Artan Hoxha tregon deklaratën shokuese të Pirro Dhimës dhe sa vota i duhen Belerit të zgjidhet eurodeputet

16 Prill 2024, 18:18Sociale TEMA
Artan Hoxha tregon deklaratën shokuese të Pirro Dhimës dhe sa

Fredi Belerit do t’i duhen rreth 200 mijë vota që të zgjidhet si eurodeputet i Demokracisë së Re, partisë së kryeministrit grek Qirjako Miçotaqis.

Gazetari Artan Hoxha thotë se kandidimi i Belerit është një strategji e Miçotaqisit për të marrë votat e ekstremit të djathtë grek.

Në një intervistë në “Top Talk”, Hoxha tha se kandidimi i Belerit është gjithashtu në vazhdën e politikave të qarta greke për të ashtuquajturin “Epir i Veriut”.

“Greqia ka 21 eurodeputetë, 8 i ka Demokracia e Re, Belerit i duhen rreh 200 mijë vota që të zgjidhet.

Deri dje në mesditë diheshin emrat e 41 kandidatëve, i 42 u shpall Beleri. E djathta ekstreme e pëlqente, ne e kemi parë në Himarë erdhën përfaqësues të Agimit të Artë. Kaq shumë i publikuar, kaq shumë i mediatizuar, ai synon të marrë votat e ekstremit të djathtë, është një parti pro-ruse që po rritet shumë.

Që të marrë votat e tyre, ai ka kandiduar belerin. Pirro Dhima kandidimin e parë, mandatin e parë e ka marrë nga PASOK, socialistët grekë. Me Pirro Dhimën ai synon të marrë votat në qendër dhe majtas. Me imazhin që ai ka si sportist, si kampion”, tha gazetari Hoxha.

Hoxha zbuloi edhe një deklaratë skandaloze të Pirro Dhimës, gjatë një interviste për një televizion grek rreth një javë më parë.

“Ne nuk mund të fshihemi pas gishtit, herë pas here Pirro Dhimën e kemi parë në Shqipëri, na kanë folur me superlativa për të. Një javë më parë në një emision në Greqi, Pirro Dhima tha jam nga Himara, kryeqyteti i Epirit të Veriut”, tha ai.

32 Komente

 1. z
  zigur

  Si ky i Dhieri dhe krimineli Beleri te shitur te monarko fashistet grek jane.

  1. A
   AC/DC

   E hengre pacen ne mengjes dhe qoftet ne dreke?Ky koke bolja ka lidhje me Himaren sa ka lidhje Leo Mesi me shkodren. Prandaj eshte albanistani vrima e fundit e kavallit. Se tipa te tille bejne dhe gazetarin dhe analistin dhe politikanin dhe nacionalistin. V.k. Rrace muti.

   1. D
    Detari

    banoret e Himares si gjithe siptaret e tjere shesin gjithcka per 2 kokra leku. ketu fajin e kane qeverite islamike skiptare qe percane popullin.

    1. C
     Cuni lagjes

     Siptaret i hipshin siper motres, grus dhe plakes tate o robq!r grek.

    2. B
     Baca-Bajram

     Pirro Dhi-ma ose Vrima (si do, i pershtatet) eshte nje spurdhiak, kur ishte ne mosh te re, ne Tirane ishte nje katunar tipik qe te vinte e te lepinte bythen (e kam njohur nga afer pavarsisht diferences ne mosh prej 8 vjetesh) dhe si zagar i zgjebosur te varej nga pas per shoqeri... Pastaj kur fitoj fame ne ngritje peshe e sidomos kur shkoj ne Greqi, filloj te tregoj fytyren e vertet prej nje bukshkali te pabese dhe langaraq. Pavarsisht fames qe pati si atlet, por si njeri ai esht nje ZERO, nje njeri pa dinjitet. Nejse s'dua te flas shume per karakterin i njebythqiri si puna e tij, por do t'i thoja Pirros se Dhier vetem kaq per ate qe ka deklaruar ne TV Grek, Himara mund te jet kryeqyteti i Vorio Epirit veyem ne p!dhin e sateme!

     1. V
      Vito mashtruesi, shoku i Nikos se Orneles se Varuz

      Pyete nje here gruan o Tan cfare e lidh me ate Gjoncajn e kuvendit?

