Ndalimi i përjetshëm i Martin Shkrelit nga industria farmaceutike mbahet në fuqi

23 Janar 2024, 22:40Shëndeti TEMA
Ndalimi i përjetshëm i Martin Shkrelit nga industria farmaceutike

Martin Shkreli, i njohur për rritjen me më shumë se 4000% të çmimit të një medikamenti që shpëton jetë, nuk mund të kthehet në industrinë farmaceutike, pasi një gjykatë federale e apelit të martën la në fuqi ndalimin e tij të përjetshëm.

Një panel prej tre gjyqtarësh i Gjykatës së dytë të Apelit të Rrethit të SHBA-ve në Manhattan tha se një gjyqtar i gjykatës më të ulët veproi siç duhet në vendosjen e ndalimit për shkak të shkeljeve antitrust të Shkrelit.

Çështja ishte ngritur nga Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA-ve (FTC), të cilit iu bashkuan New York-u, California, Illinois, Karolina e Veriut, Ohio, Pensilvania dhe Virginia.

Shkreli, 40 vjeç, u bë famëkeq dhe fitoi çmimin “Pharma Bro” kur, si shef ekzekutiv i Turing Pharmaceuticals në 2015, ngriti çmimin e ilaçit antiparazitar Daraprim të sapomarrë brenda natës në 750 dollarë për tabletë nga 17,50 dollarë.

Më vonë ai shërbeu më shumë se katër vjet burg pas dënimit të tij në 2017 për mashtrim të investitorëve në dy fonde mbrojtëse dhe mashtrim për të mashtruar investitorët në një prodhues tjetër ilaçesh.

Në janar 2022, gjykatësja e qarkut amerikan, Denise Cote, vendosi ndalimin e përjetshëm të Shkrelit dhe e urdhëroi atë të kthente 64.6 milionë dollarë, duke përmendur taktikat e tij “veçanërisht të pashpirt dhe shtrënguese” në monopolizimin e Daraprim dhe mbajtjen e rivalëve gjenerikë jashtë tregut.

Daraprim përdoret për trajtimin e toksoplazmozës, duke përfshirë edhe pacientët me AIDS.

Gjykata e apelit hodhi poshtë argumentet e Shkrelit se urdhri i Cote ishte tepër i gjerë dhe në mënyrë jokushtetuese e ftohte lirinë e fjalës së tij duke e penguar atë edhe të përdorte mediat sociale për të diskutuar industrinë farmaceutike.

“Duke pasur parasysh modelin e sjelljes së keqe të Shkrelit në të kaluarën, gjasat e dukshme të përsëritjes së saj dhe natyrën kërcënuese për jetën e rezultateve të saj, ne jemi të bindur se përcaktimi i gjykatës së rrethit për sa i përket fushëveprimit të duhur të urdhrit ishte brenda diskrecionit të saj,” gjykata. tha.

Avokatët e Shkrelit nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. FTC nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të ngjashme.

Që nga lirimi i tij nga burgu në maj 2022, Shkreli ka punuar si zhvillues softuerësh dhe si konsulent për një zyrë avokatie.

2 Komente

 1. K
  Koka ben koka peson.

  Nuk ti jep zoti te gjitha.Martini ishte i zoti ne shkolle dhe per kete e vleresojme por nuk di te komunikoj dhe kerkon te pasurohet menjehere.Njeriu ka nje fare krenarie kur bene nje veprim por per rastin Martini ishte nje budallallek qe do ti kushtoj gjithe jeten.

  1. E
   Esati

   Gjuhe te gjate dhe koke bosh. Po shkele shtetin ne kallo e paguan tere jeten. Nuk qe thjesht puna erritjes se cmimit, bente marrezira cdo dite, dhe shkruante nga burgu e tallej me gjykatesin apo bemat e tjera. Gomar...

   Lini një Përgjigje