Edi Rama: Shumë shpejt mbyllim çdo derë të Kadastrës

5 Qershor 2023, 17:49Sociale TEMA

Edi Rama: Shumë shpejt mbyllim çdo derë të Kadastrës

Nga Fieri, kryeministri Edi Rama vuri theksin edhe një herë se Kadastra është turpi i qeverisë së tij, për pasojë ka paralajmëruar ndryshime drastike. 

Ai tha se shumë shpejt do të mbyllet çdo derë e Kadastrës dhe të gjitha shërbimet do të merren online, pa pasur nevojë për të kontaktuar me punonjës të institucionit. 

Një mënyrë e tillë, për kreun e qeverisë, do të shmangte korrupsionin dhe shkeljet e ligjit.

“Do e bëjmë shumë shpejt, do mbyllim dyert e Kadastrave, duhet të mjaftojë që aplikimi të bëhet online dhe ta marrin po online shërbimin që kërkojnë brenda afatit, pa pasur nevojë për të takuar njeri dhe pa qenë në dorën e një regjistruesi, brenda qershorit do bëjmë dhe prezantimin dhe do veprojmë shumë shpejt, për t’ua hequr njerëzve këtë barrë”, tha Rama.

Këtë ndryshim Rama e nisi duke ndryshuar drejtuesit. 

Në mars të këtij viti, Rama shkarkoi Artan Lamen dhe vendosi në krye të Kadastrës Dallëndyshe Bicin.

12 Komente

 1. A
  AI

  Te drejte ke o Edi por nuk funksionon keshtu ne Shqiperi...ka aq shume probleme sa me domosdo te duhet tja sqRosh njeriut e jo kompjuterit....

  1. k
   k

   Kur të mbarosh të zgjedhësh problemet e Anglisë dhe BE së,se ne presim.

  2. V
   Veshgusi

   Kadastra është bër lesh arapi se mer vesh i pari te dytin.Ndryshe jane dokumentat faktike dhe ndryshe dalin i e Albania.Shtepine e ke te Varri Bamit ne internet del ne Kombinat.Kjo bëhet qëllimisht.

   1. A
    Arbion Melyshi

    Me Dallendyshe Bicin do ndryshoje ky agai Kadastren ?!. Tallu, tallu o aga me popullin!. Ke gjete shesh e bej pershesh bashke me kamikazen tende Dyshe Bicin

    1. K
     Koha e qytetareve

     Me ne fund iken ushtaret e Lames ne hipoteke, ishte qelbur me pislleqe duke filluar drejtora e shefa kadastre. Shpresoj te ndryshoj Dallendyshja hipoteken (do jete ne prove), me dokumentat e qytetareve, pasi ajo eshte baza, ku ka ende ushtare te Lames qe duhet te pastrohen dhe te largohen qe punojne per sekseret e politikes (jane futur ne pune ASHK). Rama po nuk rregullon sistemin e prones je gjithmone i deshtuar si politikan, nuk mjafton bukuria e fasadave te objekteve, se eshte kryesore prona te japesh lejet e pafundme, ku prap te Kadastra do te regjistrohen. Pastaj vjen rendi dhe arsimi. Mendoje mire me Dallendyshen, mos te behet zonja si Lame (iku se do merrem me shendetin se ka dosje te pafundme penalisht, te hajne duart Spakut per Lame dhe jo ky per administraten qe te vij prap)

    2. M
     Mihal Pani

     Ne kadastren e Korces eshte bere nami nga ish drejtore e nendrejtore. Besa Spaho, Bandilli dhe ky i sotmi duhet te shkojne ne burg. Legalizime me kusherinj, me ryshfete, me njohje partiake. Jemi 38 pronare ne nje truall, i cili u shtetezua nga monizmi dhe qe ishin dokumentat deri ne 1996 (te vertetuara) dhe jo vetem nuk egzistojne me dokumentat, por duan tja japin drejtorit te pergjithshem te transportit Ben Ilia dhe gruas te tij Etelka Ilia qe punon ne Bashki. Dhentrri dhe vajza e Ermionit we shiste vizat nga kosillata greke. Djali i madh i Arbenit dhe Etelkes ishte ne ALUIZNI. I varin ujkut melcite ne qafe. Keta jane te gjithe si familje neper punera shteti sepse jane miqte e Peleshit. Puna ka mbetur ne gjykate ku pritet rradha. Keta kane letra fallco qe ne nlerje, por asnje gje nuk ka bere shteti ndaj tyre. Hajdutet i ke ne kadaster dhe neper administrate zoti Kryeminister. Ti sjellim me fakte po te te interesoje.