      1. S
       Saranda

       Nese ka shtetesi shqiptare, te arrestohet ky jashteqitje shqiptare per tradheti. Pastaj nese do te jete greqirje, e te bashkohet me greqiret kunder Shqiperise, ti heqet nenshtesia shqiptare dhe te shpallet non grata. Kushdo qe ndjehet shqiptar ta peshtyej ne surrat kete jashteqitje shqiptare kete bastarde te qelbur.

       1. E
        Emigranti ne angli

        Po ku jan burrat e Shqiperise more tja q... ato robt ketyre Plerave Kryeqyteti i epirit thote ky pushti qe e ka pasur shtepine ke rruga elbasanit ne Tirane Po cfar pret prej ketij more qe la Mamane te vdiste dhe e gjeten komshite mbas nji jave

        1. D
         Deep Purple

         Pirro bythqiri e ka pat shpin ke kopshti me dreke 41.Ne kat te pare.Nuk jà hidhte njeri qurrat.Cun inezistent.

        2. N
         Nje ish student i dhjetorit i zhgenjyer

         O Enver kthehu per nje jave vetem.....te dhjesin ne breke paliKaret .....skane faj keta qe spiunonin njeri tjetrin

         1. U
          UÇK

          Pirro pidhi i nënëns se vet greke Kriminel grek njejt si vrasesi i ushtarve shqiptarë në Peshkopi Fredi kriminel Bejleri

          1. P
           Pallati perkarshi

           Epo kur ngeli politika e jashtem e Shqiperise ne mendjen e ketij zullap kok-tulit...hapuuu dheee. Nacionalizmi eshte streha e fundit e maskarait .... Ik o Tan, merru me ate qe di te besh me mire : merr e shpjer llafe nga policia te burgaxhinjte dhe anasjelltas...

           1. P
            Per korrektese

            Piro Dhima nuk eshte tradhëtar, se nuk ka tradhëtuar njeri, as never, as Shqipërinë. Ai është nje njeri pa moral, pa parime, pa atdhe, mercenar. Dihet që mercenarët nuk kanë atdhe, pra nuk kanë çfarë të tradhetojnë. Ose si një prostitutë. Nuk ka se kë të tradhetojë. Ata i vetëpaguhen prurësit më të parë. Prandaj mos i mbani inat Piro Dhimës, dhe as Belerit. Janë per gjynah. Kanë shitur nderin e tyre. Rrojnë kot, sepse kur shkojne natën në krevat, u vjen turp nga vetja.

            1. E
             Emigranti

             ESHTE KOMPLET PLEHER

             1. .
              .

              Ku eshte skandali ore kok-mish. Perse skandalizoheni kur permendet fjala Epir dhe derivatet e saj, i Jugut apo i Veriut? $$$$$$$ A nuk quhet Pirrua i Epirit, apo Pirro Cami. A nuk I quajm Kaonet, Thesprotet dhe Moloset si fise Epirote ? A nuk cilesohej vet Skenderbeu si "Princ I Epirit" apo si princ I Camëve $$$$$$$ Perse duhet te ndihemi Ne Epirotet si tradhetar dhe mos te jeni Ju tradhetaret qe mohoni toponime dhe fakte historike duke I Basarduar.

              1. v
               vezhguesi

               Kurte vije ne Shqiperi, kapeni Pirro Vr(Dh)imen dhe llaskojani vrimen duke i futur bishtin e shtanges, qe kur ta mendoje edhe njehere "Kryeqytetin e Vorio Epirit", ti dridhen leqet e kembeve. Dava plehrash. Kur degjoj deklarata te tilla, mendoj se Enveri disa gjera i bente sic duhet. Keshtu, per maskarenjte e tipit Vr(Dh)ima apo islamikun e transformuar ne ortodoks, Bejleri, Enveri ishte ilac, pasi i piqte te gjalle ne hell. Keshtu e meritojne te tere tradhetaret qe hane buken e Shqiperise dhe bejne duane e Greqise.

