Intervista e Ramës për medien britanike dhe thirrja për shqiptarët: Mos shkoni në Angli me varka të vogla, mos e rrezikoni jetën

19 Shtator 2022, 09:29Sociale TEMA

Intervista e Ramës për medien britanike dhe thirrja për

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për medien britanike “The Telegraph”.

Rama ka folur për fenomenin e shqiptarëve që shkojnë në Angli në rrugë ilegale, duke kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla, duke rrezikuar madje dhe jetën.

Ai u bën thirrje qytetarëve shqiptarë që të ndalojë kalimin e Kanalit Anglez me varka të vogla, ndërsa rreth 2000 vetë janë grumbulluar në veri të Francës gati për të bërë udhëtimin e rrezikshëm.

Edi Rama u tha të rinjve shqiptarë se ata duhet t’i investojnë paratë në bizneset e turizmit rural duke fituar kështu më shumë sesa mund të fitonin në Britaninë e Madhe.

“Qeveria shqiptare do të sigurojë mbështetje financiare për të mbështetur plane të tilla mes shqetësimeve se numri i të rinjve shqiptarë që kërkojnë të kalojnë Kanalin po rritet”, tha ai.

Zyrtarët e Forcave Kufitare thonë se shqiptarët tani përbëjnë deri në 60 për qind të mbërritjeve, 100 herë më shumë se numri i vitit të kaluar nga vendi ballkanik. Rreth 2,000 shqiptarë të tjerë thuhet se kanë arritur në Francën veriore dhe tani po jetojnë në kampe të improvizuara ose po grumbullohen në B&B në Dunkirk dhe Calais përpara se të bëjnë kalimin e tyre.

Javën e kaluar, parlamenti i Shqipërisë mbështeti njëzëri një “memorandum” të ri me Mbretërinë e Bashkuar për të lejuar policët e saj të dërguar në Britani të ndajnë informacione kriminale dhe biometrike mbi emigrantët e Kanalit Shqiptar në një përpjekje për të përshpejtuar dëbimin e tyre në Ballkan.

Edi Rama ka premtuar mbështetje financiare për turizmin rural në vendin e tij mes shqetësimeve se numri i të rinjve shqiptarë që kërkojnë të kalojnë Kanalin po rritet.

I pyetur në fundjavë për eksodin nëpër Kanal, zoti Rama u tha gazetarëve:

“Së pari, do të doja t’u bëja thirrje të gjithëve që të mos ecin në atë rrugë sepse do të jetë gjithnjë e më e vështirë, do të bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë dhe shumica do të dështojnë.”

“Shqipëria nuk mund t’u ofronte shqiptarëve të njëjtat “kushte” si Britania e Madhe apo Gjermania”, pranoi ai.

“Ne nuk jemi magjistarë,” tha ai.

Por ai këmbënguli se Shqipëria kishte “shumë mundësi” për ata që “me të vërtetë duan të arrijnë suksesin e tyre përmes punës”.

Rama sugjeroi se 20,000 ose 30,000 £ që njerëzit po paguanin trafikantët për të shkuar në MB, me mbështetjen e qeverisë, mund t’u mundësonin atyre të ndërtonin biznese “agroturizmi” bazuar në pronat e vogla të prindërve ose gjyshërve të tyre.

Mund të fitoni shumë më tepër para se sa mundeni nga një punë e zakonshme në MB, nëse nuk përfshiheni me rrjete kriminale që mund t’ju joshin me histori me më shumë të ardhura, por që përfundimisht të çojnë në ferr,” tha ai.

32 Komente

 1. R
  Rilindja e sateme

  Do fitojn ne albanistan me shume se ne angli!!!!!!!!!o ty te q...derri ne vrime te veshit o kaurr i poshter,flet ne favor te anglis per tu bere i pelqyeshem si kurve politike qe je....leri more qelbesir ne hallin e tyre djemt se ata te sjellin 700 miljon dollar ne vit para e cash,prandaj mos ha mut shume,Injorant kronik.

  1. l
   lears

   qenke nje person i pa kulturuar po si o shan ne kete menyre po i jep ide mjaft te mira qe ato lek mos ti shkojne anglise por te shumfishohen ketu dhe mos te vuajn robt

  2. e
   elma

   une se kuptoj si shkojne andej nderkoh qe kane gjithe te mirat ketu

   1. s
    silvi

    mir e ka then Rama pse te rrezikosh jeten kot andej duke shkuar me varka. me mir puno ne vendin tend sesa ne vend te huaj kot edhe keto marrin rrugen

    1. r
     regi

     shum mire thote pse keta nuk investojne ato leke ne shqiperi ku dhe veten e ndihmojne por dhe vendit i bejne nder

     1. t
      teo

      po jane keta me kete frymen jo po shqipria nuk behet dot me keta kurr sdo behet po qe ashtu duke ikur juve pse na lodhni kot rrini pra punoni per kete vend qe ta ndryshoni jepni ide te reja

