Shfaqet një version i ri i COVID, XBB.1.5 që po alarmon botën

2 Janar 2023, 14:52Shëndeti TEMA

Shfaqet një version i ri i COVID, XBB.1.5 që po alarmon botën

Një version i ri i omicron është përhapur në SHBA, sipas të dhënave më të fundit nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. 

Nënvarianti i omicron, i quajtur XBB.1.5, ka ngritur shqetësime për një valë tjetër të mundshme të rasteve me Covid pas sezonit të ngarkuar të udhëtimeve të pushimeve. 

CDC parashikoi të premten se rreth 40% e rasteve të konfirmuara të Covid në SHBA shkaktohen nga lloji XBB.1.5, nga 20% një javë më parë. Në verilindje, rreth 75% e rasteve të konfirmuara raportohen të jenë XBB.1.5. 

Nuk është ende e qartë se nga erdhi ky version i omicron, por duket se po përhapet me shpejtësi. 

Nuk ka asnjë indikacion që shkakton sëmundje më të rëndë se çdo virus tjetër omicron, tha për NBC News Dr. Barbara Mahon, drejtore e Divizionit të Coronavirus dhe viruseve të tjera të frymëmarrjes në CDC. 


"Ne po shohim që shtrimet në spital janë rritur në përgjithësi në të gjithë vendin," tha ajo. "Ata nuk duket se po rriten më shumë në zonat që kanë më shumë XBB.1.5."

Mesatarja shtatëditore e shtrimeve ditore të Covid në spital arriti në 42,140 të Premten, një rritje prej 4.2% nga dy javë më parë,  sipas një raporti të NBC News . 

Mesatarja shtatëditore e pranimeve ditore në njësinë e kujdesit intensiv është rritur gjithashtu në 5,125 në ditë, një rritje prej më shumë se 9% nga dy javë më parë

10 Komente

 1. p
  pyeteni ekspertin e shendetesise, ish-in Ilir Beqj

  Ministria e Manastirleshes i ka marre masat per kete variant te ri COVID...dhe ka nisur ti vere hekura dritareve te "Shefqet Ndroqit" me qellim qe numri 5 i te semureve te hedhur nga ato dritare mos shtohet me kete variantin e ri XBB.1.5

  1. B
   Baliu

   A do te jet ky Come Back-u i vitit 2023? Duket sikur Lia e Majmunit hoqi dore nga gara!

   1. G
    Gezuar

    Duket sikur Lia e Majmunit hoqi dore nga gara.--- ishte kejo pjese e humorit per naten e Vitin e Ri?

   2. D
    Drini

    Epo cna polli me keta kinezet

    1. P
     Pordha

     Manastirqiushtrihu mir e ke bo

     1. Q
      Qamil Kodra

      Së shpejti do dali një tjetër varjant, jashtëzakonisht i rrezikshëm! Që tani i dihet emri: Xha Dani qethi deshtë U bë një mal i leshtë.

      1. v
       vp

       Is the variant " get a fuckup" Akoma me keto idiotsira you "fuckers"

       1. v
        vp

        Pyesni Gates ,he knows : "when he scratches his head,he will say some lies"

        1. a
         albatros

         “Komplimente” për përkthimin brilant! Nuk keni një përkthyes mesatar të paktën jo kaq të dobët

         1. C
          Cerma

          Xixëllonjë . Bo bo nj'e pisët . Paçim globula të bardhë .

          Lini një Përgjigje