Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve, diskutohet situata epidemiologjike

30 Dhjetor 2022, 16:01Shëndeti TEMA

Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve, diskutohet situata epidemiologjike

Komiteti Teknik i Eksperteve te menaxhimit te pandemise Covid 19 ka ndjekur me vemendje dhe ne vazhdimesi dinamiken e situates epidemiologjike te infeksionit Sars Cov 2 dhe semundjes Covid 19. Sic jeni ne dijeni edhe nga raportimet tona te perditshme situata aktuale ne vend paraqitet e kontrolluar. Mesatarja e rasteve te reja ditore javen e fundit e cila është edhe java e 51 e ketij viti, eshte 18 raste të reja ditore. Incidenca dy javore eshte 8 per 100000. Ndërsa numri i rasteve aktive sot në Shqipëri eshte 195. Jane 2 paciente te shtruar ne Spitalin Infektiv dhe asnje ne njesite e kujdesit intensiv.

Në lidhje me vaksinimin në Shqipëri deri me sot janë aplikuar rreth 3,282,000 doza dhe popullsia target për vaksinimin sot paraqitet e vaksinuar në masën 60.8%. Nje situate e stabilizuar paraqitet edhe ne rajon e ne Europe. Por, prej disa ditësh ka pasur një rritje të ndjeshme të rasteve të reja ditore në Republikën e Kinës, shoqëruar kjo edhe me shtrime në spitale dhe në njësitë e kujdesit intensiv. Nuk kemi akoma të dhëna nga autoritetet shëndetësore kineze për shtamet e virusit përgjegjës.

Në këtë kuadër, disa vende, si SHBA, Japonia, Tajvani, India dhe Italia kanë marrë si masë, paraqitjen e testit Covid për infeksionin SARSCov2, për ata udhëtarë që vijnë nga Republika e Kinës.

Qendra Europiane e Kontrollit dhe Parandalimit te Sëmundjeve ose ECDC, si edhe Komisioni i Sigurise i KE, i mbledhur diten e djeshme (si edhe Mbreteria e Bashkuar), per momentin nuk e shikojne me riskt te larte shperthimin e nje vale te re epidemie, por per faktin qe virusi qarkullon edhe ne Europe dhe niveli i imunizimit eshte i mire, prandaj rekomandon vazhdimin e ndjekjes se kujdesshme të dinamikës së kësaj situate.

Edhe komiteti ynë i ekspertëve, pasi analizoi situatën epidemiologjike, në vend në Europë edhe më tej, vlerëson se do të vazhdoje të monitorojë me shumë kujdes dinamikën e kësaj situate, dhe do të vlerësojë masat e marra nga vendet e tjera dhe rekomandimet e ECDC dhe të OBSH-së.
Do të vlerësojmë hap pas hapi nevojën për masa shtesë në përputhje me dinamikën e zhvillimit të situatës ekonomike.

Të nderuar qytetarë! Zhvllimet e pandemisë po demonstrojnë gjithmonë dhe më qartë vlerën e vaksinimit. Le të vazhdojmë të kryejmë vaksinat sipas rekomandimeve të mjekut të familjes, në mënyrë që të mos afektohemi nga një valë e re.

Prandaj ata qytetarë të cilët kanë kryer dy dozat e vaksinës bazë dhe nuk kanë bërë dozën e tretë ose të katërt të rendin menjëherë drejt qendrave të vaksinimit dhe t’i kryejnë këto doza. Sepse janë edhe me vaksinen e cila është përgjegjëse të mbron edhe nga variantet e reja të OMICRON-it, të cilat janë ato të cilat janë qarkulluese sot. Po ashtu edhe ata të cilët deri më sot nuk e kanë kryer akoma vaksinimin bazal të shkojnë drejt qendrave tona të vaksinimit për ta aplikuar këtë vaksinë, është e vetmja mënyrë e cila na mbron nga sëmundja dhe na mbron nga shpërthimi i një vale të re.

11 Komente

 1. K
  Kozmo

  MJAFT SE I DOLI BOJA PROPOGANDES PER VAKSINIM. 90% E TE SEMURE QE KANE MARRE 3 VAKSINA JANE SEMURUR ME DELTEN, DHE PERSERI ME OMIKRON. MJAFT!!!!!!!!

  1. N
   Nje mik qe ju do te miren

   Dole moj kokelope serish me idete qe nuk kemi asnje rast. Pastaj o burra ta mbyllim mos levizi as miza. Ne keto momente ka rene nje lloj viroze me temp te larte dhe kolle te Forte shikojeni mos eshte covid 19. Mos rri duke u trashe gjithe diten..