      1. n
       nardi

       po ta kene mendjen te rinjt vetem per kafe dhe me hashash aty do rrijne nuk mendojne per gjera pozitive,me ato lek mund te besh cudira ketu me aq mend kane te shkretet

       1. B
        Bujar

        Ka then me te vertet mire, skan pse rrezikojn jeten e tyre kur fare Mir mund te investojne ne vendin tone duke ngritur nje biznes te tyren

        1. A
         Alma

         Nuk eshte ajo zgjidhja e duhur, dhe Mir e e ka kryeministri qe iu thot keshtu sepse ka plot zgjidhje te tjera

         1. E
          Eno

          Shume shqiptar ikin me mendimin se do jet nje jete me e mire por gjysmat perfunojn ne shpi bari duke dal i her ne vite nga aty

          1. R
           Rajan

           Ata qe duan te arrijn suksesin duhet te punojne fort per ta arritur, nuk eshte zgjidhja largimi

           1. J
            Joana

            Nuk esht se i thote Rama njerzve shkoni ose mos shkoni … kemi te gjitha mundesite te te shkuar ne menyre legale dhe njk ja vlen te rrezikosh jeten aq shume

            1. A
             Ani

             Keto qe ikinnjane njerez pertac te icil nuk duan te ounojn me ndershemri por fuan te bejn lek e te vin ketej te blejn nje makin e te shesin mend

             1. T
              Teo

              Le te ikin se gjysma per te punuar me drog e me pislliqe ikin skemi ci duam kriminelet ne vend

              1. G
               Geri

               Nese do e gjen mundesine edhe ketu po rinia jon fatkeqsisht do lek pa u lodh shume

               1. v
                vini

                dhe mir e ka shqiperia ka ndryshuar dhe nuk jemi me ne ate kohe kur merrnin 100 mij lek rrog njerzit

                1. f
                 florian

                 nuk kan pse rrezikojn jeten le te punoj 2 pune ne shqiperi dhe del dhe tepron rroga

                 1. a
                  armand

                  po tani tafmaja madhe te je pa gjo kshu qe me mire rrini ktu o njerez mir e ka dhe rama

                  1. a
                   armela

                   te drejte ka zoti rama, sa rrezikojne jeten mes oqeanit me mire ato para ti investojne diku ne biznes e te kene fitime te shumta

                   1. a
                    alba

                    kam pare shume shqiptar qe johshen nga parate e shpejta qe me thene te drejten te cojne ne nje rruge te erret, me mire te investojne tek vetja e tyre e te punojne ne shqiperi qe pse jo te rrisin ekonomine e vendit tone

                    1. O
                     Ola

                     Nuk e di pse e bejn kete gje kur jetesa ketu ne shqiperi eshte shume e mire

                     1. G
                      Geri

                      Gjynaf qe rrezikojne jeten e ikin punojne pastrus andej

                      1. L
                       Ledi

                       Ata ikin shkatrrojne jeten andej punojn lloj lloj punesh rrin dhe pa shkoll ca presin te behen me lek ndrrkoh qe ne shqipri mund tr mbarojne nje shkolle dhe te zen nje vend te mire pune

                       1. i
                        iliri

                        Ore kot ikin se ju eshte bere mani, robi duhet te luftoje per vendin e vet

                        1. e
                         erind

                         budallenjt ikin andej se kujtojne se e kan jeten vaj por sesht ashtu sic duket

                         1. A
                          Alban

                          Te paguash 20k£ per te shkuar ne angli dhe nuk ke asgje te sigurt sepse te nesermen mund te te kapin nuk mendoj se eshte logjike fare , e kuptoj qe shumica skane cfare te bejne dhe e shohin si zgjidhje te vetme por mendoj qe eshte tejet e gabuar

                          1. L
                           Luan

                           Eshte e ngulitur ne trurin e shqiptarit anglia , shumica qe ikin jane minorene dhe adoleshente me shpresen per te punuar ne shtepia bari por nuk eshte zgjidhje kjo , ja po ikim te gjithe e ca u pa? Cfare doli ne drite?

                           1. K
                            Kledi

                            Me mesazhe sensibilizuese dhe pozitive per te rinjte

                            1. B
                             Bledi

                             Shqiperia ka kaq shume vende pune por te rinjte po shtyhen per te shku jasht per fat tkeq. Qeveria me ame tprojekteve qe po organizon per te rinjt po shohim qe ka plot e te tille qe angazhohen ne te

                             1. G
                              Gloria

                              Ja pra keto investime e vemendje ndaj tw rinjve jan teper optimiste

                              1. A
                               Altini

                               Se kuptoj pse shkojn ne angli se edhe ne shqipri po te punosh e siguro jetesen

                               1. d
                                demo

                                Hesht,me mire.

                                Lini një Përgjigje