“Seks që 13-vjeç” Gjinekologia-adoleshentëve: Lodrat intime të sterilizohen, pasi...

4 Shkurt 2023, 21:10Sociale TEMA

“Seks që 13-vjeç” Gjinekologia-adoleshentëve:

Gjinekologia, Mimoza Keta, ishte e ftuar këtë të shtunë në emsionin “Enigmat e Hipokratit”, ku dha disa këshilla për adoleshentët se si duhet t’i përdorin lodrat e seksit.

Ajo tha se lodrat e seksit nuk duhet të transportohen nga njëri adoleshent te tjetri, pasi mund të kthehen në burim infeksionesh.

Ajo këshilloi sterilizimin e lodrave të seksit për të shmangur marrjen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

“Një studim i ISHP tregon që raportet seksuale fillojnë që në moshën 13-vjeç në Shqipëri. Këto janë moshat që nuk kanë informacionin e duhur sesi duhet të mirëmbajnë veten, se si duhet të ruhen nga një infeksion i trasnmetueshëm dhe se si duhet t’i përdorik këto lodra.

Nëse këto shpërndahen si objekte të zakonshmne dhe nuk kanë atë sterilitetin e duhur, patjetër që bëhen objektë për transmetimin e objekteve seksualisht të transmetueshme”, tha gjinekologia.

1 Komente

  1. o
    o te placin syt moj truthare -sterizoni Trut

    mi ato qe jane ne moshe te re ,qe jane brezi i lindur e rritur ne epoken e Shkerdhatokracise saleh shpellarit ,ku degjenerimi -shkaterrimi i Vlerave e Kultures qytetare te shoqerise Shqiptare si ne cdo fushe ishte ne Rend te dites , ishte Flamuri i Politikes se Bandes se Shkerdhatave kryesuar nga fisqiri serbis saleh berisha , po ti moj te Placin Trut , qe i behesh Suport asaj qe sprucojn akoma Gjaprinjte e Medieve ,nuk mundet te reagosh dot si qytetare ,dhe tregosh se ku duhet te shikoj rinia sot ,ke shkollimi ,edukimi ,kultura etj ? Ptuuuuuuuuu Plehra Toksike

    Lini një Përgjigje