               1. K
                KOCI BAKO VFLP i Ri

                ZAGARË DHE ASGJË MË TEPËR.KËSHTU NDODH KUR SHQIPËRIA ËSHTË BËRË HANË KU HYNË DERRI DHE DOSA. TASHMË KA ARDHUR KOHA QË DJEMTË DHE VAJZAT TË DALIN NË FUSHËN E BETEJËS NDAJ TË KËQINJVE, ASHTU SISI DJEMTË DHE VAJZAT E 1941.

                1. A
                 Alb

                 Shume mosmirenjohes, i pacipe dhe pa karakter ky Pirro Dhima. Ne radhe te pare cfare ka i ka nga shqipetaret (trajniere etc.) qe e ndihmuan te behet kampion ne peshengritje (padyshim me punen e forte te tij). Ne Greqi ky luan viktimën (po te lexosh gazetat greke ose intervistat e ketij) qe disa greke e quaj Shqipetar dhe ky e ka per ofendim, qahet qe po vuaj te gjithe himariotet, po shtypen nga diktatura e Rames etjera. Por kur vjen ne shqiperi ndryshon 360 grade mendje, nuk thote asnje mendim te tijen qe vjell neper Greqi. Dhe tani vitet e fundit hidhet nga socialistet qe kandidoj herën e shkuar tek demokratet. Vemje!

                 1. A
                  Alb

                  Shume mosmirenjohes, i pacipe dhe pa karakter ky Pirro Dhima. Ne radhe te pare cfare ka i ka nga shqipetaret (trajniere etc.) qe e ndihmuan te behet kampion ne peshengritje (padyshim me punen e forte te tij). Ne Greqi ky luan viktimën (po te lexosh gazetat greke ose intervistat e ketij) qe disa greke e quaj Shqipetar dhe ky e ka per ofendim, qahet qe po vuajn te gjithe himariotet, po shtypen nga diktatura e Rames etjera. Por kur vjen ne shqiperi ndryshon 360 grade mendje, nuk thote asnje mendim te tijen qe vjell neper Greqi. Dhe tani vitet e fundit hidhet nga socialistet qe kandidoj herën e shkuar tek demokratet. Vemje!

                  1. L
                   Leonidha

                   Pirro Dhima eshte nje bukeshkale. Zakonisht perfundojne keq keta lloj tipash. Gjynah se po plaket dhe nuk u poq. I thoni qe pervec shtanges te lexoje ndonje gje nga historia. Epiri eshte term shqiptar qe fare mire mund ta perdorim ne shqiptaret por jo greket. Te gjitha fiser epirotase thesprotet, molloset, kaonet jane shqiptare. Dhe qe Pirroja te jete i qarte, te pakten ta dije qe nuk jane greke. Le te pyesi dhe te lexoje hostorianet greke. E thone me plote gojen ku mbaron Elada, pikerisht atje ku fillon Epiri. Po cdo o Pirro qe ngaterrohesh kot me keto gjera. Edhe sikur te themi qe Himara eshte kryeqendra e Epirit te Veriut , coc na the more Pirro. Prape kjo se ben greke o Pirro. Edhe vete se kupton se cthua. Himara eshte piese e fisit te Kaoneve. Te te verbojne parate e grekut eshte dicka , por ju jeni i verbuar shpirterisht o Pirro. Mos hidh helm se mban dhe nje emer shqiptar Pirro qe nuk eshte sic mendon, emer orthodoks. Eshte emri i Pirros se Epirit qe i dihet dhe nena dhe babai qe jane ilire. Na turperove fare, dhe si orthodoks qe mbahesh. Qendro shtrember dhe fol drejt i thone nje fjale. Edhe une kam Epirot, Kaon, shqiptar i kreshter orthodoks. Mos harro se efhe ne Bibel shkruhet per Ilirine, qe u krishterua pra mori nje besim human ne te njejten kohe qe mori dhe Elada. Atehere ku qendron perparesia qe duhet patjeter te ndihesh grek. Nuk i ben nder Elades, aspak vec e nxine, se perkrah njerez te tille qe zduan vendin ku kane lindur dhe rritur. Keta nuk jane njerez per tu marre shembull. Cte ka bere ty Shqiperia. Apo qe flet kundra saj dhe ne ende te lejojme te hysh e dalesh si ta doje qefi ne Shqiperi. Eshte e njohur toleranca e shqiptarit o Pirro dhe ty do te toleroje, mbase nje dite, sipas parimit te krishtere te miresise, do te bindesh kush je vertet dhe kush eshte Shqiperia, Himara, Epiri.

