Çfarë ndodh në trup një muaj pasi keni lënë duhanin?

12 Tetor 2022, 18:05Shëndeti TEMA

Çfarë ndodh në trup një muaj pasi keni lënë

Lënia e duhanit mund të duket e frikshme, por kur shikoni të gjitha përfitimet shëndetësore, është e lehtë të kuptosh pse miliona njerëz po heqin dorë nga ky zakon i keq.

Kur pini cigare, ju lejoni mijëra kimikate të hyjnë në trupin tuaj, të cilat mund të shkaktojnë dëme të mëdha në mushkëritë, zemrën dhe strukturat e tjera të trupit. Për fat të mirë, shumica e këtij dëmi mund të riparohet nëse ndaloni duhanin dhe disa efekte mund të shihen në vetëm disa javë.

Disa nga përfitimet kryesore të lënies së duhanit përfshijnë:

– qarkullim më i mirë

– përmirësimi i shijes dhe erës

– më shumë energji

– sistem imunitar më i fortë

– pastroni dhëmbët dhe gojën

– rrezik më i ulët për kancer

Çfarë ndodh me trupin tuaj pasi të keni lënë duhanin?

Pas një muaji të mos pirjes së duhanit, do të ndihen ndryshime të rëndësishme, duke përfshirë më pak kollë, frymëmarrje më të lehtë dhe sinuse më të qarta. Niveli juaj i energjisë do të jetë dukshëm më i lartë, që do të thotë se ushtrimet do të jenë edhe më të lehta për ju.

“Në muajin e parë pasi keni lënë duhanin, funksioni i mushkërive do të përmirësohet, gjë që do të përmirësojë qarkullimin”, shkruan Orlando Health. “Brenda 9 muajve, mushkëritë fillojnë të funksionojnë normalisht dhe simptomat si kolla dhe gulçimi bëhen më të rralla. “Në dhjetë vjet të mos pirjes së duhanit, rreziku i kancerit të fshikëzës, veshkave, mushkërive, gojës dhe fytit është dukshëm më i ulët”.

 


 

Lini një Përgjigje