Jo më gomone! Britania e Madhe jep lajmin e mirë për shqiptarët

25 Shtator 2022, 14:56Sociale TEMA

Jo më gomone! Britania e Madhe jep lajmin e mirë për

Rregullat e imigracionit do të zbuten në Britaninë e Madhe, si pjesë e misionit të kryeministres Liz Truss për të lehtësuar mungesat e fuqisë punëtore dhe për të nxitur rritjen e ekonomisë në vend.

Truss është përballur me kërkesat e industrisë për më shumë punëtorë migrantë për t’u dhënë viza për të ardhur në Britani, pasi mungesa e fuqisë punëtore është një nga shqetësimet kryesore të shprehura nga punëdhënësit në një sërë sektorësh, shkruan The Independent.

Gjatë fushatës së saj për udhëheqjen konservatore, Truss premtoi të trajtojë mungesat e fuqisë punëtore në bujqësi, të shkaktuara pjesërisht nga kufizimet e lirisë së lëvizjes pas Brexit dhe të theksuara nga pandemia.

Një raport i fundit i qeverisë paralajmëroi se mungesa të tilla po ndikonin negativisht në sektorin e ushqimit dhe bujqësisë.

Qeveria pritet të përcaktojë planin e saj për reformën e migracionit më vonë këtë vit.

11 Komente

 1. M
  Mal Cori

  Po jo moj Liza, jo ! ....... Po qe për në bujqësi, ka punë sa të duash në Albania.................... . Ne duam shtëpi bari........... . Bujqësi është edhe kjo, por nji shkallë ma nalt...........

  1. H
   Hahaha e forte kjo e Mal Corit

   I forte Mal Cori.... Shqiptaret ( normal nje pjese ) pjesa tjeter punojne dhe Jane te Rregullt .Ata duhan Paund por duke ndenjur neper kafe ..

  2. n
   nje shqiptar

   Po per Shqiperine,a eshte lajm i mire? Apo Shqiperia s,ka lidhje me shqiptaret.

   1. K
    Kritiku

    O gazetarë shpellarë, i kuptoni keto, qe sillni si lajme? Ne titull shkruani "Jo më gomone! Britania e Madhe jep lajmin e mirë për shqiptarët". Ne teksin me poshte nuk flitet fare as per gomone dhe as per shqiptare. Perse shkruani tituj te tille qe nuk kane lidhje me lajmin? Ne anen tjeter ata qe shkojne me gomone jane ata qe nuk kane as dy klase shkolle dhe po aq pak tru. Ata as per te lare halete e Botes nuk bejne. Ata qe nisen akoma me gomone jane injorante qe degjojne biseda kafeneshe dhe u duket bota si fushe me lule dhe pastaj perfundojne neper burgje ose rrugeve. Ai qe ka nje shkolle te perfunduar dhe nje zanat qe e zoteron mire dhe me letra te dokumentueshme mund te aplikoje ne te gjithe vendet e EU-se dhe gjen nje pune dhe pastaj merr nje vize. Shkon si njeri dhe jo si mi anijesh.

    1. K
     Kalec Dega

     Ti kritiku e di mire qe jane injorante ata qe ikin me gomone, pse mo legen, si puna jote qe ike me vize se e kishe gjyshin partizan!...dhe nuk kupton qe po ikin nga parajsa e Eddrames....nga halli, o zagar..se nuk i jep Lizzi vize apo Kimetja te ikin si njerez. = kritiku i leshit, more like.

     1. T
      Të rroje gaztarija Shqiptare?

      Apsulitish shume Dakort, me komentin e Kritiku???? për ???? i sakt shumica e artikujve në shumicen e prtaleve Shqiptare jane si mahbetet e kafeneve ose të Atyre që mbrone ose ju ven pase. Ed Rame Turke hajduti, Sali Gerdecit dhe ilir spiun hajduti.

       1. K
        Kasius

        Sepse peshkojnë lexuesit me tituj arbitrarë. Ju qifsha kurvat gazetarë mashtrues! Ju duheni rrahur dhe thyer duart për mashtrim, motërqira!

        1. X
         X Y

         Jam plosisht dakort me komentuesit Kritiku dhe Kasius! Mero! Mos u tallni me lexusit, behuni pak serjoz!

         1. F
          Falcon

          Titulli është thjesht një sarkazmë, por në kurriz të vobektëve.

          Lini një Përgjigje