Shqipëria e 96-ta në botë: Vendi “më pak bujar” në rajon dhe të parafundit në botë për vullnetarizmin

4 Shkurt 2023, 19:11Sociale TEMA

Shqipëria e 96-ta në botë: Vendi “më pak bujar”

Sipas Indeksit të Bujarisë 2022, të publikuar nga “Fondacioni i ndihmës dhe bamirësisë” (Charities Aid Foundation), Shqipëria renditet në vend të 96-të sa i përket bujarisë. Ky indeks ka nisur të vlerësohet dhe të publikohet që në vitin 2008, duke marr shkas nga kriza globale financiare dhe ka vijuar të publikohet edhe në vitet në vazhdim. Të dhënat janë të mbledhura dhe përpunuara nga “Gallup”, kompania e njohur për sondazhet e saj të opinionit publik të kryera në mbarë botën, dhe përfshijnë sondazhe të zhvilluara në 119 vende të botës.

Indeksi ka për qëllim të sigurojë të dhëna rreth natyrës së të dhuruarit, ose bujarisë, e shpërndarë në të gjithë botën. Indeksimi është mbështetur në tre aspekte bazë, të shtruara në formën e pyetjeve. Le të shohim si qëndron Shqipëria në secilën prej këtyre pyetjeve.

Pyetja e parë ka të bëjë me ndihmën ndaj një të panjohuri, ku vendi ynë renditet në pozicionin e 78-të në botë, duke shënuar 57%. Pyetja e dytë për të kuptuar më shumë mbi bujarinë, ka të bëjë me dhurimin në vlerave monetare. Sipas të dhënave, vendi ynë renditet në i 48-ti, dhe ka grumbulluar 36% pikëzim. Ndërsa, pyetja e tretë ka të bëjë me punën vullnetare, pra sa të gatshëm janë qytetarët që të dhurojnë nga koha e tyre për punë vullnetare në dobi të komunitetit apo nismave dhe kauzave të ndryshme sociale.

Në këtë aspekt, vendi ynë ka rënditjen më të dobët, pasi ka realizuar vetëm 8% pikëzim, duke u renditur në vendin e parafundit në botë, ose të 118-të. Në varësi të kësaj renditje, shohim që shqiptarët janë më mirë në dhurimin e ndihmës në vlerë monetare, janë disi më keq në gatishmërinë e tyre për të ndihmuar një të panjohur dhe renditen shumë keq për kohën vullnetare që dhurojnë.

Për sa i takon vendit më bujar në botë, Indonezia renditet e para, për të pestin vit radhazi, ku sipas raportit kjo mund të lidhet me besimin e tyre, kulturën dhe traditat për të dhuruar para dhe kohë, si dhe për të ndihmuar njerëzit në nevojë. Indonezia ndiqet më pas nga vende të tilla si Kenia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Australia dhe Zelanda e Re. Vendet më pak bujare sipas kësja renditje rezultojnë Kamboxhia, Japonia dhe Afganistani. Kryesisht në fund të klasifikimit qëndrojnë vendet të cilat përballen vazhdimisht me konflikte dhe paqëndrueshmëri politike, ekonomike dhe sociale. Përjashtim bën Japonia, ku sipas raportit ekziston mundësia që japonezët e konsiderojnë si përgjegjësi të ndihmuarit apo të dhuruarit.

Nga ana tjetër, krahasuar me vendet e rajonit Shqipëria renditet si vendi “më pak bujar”. Serbia renditet në vendin e 27-të, Maqedonia e Veriut në vendin e 34-të, Bosnje dhe Hercogevinga në vendin e 42-të, Kosova në vendin e 44-të, ndërkohë që mungojnë të dhënat për Malin e Zi.

4 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Zemer arabi...... bujrum!!

  1. N
   Noci

   Dikur na nxirrnin dhe ishim te detyruar te dilnim se t'a merrnin per te keq.Pa llogaritur aksionere medemek ishin vullnetare.Ne fakt kjo puna e vullnetarizmit duhet te filloje te behet edukate se behet shume ne vendet perendimore te pakten te mesohemi qe ambientet rrotull nesh ti bejne si kudo ne bote

   1. V
    Vega

    Natyrisht . Shqiptaret keto 33 vjet e kane pare cdo gje me syte : ka qene ne kohen e diktatures ! Dhe i kane dhene fund gjerave me vlere si vullnetarizmi , dhurimi , ndihma ndaj te tjereve etj . Ja cfare i dhuroi Sali vizjonari , shpirtit shqiptar ...

    1. E
     Emigranti

     Kam jetuar ne disa vende ne Europe,Amerike dhe Australi.Njerez me shpirtlig se ne nuk kam pare. Ne ne pergjithesi jo vetem qe nuk ndihmojme njeri tjetrin por mundohemi me gjitha menyrat te ja hedhim tjerve deri edhe familjarve tane.

     Lini një Përgjigje