Eksperti: Të rinjtë dhe personat e shëndetshëm nuk kanë nevojë për doza përforcuese të Covid

16 Janar 2023, 14:24Shëndeti TEMA

Eksperti: Të rinjtë dhe personat e shëndetshëm nuk kanë

Një këshilltar kryesor i panelit të vaksinave të Administratës së Ushqimit dhe Barnave është i dyzuar nëse nevojiten më shumë doza përforcuese të Covid-it për njerëzit e shëndetshëm dhe më të rinj.

Provat për vaksinat e reja për shkak të variantit Omicron të koronavirusit, të cilin FDA e autorizoi në gusht, janë “të pakta” dhe nuk tregojnë se ato janë shumë më të mira se vaksinat origjinale, tha  Paul Offit, një pediatër i cili është një ekspert kryesor i vaksinave dhe sëmundjeve infektive.

Mbrojtja e njerëzve kundër Covid me teknologjinë aktuale të mRNA mund të jetë një ëndërr, veçanërisht pasi variantet e reja të koronavirusit po shfaqen çdo disa muaj, tha për NBC News Offit, drejtor i Qendrës së Edukimit të Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias.

Dozat  e përditësuara nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna ndoshta duhet të përdoren për njerëzit me rrezik të lartë të sëmundjes  ose vdekjes nga Covid – të moshuarit, njerëzit me probleme të tjera dhe ata që janë të imunitet të dobët.

Lini një Përgjigje