A është variant i COVID, virusi që po qarkullon?/ Mjekja jep detaje

5 Janar 2023, 12:20Shëndeti TEMA

A është variant i COVID, virusi që po qarkullon?/ Mjekja jep

Mjekja Aurora Meta Dollenberg thotë se virusi i ri që po qarkullon është një variant i COVID

 “Ne, variantin B që tani dominon në Amerikë e kemi tashmë në popullatën evropiane, kështu që ata që infektohen me këto subvariantet B të koronavirusit në Evropë e kalojnë këtë si një grip të zakonshëm dhe nuk kanë as raste vdekje dhe as komplikacione pas infektimit,”  u shpreh Meta Dollenberg, në një intervistë për Euronews.

Sipas saj, deri më tani Evropa është në një zonë të sigurt, pavarësisht se infektueshmëria është shumë e lartë.

 “Pra, transmetohen shpejt, por nuk kërcënon’ë jetën,” është shprehur më tej Meta Dollenberg.

1 Komente

  1. S
    Sensibilizim i nevojshem per opinionin

    Eshte padyshim nji Kontribut per t'u vleresuar ,nji insteresim i tille i Dr.A.M ne kto intervista me TV Shqiptare . Ne Europa njihet pak a shume nga qytetaret shqiptare ,qe jane te interesuar per shendetin ky Variant ose nenVariat i Omikronit ,qe siedhe thuhet nuk eshte aq i rrezikshem sa Covid-19 ,por nuk duhet nenvlehtesuar aspak ,kur dihet se veshtiresite me frymarrjen eshte nji nder pikat akute te ktij virusi .

    Lini një Përgjigje