Studimi mbi COVID-19: Virusi mund të përhapet në tru dhe pjesë të tjera të trupit

3 Janar 2023, 10:02Shëndeti TEMA

Studimi mbi COVID-19: Virusi mund të përhapet në tru dhe

Shkencëtarët kanë zbuluar se virusi SARS-CoV-2 mund të përhapet në të gjithë trupin e njeriut dhe madje të depërtojë në tru, zemër dhe sy.

Këtë e ka treguar analiza e indeve të pacientëve që kanë ndërruar jetë nga COVID-19.

Rezultatet e studimit u publikuan në revistën Nature.

Shkencëtarët e Institutit Kombëtar të Shëndetit në SHBA kryen një autopsi të plotë të 44 pacientëve të cilët vdiqën si pasojë e një përkeqësimi të COVID-19 dhe nuk ishin vaksinuar.

Ata gjetën virusin në shumë organe, veçanërisht në tru.

Kryesisht, këta ishin pacientë me një ecuri të rënduar të sëmundjes.

“Ne treguam procesin e vetë-përsëritjes së molekulave të virusit në shumë zona gjatë dy javëve të para pas fillimit të simptomave”, shpjegojnë autorët e studimit.

Analiza tregoi se virusi SARS-CoV-2 fillimisht infekton traktin respirator dhe indet e mushkërive, por mund të jetë i zbatueshëm në tru, zemër, nyjet limfatike, traktin gastrointestinal, gjëndrat mbiveshkore dhe sy.

Sipas shkencëtarëve, virusi mund të qëndrojë atje për 230 ditë pasi të shfaqen simptomat.

Shkencëtarët morën gjithashtu mostra të sistemit nervor nga 11 pacientë dhe gjetën ARN dhe proteina SARS-CoV-2 në hipotalamusin dhe trurin e vogël të një pacienti, si dhe në palcën kurrizore dhe nënkorteksin e trurit qendror të dy pacientëve të tjerë.

Në ato vende ka pasur dëmtime të lehta në indin e trurit, shkruajnë studiuesit.

Mosha mesatare e 44 pacientëve që morën pjesë në studim është 62.5 vjeç.

Raportohet se 27 pacientë prej tyre kishin tre ose më shumë sëmundje shoqëruese.

Hulumtimi është kryer nga prilli 2020 deri në mars 2021.

 

Lini një Përgjigje