   1. V
    Vada

    I nderuar lexues ! Filozofi Nastradin ka thene : Pyet ate qe e ka pesuar , pastaj pyet dhe ate qe e ka mesuar. Une fillimisht u semura ne Nentor , 2020 nga forma me te rende vdekje-prurese e Covid-19 . Duke ditur qe imuniteti natyral ndaj virusit gripal zgjat afro 9 muaj , une ne Gusht-Shtator 2021 u vaksinova vetem dy here . Por duke e ditur se imuniteti artificial nga keto vaksinat antivirale zgjat afer 6 muaj , ndodhi ajo qe pritej . Ne Mars 2022 une u semura per here te dyte nga Covid-19 , tipi Omikron , me cfaqje te rende mjaft tipike te asaj qe mjekesia e emerton si forma gripale gastro-intestinale (stomak-zorre) . Por pas 9 muajsh te nje imuniteti natyral nga Omikron une dije morra konfirmim nga testi se jam i prekur perseri nga Covid -19 . ============ Ish -drejtori i EMA , profesor Guldo Rasi ka thene se njerezve ju duhet te vaksinohen cdo disa muaj, prandaj "Duhet te mendojme per nje menyre tjeter" . Tani une jam per here te trete i semure nga Covid-19 , por jam ne diten e dyte te perdorimit te "nje menyre tjeter " te standarteve farmaceutike e cila mua me mundeson sherim te shpejte dhe nje imunitet natyral deri ne 9 muaj . Por keta eksperte te ketij komiteti ne Tirane perseri shkruajne se "do te vazhdojme te monitorojne ....dhe do te vleresojne ...rekomandimet e ECDC dhe te OBSH -se" . Me cudit fakti se asnje person tek OBSH , EMA dhe as nga Ky Komitet i Esperteve nuk perfillin qe te pranojne ligjerisht per te lexuar studimin tim permbledhes qe bazohet kryesisht ne dy cmime Nobel ne mjekesi afer nje shekull me pare dhe ne disa rezultate te tjera qe pershkruhen vecmas per viruset ne literaturen e mevoneshme mjekesore . Sic i kam premtuar lexusit shqiptar , une para disa diteve ju kam derguar nje e-mail si oferten time personale dhe tek I.SH. P. ne Tirane , per te pare si mundesine e fundit ne Shqiperi , per te ju treguar se jane te tjeret qe e kane zbuluar me dekada vitesh me perpara se egziton nje "menyre tjeter" mjaft efikase jo vetem ndaj Covid-19 por dhe ndaj virozave te tjera gripale . Po a do te heshte dhe I.Sh.P ndaj ofertes time ligjore per mbrojtjen ligjore te permbledhjes te ketij studimi teresisht shkencor dhe aspak me hipoteza personale Te gjitha keto institucine qe une lart permenda , gjithashtu dhe Ministria e Shendetesise Tirane e kane e-mail adresen time . Ju uroj mirekuptim dhe gezim pergjate vitit te ri 2023 ! Pensionisti : Vada

    1. j
     jon

     Duhet te jesh shume I kenaqur qe studimi yt shkencor u postua. 2 gjera kuptohen lehte nga cfare shkruan. Se je perhere I semur dhe se kerkon simpati. Simpati sdo gjesh ketu por sherimin ka mundesi. Te kujtohet kur te thane se duhet te sakrifikojme per 2 jave te mbyllur ne shtepi?Te kujtohet kur te thane se 1 vaksine eshte 95% efektive? . Si arritem qe te mbyllen ty( jo mua) 2 vite? Si arrite qe te duhen vaksina cdo 6 muaj te jesh “up to date”. Edhe doctori i famshem Fauci vite me pare ne publik jepte keshilla per viruset e frymemarrjes se e metoda me e mire per tu larguar jane metodat Low –Tech, para, ajer i paster, pirja e lengjeve( hidration) dhe qetesi( rest). Me vjen keq por ti je i semur nga vaksinat si pothuaj te gjithe ata qe jane vaksinuar. Nqs se te pelqen muzika te keshilloj te degjosh nje here Queen “ another one bites the dust:

     1. V
      Vada

      Simpati, apo keqardhje , une nuk pres nga sakush per shendetin tim . Te falenderoj se ti thua ashtu si ti e kupton , por se sa e kupton njeri apo tjetri nuk eshte ne etiken time qe te flas une . Jon , me perfundimin e 2022 te uroj te jesh i gezuar ngahere ! Fatmiresisht sot une jam normal , por me gjithe zemer une te deshiroj qe ju te lexoni per variantin Gryphon te virusit Covid-19 , se Dr Fauci e mbaroi punen dhe tani duhet te jete ne pension ne shtepi . Jon ,nje pyetje qe une nuk ja dua pergjigjen : Pse askush nuk pranon qe ligjerisht te lexoje nje permbledhje te studimeve te Nobelisteve . Thjeshte se asnje paragraf nga ky studim permbledhes nuk i perket emrit tim personal.