     1. P
      Peleshua hajduti qe pushton tiranen

      Peleshi eshte hajdut katunari, po ben pallat ne bllok Tirane (ish dada) e dine te gjithe, familjaret e tij i ka sjell ne Tirane me shtepi ne bllok, pra motren me familjen e saj, makina hera heres i nderrojne, udhetime td pafundme qe levizin, I ka futur me pune shtet, shkojne kur te duan ne pune. Te ardhurit kane ardh me qera sot jane me shtepia e biznese mes tiranes, po pse jo me asete luksi dhe bredhin ne tirane, ku shtepia I kane akoma ne vendlindjet e tyre. Atehere ku I gjejne kaq para per kaq shume gjera, pra vjedhin shtetin me tendera apo rrushfeta qytetareve ku me pas del emri per ushtare burgu ne Spak.

     2. A
      Astriti

      Por zhduke korupsionin galopant dhe talljen me shqiptaret nga punjonjesit e kadastres ,ke urimin e gjithe pupullit z rama.Por llapaqenin lame 1e bente moralistin ,kur da ta cojne prapa hekurave, apo me para duhet beqja ,gjiknuri e co.....

      1. a
       astriti

       pertej te gjithave babush mbas gjithcka qe ke ndryshuar duke ja ndryshuar faqen tiranes dhe shqiperise nuk te intrigon ideja e sistemimit te pallatit kultures i vetmi qe ri aty ku eshte si ciban sistemimi itij nen kendveshtrimin modern sipas idese se piramides duke e larguar dhe shijen ruse nga qendra do te conte sheshin drejt nje pamje te re pasi pallati i kultures ze kendveshtrimin dominues ne shesh dhe sistemimi i tij do ishte nje shije embeltuese per sheshin

       1. M
        Me shqetesim dhe respekt

        Sot z. RAMA! Nje qytetar treoi se proven e kishte ne Tirane tek brryli, por vendodhja sipas rruges ishte ne Laprake! Dua te theme se per te bere kete dihet super bedushmeri tek punonjesit e kadastres. Dhe ne muaj kohe ndoshta personi I interesuar duhey thirrur ne sported per konfirmim se paku! Mendo qe qytetaret nga fshatrat, nuk Munden Pershore aresye te behen dixhital. Duhet ende kohe! Besoj se kjo situate defoemon tregun e shitjes se pronave. Me vjen keq ta theme, por aspektrt e dixhitaluzimit me qytetaret ne fshat krijojne premisa korrupsioni dhe mashtrimi me keta qytetar. Shqiperia nuk eshte aqe dixhitale sa e mendon!

        1. M
         Medet Kotorri

         Kjo eshte rruga.e drejte qe heq stressin e qytetarve dhe eleminon korrupsionin.Por dilemma eshte tek vertetesia e dokumentit qe te del on line!!!!!

         1. K
          Koha per qytetaret se te dhane voten Rama

          Sistemi eshte I mire te vihet afati dhe ne Rast se vonojne ti bihet veretje, nese vazhdon perseri te shkarkohet. Ku te kete sinjal nese nuk e ben brenda afatit, te kete task force te ndjekin punonjesit e hipotekes. Ndersa per nje prone ne kryeqytet ta punoje nje punonjes i Korces eshte "ABSURDE", Rama me kete sistem do te deshtosh se nje korcar nuk njeh pronat e kryeqytetit, arkiva verteton dokumentat e vjetra qytetareve, qe Lame maskarai beri regjistrim fillestar duke kthyer te gjithe pronat SHTET, per te rrjepur leke te qytetaret, sot ka bere lemsh hipoteken dhe skane faj qendrojne pas dyerve te hipotekes se specialistet kerkojne para duke i zvarritur me AVO (kerkesa pa fund e nuk japin zgjidhje). Shko njhere Rama provoje te punosh sec do gjesh ngaterrojne emra pronaresh, rruge apo ngaterrojne numrat e pasurive etj qe jane te pafundshme.

          Lini një Përgjigje