                   1. s
                    shqip

                    Bravo. koment brilant. Faleminderit vella per keto te verteta historike qe ke shkruar. Jane nje koncentrim i historise mijera vjecare te popullit tone fisnik.

                   2. s
                    shqiptari

                    PO pse i jepni kaq rendesi, lere ta kandidojne edhe per Kryeminister te Greqise, ai do bej burg kokerr me kokerr dhe do ti rruaj trapin Bashkise se Himares.

                    1. 1
                     1

                     Piro Dhima nuk fliste me nenen e tij dhe vdekjen e saj ne vetmi e zbuluan fqinjet pas disa ditesh dhe prisni ju qe ky tipi te doj atdheun e tij ku i ka rene koka?Per ata qe se dine ky greku i thekur kur erdhi ne greqi nuk dinte asnje fjale greqisht,asnje per be

                     1. G
                      Grida Suma

                      Ky koke-ducja ne cdo hale fut lugen dhe ha mut.

                      1. a
                       athine

                       qeni leh atje ku hane.

                       1. T
                        Tironci

                        Po ik NE Djall o Artan Hoxha , Sepse ty ,gjysma e Shqipetarve te urrejne! Edhe gjysma tjeter te duan te varur ne Litar !!!

                        1. b
                         ben

                         Zotrote duhet te jesh nga ato te nevojtores se Berishes, prandaj ju urrejne dhe ju duan ne litar te gjithe shqiptaret. Jeni rrace muti. Kushedi se me ke ju kane zene ato gra qe ju kane pjelle, njesoj si lideri juaj kopuk.

                        2. M
                         Metushi

                         Njerez te shitur! Te perdorur! Te pa moral! Te pa format! Pa familje! Pa ere njerzie, familje, prinderore, Pa ndjenja humane, e kombetare Nheri i interesave .... Nuk eshte mure as te merresh me to duke i bere te vemendeshem...! Kohe e humbur edhe per kete koment!

                         1. N
                          NO PASION

                          VETEM NE SHQIPERINE TONE GENJESHTRA DHE VJEDHJA JANE PROFESIONE ........ UNE NUK E KUPTOJ KETE TAN HOXHEN...KAQ BUDALLENJE I QUAN SHQIPTARET SA MEQE BEHET FJALE PER GREQINE DO BESOJME QE EDHE GOMARI FLUTURON...PIRR DHIMA NUK KA THENE ASNJE FJALE TE TILLE....SEPSE DO TA KRYQEZONIN QARQET EKSTREME GREKE QE SHKON PERTEJ HIMARES VORJO EPIRI ...KY ALLAH ALLAH BESON SE DUKE QENE INJORANT NE GJUHE TE HUAJ BESON SE EDHE SHQIPTARET NUK DINE GREQISHT... ....ORE NE NA RA BRETKU NE PUNE 12 ORE PER TE MBAJTUR FAMILJEN E DIME 4 GJUHE TE HUAJ NDERSA KETA BASHIBOZUK SI TAN HOXHA..MARIN MEMA...TUR ZHEJI ... ALBAN DUDUSHI..$ CO....U BENE MILIARDERA VETEM E VETEM SE SHAJNE GREQINE...KANE NJE HISTERI TE TURPSHME SAQE KALOJNE NE PERRALLA E GENJESHTRA....PIKERISHT NE DITEN KUR DORA BAKOJANI FUTI KOSOVEN NE KESHILLIN E EVROPES....GJE QE I SHKON PER SHTAT SERBEVE TE ARDHUR NGA URALET DHE MUZHIKEVE RUSE...SHIKONI KUR TE THONE SE DORA BAKOJANI ESHTE SHQIPTARE VETEM E VETEM TE MOS DALIN GENJESHTARE ...SE IKU RUBLA PASTAJ...STE JEP BIRE KURVE NE BOTE PO NUK PUNOVE E TE DJERSITESH...VETEM RUBLA SHKON TANI NE KETE KOHE LUFTE....PA DJERSE....NGA HUNDET DO TJU DALIN SE I BINI NE QAFE POPULLIT ME FUKARA NE EVROPE DHE HAKUN FUKARAIT JA MERR ZOTI...