    2. V
     Vada

     Si dhe ne ndonje rast tjeter , ndoshta edhe sot komenti im nuk do te botohet , mbasi mundet qe ju ta vleresoni per cmenduri ate cfare une shkruaj . Kur koha ta provoje atehere ju per komentit tim do te shkruani si mencuri te vonuar. Vada

     1. .
      ...

      Vada ti je as me pak e as me shume nje Kavie qe Sekti globalisteve perdoren per te testuar te ashtuquajturen Gene Therapy. Nuk e di cfare studimi ke bere ti dhe as marr mundimin te degjoj per te e jo me ta lexoj pasi virologet me te mire ne bote kane thene qe nuk ka vaksine per virozat, per kete te sugjeroj te degjosh profesoreshen amerikane Judy Mikovitz.Ju qe u varikarsinuat ne mer te "shkences" jeni bere pishman si qeni pasi po dali perdite fakte dhe studime mbi efektshmerine e "vaksines" si dhe vdekjet e shumta dhe pasojat qe po le tek njerezit. Shume shpejt do kete nje Nuremberg 2 dhe besoj do kuptosh se cfare ka ndodhur ne te vertete. Sa per studimin tend merr e fshi bythen se nuk i duhet njeriu

      1. V
       Vada

       .... , nuk paske kuptuar thelbin : pra qe une kam bere thjesht nje permbledhje te disa studimeve te te tjereve , emrat dhe studimet e te cileve jane te vecuar neper dekada vitesh ; ku rezultatet dhe emrat e ketyre studjusve perdoren ne virusologji dhe ne literaturen mjekesore dhe ate farmaceutike . Kesaj i stepen qe te gjithe , duke me kthyer pergjigje se nuk kane kohe , (15faqe x 3min/faqe= 45 minuta kohe 15 minuta te shkruajne kundershtimet e tyre = 60 minuta kohe totale ) . ... , te falenderoj per kohen qe harxhove per komentin tuaj , por te lutem te pranosh qe dhe une te uroj : pac ate qe meriton ne vitin 2023 ! Une nuk jam ne gjendje te shpreh asnje konsiderate per vaksinat , por shpreh se sa ka vazhduar tek mua imuniteti pas vaksinal (artificial) dhe sa imuniteti pasinfektim (natyral) . Qe te te jem ty mirenjohtes , a mund te shkruash se ku mund ta gjej burimin zyrtar , qe une te mund ta kontaktoj profesoreshen tuaj Judy ? Une mendoj se shkenca nuk eshte dhe nuk duhet te jete aspak politike , por rezultat i llogjikes njerezore ne zbulimin e sekreteve qe ka natyra .

      2. V
       Vada

       Shtese per .... Nese ju deshironi mund te lexoni tek gazeta Sot artikullin: 'What is the gryphon variant of Covid-19 ? The virus that made European countries close their borders with China , here are the symptoms" . A mund te besh nje komentin tuaj per kete njoftim te ri boteror ?

       1. j
        jon

        Varda. Sigurisht te lavderoj per durimin ,por budallalleqet e tua skane kufi. Ti duhet ta dish se jo 99% por 100% e medias se kontrolluar thone genjeshtera. Pra ske pak dyshim per ato qe lexon?Eshte e pamundur qe ti ti marresh qe te gjitha si te verteta. "European countries close their borders with China" .. e kupton cfare te servirin? Ose ti sdi anglish ose ti je injorat nga gjeografia. Me sakte tregon se ti je " Gullible". Evropa ska kufi me Kinen.

       2. B
        Bumbum

        Kush u vaksinua ësht kryekëput I destinuar të sëmuret prap. Se edhe me doktorat të jesh të pranosh vaksinimin Kundra gripit të thjevsha dipllomën like më pasta doktoratën . Jeni thjesht kavje me 2 këmb e 2 pare mënd që u besoni ilaçeve farmaceutike thjesht nga frika. Gëzuar 2023 e kujdesuni më shum nga ato që hani se po vajtët te farmacia qoft edhe për 1 dhimbje të thjesht koke do përfundoni me nji grusht ilaçesh e prap do kini dhimbje koke.

        Lini një Përgjigje