptiv e antishqiptar te bastardeve te Tiranes Kosova do kishte perfunduar si shitja qe ju be detit. Fatmiresisht Shqiptaret ne Kosove drejtohen prej patrioteve.

              1. t
               tetovari2

               Bukur o derra të kënaqur,nuk është larg dita kur Kosova do ta detyrojnë të nënshkruaj kërkesën për "autonomi të zgjeruar"! Atëherë bëni dasmë dhe gëzohuni o Shqiptarë gjakprishur bashk me M.M.(Mero Muti).

               1. L
                Lili

                Kur tema kujton se kjo marreveshje qe s’eshte asgje pos nje statusuo per t’ia zbadh fytyren Borrellite mos me defaktorizuar europen eyth Albinin!!! Kaq ka dijeni per fuksionimin e euvropes sa edhe sapunin per djath e merr tema e meroja! Lexo mire , o mero: sa nje statuquo eshte kjo ‘marreveshjé e ´sukseshme ´ e evropes!

                1. A
                 Atdheu

                 Por ceshte ky titull mor gazetar idiot. Pse nuk e vendos emrin te te njohim me mire. Nqs eshte dikush qe ka te drejte, k eshte vetem Albini. Po perse Evropa i kerkon vetem Kosoves te bej tolerime, qe ne te njejten kohe Serbia vazhdon te nxjerri targa akoma. Jam plotesisht dakort me Albinin, per reciprocitet.

                 1. C
                  Cimi Velania

                  Cimi Velania e kam emrin meqe je kaq trim . Hajde se me njeh gjithe Prishtina o kopil shkini

                 2. M
                  Me thene te drejten

                  Diku shkojne investimet ruse . Mos eshte "tema" nje perfitues.

                  1. S
                   Synetlliu

                   I keni räne pikes,pasi dhe rrota e kokes se al-binit eshte si bythe. E dinim qe al-bini i ngjan i gjithi hajdarit.

                   1. D
                    Drejt

                    U kenaqe ti Mero pushti qe "u zbyth" Albin Kurti dhe kosava nuk mund te ushtroje sovranitetin brenda kufinjve te saj ndersa Serbia "ushtron sovranitetin" jashte kufinjeve te saj? MASKARA.

                    1. B
                     Bashkimi për drejtësi

                     Ky skandal i radhes është lojë me qëllime të pista dhe kundër vlertave të shtetit dhe kombit. Qe sa herë po bëjnë spektakël dhe shesin trimëri e mend e kthen rikverc të poshtruar si komb dhe shtet dy herë më keq se që ishte. Janë zhvlersuan institucionet si policia, ushtria administrata etj. Ne veri tash janë kthyer dhe ruajnë shtetin EULEX dhe KFOR dmth policia dhe dogana e Kosovës janë dekor, Serbët luajnë k..e me Kurtin, Pislimin e Osmankën dhe tërë shtetin. Shkojnë vijnë kur të dojnë dhe si të dojnë dhe nuk pagujanë asnjë lloj takse, as energjin eleketrike, ujin bërllogun etj, dhe gjitha shërbimet paguajmë ne shqipatrët. Marrin paga pa ardh në punë dhe pagë tjetër që i shërbejnë organeve kriminale paralele të Serbisë, i kanë ë mbush qytete e fshatrat me simbole rraciste e parulla çetnike e fashiste kurse ne shqiptarët po torturohen me taksa shtrejta dhe zvoglimin e pagave njejtë si në vietve të 90-ta dhe po tajtohemi si qytetarë të katgorisë dytë apo të tretë. Për shqipatrët e Luginës as që ua ndinë eetjetj. Na i zbritni pagat, pse nuk jemi aleatë të VV , na denonin për për çdo imësi kurse në veri ndërtoni pallate e qytete për kolonët pa asnjë dokument shteti mos të flsain për diskriminin politik dhe punësimin familjarëve dhe militantëve tuja!. Atje po lulëzon krimi i organizuar e Kurti me të vetët kokorizën si gjeli mbi plehë dhe kthehet e hanë atë që bëjnë. Deri kur me këtë lojëra nënçmuese fyese e disfatiste ashtu siç dëshirojnë regimet serbo ruse kundër kombi dhe shtetit tonë. Me ketë politikë të kësaj Qeverie po jetojmë me varfëri të skajshme, me afera poshtëruese dhe pa asnjë rezutat për një jetë normale. Tash e dy vjetë asnjë njohje, dhe dhjeta ç'njohje dhe qeveria mban qëndrim armiqësor me UÇK dhe me në armiqësi të skajshme me shtetin amë dhe SHBA – miken më besnike dhe shumicën e vendeve demoktraike po kthejmë në armiq ashtu si i konvenon Putinit dhe Vuçiqit. Me veprime të mednje madhe dhe asak logjike keni sjell lirin – dhe pavarësinë në rrezik. Etj etj. BOLL më me këto ide shkatërruse nuk e meritojmë ketë jetë.

                     1. P
                      Piro

                      Zgjidhja ishte me kompromis. I rendesishem per ne si shqiptare, eshte fakti qe Serbise i ndalohet leshimi i targave te reja per Kosoven si deri me sot!

                      Lini një Përgjigje