                          1. s
                           shqip

                           Ore mik, respekte qe punoni me ndershmeri atje ne Greqi, per te mbajtur familjen tuaj sic bejne shumica e shqiptareve kudo ku jetojne brenda apo jasht vendit, por ca gjera me duket se i anash kaloni, me siguri nga padituria (pa dashur aspak qe t'ju fyej). Greqia historikisht ka qene kunder shqiptareve dhe shtetit tone, qe ne formimin e tij ne 1912-ten. Edhe sot, Greqia ben nje politike agresive kunder Shqiperise, duke kerkuar te shpike minoritete edhe atje ku nuk ka, gjithmone me synimin e greqizimit te zonave te jugut ku ajo ka pretendime territoriale, nderkohe qe nuk njeh asnje minoritet brenda kufinjve te vet, ku shqiptaret allvanitas nuk jane lejuar dhe as nuk lejohen qe te flasin, pale me te mesojne gjuhen e tyre shqipe neper shkollat atje, sic ndodh me minoritaret ne fshatrat e jugut, ku femijet greke mesojne ne shkolla gjuhen greke, te saksionuar me ligj te vecante per minoritetet ne Shqiperi. E gjithe kjo tymnaje qe eshte bere dhe vazhdon te behet nga Greqia per ceshtjen e Fredi Bejlerit dhe Himares, behet me qellimin qe e tregova me siper. Kete e dine edhe femijet ne Shqiperi. Pa dyshim qe eshte e drejta e kujtdo qe te ndjeke ate fe qe desheron dhe kjo vlen edhe per nje mysliman qe na u be ortodoks si zoti Bejleri. Po te kishte ndodhur dicka e tille ne Greqi, dhe Bejleri te kerkonte qe te behej Kryebashkiak i Morese, duke e konsideruar ate zone si shqiptare, me siguri qe ate do ta piqnin te gjalle. Ne te kunderten, m.gj.th. Bejleri eshte i dyshuari kryesor per vrasjet e ushtarakeve tane ne Peshkepi te Gjirokastres si dhe i denuar me vendim te formes se prere per prishjen e simboleve tona kombetare, perseri ai u lejua qe te kandidoje ne Himare. I bindur se me vota te drejta nuk do kishte as nje shans qe te merrte kete detyre, ai perdori rrugen e antiligjit, sic ka bere edhe here te tjera, vetem se kete rradhe u kap duke kryer krim elektoral dhe eshte ne biruce duke vuajtur denimin qe meriton, sipas ligjeve tona. Megjithe faktet e provuara ne gjykatat e te tera shkalleve qe flasin shkoqur per thyerjen e ligjit shqiptar nga ana e Bejlerit, perseri Greqia kembengul ne lirimin e tij duke arritur deri ne venien e kandidatures se nje krimineli si kandidat per ne Keshillin e Europes. A ka turp me te madh per nje shtet qe pretendon se eshte demokratik, qe te promovoje nje kriminel ne detyra publike? A ka ndonje shtet demokratik ne bote, ku politika te urdheroje gjygjesorin qe te liroje nje kriminel, sic kerkon Greqia nga Rama? Juve qe jeni emigrante ne Greqi, e dini me mire se si pergjigjej Greqia me te ashtu quajturat "Operacioni fshesa", kur kishte kundershti nga qeverite shqiptare te meparshme, prandaj juve, qe i keni provuar ne lekuren tuaj politiken diskriminuese te shtetit Grek karshi shqiptareve, nuk ju takon te beni avokatin ne favor te Greqise.

                          2. L
                           Leonidha

                           Edhe dicka per Pirron dhe politiken greke. Si eshte e mundur qe behet Greqia vendi i pare Orthodoks qe lejon martesen e cifteve LGBT. Ku je o Pirro, ku eshte perparesia e grekut. Thjesht ta dije se dite te veshtira e presin Greqine, Zoti do e mallkoje per kete te keqe te madhe. Po ti Pirro si i forte qe je cfare bere per kete?

                           1. X
                            Xhoni kripa vlore

                            AC/DC robt Ku ti Kesh ti shker''''''’'''' Kina e madhe

                            Lini një Përgjigje