OBSH: Shqiptarët konsumojnë shumë yndyrna. Shkak kryesor i vdekjeve nga sëmundjet e zemrës

5 Shkurt 2024, 09:16Shëndeti TEMA
OBSH: Shqiptarët konsumojnë shumë yndyrna. Shkak kryesor i

Shqipëria është një ndër vendet me konsum të lartë të yndyrnave të prodhuar në mënyrë industriale në ushqime, duke ndikuar drejtpërsëdrejti në rritjen e sëmundjeve kardiake.

Sipas raportit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Shqipëria është e shënuar me të kuqe në hartë, çka tregon nivelin e lartë të përdorimit të tyre në ushqime, duke e lidhur edhe me numrin e lartë të vdekjeve akute nga zemra.

Më shumë se 278 000 vdekje çdo vit në nivel global i atribuohen pikërisht marrjes së yndyrës trans të prodhuar në mënyrë industriale. Yndyrnat trans bllokojnë arteriet, duke rritur rrezikun e sulmeve në zemër dhe vdekjeve.

Sipas OBSH, tashmë është e faktuar se marrja e lartë e yndyrave trans rrit rrezikun e vdekjes nga çdo shkak me 34%, vdekjet nga sëmundjet koronare të zemrës me 28% dhe sëmundjet koronare të zemrës me 21%.

Raporti, i cili i referohet vitit 2023, thotë se në nivel global, përfshirë edhe Shqipërinë, nuk u arrit objektivi për eleminimin nga ushqimet të yndyrnave trans.

Yndyrnat trans, të cilat prodhohen në mënyrë industriale nga hidrogjenizimi i pjesshëm i çdo vaji të lëngshëm, gjenden kryesisht në ushqimet e skuqura, ëmbëlsirat dhe ushqimet e gatshme.

5 Komente

 1. I
  I paksinuar

  OBSH-ja, keta kermat qe thane se vaksinat e Covid jane te sigurta, tani po qe na iluminuan.

  1. S
   Sllavokomunistet-Turko-Mongole

   Thene shkurt...kush mori vaksinat ka ik per lesh..thjesht t'ja leme yndyrnave..hajt me sh'net

   1. D
    Detari

    gezuar vaksinaet e ramazoni sunite pak nga pak do pastrohet vet natyra nga ju.

    1. E
     Edis

     Shqiptaret skane ç’te hane . Jane nder popujt me fukarej te botes. Keta thone yndyrnat. Thua se shqiptaret po hajne 7 ditet e javes gjelle me mish. Ne Britanine e Madhe ka nje rritje po ashtu te vdekjeve tek te rijte nga infakti i miokardit. Gje qe me perpara nuk njihej. Dhe ne parlamentin Britanik po hedhin si teze shkakun e vdekjeve nga vaksinat. Nderkohe qe qeveria Britanike po perpiqet ta mohoje kete fakt. Kuptohet si cdo qeveri tjeter qe i merr urdherat nga OBSH-ja.

     1. k
      kjo nuk eshte demokraci we solli saliu nano ilire

      ARMIKU KRYESORE I ATAKEVE KARDIAKE JSNE ABSOLUTISHT STRESI.KETU BRN PJESE GAMA PA FUND E PROBLEMEVE QE KANE GODITUR SOT NJEREZIT E THJESHTE,SI EKONOMIKE,PADREJTESITE SOCIALE .KETU PRA NE FAMILJE FILLON PASTAJ "LUFTA"BRENDA SAJ,KU PASOJAT JANE KATASTROFIKE ME PASIJA TE TMERRESHME ...

      Lini një Përgjigje