Nënvarianti i ri COVID po përhapet me shpejtësi, shqetësim te zyrtarët shëndetësorë

10 Janar 2023, 20:20Shëndeti TEMA

Nënvarianti i ri COVID po përhapet me shpejtësi, shqetësim

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan më 31 dhjetor se një formë e re e nënvariantit Omicron është bërë një nga më dominuesit.

I njohur si nënvarianti XBB.1.5 Omicron, ky variant i ri i virusit i ka shqetësuar ekspertët për një valë të ardhshme infeksionesh të reja.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve zbuloi se nënvarianti i ri përbënte rreth 40.5% të të gjitha infeksioneve të njohura në Shtetet e Bashkuara.

Për fat të mirë, nuk duket të jetë më vdekjeprurës se çdo formë e mëparshme e COVID-19, sipas një interviste të CBS News me drejtoren e CDC, Barbara Mahon.

Mahon shtoi se shkencëtarët ende nuk dinë shumë për XBB.1.5 dhe gjëja më e rëndësishme është se vërtet nuk kuptohet nëse është më ngjitës se format e mëparshme të COVID-19, shkruan KosovaPress.

XBB, varianti kryesor nga i cili rrjedh varianti XBB.1.5, është zbuluar në të paktën 35 vende sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe ishte përgjegjës për një numër valësh COVID-19 në tetor të vitit 2022.

2 Komente

 1. S
  Satanet kane dale sheshit

  Keta nuk do ndalen nga qellimi i tyre pert te vrare njerezit. E prodhuan ne laborator virusin dhe po vazhdojne te prodhojne variante te reja akoma me te rrezikshme. Njerez mbroni veten. Kane agjente qe e perhapin ne bote me shiringa ose spray. Lani ushqimet dhe mbroni duart. Duart jane ato qe ja u sjellin virusin ne trupin tuaj, sepse nese shkon ne nje dyqan me karroca apo shporta, ku qindra njerez para jush kane prekur karrocat (por edhe hunden e tyre) atehere ju do ta merrni virusin me duart tuaja dhe do ferkoni syte dhe virusi hyn ne sistem. Kini kujdes se ata qe hiqen si miq nuk jane te tille kur vjen fjala per axhendat e tyre globale. Doni nje informacion qe do t'iu shokoje? Ja konventa (mbledhja) me e madhe e satanikeve ne Boston midis 28-30 Prill ne Boston. Shikoni lajmin ketu: https://eturbonews.com/satancon-2023-boston-to-host-largest-ever-satanic-convention/. Kane nje Kishe Satanike mu ne sheshin Manhattan (sheshi dhe parku me i njohur) ne New York. A mund ta imagjinoni qe satani adhurohet ne Amerike, madje hapur fare, ne emer te te drejtave te njeriut. Hahahaha

  1. B
   Baliu

   Sa me pak njohuri per virusin aq me shum vakcina! Fati i fillestarit?!!!

   Lini një Përgjigje